Σφαλιαρα σε ξενο παιδι. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 353
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Οποιαδήποτε άσκηση βίας ψυχολογικής ή σωματικής, είναι εξ αντικειμένου απαράδεκτη όταν πρόκειται για παιδί, είτε είναι το δικό μας πόσο μάλλον όταν είναι ξένο.
    Η ανάγκη που μας δημιουργείται για να προστατέψουμε το παιδί μας από ανοίκεια συμπεριφορά άλλων παιδιών, δεν δικαιολογεί την χρήση βίας καθ\' οιονδήποτε τρόπο - είναι γεγονός απαράδεκτο, ανεπίτρεπτο και αδικαιολόγητο.

    Σε επαναλαμβανόμενες επιθετικές συμπεριφορές άλλων παιδιών, η μόνη προστασία που μπορούμε να προσφέρουμε στο δικό μας παιδί είναι ,
    1. να υποδείξουμε στους γονείς του άλλου παιδιού πως δεν θα ανεχθούμε στο μέλλον παρόμοια συμπεριφορά και πως τους θεωρούμε υπεύθυνους για τη συμμόρφωση του παιδιού τους
    2. να αποτρέψουμε το παιδί μας από το να παίζει σε \"εχθρικά\" περιβάλλοντα και να δημιουργήσουμε με τις κατάλληλες παρέες ένα φιλικό περιβάλλον για το παιδί μας, όπου θα παίζει με ασφάλεια είτε με τη δική μας εποπτεία είτε με την εποπτεία άλλων γονέων που εμπιστευόμαστε.

    Ακόμη κι ο εκφοβισμός ενός μικρού παιδιού όπως \"την άλλη φορά θα φωνάξω την αστυνομία\" ή \"θα σε βάλω φυλακή\" ή άλλες φαιδρές απειλές τέτοιου τύπου, αποτελούν ψυχολογική βία και είναι εξ ίσου απαράδεκτη, αδικαιολόγητη και ανεπίτρεπτη συμπεριφορά ενός ενήλικα απέναντι σε ένα ανήλικο.

    Πανικούλα είναι απαράδεκτο να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις με την βία - η remedy είχε απόλυτο δίκιο σε όσα σου καταλόγισε και την αποπήρες χωρίς λόγο και με χαρακτηρισμούς ανεπίτρεπτους....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Σαββα και λιγα ειπα αλλα τεσπα.Εγω το παιδακι μου ηθελα να προστατεψω και ναι το εχω χτηπησει και αυτο στο πωππυδακι του.και δεν πυστευω οτι καμια μανα δεν το εχει κανει αυτο.οσο για τα παραμυθακια της ρεμεντι γραμμενα τα εχω,και η γνωμη μου δεν αλλαζει.ειναι μια δυστροπη γεροντοκορη .εχω τον γιο μ τωρα διπλα και μου λεει οτι ειμαι πολυ γλικια μανουλα.μου φτανει αυτο.......:))

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οσοι μιλησαν εδω αναφερθηκαν κατα κυριο λογο σε βια ανηλικων παιδιων.
    Επιπροσθετως υπαρχει ενα θεμα, για παιδια που ασκειται βια ενω δεν ειναι υπο την κηδεμονια μας.

    Τελος η βια δεν κανει διακριση σε πωπουδακια, κεφαλακια, η και αλλα σε -ακια.
    Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι η βια απεναντι σε ανηλικους εχει εξαλειφθει στην ελλαδα του 2009, αυτο δεν σημαινει οτι επικροτειτε κιολας.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Οσο για τα ιπολπιπα εχεται ολοι δικιοκαι γιαυτο ρωτησα την γνωμη σας εξαλου.σας ευχαρηστω για τις συνβουλες .Δεν ειμαι κανενανς μπαμππουλας,αγαπαωπολυ τα παιδια και δεν ξερω πως εφτασα σε τετιο σημειο ,οταν σπανια τημορω ακομα και το δικο μου παιδι.την επομενη φορα θα πιασω γονεις η θα παρω τον γιο μ μεσα απο τετια θηρια.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by krino
    οσοι μιλησαν εδω αναφερθηκαν κατα κυριο λογο σε βια ανηλικων παιδιων.
    Επιπροσθετως υπαρχει ενα θεμα, για παιδια που ασκειται βια ενω δεν ειναι υπο την κηδεμονια μας.

    Τελος η βια δεν κανει διακριση σε πωπουδακια, κεφαλακια, η και αλλα σε -ακια.
    Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι η βια απεναντι σε ανηλικους εχει εξαλειφθει στην ελλαδα του 2009, αυτο δεν σημαινει οτι επικροτειτε κιολας.

    κρινο οταν δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος.για το δικο μου παιδι μιλαω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    panikoula, καλημέρα.οι γονείς σου σε χτυπούσαν?

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    οχι δεν θυμαμαι κατι τετιο.παντα ηταν καλοι μαζιμου και ειναι και με λατρευουν και εμενα και τον μικρο μου.και οταν ενοω χτηπημα ενοω καμια στον κωλο σιγανη.ελαμην τρελλαθουμε κιολας.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και απο τι μου λενε οι γυρω ειμαι πολυ τριφερη και χαδιαρα με το παιδι.οι δικοι μ δεν ηταν τοσο τριφεροι μαζι μου αλλα δεν με χτηπαγαν ομως.καμια σφαλιαριτσα οπως ολοι οσι εχουν γινοιγονεις.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και επισης οι γονεις μ το εγκρινουν οταν δοσω καμια στον κωλο του παιδιου γιατι βλεπουν ποσο ζωηρο και ξεροκεφαλο ειναι.και με λυπουνται που με ταλαιπωρει τοσο.με θεωρουν πολυ καλυτερο γονιο απο τι ηταν αυτοι σε μενα και τον αδερφο μου μαλιστα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by panikoula
    Τελευταια οταν επαιζει ο γιος μ με αλλα παιδια ,ενα παιδι πχτυπαει συνεχια τον γιο μ μεγαλυτερος και π δεν με ακουγε οταν το μαλωνα.αναγκαστικα να του δοσωμια σφαλιαρα.και το εχω κανει κ σε ενα αλλο π χτυπαγε τον γιο μου.ντρεπομαι π το εκανα κ τις 2 φορες αλλα δεν αντεχω να βλεπω να χτυπανε το παιδακι μου.κατι παθενω κιαν χριαστει να το προστατεψω και μεχρι μπουνια θα δοσω δεν θα δυστασω.
    Πανικούλα, το ξέρεις κι εσύ οτι αυτό δεν είναι λύση.
    Εσύ είσαι ο ενήλικας κι αυτά είναι τα παιδιά.
    Αυτά μιλούν με μπουνιές, εσύ θα πρέπει να πέσεις στο ίδιο επίπεδο?
    Οχι φυσικά.
    ΚΑταλαβαίνω την αγανάκτησή σου για το τι υφίσταται ο γιος σου, αλλά το να χτυπάς όποιον τον χτυπά δεν είναι λύση.
    Φρόντισε να ενημερώνεις τους άλλους γονιούς, τον δάσκαλο, ή όποιον έχει εποπτεία της όλης κατάστασης και να παρευρίσκεται το μικρό σου σε όσο το δυνατόν ασφαλέστερες παρέες.
    Περνάς στο παιδί το μνμ \" ότι και να πάθω η μαμά μου θα καθαρίσει για εμένα\" κι αυτό δεν είναι σωστό γιατί κινδυνεύει να γίνει παθητικό και να μην μάθει να υπερασπίζεται μόνο του τα του εαυτού του.
    Η υπερπροστασία και η υπερβολική λατρεία στο πρόσωπο του παιδιού, μπορεί να του κάνει μεγάλο κακό.
    Ναι, ναι, σοβαρά σου μιλάω.
    ΠΟλλά απο τα άτομα που γράφουν εδώ μέσα και υποφέρουν, είχαν γονείς που έτρεχαν απο πίσω τους για κάθε τους ανάγκη.
    Ειναι άτομα που δεν μεγάλωσαν σωστά, παρά μόνο κάτω απο την υπερπροστασία των γονιών τους και φοβούνται μέχρι και ταξίδι να κάνουν μακριά τους!!!

    Γι αυτό, καλύτερα να συμβουλευτείς κι έναν ειδικό παιδοψυχολόγο να σε κατευθύνει ως μόνη μητέρα που είσαι και που έχεις και τα ψυχολογικά σου, πώς να μεγαλώσεις σωστά, το παιδί σου.

    Το παιδί, πιστεύω, δεν είναι μια κούκλα που θέλει μόνο αγκαλιές και φιλιά.
    Είναι μελλοντικός ενήλικας που θα πρέπει να μάθει να λειτουργεί ανεξάρτητα και να προσφέρει στην κοινωνία άυριο.

    Μην το βλέπεις ΜΟΝΟ σαν ένα λόγο ύπαρξης σου και της δικής σου ζωής, ούτε σαν το φάρμακό σου στην αρρώστια, γιατί το παιδί σου, είναι σίγουρα, κάτι πολύ περισσότερο απο όλα αυτά.

    Φιλικά,
    κι ελπίζω στο μέλλον να μην απλώσεις χέρι, ούτε στο δικό σου, ούτε σε άλλα παιδιά.
    Είσαι πολύ παρορμητική, αλλά πρέπει να βάλεις όρια στον εαυτό σου.
    Κι αν δεν μπορείς μόνη, με τον ειδικό.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    οκ.απλά επειδή σιγανή δυνατή και όπου και να την δώσεις, δεν παύει να είναι βία, γι΄αυτό επιμένω.μπες στη θέση της μάνας που βλέπει το παιδί της να τρώει χαστούκι από μία ξένη.εγώ πάντως αν έβλεπα κάποιον να το κάνει στην κόρη μου, θα του όρμαγα, πέρα από τη μήνυση.στο προηγούμενο ποστ μου, σου είπα και κάτι άλλο.αυτή τη φορά θα σε παρακαλούσα να το ξανασκεφτείς.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    arktos τι ειχες γραψει?ναι σκευτομαι να παω σε παιδοψυχολογο γιατι βασανιζομαι πολυ με το παιδι.ειμαι φοβερα υπερπροστατευτικη και δεν μπορω να βρω υσιχια οταν ειναι εξω.φοβαμαι οτι θα χτηπησει.οτι θα το αρπαξουν οτι θα χαθει και λιπα.δεν ξερω επειδη ειναι το πρωτο μου η επειδη το μεγαλονω μονη χωρις πατερα νιωθω ετσι?και αυτο δεν με ακουει ρε παιδια.παμε στο σουπερ και εξαφανιζεται και τρεμω μην το αρπαξει κανενας παιδεραστης η κανενας γυφτος.πολλες φορες προσπαθω με το καλο να του εξηγησω ορισμενα πραγματα για το τι κινδυνους κρηβονται εξω απο το σπιτι αλλα δεν με καταλαβενει.χθες ειμασταν στην θαλασσα και εφευγε απο κοντα μας και πηγενε πολυ μακρια.του φωναζα αλλα δεν με ακουγε και τελικα τα μαζεψαμε και φυγαμε.του εχω εξηγησει οτι δεν πρεπει να μιλαει σε ξενους,να μην φευγει μακρια μου γιατι μπορεις να τον παρουν ξενοι και να τον βλαψουνε αλλα οταν ειναι εξω και παιζει τα ξεχναει ολα αυτα.φοβαμαι πολυ γιαυτο και τρεμω μην παθει κατι κακο.δεν θα το αντεξω.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    με την ψυχολογο σηζηταγαμε και για το παιδι και μου ειχε πει να μην ειμαι τοσο τρυφερη μαζι του και να ειμαι απολυτη.να μην του κανω επισης ολα τα χατιρια και να το τημορωπ.χ κριβοντας αγαπημενα παιχνιδια κλπ.τα εκανα ολα αυτα χωρις αποτελεσμα.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by weird
    Originally posted by panikoula
    Τελευταια οταν επαιζει ο γιος μ με αλλα παιδια ,ενα παιδι πχτυπαει συνεχια τον γιο μ μεγαλυτερος και π δεν με ακουγε οταν το μαλωνα.αναγκαστικα να του δοσωμια σφαλιαρα.και το εχω κανει κ σε ενα αλλο π χτυπαγε τον γιο μου.ντρεπομαι π το εκανα κ τις 2 φορες αλλα δεν αντεχω να βλεπω να χτυπανε το παιδακι μου.κατι παθενω κιαν χριαστει να το προστατεψω και μεχρι μπουνια θα δοσω δεν θα δυστασω.
    Πανικούλα, το ξέρεις κι εσύ οτι αυτό δεν είναι λύση.
    Εσύ είσαι ο ενήλικας κι αυτά είναι τα παιδιά.
    Αυτά μιλούν με μπουνιές, εσύ θα πρέπει να πέσεις στο ίδιο επίπεδο?
    Οχι φυσικά.
    ΚΑταλαβαίνω την αγανάκτησή σου για το τι υφίσταται ο γιος σου, αλλά το να χτυπάς όποιον τον χτυπά δεν είναι λύση.
    Φρόντισε να ενημερώνεις τους άλλους γονιούς, τον δάσκαλο, ή όποιον έχει εποπτεία της όλης κατάστασης και να παρευρίσκεται το μικρό σου σε όσο το δυνατόν ασφαλέστερες παρέες.
    Περνάς στο παιδί το μνμ \" ότι και να πάθω η μαμά μου θα καθαρίσει για εμένα\" κι αυτό δεν είναι σωστό γιατί κινδυνεύει να γίνει παθητικό και να μην μάθει να υπερασπίζεται μόνο του τα του εαυτού του.
    Η υπερπροστασία και η υπερβολική λατρεία στο πρόσωπο του παιδιού, μπορεί να του κάνει μεγάλο κακό.
    Ναι, ναι, σοβαρά σου μιλάω.
    ΠΟλλά απο τα άτομα που γράφουν εδώ μέσα και υποφέρουν, είχαν γονείς που έτρεχαν απο πίσω τους για κάθε τους ανάγκη.
    Ειναι άτομα που δεν μεγάλωσαν σωστά, παρά μόνο κάτω απο την υπερπροστασία των γονιών τους και φοβούνται μέχρι και ταξίδι να κάνουν μακριά τους!!!

    Γι αυτό, καλύτερα να συμβουλευτείς κι έναν ειδικό παιδοψυχολόγο να σε κατευθύνει ως μόνη μητέρα που είσαι και που έχεις και τα ψυχολογικά σου, πώς να μεγαλώσεις σωστά, το παιδί σου.

    Το παιδί, πιστεύω, δεν είναι μια κούκλα που θέλει μόνο αγκαλιές και φιλιά.
    Είναι μελλοντικός ενήλικας που θα πρέπει να μάθει να λειτουργεί ανεξάρτητα και να προσφέρει στην κοινωνία άυριο.

    Μην το βλέπεις ΜΟΝΟ σαν ένα λόγο ύπαρξης σου και της δικής σου ζωής, ούτε σαν το φάρμακό σου στην αρρώστια, γιατί το παιδί σου, είναι σίγουρα, κάτι πολύ περισσότερο απο όλα αυτά.

    Φιλικά,
    κι ελπίζω στο μέλλον να μην απλώσεις χέρι, ούτε στο δικό σου, ούτε σε άλλα παιδιά.
    Είσαι πολύ παρορμητική, αλλά πρέπει να βάλεις όρια στον εαυτό σου.
    Κι αν δεν μπορείς μόνη, με τον ειδικό.

    να σε καλα.σευχαρηστω :) και ναι ειμαι αρκετα παρορμιτικη αλλα στην γλωσσα.δεν συνηθιζω να απλονω χερι να βλαψω κανεναν ανθρωπο.ουτε μυγα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by panikoula
    arktos τι ειχες γραψει?ναι σκευτομαι να παω σε παιδοψυχολογο γιατι βασανιζομαι πολυ με το παιδι.ειμαι φοβερα υπερπροστατευτικη και δεν μπορω να βρω υσιχια οταν ειναι εξω.φοβαμαι οτι θα χτηπησει.οτι θα το αρπαξουν οτι θα χαθει και λιπα.δεν ξερω επειδη ειναι το πρωτο μου η επειδη το μεγαλονω μονη χωρις πατερα νιωθω ετσι?και αυτο δεν με ακουει ρε παιδια.παμε στο σουπερ και εξαφανιζεται και τρεμω μην το αρπαξει κανενας παιδεραστης η κανενας γυφτος.πολλες φορες προσπαθω με το καλο να του εξηγησω ορισμενα πραγματα για το τι κινδυνους κρηβονται εξω απο το σπιτι αλλα δεν με καταλαβενει.χθες ειμασταν στην θαλασσα και εφευγε απο κοντα μας και πηγενε πολυ μακρια.του φωναζα αλλα δεν με ακουγε και τελικα τα μαζεψαμε και φυγαμε.του εχω εξηγησει οτι δεν πρεπει να μιλαει σε ξενους,να μην φευγει μακρια μου γιατι μπορεις να τον παρουν ξενοι και να τον βλαψουνε αλλα οταν ειναι εξω και παιζει τα ξεχναει ολα αυτα.φοβαμαι πολυ γιαυτο και τρεμω μην παθει κατι κακο.δεν θα το αντεξω.
    Καταλαβαίνω την μεγάλη σου αγωνία ( το μεγαλώνεις μόνη κι όλη η ευθύνη έχει πέσει πάνω σου, μπορεί να νιώθεις και κάποια ενοχή απέναντι στο παιδί, που δεν υπάρχει πατέρας δίπλα του) , αλλά και το πόσο το αγαπάς αυτό το πλάσμα.

    Κι ακριβώς επειδή το αγαπάς, είμαι σίγουρη οτι θέλεις να το μεγαλώσεις με τον καλύτερο ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ τρόπο.
    Το να θέτουμε όρια στα παιδιά και το να κερδίζουμε τον σεβασμό τους, είναι ένα μεγάλο στοίχημα και μια μεγάλη υπόθεση.
    Λες οτι του έχεις υπογραμμίσει τους κινδύνους, αλλά ξέρεις, τα παιδιά έχουν άλλη λογική και πολλές φορές θέλουν ιδιαίτερο τρόπο να τους μιλήσεις για κάτι ώστε να το καταλάβουν.
    Η καλύτερη λύση Μαρία μου, θα ήταν να έχεις την συμπαράσταση ενός ειδικού σε αυτό, γιατί και εσένα δεν τραβάει λίγα η ψυχή σου.

    Επίσης, καλό είναι να μην καταλαβαίνει το παιδί την τρομερή αδυναμία που του έχεις, διότι και θα την εκμεταλλευτεί, και αργότερα, θα νομίζει οτι ο κόσμος εκεί έξω, είναι αυτό που υπήρχε στο σπίτι του, δηλ χάδια και υπερπροστασία, ενώ δεν είναι έτσι.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 3 of 24 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •