Θέλω να είμαι κάποια άλλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Θέλω να είμαι κάποια άλλη

    Θέλω να είμαι η κοπέλα που δεν έχει βασανιστεί της στη ζωή της από οικογένεια οικονομικά θέματα χάπια κατάθλιψης κρίσεις πανικού ανχος !!!!! θέλω να είμαι αυτή η κοπέλα αφού τα έχει όλα λυμένα λεφτά δουλειά με μέσον.... Να τη νοιάζει που θα πάει διακοπές...κ τι θα φορέσει ... Και δεν θα ήμουν αχάριστη για τίποτα.... Αναρωτιέμαι ώρες-ώρες γιατί η ζωή δεν μου τα έφερε αυτά δεν τα αξίζω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Κανείς δεν τα αξίζει αυτά. Κάποιοι ήταν τυχεροί , ανήθικοι ή τέκνα ανήθικων . Όχι όλοι .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Στη ζωη δεν παιρνουμε παντα ο,τι αξιζουμε! Δυστυχως, σε αντιθεση με την κοινη αντιληψη, πολυ λιγα πραγματα παιρνανε απο τα χερια μας. Δεν επιλεγουμε απο ποιους και πού θα γεννηθουμε, δεν επιλεγουμε τα γονιδια που θα κληρονομησουμε, τις κοινωνικοοικονομικοπολιτι κες συνθηκες της χωρας και της εποχης που θα γεννηθουμε, και ποσα αλλα... Μονο να διαχειριστουμε πραγματα μπορουμε αλλα.και το πώς θα τα διαχειριστουμε, παλι καθοριζεται απο παραγοντες που δεν.ελεγχουμε εκατο τοις εκατο. Αυτη ειναι η ζωη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Δεν ξέρω αν μπορώ άλλο να ελέγξω τα πράγματα που μου έρχονται στη ζωή μου μπορεί να ακουστεί εγωιστικό μπορεί αλλά νομίζω η να είναι χειρότερη αλλά εγώ δεν αντέχω άλλο έχω πιάσει πάτο .... Και έκανες δεν βοηθάει εννοείται... Και στη λένε και από πάνω αυτή που είναι βολεμένοι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν ξερεις τι περναει ο καθενας στη ζωη του. Ο καθενας εχει τα. προβληματα του. Κι εγω τωρα περναω την πιο δυσκολη φαση της ζωης μου, και λεω τι τυχεροι που ειναι ολοι αυτοι που εχουν την υγεια τους! Αλλα μπορει κι αυτοι να βασανιζονται απο κατι που για σενα ειναι ασημαντο αλλα για αυτους πολυ σημαντικο. Μην συγκρινεσαι με.τους αλλους. ο καθενας εχει.τη ζωη του και τα προβληματα του. Αν πιασεις πατο, μονο πανω μπορεις να πας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Και να σου πω και κατι αλλο; Οσους ανθρωπους κι αν εχουμε διπλα μας, ολοι μας ειμαστε μονοι μας. Μονοιωμας περναμε ο,τι περναμε... Απλα οι δικοι μας ανθρωποι, αυτοι που μας αγαπανε πραγματικα, μπορουν να μας ανακουφισουν καπως, να μας συντροφευσουν. Προσπαθησε να βρεις τετοιους ανθρωπους αλλα και σε αυτο πρεπει καποιος να ναι τυχερος, τιποτα αυτονοητο, δυστυχως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Άμα η ανθρώποι δεν καταλαβαίνουν τι κάνουμε?? Όσο κ να φαίνονται υποστηρικτική δεν είναι!!!! Κ το νιώθω...θα πάω σ άλλη μια κενουργια ψυχολόγο για να δούμε.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Βρισκουμε ανθρωπους που μας καταλαβαινουν. Η συμβιβαζομαστε. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. Δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους αλλους. Εδω δυσκολευομαστε να αλλαξουμε εμας. Να πας σε ψυχολογο και μπραβο σου. Εγω δεν εχω βρει ακομη τη δυναμη να το κανω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Θα πάω σ άλλη δεν αντέχω άλλο ...η τελευταία κάπως βοηθήσει αλλά Μ έλεγε κάτι Κούλα στο τέλος .....
    Πρέπει να πας είναι κάτι υπέροχο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Θέλω να είμαι η κοπέλα που δεν έχει βασανιστεί της στη ζωή της από οικογένεια οικονομικά θέματα χάπια κατάθλιψης κρίσεις πανικού ανχος !!!!! θέλω να είμαι αυτή η κοπέλα αφού τα έχει όλα λυμένα λεφτά δουλειά με μέσον.... Να τη νοιάζει που θα πάει διακοπές...κ τι θα φορέσει ... Και δεν θα ήμουν αχάριστη για τίποτα.... Αναρωτιέμαι ώρες-ώρες γιατί η ζωή δεν μου τα έφερε αυτά δεν τα αξίζω???
    Δεν είναι σκεπτικό αυτό. Προσπάθησε να το εξελίξεις. Το να λες ''θέλω να είμαι η κοπέλα κτλ''.. Αντιλαμβάνεσαι ότι οι σκέψεις που κάνεις ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Αποδέξου την πραγματικότητα κ αν δεν σου αρέσει κάνε κάτι για αυτό.. Μάλλον ακόμα δεν έχεις βρει τη δύναμη που κρύβεις μέσα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Όσο λιγότερο ταυτίζεσαι με τις σκέψεις, τόσο περισσότερο αρχίζει ο νους να χάνει την δύναμη του, επειδή η δύναμη του προέρχεται από την ταύτιση. Ο φοβικός σκεπτικισμός κ το αν η γιαγιά μου είχε πατίνια δεν βοηθάνε σε καμία περίπτωση.. Χρειάζεται αλλαγή κ ροή στη ζωή όχι ταύτιση κ στασιμότητα. Μόνο αυτή θα φέρει αποτελέσματα. Γίνε λοιπόν η αλλαγή που θέλεις.
    Last edited by tommorello; 14-06-2022 at 18:59.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Πώς μπορώ να αλλάξω ζωή??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Κανά γκόμενο να τον τρελάνεις, να τρελαθεί μαζί σου και να ζήσετε μαζί το όνειρο , δεν σκέφτεσαι να βρεις ; Ίσως είναι το καλύτερο .Πόσο είσαι ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Πώς μπορώ να αλλάξω ζωή??
    Τι να σου πω κοπελιά δεν ξέρω.. Το πως το ξέρεις μόνο εσύ η, η ψυχολόγος σου.. Εγώ σαν άσχετο άτομο έχοντας απόσταση από τα δικά σου προβλήματα πραγματικά δεν γνωρίζω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αντιλαμβάνεσαι ότι με μεγάλη ευκολία κ έξω από το χορό μπορώ να γράψω διάφορες σοφιστείες κ να φανώ ανόητος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι είμαι κάποια άλλη
    By Cfk in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2019, 12:48
  2. Replies: 48
    Last Post: 03-02-2019, 20:03
  3. Είμαι σε απόγνωση κάποια συμβουλή???
    By ΛόλαGW in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2016, 07:46
  4. θελω βοηθεια απο καποια σχετικη με το θεμα..
    By marym. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-08-2016, 01:21
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-12-2011, 05:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •