η ζαλη μου δεν σταματαει ποτε οτι και να εχω δοκιμασει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26

    η ζαλη μου δεν σταματαει ποτε οτι και να εχω δοκιμασει

    γεια σας!!! εδω και 7 χρονια υποφερω απο ζαλη που δεν σταματαει ουτε για ενα λεπτο. εχω δοκιμασει καποιες θεραπειες ..δοκιμασα 2 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα για 6 και 4 μηνες κι αφου μονο χειροτερα ενιωθα τα σταματησα..υπαρχει καποιος που πηρε κατι κι εφυγαν οι ζαλαδες του?η να το παρω αποφαση οτι παντρευτηκα με την ζαλη?? -δεν παλευεται!!αποφευγω να οδηγω να βγαινω βολτεσ κλπ.εχω παει σε οτι γιατρο υπαρχει ολα καθαρα.εχω κανει ψυχοθεραπεια 5 χρονια-διαγνωση ΓΑΔ- και τα χαπια τα πηρα μετα απο παροτρυνση ψυχιατρου.δεν νιωθω τισ φοβιες και το αγχος που ενιωθα στην αρχη αλλα η ζαλη παραμενει ως εχει και θελω πολυ,αλλα δεν βρισκω λυση..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ είχα έντονα σωματικά συμπτώματα μέσα σε αυτά και η ζάλη κατέληξα σε ψυχίατρο,3 μήνες είμαι με ζολοφτ η ζάλη κόπασε αλλά που κ που έχω...επίσης αυτές τις μέρες έχω συνέχεια ναυτία και αναρωτιέμαι είναι δυνατόν μετά απο 3 μήνες να νιώθω αυτά;δεν ξέρω τι να κάνω να πάω σε γιατρό η να κάνω υπομονή;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    και στις αρχες νομιζω ειχες ναυτιες..κι εγω ζολοφτ επαιρνα αλλα δυστυχως ενιωθα χειροτερα συμπτωματα και μετα απο 4 μηνες το σταματησα.μιλα με τον ψυχιατρο κ ρωτα ..μπορει να σ δωσει και κατι αλλο ισωσ για ναυτια,αλλα ηδη νιωθεισ καλυτερα χωρισ τισ ζαλαδες.. σε ζηλευω λιγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Υπάρχει περίπτωση να σου έχει «μείνει» το ψυχολογικό και να αισθάνεσαι ότι ζαλίζεσαι. Αν δοκίμαζες να «ξεχαστείς» με κάποιο τρόπο και να ασχοληθείς με πράγματα που σου αρέσουν μήπως το ξεπερνούσες; Δεν είμαι ειδικός προφανώς οπότε μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά μάλλον σου έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο εμμονή το πρόβλημα σου που αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις τις ζαλάδες. Όσο πιο πολύ σκεφτόμαστε κάτι και παθαίνουμε εμμονές τόσο πιο πολύ υποφέρουμε. Δοκίμασε να χαλαρώσεις και να σκεφτείς θετικά. Η ζαλάδα είναι σίγουρα ψυχολογικό, το έχω περάσει και εγώ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Υπάρχει περίπτωση να σου έχει «μείνει» το ψυχολογικό και να αισθάνεσαι ότι ζαλίζεσαι. Αν δοκίμαζες να «ξεχαστείς» με κάποιο τρόπο και να ασχοληθείς με πράγματα που σου αρέσουν μήπως το ξεπερνούσες; Δεν είμαι ειδικός προφανώς οπότε μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά μάλλον σου έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο εμμονή το πρόβλημα σου που αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις τις ζαλάδες. Όσο πιο πολύ σκεφτόμαστε κάτι και παθαίνουμε εμμονές τόσο πιο πολύ υποφέρουμε. Δοκίμασε να χαλαρώσεις και να σκεφτείς θετικά. Η ζαλάδα είναι σίγουρα ψυχολογικό, το έχω περάσει και εγώ.
    το εχω αποδεχτει οτι ειναι ψυχοσωματικο μετα απο μια εντονη περιοδο stress που περασα αλλα η ζαλη κανει οτι θελει..πχ σημερα ξυπνησα με εντονη ζαλη -την εγραψα κανονικα φορεσα το χαμογελο μου κι εκανα καποιεσ δουλειες που ειχα αλλα αυτη χειροτερεψε η ατιμη.αυριο μπορει να ειναι λιγο καλυτερα,αλλα ποτε δεν ειναι καλα ωστε να κανω οτι γουσταρω εγω κι οχι αυτη..πιστευω πως δεν την αφηνω να μου κανει κουμαντο αλλα πολλες φορες με κερδιζει οση δυναμη κι αν νιωθω πως εχω.και θα ηθελα μια θεραπεια να με πιασει μαλλον γιατι μονοσ μου μπααααα δεν το βλεπω.. εσυ μονος σου το ξεπερασες η πηρες κατι?το ειχες πολυ καιρο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by gcp_80 View Post
    το εχω αποδεχτει οτι ειναι ψυχοσωματικο μετα απο μια εντονη περιοδο stress που περασα αλλα η ζαλη κανει οτι θελει..πχ σημερα ξυπνησα με εντονη ζαλη -την εγραψα κανονικα φορεσα το χαμογελο μου κι εκανα καποιεσ δουλειες που ειχα αλλα αυτη χειροτερεψε η ατιμη.αυριο μπορει να ειναι λιγο καλυτερα,αλλα ποτε δεν ειναι καλα ωστε να κανω οτι γουσταρω εγω κι οχι αυτη..πιστευω πως δεν την αφηνω να μου κανει κουμαντο αλλα πολλες φορες με κερδιζει οση δυναμη κι αν νιωθω πως εχω.και θα ηθελα μια θεραπεια να με πιασει μαλλον γιατι μονοσ μου μπααααα δεν το βλεπω.. εσυ μονος σου το ξεπερασες η πηρες κατι?το ειχες πολυ καιρο?
    Ίσως να χρειάζεσαι τον χρόνο σου μέχρι να επανέλθεις. Μην σε παίρνει από κάτω, θα το ξεπεράσεις. Μπορεί να το «έγραψες» εκείνη την στιγμή αλλά υποσυνείδητα σίγουρα θα είχες την φοβία της ζάλης. Είναι δύσκολο να το αποβάλλεις από την μια στιγμή στην άλλη, το καταλαβαίνω. Αλλά θα διορθωθούν τα πράγματα, μην αγχώνεσαι. Εγώ πριν 3 χρόνια είχα αρρωστήσει (κανονικά) με γαστρίτιδα και είχα πολλές φορές τάση για εμετό. Και λόγω το ότι φοβόμουν πολύ τον εμετό (ναι, όσο παράξενο και αν ακούγεται) ακόμα και όταν μου πέρασε ένιωθα για παρά πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ότι θα ξεράσω και είχα και ναυτίες. Προφανώς ήταν ψυχολογικό, το οποίο υποχώρησε μόνο του με τον καιρό. Αλλά χρειάστηκε χρόνο. Δηλαδή μπορεί και να το έγραφα για μια στιγμή αλλά η «θεραπεία» ήρθε με τον καιρό. Εφόσον βγαίνουν και οι εξετάσεις σου καθαρές δεν έχεις τίποτα. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό όπως είπες και εσύ. Αν μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή είναι να κάνεις σίγουρα σωστή διατροφή, να πίνεις πολύ νερό, και να σκέφτεσαι θετικά. Μην το αφήνεις να σε καταβάλει και να επηρεάζει την καθημερινότητα σου. Αργά ή γρήγορα θα περάσει.

    Υ.Γ κορίτσι είμαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Rainbow πήγες σε γαστρεντερολόγο για τις ναυτίες;τις τελευταίες μέρες έχω έντονες ναυτίες είμαι 3 μήνες με αντικαταθληπτικά δεν ξέρω τι είναι τι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Rainbow πήγες σε γαστρεντερολόγο για τις ναυτίες;τις τελευταίες μέρες έχω έντονες ναυτίες είμαι 3 μήνες με αντικαταθληπτικά δεν ξέρω τι είναι τι
    Δεν πήγα σε κανέναν γιατρό γιατί ήταν καθαρά ψυχολογικό. Υποχώρησε μόνο του όπως ανέφερα και παραπάνω. Και το δικό σου πρόβλημα ψυχολογικό είναι κατά πάσα πιθανότητα. Βέβαια παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το αν τρέφεσαι σωστά, αν κοιμάσαι τουλάχιστον για 7-8 ώρες και κατά πόσο κουράζεσαι γενικότερα μέσα στη μέρα. Τα αντικαταθλιπτικά δεν νομίζω να σχετίζονται με τις ναυτίες γιατί και εγώ παίρνω και δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Βέβαια θα μου πεις αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ωστόσο και από άλλα άτομα που γνωρίζω δεν είχαν παρενέργειες κατά την λήψη των φαρμάκων. Μάλλον έχεις ακόμα άγχος για διάφορα πράγματα και εκδηλώνεται με ναυτίες και ζαλάδες. Ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά σε καταστάσεις άγχους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ηπιες κάτι για τη ναυτία;πόσο καιρό την είχες;φοβάμαι να πάω σε γαστρεντερολόγο πριν πάω σε ψυχίατρο είχα πάει σε όλες τις ειδικότητες εκτος απο γαστρεντερολόγο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Ίσως να χρειάζεσαι τον χρόνο σου μέχρι να επανέλθεις. Μην σε παίρνει από κάτω, θα το ξεπεράσεις. Μπορεί να το «έγραψες» εκείνη την στιγμή αλλά υποσυνείδητα σίγουρα θα είχες την φοβία της ζάλης. Είναι δύσκολο να το αποβάλλεις από την μια στιγμή στην άλλη, το καταλαβαίνω. Αλλά θα διορθωθούν τα πράγματα, μην αγχώνεσαι. Εγώ πριν 3 χρόνια είχα αρρωστήσει (κανονικά) με γαστρίτιδα και είχα πολλές φορές τάση για εμετό. Και λόγω το ότι φοβόμουν πολύ τον εμετό (ναι, όσο παράξενο και αν ακούγεται) ακόμα και όταν μου πέρασε ένιωθα για παρά πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ότι θα ξεράσω και είχα και ναυτίες. Προφανώς ήταν ψυχολογικό, το οποίο υποχώρησε μόνο του με τον καιρό. Αλλά χρειάστηκε χρόνο. Δηλαδή μπορεί και να το έγραφα για μια στιγμή αλλά η «θεραπεία» ήρθε με τον καιρό. Εφόσον βγαίνουν και οι εξετάσεις σου καθαρές δεν έχεις τίποτα. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό όπως είπες και εσύ. Αν μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή είναι να κάνεις σίγουρα σωστή διατροφή, να πίνεις πολύ νερό, και να σκέφτεσαι θετικά. Μην το αφήνεις να σε καταβάλει και να επηρεάζει την καθημερινότητα σου. Αργά ή γρήγορα θα περάσει.

    Υ.Γ κορίτσι είμαι.
    γεια σου κοριτσι λοιπον!!χρειαζεται χρονο το καταλαβα καποια στιγμη αφου υπεφερα κανα 2 χρονια με κρισεις πανικου,φοβιες με την οδηγηση και αλλα...στην περιπτωση μου ομως εχω δωσει χρονια 7 και θεωρω οτι ειναι πολλα αλλα αναγκαστικα θα κανω κι αλλη υπομονη.απο διατροφη ψιλοπροσεχω θα ελεγα,γυμναστικη εκανα μικρος και τωρα εχω ξαναρχισει καπως.γενικα προσπαθω να μην με παιρνει απο κατω αλλα καποιες φορες δεν παλευεται!!2 φορες εκανα θεραπεια και με χαλασε πολυ..δεν μ επιασε καθολου και τωρα εχω μια αρνηση στο να ξαναμπω σε τετοιο τριπακι.απ την αλλη δεν περναω καλα κι ετσι ..αρα τεινω μετα το καλοκαιρι να ξαναρχισω κατι μηπως και με πιασει αλλα ωχουουου .., εχω κουραστει να νιωθω μαστουρωμενος χωρις να εχω πιει τπτ εννοειται..σ ευχαριστω πολυ παντως ,ωραια τα λες!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ζαλάδα λοιπόν. Θα σου πω την δική μου εμπειρια. Ξεκινησα με ζαλαδες καθημερινά και μετά μου ήρθε ίλιγγος. Πηγα στον παθολογο μου ο οποιος με παραπεμψε σε ωριλά. Αυτός με καποιες εξετασεις (με ηχους και θεση σωματος, κλπ) με εστειλε στο ακουολογικό κεντρο Κυπρου (ειμαι απο Κυπρο). Εκει η υπευθυνη μου ειπε οτι το πιο πιθανον να ειναι συνδρομο Μενιέρ. Αλλά επειδη ημουν πολύ αγχωμενη κλπ ετσι οπως με ειδε, μου ειπε να ξεκινησω γιογκα και θα με βοηθησει πολύ. Ιδιαιτερα στις αναπνοες. Σωστες αναπνοες. Αυτο το 2019. Απο τοτε εχω καθημερινά ζαλάδες. Νιωθω σαν να βρισκομαι σε βαρκουλα και καποιες φορες οταν ειμαι ορθια γέρνω. Οταν παρω νουροφεν ειμαι παρα πολυ καλυτερα. Εχω μαθει να το αγνοω. Οταν οδηγω ανοιγω κατευθειαν το παραθυρο να με κτυπησει ο αερας στο προσωπο και συνέρχομαι. Κανε μια εξεταση. Δεν ειναι ολα ψυχολογικά. Βεβαια παιζει τρομερο ρολο. Επισης και τον αυχενα σου να κοιταξεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Ζαλάδα λοιπόν. Θα σου πω την δική μου εμπειρια. Ξεκινησα με ζαλαδες καθημερινά και μετά μου ήρθε ίλιγγος. Πηγα στον παθολογο μου ο οποιος με παραπεμψε σε ωριλά. Αυτός με καποιες εξετασεις (με ηχους και θεση σωματος, κλπ) με εστειλε στο ακουολογικό κεντρο Κυπρου (ειμαι απο Κυπρο). Εκει η υπευθυνη μου ειπε οτι το πιο πιθανον να ειναι συνδρομο Μενιέρ. Αλλά επειδη ημουν πολύ αγχωμενη κλπ ετσι οπως με ειδε, μου ειπε να ξεκινησω γιογκα και θα με βοηθησει πολύ. Ιδιαιτερα στις αναπνοες. Σωστες αναπνοες. Αυτο το 2019. Απο τοτε εχω καθημερινά ζαλάδες. Νιωθω σαν να βρισκομαι σε βαρκουλα και καποιες φορες οταν ειμαι ορθια γέρνω. Οταν παρω νουροφεν ειμαι παρα πολυ καλυτερα. Εχω μαθει να το αγνοω. Οταν οδηγω ανοιγω κατευθειαν το παραθυρο να με κτυπησει ο αερας στο προσωπο και συνέρχομαι. Κανε μια εξεταση. Δεν ειναι ολα ψυχολογικά. Βεβαια παιζει τρομερο ρολο. Επισης και τον αυχενα σου να κοιταξεις.
    Καλημέρα.. εσένα τελικά ήταν σύνδρομο μενιερ ή ψυχολογικό?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Τον τελευταίο καιρό πέρασα κι εγώ θέμα με ζαλάδες λόγω πολύ φόρτου εργασίας και οικογενειακών υποχρεώσεων ,ζόρισμα από σκατοχρέοι που έχω κτλ.
    παρατήρησα ότι με έπιανε περισσότερο όταν ζεσταινόμουν...σε κάποιες περιπτώσεις είμουν όρθιος και ένοιωθα πως είχα αστάθεια στα πόδια και θα έπεφτα
    Μίλησα με το Γιατρό και μου είπε να πάρω λίγο xanax μερικές μέρες (το χρησιμοποιώ που και που σε δύσκολες καταστάσεις , πέρνω και remeron)
    Γύρισα μια μέρα από τη δουλεία και είμουν πραγματικά χάλια , κουρασμένος με πολλές ζαλάδες ξάπλωσα νωρίς πήρα και ένα xanax 0.5mg και από την επόμενη μέρα οι ζαλάδες εξαφανίστηκαν...σαν να είχε φορτώσει το νευρικό μου σύστημα και με τις πολλές ώρες ύπνου σε συνδιασμό με το xanax ίσως με στρώσανε...
    Τώρα έχω περίπου ένα μήνα που είμαι σχετικά καλά με τις ζαλάδες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by gcp_80 View Post
    γεια σας!!! εδω και 7 χρονια υποφερω απο ζαλη που δεν σταματαει ουτε για ενα λεπτο. εχω δοκιμασει καποιες θεραπειες ..δοκιμασα 2 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα για 6 και 4 μηνες κι αφου μονο χειροτερα ενιωθα τα σταματησα..υπαρχει καποιος που πηρε κατι κι εφυγαν οι ζαλαδες του?η να το παρω αποφαση οτι παντρευτηκα με την ζαλη?? -δεν παλευεται!!αποφευγω να οδηγω να βγαινω βολτεσ κλπ.εχω παει σε οτι γιατρο υπαρχει ολα καθαρα.εχω κανει ψυχοθεραπεια 5 χρονια-διαγνωση ΓΑΔ- και τα χαπια τα πηρα μετα απο παροτρυνση ψυχιατρου.δεν νιωθω τισ φοβιες και το αγχος που ενιωθα στην αρχη αλλα η ζαλη παραμενει ως εχει και θελω πολυ,αλλα δεν βρισκω λυση..
    Με τον ύπνο σου πώς είσαι; Εγώ έχω από μικρός πρόβλημα με τον ύπνο και όταν συσσωρεύονται μέρες με κακό ύπνο έχω ζαλάδα μέχρι και ίλιγγο κάποιες φορές. Με αντικαταθλιπτικά, επειδή φτιάχνει ο ύπνος μου αλλά και γενικότερα ίσως, είμαι καλύτερα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Ζαλάδα λοιπόν. Θα σου πω την δική μου εμπειρια. Ξεκινησα με ζαλαδες καθημερινά και μετά μου ήρθε ίλιγγος. Πηγα στον παθολογο μου ο οποιος με παραπεμψε σε ωριλά. Αυτός με καποιες εξετασεις (με ηχους και θεση σωματος, κλπ) με εστειλε στο ακουολογικό κεντρο Κυπρου (ειμαι απο Κυπρο). Εκει η υπευθυνη μου ειπε οτι το πιο πιθανον να ειναι συνδρομο Μενιέρ. Αλλά επειδη ημουν πολύ αγχωμενη κλπ ετσι οπως με ειδε, μου ειπε να ξεκινησω γιογκα και θα με βοηθησει πολύ. Ιδιαιτερα στις αναπνοες. Σωστες αναπνοες. Αυτο το 2019. Απο τοτε εχω καθημερινά ζαλάδες. Νιωθω σαν να βρισκομαι σε βαρκουλα και καποιες φορες οταν ειμαι ορθια γέρνω. Οταν παρω νουροφεν ειμαι παρα πολυ καλυτερα. Εχω μαθει να το αγνοω. Οταν οδηγω ανοιγω κατευθειαν το παραθυρο να με κτυπησει ο αερας στο προσωπο και συνέρχομαι. Κανε μια εξεταση. Δεν ειναι ολα ψυχολογικά. Βεβαια παιζει τρομερο ρολο. Επισης και τον αυχενα σου να κοιταξεις.
    εχω παει σε ωρλ 4-5 φορες..αυχενα δεν ποναω,εχω κανει ακουογραμμα ολα καλα ειχα δοκιμασει στην αρχη και το antivom τπτ.οι ζαλαδες μου αρχισαν το 2015 κι ειναι σε καθημερινη βαση..οτι αερασ και να με χτυπησει ιδια παραμενει η ζαλη .η βαρκουλα ισχυει,μονο που δεν νιωθω οτι γερνω απλα βλεπω τα πραγματα να κουνιουντα καπως-εχω παει και οφθαλμιατρο..γενικως εχω κανει ενα καρο εξετασεις και μαγνητικες εγκεφαλου κι ολα καλα . αρα θεωρω οτι καλο ειναι να ψαχνω πλεον στον ψυχολογικο τομεα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το μυαλο μου δε σταματαει να σκεφτεται
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-08-2016, 13:19
  2. ο αληθινος ερωτας δεν σταματαει.ποτε....
    By ντολορ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-03-2014, 20:18
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ!ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ?
    By mania_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-05-2013, 15:49
  4. Τι σας σταματάει;
    By lixouditsa83 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 13-12-2010, 12:28
  5. που σταματαει η αγαπη που ξεκινα η παρανοια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2010, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •