η ζαλη μου δεν σταματαει ποτε οτι και να εχω δοκιμασει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Με τον ύπνο σου πώς είσαι; Εγώ έχω από μικρός πρόβλημα με τον ύπνο και όταν συσσωρεύονται μέρες με κακό ύπνο έχω ζαλάδα μέχρι και ίλιγγο κάποιες φορές. Με αντικαταθλιπτικά, επειδή φτιάχνει ο ύπνος μου αλλά και γενικότερα ίσως, είμαι καλύτερα.
    νορμαλ σχετικα με τον υπνο ,κοιμαμαι 5-6-7 ωρες .αν δεν κοιμηθω καλα βγαινει λιγο χειροτερα η μερα.αν παλι κοιμηθω καλα δεν σημαινει οτι θα ειναι ηπιοτερη η ζαλη που νιωθω.οτι γουσταρει κανει.2 αντικαταθλιπτικα που δοκιμασα για αρκετο διαστημα δεν μ εκαναν τπτ κι ηταν πιο βαρια τα συμπτωματα

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Τον τελευταίο καιρό πέρασα κι εγώ θέμα με ζαλάδες λόγω πολύ φόρτου εργασίας και οικογενειακών υποχρεώσεων ,ζόρισμα από σκατοχρέοι που έχω κτλ.
    παρατήρησα ότι με έπιανε περισσότερο όταν ζεσταινόμουν...σε κάποιες περιπτώσεις είμουν όρθιος και ένοιωθα πως είχα αστάθεια στα πόδια και θα έπεφτα
    Μίλησα με το Γιατρό και μου είπε να πάρω λίγο xanax μερικές μέρες (το χρησιμοποιώ που και που σε δύσκολες καταστάσεις , πέρνω και remeron)
    Γύρισα μια μέρα από τη δουλεία και είμουν πραγματικά χάλια , κουρασμένος με πολλές ζαλάδες ξάπλωσα νωρίς πήρα και ένα xanax 0.5mg και από την επόμενη μέρα οι ζαλάδες εξαφανίστηκαν...σαν να είχε φορτώσει το νευρικό μου σύστημα και με τις πολλές ώρες ύπνου σε συνδιασμό με το xanax ίσως με στρώσανε...
    Τώρα έχω περίπου ένα μήνα που είμαι σχετικά καλά με τις ζαλάδες
    xanax εγγυηση.κι εγω το παιρνω οταν δεν την παλευω καθολου και μου μειωνει την ενταση της ζαλης.στην αρχη εκανα και θεραπεια 2 μηνες κι ενιωθα καλυτερα αλλα οταν το εκοψα σταδιακα με πεθανε..ρεμερον δεν εχω παρει σεροξατ και ζολοφτ πηρα αλλα δεν μ πηγε καλα. σ αλλουσ βεβαια εχει παει θαυμασια.μακαρι να βρω κι εγω κατι που να μου πηγαινει για να στρωσω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Αρα καθαρα ψυχολογικο. Ευχομαι να βγεις απο αυτόν τον λαβυρινθο συντομα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Αρα καθαρα ψυχολογικο. Ευχομαι να βγεις απο αυτόν τον λαβυρινθο συντομα.
    ετσι δειχνει τι να πω ..εκτος πια κι αν ειμαι τοσο σπανια περιπτωση και οι γιατροι ειναι στο σημα τους-που αρχικα αυτο πιστευα να σου πω την αληθεια αλλα με τον καιρο μου φυγαν οι αμφιβολιες.οπως και να χει θα το παλεψω κι ελπιζω να τα καταφερω..σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Τα ψυχολογικά έχουν τεράστειο αντίκτυπο όμως στα σωματικά...σε περιόδους που ζορίζομαι έχω ζαλάδες,πονοκεφάλους,πόνου ς στο στήθος και διάφορα άλλα , εκεί χρησιμοποιώ το xanax μέχρι να πάρω τα πάνω μου και μετά το κόβω , με σωστή χρήση κάνει θαύματα , σε συνδιασμό με αντικ/κο και με τις οδηγίες του γιατρού πάντα

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Τα ψυχολογικά έχουν τεράστειο αντίκτυπο όμως στα σωματικά...σε περιόδους που ζορίζομαι έχω ζαλάδες,πονοκεφάλους,πόνου ς στο στήθος και διάφορα άλλα , εκεί χρησιμοποιώ το xanax μέχρι να πάρω τα πάνω μου και μετά το κόβω , με σωστή χρήση κάνει θαύματα , σε συνδιασμό με αντικ/κο και με τις οδηγίες του γιατρού πάντα
    οντως ..εγω καθημερινα ζαλη εμβοες ατονια και δεν μπορω να εστιασω οπου κοιταω(σαν να τρεμουν λιγο ολα) χροοοονια τωρα.οταν εκανα θεραπεια με ζαναξ 3χ 0,25 ειχα περισσοτερο ενεργεια και μειωνονταν αρκετα οι ζαλαδες αλλα ωσ γνωστο ειναι πολυ εθιστικο και δεν κανει να το παιρνω για καιρο.τωρα προπαθω να παιρνω 3-4 τον μηνα .αν παρω για 4-5 μερες συνεχομενες ,μετα μου δινει ρεστα για κανα 5ημερο.ανησυχο υπνο περισσοτερη ζαλη ,εμβοες πιο δυνατες κλπ.γι αυτο ψαχνω ενα αντικαταθλιπτικο που θα με στρωσει,αλλα θελει δοκιμες και δεν ειμαι ακομα ετοιμος γι αυτο. εννοω καλοκαιρακι ειναι θελω να πιω και καμμια μπυριτσα(καμμια 10 ρια ολο το καλοκαιρι) και οσο γινεται να το ευχαριστηθω.απο σεπτεμβρη νομιζω θα ξαναψαχτω με θεραπεια αλλα εχω απογοητευτει μετα τισ θεραπειεσ με σεροξατ και ζολοφτ γιατι μονο χειροτερα ενιωσα.πρεπει να βρω κατι που μου ταιριαζει και απ την εμπειρια μου αμφιβαλλω οτι υπαρχει αλλα θα δειξει δεν εχω κι αλλη επιλογη..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Η διάγνωση που σου έκανε ο γιατρός σου ποια είναι; Απλή κατάθλιψη; Αν ναι, υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά. Το ότι δεν σου ταίριαξαν αυτά δεν λέει κάτι.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η διάγνωση που σου έκανε ο γιατρός σου ποια είναι; Απλή κατάθλιψη; Αν ναι, υπάρχουν πολλά αντικαταθλιπτικά. Το ότι δεν σου ταίριαξαν αυτά δεν λέει κάτι.
    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή (ΓΑΔ) είναι η διάγνωση ..όχι κατάθλιψη.
    Ναι το ξέρω ότι δεν λέει κάτι απλά πρέπει να μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω κάποια μέχρι να δω ποιο μου ταιριάζει..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ που ξεκίνησα αγωγή είχα καλυτέρευση κ αυτές τις μέρες νιώθω οτι πάω πάλι κοντά στο σημείο 0 και έχω απογοητευτεί γιατί οι περισσότεροι στους 3 μήνες είναι οκ κ εγώ ακόμα παλεύω...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by gcp_80 View Post
    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή (ΓΑΔ) είναι η διάγνωση ..όχι κατάθλιψη.
    Ναι το ξέρω ότι δεν λέει κάτι απλά πρέπει να μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω κάποια μέχρι να δω ποιο μου ταιριάζει..
    Εμένα για το ίδιο θέμα (ΓΑΔ) και κατάθλιψη το πρώτο που μου πρότεινε ο γιατρός ήταν το cipralex. Πιο πολύ με βοήθησε στο άγχος, λιγότερο στη διάθεση. Τώρα παίρνω ρεμερον αλλά πρέπει να κάνω αύξηση δόσης γιατί δεν με καλύπτει πια ή να το αλλάξω γιατί με απασχολεί το ότι ενδέχεται να προκαλέσει μεταβολικό σύνδρομο η μακροχρόνια χρήση (δεν με βλέπω να τα σταματάω).

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εμένα για το ίδιο θέμα (ΓΑΔ) και κατάθλιψη το πρώτο που μου πρότεινε ο γιατρός ήταν το cipralex. Πιο πολύ με βοήθησε στο άγχος, λιγότερο στη διάθεση. Τώρα παίρνω ρεμερον αλλά πρέπει να κάνω αύξηση δόσης γιατί δεν με καλύπτει πια ή να το αλλάξω γιατί με απασχολεί το ότι ενδέχεται να προκαλέσει μεταβολικό σύνδρομο η μακροχρόνια χρήση (δεν με βλέπω να τα σταματάω).
    Εχω ακούσει τα καλύτερα για το σιπραλεξ ..αυτό μου πρότεινε κι εμένα για όταν αποφασίσω πάλι για αγωγή . Από Σεπτέμβρη Θα δοκιμάσω και βλέπουμε.και μένα κάτι τέτοια μ ανησυχούν για τα χάπια αλλά εάν πρέπει τι να κάνουμε ;μόνο υπομονή

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Και εγώ που ξεκίνησα αγωγή είχα καλυτέρευση κ αυτές τις μέρες νιώθω οτι πάω πάλι κοντά στο σημείο 0 και έχω απογοητευτεί γιατί οι περισσότεροι στους 3 μήνες είναι οκ κ εγώ ακόμα παλεύω...
    Ρε συ υπάρχουν κι άτομα που έγιναν οκ όπως λες και στον ένα μήνα αλλα ο κάθε οργανισμός ειναι πολυ διαφορετικός στο πως δέχεται την θεραπεία.εμένα ας πούμε αυτό που παιρνεις τώρα δεν μου έβγαλε απολύτως καμμία καλυτέρευση ίσα ίσα με βάρυνε περισσότερο,όμως στην περίπτωση σου λειτούργησε κάποια στιγμή και ίσως ειναι θέμα δοσολογίας η απλά να ειναι μια δύσκολη περίοδος αυτές τις μέρες και σε λίγο να σε ισιώσει..μιλα με τον γιατρο σου και θα σε κατευθύνει νομίζω .μην μασάς !!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Παιδιά, θέλει κ προσωπική προσπάθεια εκτός από φαρμακευτική αγωγή..

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Παιδιά, θέλει κ προσωπική προσπάθεια εκτός από φαρμακευτική αγωγή..
    Πρώτα απ όλα!!!και μετά αφού βλέπεις πως δεν…φαρμακακια

  15. #30
    Η προσωπικη προσπαθεια κατα κυριο λογο χρειαζεται σε ευρυτερα και γενικευμενα ζητηματα ψυχολογιας. Ειναι απαραιτητη στο πλαισιο της καταθλιψης ας πουμε. Σε οτι αφορα ζαλη, ναυτιες κλπ θεωρω πως τα φαρμακα παιζουν εναν παραπανω ρολο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Το μυαλο μου δε σταματαει να σκεφτεται
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-08-2016, 13:19
  2. ο αληθινος ερωτας δεν σταματαει.ποτε....
    By ντολορ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-03-2014, 20:18
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ!ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ?
    By mania_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-05-2013, 15:49
  4. Τι σας σταματάει;
    By lixouditsa83 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 13-12-2010, 12:28
  5. που σταματαει η αγαπη που ξεκινα η παρανοια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2010, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •