Καπνίζω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124

    Καπνίζω..

    Καπνίζει κανείς εδώ; ή είμαι η μόνη που ακόμη το κάνω και παράλληλα φοβάμαι; Και παράλληλα δεν μπορώ να το κόψω;; Υπάρχει κανείς να με βοηθήσει για το πως θα πάρω την απόφαση; Πόσο χαζό είναι απο τη μια να είμαι φουλ υποχόνδρια με την υγεία μου και από την άλλη να της κάνω τέτοιο κακό;; Λες και έχω δύο εαυτούς!! Ξέρω, θα μου απαντήσετε «παρτο απόφαση και κοψτο, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε». Δυστυχώς, δεν εχω βρει τη δύναμη. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει με την παρακίνηση θα του χρωστάω τη ζωή μου.
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δεν ξέρω άν βρεις τόν τρόπο πες μου καί μένα.... που κάπνιζα χρόνια τό έκοψα... και τό ξανά άρχισα... και δεν μπορώ νά τό κόψω. Τό κόβω μία δύο μέρες και μετά πάλι σα φουγαρο. Έχω κολλήσει. Καί εγώ σκέφτομαι τήν υγειά μου αλλά παράλληλα καπνίζω φουλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Τουλάχιστον εσύ το κόβεις κατά καιρούς. Εγώ μόνο στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό το έκοψα. Μετά πάλι. Θα μου πεις, εφόσον το έκοψες τότε μπορείς και τώρα. Το ξέρω! Αλλά πως;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δεν το κόβω κατά καιρούς.. μέσα σε ένα χρόνο έκανα πέντε προσπάθειές για 2-3μερες δεν είναι κάτι.
    Τήν πρώτη φορά που το έκοψα μαχαίρι... δούλεψε... κράτησα. Ψάχνω νά βρώ τή δύναμη πάλι. Απλά όταν έχω γενικά άγχη δεν μπορώ νά ασχοληθώ Με αυτό. Πρέπει για νά τό κόψω νά αφοσιωθώ σε αυτό. Καί νά μήν Με απασχολεί τίποτα άλλο...
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Τουλάχιστον εσύ το κόβεις κατά καιρούς. Εγώ μόνο στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό το έκοψα. Μετά πάλι. Θα μου πεις, εφόσον το έκοψες τότε μπορείς και τώρα. Το ξέρω! Αλλά πως;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πρέπει νά βρούμε κίνητρα για νά τό κόψουμε.
    Καί νά σκεφτούμε επίσης γιατί καπνίζουμε. Με ενοχλεί που είμαι τόσο εξαρτημένη (γράφω καί καπνίζω παράλληλα [emoji28])
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Τουλάχιστον εσύ το κόβεις κατά καιρούς. Εγώ μόνο στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό το έκοψα. Μετά πάλι. Θα μου πεις, εφόσον το έκοψες τότε μπορείς και τώρα. Το ξέρω! Αλλά πως;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Γιατί καπνίζουμε;; Καλή ερώτηση!! Θα σου πω το πιο βλακώδες όλων. Έχει τύχει να ψάχνω λύση σε πρόβλημα με δουλειά κ να μην μπορώ. Και σηκώνομαι να καπνίζω και βρίσκω λύση. Και εκεί πείθομαι για το βλακώδες του πράγματος. Όλα παιχνίδια του μυαλού. Μα αφού δεν είμαι στα καλά μου, πως θα βρω τη δύναμη να το κόψω;;;

  7. #7
    kopela93
    Guest
    Μπες να ενημερωθείς για το κάπνισμα δες ο,τι ντοκιμαντέρ και εκπομπή έχει υπάρξει εκεί έξω και ted talks
    Και θα πειστείς σίγουρα
    Κάνει μεγάλο κακό στην υγεία
    Μάλλον αγνοείς τους κινδύνους γι'αυτό συνεχίζεις
    Επίσης ίσως δεν έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τι παίζει
    Πήγαινε σε κάποιον γιατρό να σε τρομάξει και να το κόψεις
    Εγώ το ίδιο έπαθα με το αλάτι
    Μου έκανε κακό δεν το ήξερα έκανα εξετάσεις σοκαρίστηκα
    Έπεσα και σε καλό γιατρό
    Τώρα θα κάνω το ίδιο με τη ζάχαρη. Είδα ένα tedtalk σήμερα
    Χαμός μπες και δες και θα αλλάξεις γνώμη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί έτσι έκανα καί έκοβα πολλά καί διάφορα κατά καιρούς καί μετά ξανά κυλαγα...
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μπες να ενημερωθείς για το κάπνισμα δες ο,τι ντοκιμαντέρ και εκπομπή έχει υπάρξει εκεί έξω και ted talks
    Και θα πειστείς σίγουρα
    Κάνει μεγάλο κακό στην υγεία
    Μάλλον αγνοείς τους κινδύνους γι'αυτό συνεχίζεις
    Επίσης ίσως δεν έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τι παίζει
    Πήγαινε σε κάποιον γιατρό να σε τρομάξει και να το κόψεις
    Εγώ το ίδιο έπαθα με το αλάτι
    Μου έκανε κακό δεν το ήξερα έκανα εξετάσεις σοκαρίστηκα
    Έπεσα και σε καλό γιατρό
    Τώρα θα κάνω το ίδιο με τη ζάχαρη. Είδα ένα tedtalk σήμερα
    Χαμός μπες και δες και θα αλλάξεις γνώμη
    Αλλα αν δεν το έχεις κάνει αυτό κάντο.
    Καί βασικά δες τά οφέλη Με τή διακοπή του καπνίσματος γιατί τά άσχημα τά γνωρίζουμε όλοι.
    Εγώ έβλεπα βίντεο Με τά καλά του νά τό κόψεις καί μου έκανα πλύση εγκεφάλου.
    Όταν ήθελα νά κόψω λίγο τή ζάχαρη έκανα τό ίδιο καί εγώ ναι.
    Αλλά τώρα τά κάνω όλαα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην γνωρίζει τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος. Εγώ προσωπικά παραδέχομαι πως είμαι εξαρτημένη. Και ψάχνω τρόπους μέσω των ιατρείων διακοπής καπνίσματος να ξεφύγω. Δεν υπάρχει όμως στην περιοχή μου. Το έχει κάνει κάποιος με αυτό τον τρόπο εξ αποστάσεως και αν ναι, τα κατάφερε;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Πρεπει να πας σε ιατρειο διακοπης καπνισματος, θα σε βαλουν σε προγραμμα και αν το θελεις θα το κοψεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Κάπου διάβασα πως είναι αρκετά καλά αυτά τα ιατρεία. Σκέφτομαι σοβαρά να πάω να ησυχάσω. Υπάρχει κάποια εμπειρία από άλλο άτομο εδώ να μας πει πως είναι;;

  12. #12
    kopela93
    Guest
    Δεν ερμηνεύεις με τον ίδιο τρόπο τις πληροφορίες αννδεν είσαι έτοιμος να δεχτείς τις αλλαγές

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Κάπου διάβασα πως είναι αρκετά καλά αυτά τα ιατρεία. Σκέφτομαι σοβαρά να πάω να ησυχάσω. Υπάρχει κάποια εμπειρία από άλλο άτομο εδώ να μας πει πως είναι;;
    Σε βάζουν σε διαδικασία διακοπής. Απαντας σε ερωτηματολόγιο, μιλάς με ψυχολογο, πνευμονολόγο και για την πρώτη εβδομάδα θα σου ζητησουν να σταματήσεις να καπνίζεις τα μηχανικά τσιγάρα, δηλαδή τσιγάρα που τα κάνεις απο συνήθεια και όχι επειδή τα ζητάει ο οργανισμός σου. Θα σου πούνε να κοιτάξεις τις συνήθειες σου και να μειώσεις και εκεί τα τσιγάρα. Και θα σου πούνε πόσα τσιγάρα μπορείς να κάνεις περίπου που τα χρειάζεσαι και θα σου ζητησουν να δοκιμάσεις να πιάσεις αυτο το νουμερο.

    Την επόμενη εβδομάδα θα σε ρωτησουν πως τα πήγες και θα σου πούνε για υποκατάστατα, όπως επίσης και για μία πιθανή ημερομηνία διακοπής συνήθως μετά από 15ημέρες. Σε αυτό το διάστημα θα σου ζητήσουν να μειώσεις και αλλο το τσιγάρο.

    Την τελευταία εβδομάδα πριν ξεκινήσεις την διακοπή θα σου ζητήσουν να καπνίζεις οσο το δυνατόν λιγότερο και την ημέρα που θα έχεις επιλέξει να μην καπνίζεις καθόλου. Είναι καλά, αρκεί να το θέλεις εσύ και όχι επειδή σου το λένε άλλοι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πού το έκανες;
    Καί εγώ έψαχνα τελευταία αυτό ακριβώς. Κέντρα διακοπής καπνίσματος. Οπότε το πάνε σιγά σιγά όχι μαχαίρι. Η βοήθεια από γιατρούς βοηθάει πολύ..και ο ψυχολόγος σε αυτό.
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε βάζουν σε διαδικασία διακοπής. Απαντας σε ερωτηματολόγιο, μιλάς με ψυχολογο, πνευμονολόγο και για την πρώτη εβδομάδα θα σου ζητησουν να σταματήσεις να καπνίζεις τα μηχανικά τσιγάρα, δηλαδή τσιγάρα που τα κάνεις απο συνήθεια και όχι επειδή τα ζητάει ο οργανισμός σου. Θα σου πούνε να κοιτάξεις τις συνήθειες σου και να μειώσεις και εκεί τα τσιγάρα. Και θα σου πούνε πόσα τσιγάρα μπορείς να κάνεις περίπου που τα χρειάζεσαι και θα σου ζητησουν να δοκιμάσεις να πιάσεις αυτο το νουμερο.

    Την επόμενη εβδομάδα θα σε ρωτησουν πως τα πήγες και θα σου πούνε για υποκατάστατα, όπως επίσης και για μία πιθανή ημερομηνία διακοπής συνήθως μετά από 15ημέρες. Σε αυτό το διάστημα θα σου ζητήσουν να μειώσεις και αλλο το τσιγάρο.

    Την τελευταία εβδομάδα πριν ξεκινήσεις την διακοπή θα σου ζητήσουν να καπνίζεις οσο το δυνατόν λιγότερο και την ημέρα που θα έχεις επιλέξει να μην καπνίζεις καθόλου. Είναι καλά, αρκεί να το θέλεις εσύ και όχι επειδή σου το λένε άλλοι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Καπνίζεις .....

    Ίσως είναι απόλαυση .

    Να σου διηγηθώ τις τελευταίες αναμνήσεις από τον πατέρα μου, που πέθανε από καρκίνο στον πνεύμονα, λόγω του καπνίσματος.
    Οι μεταστάσεις του είχαν διαλύσει και τα δύο ισχύα και τα πόδια του δεν τα αισθανόταν , ούτε τα κουνούσε. Ήταν όμως πολύ δυνατός.
    Έπιανε με το ένα μπράτσο τον κρίκο πάνω από το κρεβάτι του νοσοκομείου και ανασήκωνε την πλάτη του από το κρεβάτι .
    Το μυαλό του είχε θολώσει από τη μορφίνη και πιθανόν και από μεταστάσεις που άρχιζαν στον εγκέφαλο .

    -ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΤΕΡΑ ;;;;
    -ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ; ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΩΡΑ !!!!

    Έβγαινα έξω στο διάδρομο και έπινα από ένα μπουκάλι βότκα που είχα.


    Όσο απόλαυση και να προσφέρει το κάπνισμα , δεν αξίζει να το πάθει κανείς αυτό .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •