Τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εξάρτηση/εθισμό - το άλλο με τον τοτό το ξέρετε???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    Τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εξάρτηση/εθισμό - το άλλο με τον τοτό το ξέρετε???

    Καλησπέρα έχουμε ακούσει εκατομμύρια φορές από ειδικούς και "ινφλουένσερς" της τηλεόρασης και μαριονέτες του διαδικτύου και των social media youtube facebook κλπ ,καθώς και δήθεν επιστημονικών άρθρων στο διαδίκτυο(χωρίς καμία τυφλή μελέτη και επιστημονικά τεκμηριωμένη στην πράξη) ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εξάρτηση και εθισμό.Το τι λεφτά έχουν πάρει για να τα πουν αυτά δεν λέγεται...Επίσης το τι λεφτά έχουν κονομήσει μερικοί "ειδικοί" γιατροί επίσης δεν λέγεται.
    Και σας ρωτώ όλους εσάς που παίρνετε αντικαταθλιπτικά...έχει υπάρξει άνθρωπος που να τα έχει διακόψει για ΠΑΝΤΑ;προσέξτε μην απαντήσετε αν τα έχετε διακόψει για 2-3 χρόνια...η ερώτηση είναι αν τα έχετε διακόψει για πάντα και να μην τα ξαναπήρατε ποτέ στην ζωή σας...αν υπάρχει έστω και ένας ας βγει να μας το πει εγώ δεν ξέρω κανέναν...και ας μας πει και την μεθοδολογία να τα διακόψουμε για πάντα και εμείς

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Μας ρωτάς με άλλα λόγια αν θεραπεύεται η ψυχασθένεια!

    Κοθ' όσον γνωρίζω δεν θεραπεύεται
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Μας ρωτάς με άλλα λόγια αν θεραπεύεται η ψυχασθένεια!

    Κοθ' όσον γνωρίζω δεν θεραπεύεται
    οχι φιλε μου η ερωτηση ηταν ξεκαθαρη και σαφης...τα χαπια εχουν κατασκευαστει ωστε να προκαλουν εθισμο και να μην κοβονται ποτε.μην παμε αλλου το θεμα.
    Last edited by niaouris; 16-06-2022 at 13:31.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Μας ρωτάς με άλλα λόγια αν θεραπεύεται η ψυχασθένεια!

    Κοθ' όσον γνωρίζω δεν θεραπεύεται
    Οπότε θες να πεις ότι δεν υπάρχει λύση και πρέπει να αυτοκτονισουμε ή να ζούμε μια ζωή έτσι; Η επιστήμη έχει την ίδια άποψη με σένα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Οπότε θες να πεις ότι δεν υπάρχει λύση και πρέπει να αυτοκτονισουμε ή να ζούμε μια ζωή έτσι; Η επιστήμη έχει την ίδια άποψη με σένα;
    στο ερωτημα που εθεσα απαντηστε.
    Last edited by niaouris; 15-06-2022 at 22:08.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Τα φάρμακα που θεωρούνται ναρκωτικά έχουν διπλή κόκκινη γραμμή. Τα φάρμακα που παίρνω για ψυχασθένεια δεν έχουν κόκκινη γραμμή.

    Κάθε φορά που τα έχω σταματήσει η ψυχασθένεια έχει υποτροπιάσει και κατέληγα σε ακούσια νοσηλεία. Υπάρχει μια φυσιολογία που συνοδεύει την ψυχασθένεια. Αυτή η εγκεφαλική ανωμαλία αντιμετωπίζεται μόνο με φάρμακα και είναι δια βίου.

    https://www.lilly.gr/%CE%B8%CE%B5%CF...5%CE%B9%CE%B1/
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Η αποψη μου ειναι οτι ολα κόβονται απλα οι βενζοδιαζεπίνες κόβονται πολύ πολυ πιο δυσκολα απο τα αντικαταθλιπτικά, για να τα κοψεις πρεπει να εχεις αντιμετωπισει επιτυχως την ψυχικη ασθενεια ΓΑΔ, καταθλιψη κτλ διαφορετικά οταν πας να τα κοψεις βγαινουν τα ιδια προβλήματα που ειχες οταν τα ξεκινησες και μαλιστα με rebound effect αρα πιο εντονα για ενα διαστημα πχ ενος μηνα.

    Παντως εγω που μου ειχαν δωσει στο εξωτερικό εν αγνοια μου stedon και ειχα εθιστει το εκοψα με επιτυχια αν και με φοβερο κοπο και πονο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Εν τω μεταξύ πως θα σου απαντήσουμε αν τα σταματήσαμε "για ΠΑΝΤΑ" εφόσον ζούμε ακόμα και μάλιστα σκοπεύουμε να ζήσουμε για κάμποσα χρόνια ακόμα;
    Προσωπικά έπαιρνα αντικαταθλιπτικά για 5 μήνες το 2011. Τα είχα σταματήσει για 11 χρόνια. Φέτος χρειάστηκε να πάρω πάλι, πιο ήπιο φάρμακο αυτή τη φορά και πολύ μικρή δόση. Στην τελευταία συνάντηση με τη γιατρό μου μου είπε πως δεν θα τα συνεχίσω για πολύ καιρό ακόμα, κι έτσι νιώθω κι εγώ μέσα μου. Τώρα το τι θα συμβεί στο μέλλον δεν μπορώ να το ξέρω. Αλλά κι αν χρειαστεί να μπω ξανά σε αγωγή τι πειράζει;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    Καλησπέρα έχουμε ακούσει εκατομμύρια φορές από ειδικούς και "ινφλουένσερς" της τηλεόρασης και μαριονέτες του διαδικτύου και των social media youtube facebook κλπ ,καθώς και δήθεν επιστημονικών άρθρων στο διαδίκτυο(χωρίς καμία τυφλή μελέτη και επιστημονικά τεκμηριωμένη στην πράξη) ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εξάρτηση και εθισμό.Το τι λεφτά έχουν πάρει για να τα πουν αυτά δεν λέγεται...Επίσης το τι λεφτά έχουν κονομήσει μερικοί "ειδικοί" γιατροί επίσης δεν λέγεται.
    Και σας ρωτώ όλους εσάς που παίρνετε αντικαταθλιπτικά...έχει υπάρξει άνθρωπος που να τα έχει διακόψει για ΠΑΝΤΑ;προσέξτε μην απαντήσετε αν τα έχετε διακόψει για 2-3 χρόνια...η ερώτηση είναι αν τα έχετε διακόψει για πάντα και να μην τα ξαναπήρατε ποτέ στην ζωή σας...αν υπάρχει έστω και ένας ας βγει να μας το πει εγώ δεν ξέρω κανέναν...και ας μας πει και την μεθοδολογία να τα διακόψουμε για πάντα και εμείς
    https://pathologia.eu/enimerosi/eswt...othesma/?amp=1

    Ο,τι μπορεί κάνει ο καθένας, όπως μπορούμε πορευόμαστε. Όλοι εμείς που παίρνουμε αντικαταθλιπτικά δεν παίρνουμε ποσοστά από τις εταιρείες που τα έβγαλαν οπότε δεν έχει νόημα να μας βάζεις απέναντι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Όταν πέθανε ο πατέρας μου, η μάνα μου ήταν πολύ στεναχωρημένη . Λογικό το βρίσκω. Νέος πέθανε , άσχημα και απρόοπτα. Ένας ηλίθιος , παθολόγος μάλιστα, έγραψε στη μάνα μου αντικαταθλιπτικά. Δεν κατάλαβα γιατί ;; ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ; ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ; ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ;;
    Δεν μπορεί να τα κόψει τώρα μετά από 5 χρόνια και έχει αλλιωθεί η συμπεριφορά της.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Έχω ζήσει το ίδιο με τη μάνα μου όταν πέθανε ο αδελφός μου. Αλλά πήγαμε σε νευρολόγο, έκανε εξετάσεις, νευρολογικές, αίματος, βιταμίνες, μαγνητική εγκεφάλου γιατί είχε ιλίγγους, αλλά και αϋπνία. Τελικά ήταν ψυχολογικό, κατάθλιψη δηλαδή, και με τα αντικαταθλιπτικά πήγε πολύ καλά. Φυσικά θα τα παίρνει για μια ζωή, δεν κόβονται σε τέτοια ηλικία. Λυπάμαι για τη μητέρα σου, ποιο παίρνει αν επιτρέπεται;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, τακοψα μαχαιρι, αφου αισθανομουν καλυτερα , μετα απο 18 χρονια κτθλψης , οχι λογω αντικαταθλιπτικων , ετσι χωρις λογο συνηλθα κατα 50% , αλλωστε εχει αποδειχθει οτι μακροπροθεσμα δεν κανουν τιποτα ταντκθλκα , οπως λεει το πολυ καλο αρθρο του niels ..................και εχω παρει πολλων ειδων αντκθλκα ......τελευταια επαιρνα το seroxat...........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    διαβασα ολα τα σχολια σας και ολα ειναι χρησιμα.δεν σας βαζω απεναντι μου.εχω και εγω καταθλιψη.εχω μερικα ερωτηματα λοιπον..

    1)αφου τα αντικαταθλιπτικα ειναι αχρηστα και δεν βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης για ποιο λογο τα παιρνουμε??
    2)γιατι παντα σε καθε αντικαταθλιπτικο φαρμακο αναγραφεται το εξης "δεν προκαλουν εθισμο και εξαρτηση"??αφου γνωριζουν και τα εχουν κατασκευασει ωστε να προκαλουν εξαρτηση και εθισμο ωστε να εχουν κερδος??
    3)υπαρχει καποιος που να εχει βρει καποιο αντικαταθλιπτικο φυτικο η φυσικο που να τον βοηθησε??

  14. #14
    Τα παιρνουμε γιατι ισως θελουμε να ζουμε με τη ψευδαισθηση οτι βοηθουν. Μεσα σε μια υποσυνειδητη αναζητηση μιας σανιδας σωτηριας για το οτιδηποτε, ειναι απολυτα λογικο να επιμενουμε.

    Στο δευτερο σκελος δε μπορω να απαντησω αλλα στον καπιταλισμο ζουμε δε νομιζω πως θα κατεληγε καπου οποιαδηποτε κουβεντα σχετικα με το που μπορουν να φτασουν οι φαρμακοβιομηχανιες με σκοπο το κερδος.

    Φυτικο αντικαταθλιπτικο που να βοηθησε, οχι ποτε. Αλλα αυτο ειναι απο προσωπικη εμπειρια. Ισως καποιον που να μην ειχε ποτε του προγενεστερη εμπειρια απο κανονικα φαρμακα και καταχρησεις να τον εχει βοηθησει οντας παρθενος οργανισμος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    1)αφου τα αντικαταθλιπτικα ειναι αχρηστα και δεν βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης για ποιο λογο τα παιρνουμε??
    2)γιατι παντα σε καθε αντικαταθλιπτικο φαρμακο αναγραφεται το εξης "δεν προκαλουν εθισμο και εξαρτηση"??αφου γνωριζουν και τα εχουν κατασκευασει ωστε να προκαλουν εξαρτηση και εθισμο ωστε να εχουν κερδος??
    3)υπαρχει καποιος που να εχει βρει καποιο αντικαταθλιπτικο φυτικο η φυσικο που να τον βοηθησε??
    εμενα μουλεγε ο ψυχιατρος μου οτι ταντκθλκα δεν βελτιωνουν την κτθλψη , ισως σε μερικους να το κανουν .....δεν υπαρχει θεωρια συνομωσιας οτι γραφουν κατι που δεν ισχυει ......τοσο φτηνα που εχουν καταληξει να ειναι , δεν εχει κανεις κερδος νομιζω ......παλια ηταν πανακριβα , το 2010 αρχισαν τα γεννοσημα ( για 10 χρονια εχει την πατεντσ η παρασκευασρτια εταιρεια ).......εμενα με βοηθησε το mintran το 2-10 , η το 4-25 .....το τρικυκλικο ......δεν εχει πτωση της λιμπιντο οπως ολα τα ssri s .......παρολα αυτα εχω εθιστει στα 3mg ζαναξ , αλλα το μειωσα σχετικα ευκολα απο τα 9mg στα 3 mg ( 3,80 ευρω το κουτι των 30Χ1mg ) .....αλλα για μην νομιστει οτι κανω τον εξυπνο , δυσκολο να το παω παρακατω .....δυσκολο, οχι αδυνατον ....απο φυτικο αντικθλκο ποτε δεν ειδα αποτελεσμα .....η καφεινη που συνηγορει στην εκκριση ντοπαμινης μου κανει καλο, μου φτιαχνει την διαθεση ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά Zoloft - Τέλος ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-03-2022, 16:07
  2. Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 129
    Last Post: 22-12-2016, 21:41
  3. Replies: 64
    Last Post: 22-12-2016, 19:25
  4. αντικαταθλιπτικά-εξάρτηση
    By mstrouf in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 14-07-2011, 03:57
  5. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 22:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •