Καπνίζω.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Καλέ μου άνθρωπε, με συγκλόνισες! Και εννοώ κάθε λέξη που γράφω! Είμαι βαθιά εξαρτώμενο άτομο, το πιστεύω και η περιγραφή σου αυτή με ταρακούνησε. Έχω αναγνωρίσει πλήρως την εξάρτηση μου, νοσώ και χρειάζομαι βοήθεια. Μη νομίζεις πως διαφέρουμε από άλλα εξαρτώμενα άτομα. Απόδειξη, παρά το ταρακούνημα των λόγων σου, το μυαλό και ίσως και το ίδιο το σώμα, ζητά τη δόση του. Ο Θεός ας μας βοηθήσει να αποφασίσουμε γρήγορα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πού το έκανες;
    Καί εγώ έψαχνα τελευταία αυτό ακριβώς. Κέντρα διακοπής καπνίσματος. Οπότε το πάνε σιγά σιγά όχι μαχαίρι. Η βοήθεια από γιατρούς βοηθάει πολύ..και ο ψυχολόγος σε αυτό.
    Στον Ευαγγελισμό αλλά πιστεύω πως και μονος μου να ημουν παλι θα το εκοβα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Γιατί καπνίζουμε;; Καλή ερώτηση!! Θα σου πω το πιο βλακώδες όλων. Έχει τύχει να ψάχνω λύση σε πρόβλημα με δουλειά κ να μην μπορώ. Και σηκώνομαι να καπνίζω και βρίσκω λύση. Και εκεί πείθομαι για το βλακώδες του πράγματος. Όλα παιχνίδια του μυαλού. Μα αφού δεν είμαι στα καλά μου, πως θα βρω τη δύναμη να το κόψω;;;
    Πράγματι πολύ καλή ερώτηση, γιατί στην πραγματικότητα κανείς καπνιστής δεν ξέρει γιατί καπνίζει. Αυτό γιατί αν μάθεις γιατί καπνίζεις, τότε, δεν θα μπορείς να ειναι πλέον καπνίστρια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε βάζουν σε διαδικασία διακοπής. Απαντας σε ερωτηματολόγιο, μιλάς με ψυχολογο, πνευμονολόγο και για την πρώτη εβδομάδα θα σου ζητησουν να σταματήσεις να καπνίζεις τα μηχανικά τσιγάρα, δηλαδή τσιγάρα που τα κάνεις απο συνήθεια και όχι επειδή τα ζητάει ο οργανισμός σου. Θα σου πούνε να κοιτάξεις τις συνήθειες σου και να μειώσεις και εκεί τα τσιγάρα. Και θα σου πούνε πόσα τσιγάρα μπορείς να κάνεις περίπου που τα χρειάζεσαι και θα σου ζητησουν να δοκιμάσεις να πιάσεις αυτο το νουμερο.

    Την επόμενη εβδομάδα θα σε ρωτησουν πως τα πήγες και θα σου πούνε για υποκατάστατα, όπως επίσης και για μία πιθανή ημερομηνία διακοπής συνήθως μετά από 15ημέρες. Σε αυτό το διάστημα θα σου ζητήσουν να μειώσεις και αλλο το τσιγάρο.

    Την τελευταία εβδομάδα πριν ξεκινήσεις την διακοπή θα σου ζητήσουν να καπνίζεις οσο το δυνατόν λιγότερο και την ημέρα που θα έχεις επιλέξει να μην καπνίζεις καθόλου. Είναι καλά, αρκεί να το θέλεις εσύ και όχι επειδή σου το λένε άλλοι...
    υπάρχουν κάπου στατιστικά στοιχεία σχετικά με την επιτυχία που έχουν αυτά τα προγράμματα διακοπής καπνίσματος στα νοσοκομεία;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Καπνίζεις .....

    Ίσως είναι απόλαυση .

    Να σου διηγηθώ τις τελευταίες αναμνήσεις από τον πατέρα μου, που πέθανε από καρκίνο στον πνεύμονα, λόγω του καπνίσματος.
    Οι μεταστάσεις του είχαν διαλύσει και τα δύο ισχύα και τα πόδια του δεν τα αισθανόταν , ούτε τα κουνούσε. Ήταν όμως πολύ δυνατός.
    Έπιανε με το ένα μπράτσο τον κρίκο πάνω από το κρεβάτι του νοσοκομείου και ανασήκωνε την πλάτη του από το κρεβάτι .
    Το μυαλό του είχε θολώσει από τη μορφίνη και πιθανόν και από μεταστάσεις που άρχιζαν στον εγκέφαλο .

    -ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΤΕΡΑ ;;;;
    -ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ; ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΩΡΑ !!!!

    Έβγαινα έξω στο διάδρομο και έπινα από ένα μπουκάλι βότκα που είχα.


    Όσο απόλαυση και να προσφέρει το κάπνισμα , δεν αξίζει να το πάθει κανείς αυτό .
    τραγική κατάληξη, αλλά επέπτεψέ μου να πω ότι το κάπνισμα δεν βασίζεται στην απόλαυση. Ας σκεφτούμε τι άλλο τόσο καταστροφικό κάνουμε λόγω της απόλαυσης; Ή το ποιος έγινε καπνιστής λόγω της τεράστιας απόλαυσης που πήρε από τα πρώτα τσιγάρα;

  6. #21
    Οταν εχεις και θεματα ψυχικης υγειας καθισταται ακομα πιο δυσκολο να το κοψεις. Τα περισσοτερα ατομα που γνωριζα στη ζωη μου με ψυχολογικα ζητηματα καπνιζαν σχεδον ολα.

    Θελει μεγαλη προσπαθεια και δεν ειναι ευκολο. Περισσοτερο θεμα συνηθειας ειναι(του τυπου εχω κατι στα χερια) και οχι απολαυσης. Εγω πχ μια περιοδο μονο στη ζωη μου ειχα κατορθωσει να το κοψω αλλα παραλληλα πηρα 15 κιλα σε αυτο το διαστημα.

    Για καποιους επισης το 'αργος θανατος' ακουγεται πιο θελκτικο παρα τρομακτικο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post
    Οταν εχεις και θεματα ψυχικης υγειας καθισταται ακομα πιο δυσκολο να το κοψεις. Τα περισσοτερα ατομα που γνωριζα στη ζωη μου με ψυχολογικα ζητηματα καπνιζαν σχεδον ολα.
    .

    velcoro, σωστη παρατηρηση , τοδα στην πραξη , που απο σποντα βρεθηκα στο Δρομοκαειτιο , με πραματικους ψυχασθενεις , το 95% καπνιζε ....
    Last edited by Macgyver; 17-06-2022 at 21:07.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •