Πρόβλημα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 207
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν είπα ουδέποτε ότι οι ανθρωποι δεν δύναται να εξελίσσονται. Το να προδιδουν τις αξίες τους όμως ειναι ένα άλλο θέμα. Επιπλεον το να παλινωδουν ανάμεσα σε απόψεις ανάλογα του κοινωνικού τους κύκλου,είναι επίσης κάτι διαφορετικό. Η εξέλιξη και η αλλαγή θελει προσπαθεια, γινομαστε καλύτεροι ανθρωποι σκεπτομενοι και όχι ακολουθώντας τις πεπατημενες και τους ασφαλείς δρόμους.
    Εφόσον εμμέσως και η ίδια παραδέχτηκε ότι νιώθει πιεσμενη που όλοι γύρω της έχουν παιδια,δεν καταλαβαινω γιατί επιμενεις και που το στηριζεις. Στις κοινωνικές αυταπατες της αγέλης;

    Ξέρω και αλλα άτομα που επραξαν το ίδιο με πανομοιοτυπο σκεπτικο. Καλωσηρθες στην ανθρωποτητα. Σε κάθε περιπτωση δεν με νοιάζει τι κάνουν , με νοιαζει πώς κρινουν τις δικες μου επιλογες, γιατι για μενα δεν ειναι η πατρις/θρησκεία/οικογένεια το τριπτυχο με το οποιο ζω, αντιθέτως διαβλεπω την φαυλοτητα και τις ψευδαισθήσεις και των τριών. Και μονο το ότι μιλάς για στασιμότητα προς όσους δεν συμμερίζονται την αξία της αγίας οικογένειας,επιβεβαιωνεις τα λόγια μου: η απέναντι πλευρα κοιτάει τους σκεπτικιστες με μια αναιτιολογητη μεγαλομανια και λυσσαει για την αναγνώριση της υποτιθεμενης ηθικής και κοινωνικής της ανωτερότητας ενώ στην πραγματικότητα εχει υποκυψει απλως σε έναν εξευγενισμενο πρωτογονισμο.

    Δεν θα ελεγα ότι έχω αποκλειστικα ποιητικη θεαση των πραγμάτων,ειναι ολα μια μίξη μέσα μου, ορθολογισμός, ποιηση, κυνισμος, ευαισθησία.
    Κουτακια εχει η κοινωνία ,οχι εγώ.

    Σε κάθε περιπτωση, αν θες άνοιξε άλλο θέμα για να αναλύσουμε τα διαζύγια και τους λόγους για τους οποιους καποιοι κάνουν παιδια, εδώ θέλω να μιλήσουμε για αυτό που ανέφερα παραπανω,αν θες να τοποθετηθεις επ αυτου,ευχαριστως να σε διαβασω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δεν ανήκω καθόλου στην άλλη πλευρά σε ότι αφορά το σκεπτικό των παιδιών. Δε θέλω να κάνω παιδιά.
    Εδώ μάλλον εσύ είσαι που έχεις θέματα κατανόησης. Υποστήριξα την αλλαγή απόψεων, στάσεων, επιθυμιών, κτλ. Όχι την αλλαγή προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Εσύ ανέφερες το θέμα παιδιά κ γι'αυτό το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα.
    Ως στασιμότητα νοείται το να κρίνουν τις δικές σου επιλογές αρνητικά επειδή δεν είναι ίδιες με τις δικές τους. Αυτό ακριβώς που κάνεις κι εσύ τώρα.
    Ως στασιμότητα νοείται επίσης το να σε νοιάζει πως κρίνουν τις δικές σου επιλογές. Όχι, δεν είναι εύκολο να το πετάξουμε από πάνω μας αυτό, ειδικά άτομα που έχουν μεγαλώσει σε επαρχία. Γι'αυτό πρέπει να το δουλέψουμε. Και το αποτέλεσμα αυτού λέγεται ελευθερία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το δικό μου ποστ, στα πλαισια του φόρουμ φυσικά και όχι του κουτσπολιου που κάνει η αντίθετη πλευρα επωνυμα και στοχοποιωντας συγκεκριμένα άτομα, ειναι άμυνα απεναντι στις δικές τους δηλωμενες αντιλήψεις. Επισης αν σου ασκείται κοινωνική πιεση,μπορεις φυσικά να κάνεις ψυχοθεραπεια και να παρεις ψυχοφαρμακα για να μην σε μοιάζει, μπορεις όμως παράλληλα να επισημανεις τον παραλογισμο της κοινωνίας και να συμβαλλεις σε τυχόν αλλαγές.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πριν μπηκα για λιγο στο γραφείο πισω απο την υποδοχη να ξαπλωσω για πεντε λεπτακια γιατί είμαι πολυ κουρασμένος και ενώ είχα κλείσει τα μάτια, φανταστηκα πως θα ακούσω το κουδουνακι της ρεσεψιον, θα ανοιξω τα μάτια και θα τη δω απο τις κάμερες να με περιμένει έξω. Και αυτό το πραγμα με σκοτώνει,το ότι κατά βάθος το προσδοκω και το επιθυμω αλλά ξέρω πως δεν θα συμβεί.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Ο παραλογισμός της κοινωνίας υφίσταται σε πληθώρα θεμάτων και η επισήμανση τους σε ένα φόρουμ δεν είναι ούτε πρακτικός ούτε εφικτός τρόπος να επέλθει κοινωνική αλλαγή.

    Στην εφηβεία μου φανταζομουν κι εγώ διάφορα και έκανα σενάρια με θετική έκβαση μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Ευτυχώς πλέον είμαι στην κατεύθυνση του να αποδέχομαι μια κατάσταση όταν είναι ξεκάθαρα μη αναστρέψιμη. Προχώρα στη ζωή σου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, η επισημανση στο φόρουμ είναι η κοινωνική αλλαγή που προτεινω, το βρηκες.
    Προσωπικα γράφω και σκοπευω να συνεχισω να γράφω βιβλια,δεν ξέρω απο πού συμπαιρανες ότι ένα θέμα που θέλω να παρω υποστηριξη για όσα με απασχολουν αποτελει επανασταση

    Δεν είμαι στην εφηβεία. Είμαι 32 και νομίζω οτι είμαι βαθιά ερωτευμενος με μια φαντασιωση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 16-06-2022 at 14:38.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Δεν ήξερα ότι είσαι η πύλη απο οπου λαμβανουμε άδεια για το πόσα θέματα να ανοιξουμε, σε ευχαριστώ για την επισημανση. Oι ad hominem επιθεσεις δεν ενισχύουν τη θέση σου.
    Ξέρω πολυ καλά τι ειναι ο όρος ναρκισσισμος και δυστυχώς είναι η μάστιγα της εποχης μας. Εχω μιλήσει στο παρελθον με τη ψυχολόγο μου για το κατά πόσο θα μπορουσα να πασχω, οπως επίσης και απο κοινωνικοπαθεια, αλλά το απερριψε. Εγώ θεωρώ ότι έχω καποια στοιχεία και δεν μου είναι ξεκάθαρο αν όλα αυτά είναι απορροια του ΙΔΨ ή αν πασχω και απο καποιο σύνδρομο προσωπικοτητας, παντως και πολλοι ανθρωποι γύρω μας εχουν τέτοια στοιχεία, δυστυχώς όμως συνήθως καταλήγουν διαγνωσμενοι και στιγματισμενοι μονο οσοι έχουν αυτογνωσία.

    Αρκετά με το σπαμ σου όμως.
    Last edited by Aeon; 16-06-2022 at 14:38.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δεν αναφέρθηκα στον αριθμό των θεμάτων αλλά στο περιεχόμενο τους, αλλά μιας που το περιεχόμενο μας χαρακτηρίζει προφανώς και απεφυγες να αναφερθεις σε αυτό κάνοντας κουβέντα για των αριθμό των θεμάτων.
    Και μιας που γνωρίζεις τον όρο σπαμ, ίσως θα έπρεπε να έχεις τη στοιχειώδη αυτογνωσία να αναγνωρίσεις ότι κάνεις αυτό ακριβώς εδώ μέσα. Σπαμαρεις. Ξέρεις... ο αριθμός των θεμάτων στον οποίο αναφέρθηκες. Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Δεν αναφέρθηκα στον αριθμό των θεμάτων αλλά στο περιεχόμενο τους, αλλά μιας που το περιεχόμενο μας χαρακτηρίζει προφανώς και απεφυγες να αναφερθεις σε αυτό κάνοντας κουβέντα για των αριθμό των θεμάτων.
    Και μιας που γνωρίζεις τον όρο σπαμ, ίσως θα έπρεπε να έχεις τη στοιχειώδη αυτογνωσία να αναγνωρίσεις ότι κάνεις αυτό ακριβώς εδώ μέσα. Σπαμαρεις. Ξέρεις... ο αριθμός των θεμάτων στον οποίο αναφέρθηκες. Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί!
    Εχεις αρχισει να ξεφευγεις με τις ασυναρτησιες και τις αντιφάσεις σου. Προσωπικα τηρω τους κανόνες του φόρουμ. Αν έχεις θέμα με τις αγχωδεις διαταραχές δεν ξέρω γιατί μετεχεις εδώ. Δεν υπαρχει κανενα όριο στο πόσα θέματα (διαφορετικά κάθε φορά) μπορουν να ανοίξουν οι χρήστες. Επιπλεον, εθιξες ξεκάθαρα το πόσα είναι άρα μην υπεκφευγεις τώρα.
    Σπαμ είναι να ξεφεύγεις απο τη θεματολογία του τοπικ κάτι που κάνεις εσύ κατ'εξακολούθηση. Με κουρασε η ανουσια επανάληψη σου άρα θα σε παρακαλουσα να αποχωρησεις απο το θέμα μιας και δεν με έχεις βοηθήσει καπου ως τώρα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Και πάλι εστιάζεις στον αριθμό των θεμάτων επειδή προφανώς νιώθεις άσχημα για το περιεχόμενο στο οποίο αναφερθηκα εγω. Η αμυντική θέση από την οποία απαντάς επιθετικά συνεχώς, όχι μόνο σ εμένα αλλά σε πολλά άτομα εδώ μεσα, κάνει έκδηλο πως όταν κάτι χτυπάει ευαίσθητο νεύρο νιώθεις δυσφορία, κούραση και πολλα άλλα. Συνέχισε λοιπόν να μαχεσαι από το πληκτρολόγιο για θέματα κοινωνικής αλλαγής, αντιμετώπισης ποντικών και άλλων ασυναρτησιών που κατά κύριο λόγο ποσταρεις. Κατά τ αλλά πολυάσχολος και με περιορισμένο χρόνο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

    Θα σε παρακαλεσω εκ νέου να σταματησεις αυτό το ανουσιο σπαμ στο τοπικ μου.
    Last edited by Aeon; 16-06-2022 at 14:39.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Ακομή εδώ να σχολιάζεις τις ασυνάρτητες, αντιφατικές, επαναληπτικές, ανούσιες, σπαμ κουβέντες μου!!!!
    Μάλλον παραήταν ευαίσθητο το νεύρο που χτύπησα!

    *παρεμπιπτόντως, ο μηχάνισμος άμυνας που χρησιμοποιείς είναι η προβολή και δε μου κάνει καμία εντύπωση που τον γνωρίζεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οσο μπολτ και να χρησιμοποιεις δεν αλλάζει το ότι κατηγορεις εμένα για κάτι που πραττεις ο ίδιος με εμμονή στο παρον θέμα απο το οποιο μάλιστα σου ζητησα να αποχωρησεις μιας και όχι μονο δεν με έχεις βοηθησει στο αρχικό μου προβλημα αλλά έχεις εκτρεψει τη συζήτηση σε ένα συνεχές ανουσιο σπαμ προσβολων για την προσωπικοτητα καποιου που δεν γνωρίζεις.
    Καλό θα ήταν να ωριμασεις λίγο και για πολλοστη φορά θα σου ζητησω ευγενικά να αποχωρησεις απο το θέμα μου.

    Οσο για τις φαντασιώσεις επιβολης ότι μου χτυπας νεύρα, είναι τόσο φαιδρες που μεχρι τώρα δεν τις σχολιασα καν, αλλά το κάνω τώρα για να μην το επαναλαβεις στην επομενη ανουσια επιθεση σου.
    Τουλάχιστον γίνε λίγο πιο εφευρετικος αν είναι να συνεχίσεις το σπαμ,μέχρι να επεμβει καποιος διαχειριστής.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    1. δε χρησιμοποίησα μπολντ
    2. προσβολές χρησιμοποιείς εσύ (μια ακόμη προβολή της στοιχείων της προσωπικότητας σου που δε σου αρέσουν)
    3. ωριμότητα (βλέπε 2)
    4. καμία φαντασίωση, παραείναι έκδηλο

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 19:50
  5. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •