ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΖΟΛΟΦΤ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΖΟΛΟΦΤ

    Καλησπέρα,ανοίγω και εδώ το θέμα που με απασχολεί.Μετά απο έντονα σωματικά συμπτώματα κατέληξα στον ψυχίατρο είμαι 3 μήνες με ζολόφτ τις τελευταίες μέρες έντονες ναυτίες κ κάπως ανορεξία είναι δυνατόν μετά απο 3 μήνες να νιώθω τέτοια;γνωστοί μου σε 3 μήνες ήταν πολύ καλά και ρωτώ τι να κάνω κοιτάω μην είναι κάτι παθολογικόη κάνω υπομονή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου;
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εμπειρίες θέλει διαβάσει απο καπιον που βίωσε/βιώνει κάτι ανάλογο.
    Τι να ρωτήσει στο γιατρό; Αυτοί καλά καλά δεν αποδέχονται το σύνδρομο στέρησης και πολλές από τις παρενέργειες και σου λένε υποτροπή και σου αλλάζουν σκεύασμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ακριβώς θέλω να μάθω εμπειρίες άλλων ατόμων πως ήταν στους 3 μήνες...η ψυχ θα μου πεί να πιώ και ζάναξ αν δεν νιώθω καλά

  5. #5
    Εχω περασει και απο τα δυο φαρμακα. Απο εμπειρια μπορω να σου πω οτι η επιδραση τους σιγουρα διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο αλλα και τα δυο ενεργοποιουν το ανοσοποιητικο συστημα πολυ γρηγορα. Ειδικα στα xanax.

    Επισης ειναι πολυ εθιστικα. Στην αρχη θα σε πιανουν, θα κοιμασαι πιο ευκολα και μοιραια θα καταληξεις σε "καταχρηση" προκειμενου να ξεφυγεις και να μη σκεπτεσαι. Δυστυχως(για μενα τουλαχιστον, προσωπικα), αποτελουν παροδικες λυσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Θα ήθελα να μάθω αν στς 3 μήνες έναρξης αγωγής ήταν όλα καλά η αν υπήρχαν τυχόν ενοχλήσεις

  7. #7
    Στην αρχη παντα ηταν "καλα". Ο οργανισμος σου δεν γνωριζει ακομα το χαπι, μπορει να καταφερνεις να κοιμασαι πιο ευκολα θεωρητικα. Μιλω για οποιοδηποτε αντικαταθλιπτικο/αγχολυτικο.

    Μετα το περας καποιου διαστηματος αρχιζει να διαφοροποιειται καπως η επιδραση. Αναλογα με τον οργανισμο οπως σου ειπα. Γνωριζω ανθρωπους που απλως σταματησε να εχει οποιαδηποτε επιδραση, αλλους που αυξησαν τη δοσολογια και εθιστικαν, αλλους που τους βγηκε σε ψυχοσωματικο. Δε μπορω να κανω και ουτε κανω διαγνωση προφανως.

    Δεν γνωριζω αν οι ναυτιες οφειλονται στα Zoloft. Ομως εφοσον πηγαινεις που πηγαινεις σε γιατρο καλο θα ηταν να το αναφερεις. Οχι να δεις ως θεσφατο οτιδηποτε σου πει ή σου προτεινει, απλα να το θιξεις.

Similar Threads

  1. Ζολοφτ
    By alexramer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-01-2022, 11:36
  2. Ζολοφτ
    By Agapi38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2022, 15:31
  3. Ζολοφτ
    By Hope 2 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 06-01-2021, 01:35
  4. Ζολοφτ
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2019, 17:36
  5. Ζολοφτ
    By Panteloss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-2017, 02:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •