Πρόβλημα; - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 207 of 207
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταλαβαίνεις ότι η απάντηση "υπάρχουν χειρότερες περιπτώσεις, τι γίνεται με αυτούς" πετάει τη μπάλα στην εξέδρα, για εσένα μιλάμε όχι για αυτούς.

    Απο τη μία γράφεις έναν προβληματισμό ότι φοβασαι μη μείνεις μόνος κτλ κτλ κι από την άλλη ξεκινάς ολόκληρη ανάλυση για κάτι που έχει τελειώσει και το τραβάς από τα μαλλιά. Δεν είναι άρνηση της πραγματικότητας όλο αυτό; Όσο για την επικινδυνότητα του όλου θέματος για εσένα και για την κοπέλα κτλ, θα μπορούσα να γράψω πολλά σενάρια που φυσικά μπορεί να έχουν βάση, μπορεί και όχι. Αλλά δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ, μόνο από κάποιον που έχει όλη την εικόνα. Εδώ άλλωστε ακούμε τη μία πλευρά της ιστορίας και όχι την πλευρά της κοπελιάς και φυσικά όχι με λεπτομέρειες. Με κάποιον ειδικό ίσως βοηθήσει να το αναλύσεις αν θέλεις.

    Τεσπα, εγώ τη γνώμη μου στην είπα.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καταλαβαίνεις ότι η απάντηση "υπάρχουν χειρότερες περιπτώσεις, τι γίνεται με αυτούς" πετάει τη μπάλα στην εξέδρα, για εσένα μιλάμε όχι για αυτούς.

    Απο τη μία γράφεις έναν προβληματισμό ότι φοβασαι μη μείνεις μόνος κτλ κτλ κι από την άλλη ξεκινάς ολόκληρη ανάλυση για κάτι που έχει τελειώσει και το τραβάς από τα μαλλιά. Δεν είναι άρνηση της πραγματικότητας όλο αυτό; Όσο για την επικινδυνότητα του όλου θέματος για εσένα και για την κοπέλα κτλ, θα μπορούσα να γράψω πολλά σενάρια που φυσικά μπορεί να έχουν βάση, μπορεί και όχι. Αλλά δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ, μόνο από κάποιον που έχει όλη την εικόνα. Εδώ άλλωστε ακούμε τη μία πλευρά της ιστορίας και όχι την πλευρά της κοπελιάς και φυσικά όχι με λεπτομέρειες. Με κάποιον ειδικό ίσως βοηθήσει να το αναλύσεις αν θέλεις.

    Τεσπα, εγώ τη γνώμη μου στην είπα.
    Μενουμε σε διαφορετικές χώρες. Αυτή έχει τη διεύθυνση του σπιτιου μου ,του ξενοδοχείου κλπ κλπ, κι εγώ το μονο που ξέρω είναι πού δουλεύει. Σωματικά δεν θα μπορουσα να της κάνω κακό,γιατι είναι ψηλότερη μου και πιο αδίστακτη οπως ανεφερα. Το πιθανοτερο θα ήταν να με κλωτσησει και να πέσω στο έδαφος. Και δεν ειναι στις προθέσεις μου άλλωστε,αν ηταν να παω φυλακή για φόνο,έχω άλλους επικρατεστερους να αφανισω. Εκείνη με εχει βλάψει με πολλους τροπους.

    Τέλος παντων. Σε σχέση με αυτό που ειπα για άλλους με χειρότερα θέματα,δεν το εννοω οπως το καταλαβες. Κατά τη γνώμη μου και βασισμένος στον Φουκω η ψυχική ασθένεια είναι ένας καλά κατασκευασμένος μύθος,ένα μετρο ελέγχου. Αυτοί που δεν πανε ποτε στον ψυχίατρο να διαγνωστουν,παρολο που θα ταίριαζαν σε πολλες διαταραχές,ειναι οι δήθεν κανονικοί εκεί έξω. Δεν έχω κανέναν λογο να ιατρικοποιησω την υπαρξη μου για να τους κάνω να νιώσουν υγιείς. Δεν ντρεπομαι για αυτο που αποκαλουμε παθησξ, αντιθετως. Ποτε δεν εκρυψα ότι πασχω απο ΙΔΨ. Το βλεπω αλλιώς όμως πια.

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χθες την είδα παλι στον υπνο μου, αλλά αυτή τη φορά το όνειρο ήταν ευχάριστο και ξυπνησα σχεδόν ευτυχισμένος ακόμα κι όταν κατάλαβα ότι ήταν μοναχα ένα όνειρο. Ηταν πολυ φιλική μαζί μου και σωσαμε μαζί έναν σκύλο και μετά της έκανα μασάζ στα ποδια και υπηρχε μια ακαταδεχτη οικειότητα απο τη μεριά της προς εμενα. Σαν να με δεχόταν με τις ατέλειες μου, συγκαταβατικα αλλά παραλληλα αληθινά.

    Ενδιαφέρον. Παει πολυς καιρός που την είδα σε ένα όνειρο ευχάριστο. Για πολυ καιρο δεν την εβλεπα. Απο τότε που είχε γίνει ο μεγάλος καυγάς. Μονο περιστασιακα και όχι ολοκληρωμένα όνειρα ,συνήθως αγχωδη και αρνητικα.
    Το βράδυ με πήρε ο υπνος ανησυχα, σκεφτομουν τη γάτα που κινδυνεύει και οτι μπορει να πεθαινα λόγω κουρασης. Ισως ο εγκέφαλος μου διάλεξε ένα ευχάριστο σενάριο για να με ηρεμήσει, παρολο που πια απαγορευω στον εαυτό μου ,τουλαχιστον στον ξυπνιο μου, να φαντάζεται ευτυχεις καταλήξεις.

    Αραγε ποτε θα αποσωθουν τα απομειναρια της στο υποσυνειδητο μου; Εχω βέβαια ισχυρή διαίσθηση καποιες φορες, ίσως σημαινει ότι με κουτσομπολευαν στο φόρουμ τους.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μόλις έκανα μια τρελή σκέψη υποθετικου σεναρίου: τα οικονομικά δεν ήταν ποτε ο τομέας μου,αλλά θεωρώ ότι μπορω να ανταπεξελθω αν το βαλω στόχο. Αν λοιπον δώσω κατακτηριες για να σπουδασω στην ίδια σχολή με εκείνην και μετά κανω στα γρήγορα και ένα μεταπτυχιακο σε επτα χρόνια ίσως θα μπορω να πιασω δουλειά στην εταιρεία που δουλεύει. Μέχρι τότε βέβαια μάλλον θα ειναι παντρεμενη αλλά ίσως θα έχει αρχίσει να βαριεται το γαμο της και έτσι θα συναψουμε παρανομη σχέση.

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πιο πιθανο το βρισκω, μεσα σε 7 χρονια να εχεις ενδιαφερθει για καποια αλλη που οντως ενδιαφερεται για σενα, κι αυτη να εχει κανει 7 παιδια...

  6. #201
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1
    καλημέρα!
    στην ζωή μας καλούμαστε συνέχεια να πάρουμε αποφάσεις και να διαλέξουμε δρόμους.
    και κάποιες φορές μπορεί να μην φαίνεται κάτι μπροστά,να σκεφτόμαστε πως....... τωρα έτσι θα είναι τα πράγματα...
    σκέφτηκα τους αδερφούς Ραιτ,ασχολιόντουσαν με ποδήλατα......κάποια στιγμή πιθανόν σκέφτηκαν ,,τι ωραία που θα ήταν να μπορούμε να πετάξουμε..και ίσως πήραν απάντηση ..αν ο θεός ήθελε να πετάξουμε θα μας έπλαθε με φτερά...όμως στην φαντασία τους είχε ήδη γεννηθεί η ιδέα ...με τον καιρό και τα λάθη βρήκαν τον δρόμο τους και τώρα ...πετάμε..
    έχεις μαγιρέψει;;όταν ξεκινάς την συνταγή κάνεις λάθη ,εκτός και αν είσαι εκπαιδευμένος μάγειρας...πόσες δοκιμές έχουν κάνει;
    φίλος μου σπούδασε αυτό που του είπαν οι άλλοι και τώρα είναι δυστυχισμένος επειδή έχει πετρώσει μέσα του η εμπειρία και δεν επιτρέπει στον εαυτό του να ψάξει να δει τι του αρέσει;
    πώς ξέρω τι μου αρέσει; δοκιμάζω..και αυτό σημαίνει πως με το ξύπνημα και την πρώτη αναπνοή της ημέρας γίνομαι εξευρευνητής της ζωής μου και μέσα απο εκεί μαθαίνω τον εαυτό μου την πρώτη ,μοναδική ,παντοτινή σχέση..με αγάπη σιγά σιγά,δεν γεννηθήκαμε απο σοφούς ανθρώπους...όταν ξέρω τι μου αρέσει μπορώ να το μοιραστώ και με άλλους που τους αρέσουν τα ίδια πράγματα και να διαπραγματευτώ τις διαφορές ώστε να υπάρχει επικοινωνία.αν πχ μου αρέσει το βουνό και σου αρέσει η θάλασσα,
    έχουμε τις εξής πιθανότητες.
    να πάμε διακοπές και να μου μάθεις το βουνό λίγες μέρες και να πάμε και στην θάλασσα και να σου μάθω τα μυστικά της
    να μην πάμε διακοπές γιατί είναι αδύνατον να ταιριάξει ,μπορούμε να μείνουμε φίλοι..
    ξέρεις ,ο γιός μου έτρωγε σαν τρελλός το μπρόκολο...τώρα και για χρόνια δεν θέλει ούτε να το δει....
    θυμήθηκα μια ταινία που είχα δεί με μια κοπέλα που ήταν ερωτευμένη με κάποιον και τελικά οταν τον γνώρισε καλύτερα δεν της ταίριαζε.ελληνική σειρά νομίζω ήταν....

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χθες είδα τυχαία ότι καποιος χρησιμοποίησε το βιβλίο μου στην έρευνα για το μεταπτυχιακό του και το γράφει στη βιβλιογραφία. Αρχικά ένιωσα ωραια, μετά όμως κατέβασα τη διπλωματική και τη διάβασα και είδα ότι λέει ότι το βιβλίο μου είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη αφηγηματική τεχνική αλλά ότι δεν βοηθησε στην έρευνα του γιατι δεν είναι στο πρόσωπο που ήθελε αυτός. Αν όμως διάβαζε όλο το βιβλίο μου θα έβλεπε ότι αλλάζουν οι αφηγητες. Πώς πήρε μεταπτυχιακο αφού γραφει λάθος πληροφορίες; Σκέφτομαι να τον βρω και να του στείλω μήνυμα. Είμαι υπερβολικος;


    Σκέφτομαι επίσης ότι το να είμαι συγγραφέας με κουράζει κατά βάθος. Η πραγματική κλήση μου ήταν ανέκαθεν η υποκριτική. Είχα δώσει εξετάσεις στο κρατικό θέατρο μόλις είχα τελειώσει το λύκειο και με κόψανε, μάλλον λόγω ύψους. Έκτοτε δεν ξαναπροσπαθησα. Είχα κάνει ερασιτεχνικά λίγο θέατρο ήταν όμως όλοι αταλαντοι στην ομάδα και έφυγα. Σκέφτομαι να ψάξω στο νησί καμιά ομάδα, είμαι βέβαιος όμως ότι θα απογοητευτω. Καταρχάς με την επιλογή των έργων που διαλεγουν. Θα ήθελα να φτιάξω μια δική μου ομάδα αλλά δεν έχω τις γνωριμίες για να το κάνω. Και είναι και το θέμα της μετακίνησης. Όλες οι ομάδες είναι στο κέντρο.
    Last edited by Skiouros8; 01-08-2022 at 14:07.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω κουραστεί να βλέπω άτομα γύρω μου να παντρεύονται και να κάνουν μωρά λες και τους εχει πιασει καποιου ειδους μικροβιο. Τι βρίσκουν στην όλη ασχολία; Είμαι αραγε το μοναδικό άτομο που δεν αντέχει την ιδέα να αναπαραχθεί με οποιοδήποτε τροπο; Ή γενικα το μοναδικο ατομο της ηλικιας μου που το θεωρω εντελως άσκοπο; Έβλεπα εναν από το σχολείο μου, έναν χρόνο μεγαλύτερο, που έκανε παιδί με τη βαφτιστικια της θείας μου, την οποία πρόσεχα όταν ήταν μικρότερη. Μου φαίνεται αδιανόητο καταρχας ότι έκανε παιδί με κάποια 11 χρόνια μικρότερη του. Γενικά δεν βλέπω καθόλου καλά τις σχέσεις με διαφορά ηλικίας, ίσως λόγω του πατέρα μου και των επιλογών του.
    Και όλοι αυτοί γίνονται ενοχλητικοί γονείς που θεωρούν ότι κατέκτησαν τον κόσμο επειδή έκαναν σεξ χωρίς προφυλακτικό, ή ακόμα χειρότερα, επειδή ξόδεψαν ένα σωρό λεφτά για να κάνουν εξωσωματικές και να μην υπακούσουν στη φύση που τους ήθελε στειρους.

    Έχει αρχίσει να με πνιγει αυτό το μερος. Και πριν αρχίσετε να μου λέτε να φύγω, θέλω να δηλώσω ότι μακροπροθεσμα είναι κάτι που σκέφτομαι, απλά όχι τα επόμενα δύο χρόνια. Αλλά αναρωτιέμαι, αν πάω σε αλλη χώρα θα αλλάξει κάτι αυτο; Αφού δεν έχω καν τη θέληση να κάνω πράγματα με αρκετά μικρότερες μου και λογικά όλες της ηλικιας μου έχουν παντρευτεί ήδη. Δηλαδή δεν είναι θέμα χώρου από ένα σημείο και μετά,είναι θεμα ανθρωπότητας.

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Χθες είδα τυχαία ότι καποιος χρησιμοποίησε το βιβλίο μου στην έρευνα για το μεταπτυχιακό του και το γράφει στη βιβλιογραφία. Αρχικά ένιωσα ωραια, μετά όμως κατέβασα τη διπλωματική και τη διάβασα και είδα ότι λέει ότι το βιβλίο μου είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη αφηγηματική τεχνική αλλά ότι δεν βοηθησε στην έρευνα του γιατι δεν είναι στο πρόσωπο που ήθελε αυτός. Αν όμως διάβαζε όλο το βιβλίο μου θα έβλεπε ότι αλλάζουν οι αφηγητες. Πώς πήρε μεταπτυχιακο αφού γραφει λάθος πληροφορίες; Σκέφτομαι να τον βρω και να του στείλω μήνυμα. Είμαι υπερβολικος;
    Μου φαίνεται περίεργη η χρήση της βιβλιογραφίας. Ποτέ δεν αναφέρεις κάτι για να πεις ότι δε σε βοήθησε. Θα έπρεπε ο υπεύθυνος της εργασίας του να του πει να αφαιρέσει την αναφορά στο βιβλίο σου αφού λέει ότι δεν τον βοήθησε ή ότι δεν το χρησιμοποίησε κάπου/κάπως.

    Μην περιμένεις υπεύθυνος μεταπτυχιακού να διαβάσει ολόκληρο βιβλίο για να δει αν αντιστοιχεί στην εργασία που ετοιμάζει ο φοιτητής, όταν υπάρχουν δεκάδες βιβλιογραφικές αναφορές. Αυτή είναι δουλειά του φοιτητή. Ο υπεύθυνος θα περιοριζόταν σ' αυτό που έγραψα.

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχει αρχίσει να με πνιγει αυτό το μερος. Και πριν αρχίσετε να μου λέτε να φύγω, θέλω να δηλώσω ότι μακροπροθεσμα είναι κάτι που σκέφτομαι, απλά όχι τα επόμενα δύο χρόνια. Αλλά αναρωτιέμαι, αν πάω σε αλλη χώρα θα αλλάξει κάτι αυτο; Αφού δεν έχω καν τη θέληση να κάνω πράγματα με αρκετά μικρότερες μου και λογικά όλες της ηλικιας μου έχουν παντρευτεί ήδη. Δηλαδή δεν είναι θέμα χώρου από ένα σημείο και μετά,είναι θεμα ανθρωπότητας.
    Είναι θέμα ανθρώπου. Αν δε θέλεις να αλλάξει κάτι, δε θα αλλάξει. Ακόμα κι αν θέλεις, πάλι μπορεί να μην αλλάξει επειδή υπάρχουν προβλήματα.

    Αυτό όμως δε θα έπρεπε να σε αποτρέψει από το να φύγεις στο εξωτερικό, έστω για ένα διάστημα. Δίνεις κατ' αρχήν μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό σου. Ποιος ξέρει, μπορεί να γίνει κάτι που δε φαντάζεσαι. Επίσης αυτή η εμπειρία είναι εμπλουτιστική. Αν διαθέτεις θετικό πνεύμα, ενσωματώνεσαι, αφομοιώνεις στοιχεία, σίγουρα θα γίνεις ένας άλλος άνθρωπος.

    Αν έχεις πράγματι σκοπό να φύγεις για το εξωτερικό, κάνε το όσο νωρίτερα γίνεται. Όσο πιο νέος, τόσο καλύτερα σε όλα. Στο φόρουμ είμαστε ορισμένοι που έχουμε φύγει ή διαθέτουμε εμπειρία. Μη διστάζεις να ρωτήσεις εδώ, σε άλλη σχετική συζήτηση ή με προσωπικό μήνυμα αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο.

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε ευχαριστω, αλλα δεν θα μπορούσα να φύγω άμεσα, όχι. Άλλωστε να φύγω με τι προοπτική; Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να βρω μια καλή δουλειά στο εξωτερικό. Εννοώ μια σταθερή δουλειά. Δεν είναι τέτοιες οι σπουδές μου, δεν έχω σπουδάσει κατι με μάρκετινγκ πχ που απορροφάται πιο ευκολα ως κλάδος στο εξωτερικό.


    Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν πάλι τη φαντασίωση. Βλεπω ακόμα τα stories της περιστασιακά. Ειδα μια φωτογραφια της που ειχε τραβηχτει απο καποιον αλλο. Δεν ηταν καν το κεντρο της φωτογραφιας, ηταν στο φοντο, την επιασε ο φακος καταλαθος. Φαινοταν να ευχαριστιεται μια συζήτηση με εναν Ινδο. Επαιζε με τα μαλλια της. Ειχε ενα τετ α τετ με αυτον τον τυπο ,το οποιο ονειρευομουν εγω οτι θα έχουμε. Θεωρώ πως πια έχω καταλάβει ότι η ιστορία αυτή έχει τελειώσει. Χθες μάλιστα βίωνα πλήρως αυτή την παραίτηση. Την αποδοχή της ήττας.

    Ξαφνικά νιώθω δημιουργικός και πάλι, αυτό το διάστημα. Κατι είναι κι αυτό.
    Last edited by Skiouros8; 29-10-2022 at 23:30.

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λοιπόν,.μου μπαίνουν περίεργες ιδέες πάλι. Σκέφτομαι να της στείλω την ανθολογία ποιημάτων όταν εκδοθεί, γιατί ήταν ποιήματα που έγραψα για εκείνη. Να της στείλω δλδ ένα δέμα με σοκολάτες και το βιβλίο.

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 19:50
  5. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •