Πρόβλημα; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 207
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Eίναι κάτι παραπάνω από έκδηλο ότι παίζεις με τις λέξεις (δεν χρειαζόταν η επισήμανση για το μπολτ εννοώ προφανέστατα το πράσινο χρώμα, είτε έλεγα πρασινίζεις τις λέξεις για να δώσεις μια περιττή έμφαση που δεν μπορείς να δώσεις αλλιώς, το ίδιο νόημα έχει)
    Δεν σε προσέβαλλα ουτε μία φορά αντιθέτως εσύ το έκανες, έχεις προβεί σε διαγνώσεις και μιλάς για μένα λες και με ξέρεις είκοσι χρόνια. Είναι το λιγότερο γελοίο αν όχι επικίνδυνο όπως προείπα. Όσο για τις προβολές, το ανέφερα πρώτος μιας και είναι ξεκάθαρο ότι αυτό κάνεις και τώρα τι έκπληξη κάνεις προβολή... την προβολή.
    Όσον αφορά το θέμα της ωριμότητας, είναι ένα χαρακτηριστικό και όχι προσβολή. Όταν κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ, επιτίθεται χωρίς κανένα λόγο σε έναν άγνωστό του και κάνεις όλες αυτές τις ανεδαφικές υποθέσεις/διαγνώσεις/επιθέσεις, παρόλο που η άλλη πλευρά ζήτησε πάνω από μία φορά την αποχώρηση, τότε προφανώς μιλάμε για έλλειψη ωριμότητας και αδυναμίας υποκοής στους κανόνες της παρούσας κοινότητας, που λέει να αποφεύγονται οι διενέξεις.

    Σε τι ωφελεί αυτή η διένεξη; Νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου επισημαίνοντας όσα αρνητικά θεωρείς ότι έχω εγώ; Μου φαίνεται στα αλήθεια ανούσιο όλο αυτό και το μόνο που καταφέρνεις είναι να γεμίζεις σελίδες σπαμ επειδή θες να έχεις ό,τι θεωρείς εσύ ως τελευταία λέξη.

    Και για να κάνει κάποιος μπολτ, μιας και έτσι φαίνεται πως θεωρείς ότι ενισχύεις μια θέση:

    επιδομητικό ή καλοπροέραιτο όλο αυτό πάντως δεν είναι. Για αυτό κάντο σε ένα δικό σου θέμα, σε παρακαλώ.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 16-06-2022 at 14:39.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Για ποιο λόγο να μην είμαι εδώ; Έχω ανοιξει το θέμα περιμένοντας βοήθεια από μέλη. Δεν βρίσκω το λόγο να αγνοήσω την αναιτιολόγητη επίθεσή σου. Αυτό θέλεις προφανώς, να επιβληθεις με επιθέσεις και χυδαιολογίες εις βάρος της προσωπικότητας ενός αγνώστου σου. Αν όλο αυτό το σόου που κάνεις δεν σου χτυπάει το καμπανάκι για τη δική σου προσωπικότητα, τότε συγνώμη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Και για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει καν η δυσλειτουργία που καταδεικνύεις, αρκεί να σταματήσεις να μου επιτίθεσαι τόσο αναιτιολόγητα και να σπαμάρεις στο θέμα μου παρακωλύοντας τη λειτουργία του φόρουμ.
    Δεν έχω πει κανένα ψέμα, οι παραθέσεις σου μιλάνε από μόνες τους, ολοένα και περισσότερες προσβολές και μια βλακώδη εμμονή προς το πρόσωπό μου.


    Σε καθε περίπτωση, είπες παραπάνω από μία φορά το ίδιο και το ίδιο πράγμα για μένα, ακόμα και να εξαιρέσουμε το ότι ο λόγος σου είναι βαθιά κακοποιητικός, δεν καταλαβαίνω σε τι ωφελεί να λες το ίδιο και το ίδιο ξανά και ξανά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 16-06-2022 at 14:39.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν με αφορούν οι χυδαίες τακτικές σου. Ακριβώς, τα γραπτά είναι εδώ και μένουν και φαίνεται ποιος επιτίθεται χωρίς κανένα λόγο με πρωτοφανή εμμονή χαρακτηρίζοντας, κάνοντας διαγνώσεις και χρησιμοποιώντας κατηγορητικό και κακοποιητικό λόγο εις βάρος μελους κοινότητας που χαρακτηρίζεται γενικά από ευάλλωτα μέλη. Είναι ξεκαθαρο ότι δεν έχεις καλές προθέσεις και κακώς μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω στο πρώτο σου σχόλιο εφόσον εξαρχής είχες επιθετικές διαθέσεις καθώς και εκτός θεματολογίας σπαμ. Φάσκεις και αντιφάσκεις, λες και ξε-λες και όλα αυτά για να προσβάλλεις κάποιον που ούτε ξέρεις προσωπικά.

    Μου κάνει εντύπωση αυτού του είδους η εμμονή, ειλικρινά. Σε κάθε περίπτωση θα υποβάλλω τις αντίστοιχες αναφορές αύριο, παρακαλώ τα μέλη που θέλουν να απαντήσουν στο αρχικό θεμα να ανγοήσουν το υπόλοιπο τσίρκο και τις επιθέσεις και ελπίζω με τις αναφορές να επέμβει η διαχείρηση.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αναρωτιέμαι, υπάρχει περίπτωση να μην με σκέφτηκε ούτε μία φορά; Πώς μπορεί να είναι τόσο ψυχρή;

  7. #37
    xaka10
    Guest
    skioure καταλαβαινω πως ειναι να νοιαζεσαι για καποια και να την θελεις και να μην παιρνεις την αναλογη προσοχη αλλα σκεψου ποσοι 30+ αλλα και 50+ και ουτω καθεξης ειναι ανυπαντροι παιρνεις παραδειγματα απο καποιες που εκαναν οικογενεια αλλα φαντασου τι μπελαδες εχει να ξεκινησεις μια οικογενεια και να κανεις παιδια.τα παιδια ειναι ευθυνη και οπως πρεπει να τα ταιζεις καθε μερα τα τρεχεις και στον γιατρο σε περιπτωση που αρρωστησει.η κοινωνια ειναι νοσηρη για να φερεις παιδια στον κοσμο ποσοι βιασμοι γινονται σε παιδια ακομα και απο προπονητες αθληματων ποσα ναρκωτικα κανουν οι σημερινοι εφηβοι σε συγκριση με το παρελθον εκανα και γω φουντα στο παρελθον και απεκτησα πολλα ψυχικα προβληματα με αποτελεσμα να ειμαι εξαρτημενος απο τους γονεις μου και να φοβαμαι πολυ την απωλεια τους φοβουμενος οτ δεν θα μπορεσω να αντποκριθω στις αναγκες της καθημερνοτητας και ακομα οι γονεις μου με χουν διπλα τους και σε 2 μηνες γινομαι 32 που αλλοι στην ηλικια μας εχουν δουλεια οικογενεια και αλλα.δυστυχω θα μετανιωνω για παντα τις λαθος επιλογες που εκανα στην εφηβεια και εμπλεξα με λαθος παρεες με συνεπεια απο τα 13 μου μεχρι τα 15 ετη που αρρωστησα να κανω χορτο καθημερινα με αποτελεσμα να ειμαι αναπηρος.ειπα και την δικη μου ιστορια για παραδειγμα προς το δικο σου θεμα.

    επανερχομαι βιασμοι σε παιδια ενα σωρο πανδημιες κλιματικη κριση μαχαιρωματα σε σχολεια με αποτελεσμα ανεπανορθωτες βλαβες σωματικες αλλα κυριως ψυχικες και απο κει που τα παιδια βγαινουν χαρουμενα και τα λοιπα γινονται σοβαρα ψυχικα αρρωστα με αποτελεσμα να εξαρτωνται απο τους γονεις τους σε ολους τους τομεις βιοποριστικους της καθημερινοτητας και να ζουν τα αρρωστα παιδια μεχρι το θανατο των γονεων τους μαζι και αν δεν παρουντα φαρμακα να τους σκοτωσουν λιγοι ψυχικα ασθενεις που δεν τηρουσαν την αγωγη τους σκοτωσαν την μανα τους η την γιαγια τους ή τον πατερα τους και καποιοι απο αυτους ηταν μεσοκοποι ανθρωποι 45 με 50 ετων και ζουσαν ακομα με τους γονεις τους στο ιδιο σπιτι ρωτας αυτους τους γονεις αν θα προτιμουσαν να ειχαν παιδια απο τον να περνανε αυτο τον εφιαλτη μεχρι τα γεραματα τους και επειδη οι συνθηκες της ζωης εχουν σκληρυνει ολο και περισσοτερα παιδια και λογω ακραιου bullying και λογω βιασμων και λογω χρησης ουσιων( οπως η δικη μου περπτωση)και λογω των γρηγορων γεγονοτων ζωης και αγχους εμφανιζουν πασει φυσεως ψυχολογικα προβληματα με αποτελεσμα να ειναι δυσλειτουργικοι στην καθημερινοτητα τους δυστυχισμενοι και να υποφερουν οι γονεις τους μεχρι που να αφησουν τον ματαιο τουτο κοσμο με την εγνοια τι θα απογινει το παιδι τους οπως ειναι και οι δικοι μου γονεις με μενα.


    μην ζηλευεις οσα λιγοτερα βαζεις στο κεφαλι σου τοσο πουλακι κοιμασα το βραδυ.κανοντας παιδια εχεις ευθυνες στεναχωρια απογοητευση τι δρομο θα διαλεξει σπαταλη χρηματων.και πολλοι θα πουν μα τα παιδια ειναι ευλογια.ειναι ευλογια γι αυτους που μπορουν να αντεξουν το φορτιο ως γονεας και φροντιστης του παιδιου και επισης μην ξεχναμε ποσα παιδια στο τελος της ζωης των γονεων τους πετανε στα γηροκομεια για να τους κληρονομησουν την περουσια τους γρηγορα.


    οσον αφορα την κοπελα που δεν δινει σημασια μην επενδυεις αλλο συναισθηματικα μαζι της αφου δεν υπαρχει ανταποκριση αλλα κοψτην μαχαιρι αφου δεν θελει ουτε την παρεα σου θα πονεσεις για καποιο καιρο αλλα θα την ξεπερασεις με το χρονο.και να μην δενεσαι τοσο με ανθρωπους να προφυλλασεις τον εαυτο σου απο ενδεχομενες απογοητευσεις οπως και η κοπελα η πρωην σου ελεγε οτι δεν θα παει με αλλον αυτα τα λενε πολλοι με τα λογια χτιζω ανωγεια και κατωγεια οι πραξεις ειναι που μετρανε

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω καταλήξει ότι πια έχω μπει σε έναν δρόμο χωρίς επιστροφή. Θα γεράσω (αν ζήσω) μόνος μου, δεν θα ξανακάνω ποτέ σχέση. Εκτός του ότι δεν έχω πια ευκαιρίες να γνωρίσω άτομα ή αν γνωρίσω φοβάμαι να εκτεθώ, φοβάμαι πια να μπω στον κόπο να κυνηγήσω και να αφεθώ σε κάτι καινούργιο γιατί σκέφτομαι πως αν οδηγηθεί σε ακόμα ένα φιάσκο ή σε ακόμα μια πολύχρονη συναισθηματική ταλαιπωρία όπου εγώ τα δίνω και αποστραγγίζομαι από κάθε συναίσθημα, τότε τι ωφελεί;
    Η όλη ιστορία με αυτή την κοπέλα που λες και η αναμάσηση του τι έγινε με την πρώην, είναι ακόμα ένας τρόπος να αποφύγεις την έκθεση, όπως το λες και ο ίδιος.
    Ζεις πάρα πολύ μέσα στο κεφάλι σου έχω την εντύπωση, εγώ σαν απέξω θεωρώ πάρα πολύ μεγαλύτερη ψυχική ταλαιπωρία να κάνεις σενάρια και να αναπτύσσεις αισθήματα για κάποια που την έχεις δει μια δυο φορές και επικοινωνείς ιντερνετικά, παρεξηγείσαι ιντερνετικά κτλ, παρά με κάποια γυναίκα που την έχεις ζήσει από κοντά και δεν σας βγήκε τελικά. Είχες αναφέρει παλιότερα το νησί που μένεις, δεν είναι ένα μέρος με 100 κατοίκους. Έχεις ευκαιρίες να γνωρίσεις καινούργιο κόσμο, είτε επισκέπτες είτε κατοίκους, να κάνεις πράγματα και να έρθουν γνωριμίες με κοπέλες που ίσως με κάποια ταιριάξετε. Αυτό όμως προϋποθέτει να είσαι πιο χαλαρός και ανοιχτός. Αν έχεις πολλές ευκαιρίες να γνωρίσεις άτομα με σάρκα και οστά δίπλα σου κι εσύ προτιμάς να εξιδανικεύεις και/ή να κάνεις γνωριμίες μέσα από ιντερνετικά φόρουμ που όσο και να συζητάς πράγματα και να νομίζεις ότι έχεις "γνωρίσει" τον άλλον μπορεί η πραγματικότητα να αποδείξει το αντίθετο, τι περιμένεις να συμβεί; Ο ίδιος παραδέχεσαι ότι την έχεις απωθημένο αυτή την κοπέλα, αλλά παράλληλα μάλλον έχεις μία φανταστική εικόνα για αυτή και την έχεις εξιδανικεύσει κατά κάποιο τρόπο. Αν έρθει κάτι στη ζωή σου που σε καλύπτει, δεν θα κάθεσαι να ασχολείσαι με φανταστικά σενάρια και καταστάσεις. Μπορεί τα αισθήματά σου να είναι αληθινά για εσένα, αλλά οι καταστάσεις είναι φανταστικές! Στην πραγματικότητα πρέπει να επενδύσεις πιο πολύ και να αφήσεις τις πολλές σκέψεις. Από κάποιο σημείο και μετά δεν σε βοηθάνε.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    skioure καταλαβαινω πως ειναι να νοιαζεσαι για καποια και να την θελεις και να μην παιρνεις την αναλογη προσοχη αλλα σκεψου ποσοι 30+ αλλα και 50+ και ουτω καθεξης ειναι ανυπαντροι παιρνεις παραδειγματα απο καποιες που εκαναν οικογενεια αλλα φαντασου τι μπελαδες εχει να ξεκινησεις μια οικογενεια και να κανεις παιδια.τα παιδια ειναι ευθυνη και οπως πρεπει να τα ταιζεις καθε μερα τα τρεχεις και στον γιατρο σε περιπτωση που αρρωστησει.η κοινωνια ειναι νοσηρη για να φερεις παιδια στον κοσμο ποσοι βιασμοι γινονται σε παιδια ακομα και απο προπονητες αθληματων ποσα ναρκωτικα κανουν οι σημερινοι εφηβοι σε συγκριση με το παρελθον εκανα και γω φουντα στο παρελθον και απεκτησα πολλα ψυχικα προβληματα με αποτελεσμα να ειμαι εξαρτημενος απο τους γονεις μου και να φοβαμαι πολυ την απωλεια τους φοβουμενος οτ δεν θα μπορεσω να αντποκριθω στις αναγκες της καθημερνοτητας και ακομα οι γονεις μου με χουν διπλα τους και σε 2 μηνες γινομαι 32 που αλλοι στην ηλικια μας εχουν δουλεια οικογενεια και αλλα.δυστυχω θα μετανιωνω για παντα τις λαθος επιλογες που εκανα στην εφηβεια και εμπλεξα με λαθος παρεες με συνεπεια απο τα 13 μου μεχρι τα 15 ετη που αρρωστησα να κανω χορτο καθημερινα με αποτελεσμα να ειμαι αναπηρος.ειπα και την δικη μου ιστορια για παραδειγμα προς το δικο σου θεμα.

    επανερχομαι βιασμοι σε παιδια ενα σωρο πανδημιες κλιματικη κριση μαχαιρωματα σε σχολεια με αποτελεσμα ανεπανορθωτες βλαβες σωματικες αλλα κυριως ψυχικες και απο κει που τα παιδια βγαινουν χαρουμενα και τα λοιπα γινονται σοβαρα ψυχικα αρρωστα με αποτελεσμα να εξαρτωνται απο τους γονεις τους σε ολους τους τομεις βιοποριστικους της καθημερινοτητας και να ζουν τα αρρωστα παιδια μεχρι το θανατο των γονεων τους μαζι και αν δεν παρουντα φαρμακα να τους σκοτωσουν λιγοι ψυχικα ασθενεις που δεν τηρουσαν την αγωγη τους σκοτωσαν την μανα τους η την γιαγια τους ή τον πατερα τους και καποιοι απο αυτους ηταν μεσοκοποι ανθρωποι 45 με 50 ετων και ζουσαν ακομα με τους γονεις τους στο ιδιο σπιτι ρωτας αυτους τους γονεις αν θα προτιμουσαν να ειχαν παιδια απο τον να περνανε αυτο τον εφιαλτη μεχρι τα γεραματα τους και επειδη οι συνθηκες της ζωης εχουν σκληρυνει ολο και περισσοτερα παιδια και λογω ακραιου bullying και λογω βιασμων και λογω χρησης ουσιων( οπως η δικη μου περπτωση)και λογω των γρηγορων γεγονοτων ζωης και αγχους εμφανιζουν πασει φυσεως ψυχολογικα προβληματα με αποτελεσμα να ειναι δυσλειτουργικοι στην καθημερινοτητα τους δυστυχισμενοι και να υποφερουν οι γονεις τους μεχρι που να αφησουν τον ματαιο τουτο κοσμο με την εγνοια τι θα απογινει το παιδι τους οπως ειναι και οι δικοι μου γονεις με μενα.


    μην ζηλευεις οσα λιγοτερα βαζεις στο κεφαλι σου τοσο πουλακι κοιμασα το βραδυ.κανοντας παιδια εχεις ευθυνες στεναχωρια απογοητευση τι δρομο θα διαλεξει σπαταλη χρηματων.και πολλοι θα πουν μα τα παιδια ειναι ευλογια.ειναι ευλογια γι αυτους που μπορουν να αντεξουν το φορτιο ως γονεας και φροντιστης του παιδιου και επισης μην ξεχναμε ποσα παιδια στο τελος της ζωης των γονεων τους πετανε στα γηροκομεια για να τους κληρονομησουν την περουσια τους γρηγορα.


    οσον αφορα την κοπελα που δεν δινει σημασια μην επενδυεις αλλο συναισθηματικα μαζι της αφου δεν υπαρχει ανταποκριση αλλα κοψτην μαχαιρι αφου δεν θελει ουτε την παρεα σου θα πονεσεις για καποιο καιρο αλλα θα την ξεπερασεις με το χρονο.και να μην δενεσαι τοσο με ανθρωπους να προφυλλασεις τον εαυτο σου απο ενδεχομενες απογοητευσεις οπως και η κοπελα η πρωην σου ελεγε οτι δεν θα παει με αλλον αυτα τα λενε πολλοι με τα λογια χτιζω ανωγεια και κατωγεια οι πραξεις ειναι που μετρανε

    Ναι, συμφωνω στα περισσότερα, σίγουρα θέλει ευθύνες η οικογένεια και αν κρίνω και από τη δκή μου και τους γύρω μου, όλοι έχουν σοβαρά προβλήματα. Αλλά αυτό με εκνευρίζει κάποιες φορές, ότι πλασάρονται τάχα για ευυπόληπτοι οι οικογενειάρχες ενώ αυτη η πεποίθηση είναι καθαρή μεγαλομανία και ανεδαφική. Οι περισσότερο νοσηροί άνθρωποι κρύβονται σε αυτούς τους "κανονικούς"

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η όλη ιστορία με αυτή την κοπέλα που λες και η αναμάσηση του τι έγινε με την πρώην, είναι ακόμα ένας τρόπος να αποφύγεις την έκθεση, όπως το λες και ο ίδιος.
    Ζεις πάρα πολύ μέσα στο κεφάλι σου έχω την εντύπωση, εγώ σαν απέξω θεωρώ πάρα πολύ μεγαλύτερη ψυχική ταλαιπωρία να κάνεις σενάρια και να αναπτύσσεις αισθήματα για κάποια που την έχεις δει μια δυο φορές και επικοινωνείς ιντερνετικά, παρεξηγείσαι ιντερνετικά κτλ, παρά με κάποια γυναίκα που την έχεις ζήσει από κοντά και δεν σας βγήκε τελικά. Είχες αναφέρει παλιότερα το νησί που μένεις, δεν είναι ένα μέρος με 100 κατοίκους. Έχεις ευκαιρίες να γνωρίσεις καινούργιο κόσμο, είτε επισκέπτες είτε κατοίκους, να κάνεις πράγματα και να έρθουν γνωριμίες με κοπέλες που ίσως με κάποια ταιριάξετε. Αυτό όμως προϋποθέτει να είσαι πιο χαλαρός και ανοιχτός. Αν έχεις πολλές ευκαιρίες να γνωρίσεις άτομα με σάρκα και οστά δίπλα σου κι εσύ προτιμάς να εξιδανικεύεις και/ή να κάνεις γνωριμίες μέσα από ιντερνετικά φόρουμ που όσο και να συζητάς πράγματα και να νομίζεις ότι έχεις "γνωρίσει" τον άλλον μπορεί η πραγματικότητα να αποδείξει το αντίθετο, τι περιμένεις να συμβεί; Ο ίδιος παραδέχεσαι ότι την έχεις απωθημένο αυτή την κοπέλα, αλλά παράλληλα μάλλον έχεις μία φανταστική εικόνα για αυτή και την έχεις εξιδανικεύσει κατά κάποιο τρόπο. Αν έρθει κάτι στη ζωή σου που σε καλύπτει, δεν θα κάθεσαι να ασχολείσαι με φανταστικά σενάρια και καταστάσεις. Μπορεί τα αισθήματά σου να είναι αληθινά για εσένα, αλλά οι καταστάσεις είναι φανταστικές! Στην πραγματικότητα πρέπει να επενδύσεις πιο πολύ και να αφήσεις τις πολλές σκέψεις. Από κάποιο σημείο και μετά δεν σε βοηθάνε.
    Είναι σίγουρα μεγάλη ψυχική ταλαιπωρία από την οποία προσπαθώ ανεπιτυχώς να αναρρώσω τα τελευταία δύο χρόνια. Αλλά να που με το που έμαθα πως ήρθε εδώ η όλη προοδος μου εξανεμίστηκε και κατρακύλησα σε σενάρια. Αυτές τις μέρες, μέχρι να μάθω ότι ξεκουμπήστηκε επιτέλους, δεν πρόκειται να ησυχάσω. Στο δρόμο για τη δουλειά με πιάνει μια αναταραχή, κοιτάω τα αυτοκίνητα περιμένοντας να την διακρίνω κάπου. Κάθε φορά που πάω κάπου κάτω και μετά επιστρέφω στη ρεσεψιον, περιμένω πως θα τη δω να με περιμένει. Βλακωδώς δεν φεύγει αυτό το σενάριο από το μυαλό μου, η πιθανότητα όντως να έρθει να με βρει και να κάνει αυτή τη μεγάλη κινηματογραφική χειρονομία που περιμένω. Εγώ θα το έκανα. Μου έχουν πει πως είμαι κάποιες φορές υπερβολικά θεατρικός. Ένας από τους λόγους που διέκοψε η κοπέλα που είχαμε κάτι πρόσφατα, ήταν αυτός, ότι κατά τη γνώμη της η άποψή μου για τον έρωτα είναι υπερβολικά κινηματογραφική (δεν συμφωνώ προσωπικά, θεωρώ πως είναι αυθεντικά τα συναισθήματά μου, ειδάλλως δεν θα διαρκούσαν τόσο) Αλλά αν υποθέσουμε ότι αντικειμενικά η κοπέλα του φόρουμ δεν υπάρχει, έτσι όπως την έχω πλάσει τόσα χρόνια στο μυαλό μου, ότι δηλαδή ο χαρακτήρας της (που ήδη με απογοήτευσε εφόσον δεν με υπερασπίστηκε) δεν είναι αυτό που περίμενα, γιατί δεν πείθεται ο εαυτός μου ακόμα; Είναι πολύ δύσκολο να τα βάλω με το μυαλό μου και να τον πείσω ότι δεν αξίζει να αναλώνομαι άλλο σε όλη αυτή την κατάσταση. Ακόμα και όταν ήμουν με την άλλη κοπέλα και ήμουν απολυτα πιστός και δεν φανταζόμουν καν σενάρια κλπ, κάποιες φορές έμπαινα στον πειρασμό να κάνω απντέιτς στα σόσιαλ με την ελπίδα να τα δει εκείνη και να νιώσει άσχημα. Επίσης μου είναι πολύ δύσκολο να την μπλοκάρω οριστικά αλλά την ίδια στιγμή φοβάμαι ότι αν δω ποτέ ότι παντρεύτηκε δεν θα το αντέξω.

    Επίσης, επειδή ο χαρακτήρας της είναι τέτοιος, μου είχε πει στο παρελθόν ότι δεν κάνει ποτέ το πρώτο βήμα για συμφιλίωση ούτε ζητάει συγνώμη, έτσι αναρωτιέμαι μήπως αυτό θα σήμαινε ότι περιμένει από μένα να το κάνω. Αλλά είναι γελοιο να το λέω αυτό εφόσον δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα μέιλ. Αν είχε την παραμικρή διάθεση να μου μιλήσει θα το είχε κάνει ήδη. Κι εγώ το χειρίστηκα λάθος. Πάντα το χειρίζομαι λάθος. Ξεχνάω να μην είμαι απόμακρος, γίνομαι φορτικός. Ίσως οι συνεχείς ενημερώσεις τη ζωή μου να μην της άφησαν καμία απορία για μένα, που θα της δημιουργούσε ίσως νοσταλγία.

    Αλλά το πιο αδιανόητο, αυτό που με εξοργίζει εν μέρει και με λυπεί βαθύτατα, είναι που ήρθε εδώ. Το νιώθω σαν μαχαιριά, το ότι δεν ήρθε για μένα. Βέβαια ίσως αυτό το χαστούκι, να μου δώσει επιτέλους να καταλάβω ότι δεν υπάρχει καμία ελπίδα στο θέμα. Να αποκοπώ εντελώς, να βγει από το μυαλό μου αυτή η συνεχής εγγύτητα. Παλιά ένιωθα κάποιες φορές ότι επικοινωνούμε σε ένα διαφορετικό επίπεδο. Συνέβαινε να είμαι στεναχωρημένος και να μου στέλνει χωρίς να το ξέρει, αισθανόμενη ότι έχω κάτι. Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω πια αυτή τη σύνδεση, ξέρω πως δεν με σκέφτεται. Όλα αυτά τα χρόνια δηλαδή πήγαν χαμένα. Πέρασα τόσα χρόνια να κυνηγάω και να ελπίζω κάτι ανεδαφικό. Ήμουν οντως τόσο αφελής; Είναι εντελώς τρελό που είχα απαιτήσεις από κάποια που μιλούσαμε τόσα χρόνια;

    Ίσως ποτέ και τίποτα να μην φτάσει αυτη την φαντασίωση.
    Last edited by Skiouros8; 16-06-2022 at 17:50.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν μιλάω για γυμνάσιο, μιλάω για πιο ώριμες σχέσεις που είχαν υπάρξει σχέδια. Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι νοσηρός ο δικός μου τρόπος σκέψης και να μην είναι απλώς αυτοί υποκριτές και άτομα που έχουν ευκαιριακά συναισθήματα και δρουν υπό το φόβο του κοινωνικού περίγυρου. Γιατι η συγκεκριμένη δεν ήθελε παιδιά μέχρι πριν μία πενταετία, την χτύπησε η κρίση των τριάντα, έκανε παρέα με ζευγάρια που είχαν παιδιά και έτσι έκανε και εκεί.

    Ας μπω όμως τώρα στο θέμα που με βασανίζει απο χθες: έχει έρθει εδώ που είμαι η κοπέλα απο το φόρουμ που μιλούσαμε παλιά, αυτο που είχα γράψει ότι είχε γίνει ένα θέμα πριν δυο χρόνια και μου ασκούσαν μπούλινγκ λόγω των θεμάτων υγείας, ψυχικής και σωματικής, που αντιμετώπιζα τότε, και εκείνη δεν με είχε υπερασπιστεί, παρόλο που μιλούσαμε 10+χρόνια και είχαμε γνωριστεί και από κοντά, αντιθέτως μου είχε επιτεθεί αργότερα.
    Σε κάθε περίπτωση, αυτό το διάστημα μεσολάβησε μια κανονική σχέση (λέω κανονική γιατί με την κοπέλα του φόρουμ δεν είχαμε κάτι ποτέ, απλώς ήμουν συναισθηματικά δεμένος μαζί της, αποτελούσε μάλλον μια διαχρονική μου φαντασίωση) και κάπως είχα καταφέρει να ξεκολλήσω, αλλά κατα καιρούς της έχω στείλει μέιλ, στα οποία δεν απάντησε (και δεν τα έστειλα και για να απαντήσει, τα έστειλα όταν ήμουν πιεσμένος και ένιωθα να με πνίγει το δίκιο, το ξέρω ότι δεν ήταν σωστό και πως εντέλει απλώς πέφτω στα μάτια της) και χθες την είδα σε μια παραλία με έναν που θα μπορούσε να είναι γκόμενός της, να έχει έρθει εδώ, όταν τόσες φορές την είχα παρακαλέσει να το κάνει για να τη φιλοξενήσω, όταν κάποιες φορές μάλιστα το σχεδιάζαμε, στα αστεία ή στα ψιλοσοβαρά, για όσο διάστημα με συμπαθούσε. Και μου το είχε πει ότι με συμπαθεί και νιώθω, πως παρόλο που ξέρω πως δεν είναι 100% δικό μου το φταίξιμο, πως εγώ φταίω που δεν με συμπαθεί πια. Το ξέρω ότι η ζωή προχωράει, μπλα μπλα μπλα, αλλά για ποιο λόγο πάντοτε η σκέψη μου επιστρέφει σε αυτήν παρόλο που έχω χίλια δυο άλλα στο κεφάλι μου; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση;
    Της έστειλα σημερα ένα ποιήμα που έγραψα, αρκετά καλό, φυσικά δεν απάντησε και δεν περίμενα να απαντήσει, το έγραψα με αφορμή την επίσκεψή της, το πόσο με πόνεσε που ήρθε τελικά υπό αυτές τις συνθήκες. Το θετικό είναι ότι έπρεπε να γράψω ένα ποιήμα για μια ανθολογία που θα συμμετάσχω άρα με βοηθήσε, γιατί θα στείλω αυτό. Αλλά νιώθω τοσο περίεργα, χθες κοιμήθηκα ελάχιστα, να βασανίζομαι από σκέψεις, από αυτοκατηγορίες και για ποιο λόγο; Αφού το ξέρω ότι δεν σημαίνω κάτι για αυτή, παρόλη την επικοινωνία μας, παρόλα τα δώρα που της είχα πάρει, παρόλα τα γράμματα και τις τρέλες που έκανα και που της άρεσαν ως ένα σημείο. Πιστεύω ότι η γνώμη της για μένα επηρεάστηκε από όλη εκείνη την κατάσταση, που δεν θα μπω πάλι στη διαδικασία να αναλύσω, ποιος ξέρει μπορεί και να διαβάζουν όσα γράφω εδώ, μου είχαν κάνει νύξεις κάποτε, πρόκειται για παρασιτικά άτομα που κάθονται και στοκάρουν κόσμο και ύστερα τους θάβουν μεταξύ τους.
    Αναρωτιέμαι, υπάρχει καθόλου αλήθεια σε αυτό που νιώθω για εκείνη άραγε; Ή είναι όλα ένα λογοτεχνικό παιχνίδι στο μυαλό μου;
    Είχα μιλήσει στην ψυχολόγο μου παλαιότερα για το θέμα, όταν ακόμα ήταν όλα εντάξει τα πράγματα μεταξύ μας και με είχε ρωτήσει η ψυχολόγος αν μπορώ να αποδεχτώ ότι μάλλον δεν θα γίνει ποτέ κάτι μεταξύ μας, και απάντησα ότι πρέπει να το σκεφτώ. Αλλά φοβάμαι πως δεν το έχω αποδεχτεί, πως κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να ονειροπολεί, να φαντάζεται κάποια μεγάλη ρομαντική χειρονομία από μεριάς της, να έρθει να με βρει αναπάντεχα και να επιλυθεί όλο αυτό με ένα ιδανικό ευτυχισμένο τέλος, σχεδόν κινηματογραφικό. Και φυσικά με διαψεύδω. Μου θυμίζω την κατάσταση, ζω έτσι κι αλλιώς μια πολυάσχολη ζωή, ειδικά αυτό το διάστημα, φυσικά μπορώ να ξεχάσω, αλλά κάποιες φορές μου μπαίνουν υπόνοιες πως δεν θέλω να ξεχάσω, πως όλο αυτό είναι κάτι πολύτιμο για μένα, πως το χρειάζομαι. Και ίσως με ενοχλεί τόσο πολύ που την είδα γιατί δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να έρχεται σαν να μην έχει υπάρξει αυτός ένας τόπος μεταξύ μας στιχομυθιών, ένας τόπος που μεγάλωσα και περπάτησα και πλέον θα πρέπει να αποδεχτώ το ότι ήρθε τελικά, αλλά δεν ήρθε για μένα, ότι ήρθε απλώς για διακοπές με έναν γελοίο σφίχτη που κάθεται και τον φωτογραφίζει όλη τη μέρα. Ήρθε και διαψεύδει όλες αυτές τις φαντασιώσεις που υποπέφτω κάποιες φορές τις μικρές ώρες, κάποιες νύχτες που δεν με παίρνει ο ύπνος: αν ήταν να κάνει κάποια ρομαντική χειρονομία θα την έκανε τώρα, εφόσον βρίσκεται εδώ. Αλλά δεν θα το κάνει. Δεν θα συμβεί ποτέ.
    καλησπερα.
    ο λογος που το μυαλο σου ειναι κολλημενο σε αυτην παρολο που οπως λες δεν ειχατε ποτε κατι, αλλα περισσοτερο γιατι αποτελει ενα δικο σου απωθημενο, ειναι το οτι δεν εχεις καποια σχεση ερωτικη που να σε ενδιαφερει και να σε καλυπτει συναισθηματικα, αυτην την εποχη.
    τρεφεις ετσι αυτην την φαντασιωση οπως την αποκαλεις, και αυτο ακριβως ειναι, διοτι ειναι ξεκαθαρα κατι που ποτε δεν εχει δοκιμαστει με πραγματικους ορους, ουτε ειχε ανταποκριση αν καταλαβα καλα, αλλα ζει μονο στο μυαλο σου..

    αυτο που δενε χω καταλαβει ειναι, αν πριν "μαλωσετε" υπηρξε ποτε καποια "ρομαντικη" επικοινωνια μεταξυ σας, εστω πλατωνικη, παντως ξεκαθαρα ερωτικη, οχι απλα φιλικη.

    αν δεν υπηρξε ΠΟΤΕ κατι τετοιο, ο λογος που σε αποφευγει για μενα ειναι σαφης.
    εχει καταλαβει τον τροπο που την σκεφτεσαι κι επειδη δεν νοιωθει κατι ερωτικο η ιδια, εχει απομακρυνθει. πολλω δε μαλλον που φαινετι να εχει και σχεση πλεον.. ΑΝ ειναι ετσι τα πραγματα, νομιζω οτι ολα εξηγουνται...
    καλα, τοσο μικρο ειναι το μερος κι επεσες πανω της, ή ηξερες οτι ερχεται απλα οχι λεπτομερειες;

    αλλα ακομα κι αν πριν 10ποσα χρονια υπηρξε κατι ρομαντικο στην επικοινωνια σας, πουσ την συνεχεια εγινε φιλικο, ή μαλωσατε, ή δεν ξερω τι, και μονο που ειναι εκει με τον φιλο της, νομιζω οτι αποκλειει εντελως να κανει ρομαντικες σκεψεις για σενα ποσο μαλλον ρομαντικες χειρονομιες..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οσο για την πρωην σου που θυμηθηκε οτι τελικα θελει παιδια, μπορει να ισχυουν και τα δυο. δεν σημαινει οτι ειναι μονοδιαστατος ο λογος.
    δηλαδη, απ οσα λες, δειχνει να την επηρεασε το κοινωνικο περιβαλλον της με τα ζευγαρια που εκαναν παιδια, μπορει ομως να την επηρεασε και ο συντροφος της που δεν αναφερεις καθολου...
    αυτο δεν σημαινει οτι της επεβαλε κατι, αλλα ισως οτι της ενεπνευσε μια διαφορετικη επιθυμια απο τις παλιες που ειχε και που ηξερες εσυ.
    διαφορετικοι ανθρωποι σου εμπνεουν διαφορετικα πραγματα κατα καιρους.
    πχ μπορει να μην γυμναζεσαι ποτε και να κανεις σχεση με εναν που γυμναζεται τακτικα και σιγα σιγα να σε εμπνευσει να το ακνεις κι εσυ και ν αλλαξεις τροπο ζωης, χωρις να σημαινει οτι εισαι κανας δοσιλογος ξερω γω που προδωσε τις αρχες του...

    και ναι, τα πραγματ ακαι ι επιθυμιες αλλαζουν.
    ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη την ξερεις καλα και ξερεις και οτι παλια ειχε ισχυρες αποψεις ακτα της τεκνοποιησς, αλλα και οτι το σχολιαζε ποσο διαφορετικοι ειναι ολοι στο περιβαλλον της, εγω το δεχομαι οτιε χει επηρρεαστει.
    αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ΜΟΝΟ η κοινωνικη πιεση. μπορει ταυτοχρονα με αυτα οντως να εχει αλλαξει η επιθυμια της ως προς την αποκτηση παιδιου.

    ολα τα παραπανω δεν την κανουν ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο καταλληλη για να γινει γονιος.
    το ζητουμενο για μενα ειναι ΜΟΝΟ αν οι επιλογες της θα την κανουν ευτυχισμενη κι ας αλλαξε αποψη. το θεμα ειναι να μην το κανει μονο απο πιεση και ζησει ακταπιεσμενη και δυστυχισμενη. αν ευτυχησει στον γαμο της με τον συντροφο και τα παιδια, καλα εκανε κι αλλαξε αποψη. το ζητουμενο δεν ειναι να μεινουμε αμετακινητοι στις αποψεις μας μεσα αστα χρονια, αλλα να κανουμε πραγματα που μας κανουν ευτυχισμενους κι οχι καταπιεσμενους και δυστυχεις.

    αν ειστε ακομα φιλοι, μπορεις να την ρωτησεις αν ειναι ευτυχισμενη.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσο για την πρωην σου που θυμηθηκε οτι τελικα θελει παιδια, μπορει να ισχυουν και τα δυο. δεν σημαινει οτι ειναι μονοδιαστατος ο λογος.
    δηλαδη, απ οσα λες, δειχνει να την επηρεασε το κοινωνικο περιβαλλον της με τα ζευγαρια που εκαναν παιδια, μπορει ομως να την επηρεασε και ο συντροφος της που δεν αναφερεις καθολου...
    αυτο δεν σημαινει οτι της επεβαλε κατι, αλλα ισως οτι της ενεπνευσε μια διαφορετικη επιθυμια απο τις παλιες που ειχε και που ηξερες εσυ.
    διαφορετικοι ανθρωποι σου εμπνεουν διαφορετικα πραγματα κατα καιρους.
    πχ μπορει να μην γυμναζεσαι ποτε και να κανεις σχεση με εναν που γυμναζεται τακτικα και σιγα σιγα να σε εμπνευσει να το ακνεις κι εσυ και ν αλλαξεις τροπο ζωης, χωρις να σημαινει οτι εισαι κανας δοσιλογος ξερω γω που προδωσε τις αρχες του...

    και ναι, τα πραγματ ακαι ι επιθυμιες αλλαζουν.
    ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη την ξερεις καλα και ξερεις και οτι παλια ειχε ισχυρες αποψεις ακτα της τεκνοποιησς, αλλα και οτι το σχολιαζε ποσο διαφορετικοι ειναι ολοι στο περιβαλλον της, εγω το δεχομαι οτιε χει επηρρεαστει.
    αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ΜΟΝΟ η κοινωνικη πιεση. μπορει ταυτοχρονα με αυτα οντως να εχει αλλαξει η επιθυμια της ως προς την αποκτηση παιδιου.

    ολα τα παραπανω δεν την κανουν ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο καταλληλη για να γινει γονιος.
    το ζητουμενο για μενα ειναι ΜΟΝΟ αν οι επιλογες της θα την κανουν ευτυχισμενη κι ας αλλαξε αποψη. το θεμα ειναι να μην το κανει μονο απο πιεση και ζησει ακταπιεσμενη και δυστυχισμενη. αν ευτυχησει στον γαμο της με τον συντροφο και τα παιδια, καλα εκανε κι αλλαξε αποψη. το ζητουμενο δεν ειναι να μεινουμε αμετακινητοι στις αποψεις μας μεσα αστα χρονια, αλλα να κανουμε πραγματα που μας κανουν ευτυχισμενους κι οχι καταπιεσμενους και δυστυχεις.

    αν ειστε ακομα φιλοι, μπορεις να την ρωτησεις αν ειναι ευτυχισμενη.
    Στην πρώην μου δεν μιλάω από τότε που γέννησε. Δεν νιώθω άνετα και δεν θέλω να ακούσω για αυτή την πλευρά της ζωής της αυτή τη στιγμή. Ένιωσα προδομένος από την επιλογή της, όχι πως με πειράζει άμεσα, μιας και δεν είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί της, απλώς το θεωρησα ως συμβιβαστικό εκ μέρους της. Εκεινη βεβαια βλεπει οτι στορυ ανεβασω εντος πεντε λεπτων.
    Με τον άνθρωπο που είναι μαζί είχαν αρκετά θέματα, την είχε χωρίσει μερικές φορές, γενικά δεν μου φαινόταν ότι θα κρατήσει για αυτό και μου κάνει εντύπωση που εντέλει έκαναν παιδί. Η ίδια μάλιστα τους τελευταίους μήνες μου έγραφε συχνα, γιατί δεν ήταν καλά ψυχολογικά, μια φορά περυσι (με αυτόν που τα έχει τώρα είναι μαζί εδώ και πέντε χρόνια) ενώ ήταν μαζί του, είχαμε κάνει κλήση στο σκάιπ για αρκετές ώρες και λέγαμε τα νέα μας και μετά όταν κλείσαμε μου έστειλε μήνυμα να με ρωτήσει αν είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί της και πως ότι είχαμε μαζί ήταν μαγικό. Ίσως ήθελε κάποια επιβεβαιώση, δεν ξέρω. Γενικά είχε μια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά και μου φαίνεται πως το να κάνει παιδί ήταν εκτός από αποτέλεσμα πίεσης κοινωνικού περίγυρου και μια προσπάθεια να λύσει τα υπολοιπα υπαρξιακά θέματά της.
    Από κει και πέρα, ακόμα και μέσα σε άτομα της οικογένειάς μου επικρατεί αυτό το σκεπτικο "περασαμε τα τριάντα, άρα ώρα να παντρευτούμε και να κάνουμε παιδιά" χωρίς να υπάρχει καμία άλλη συνείδηση για τις ευθύνες του να είσαι γονέας. Εννοείται πως με αυτό δεν υποστηρίζω πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που γίνονται γονείς για άλλους λόγους ή πως όλοι αυτοί θα γίνουν απαραίτητα κακοί γονείς, απλώς ανέφερα τη συγκεκριμένη περίπτωση που ξέρω προσωπικά.


    Με την κοπέλα από το φόρουμ μιλούσαμε μέχρι πριν 2 χρόνια για δέκα ολόκληρα χρόνια. Μιλάγαμε δηλαδή από τότε που ημασταν μόλις 21, σχεδόν καθημερινά. Υπήρχε πάντα ένα παιχνίδι μεταξύ μας, στα πλαίσια του φόρουμ και προσωπικών συζητήσεων, αλλά όλα αυτα τα χρόνια δεν το έβλεπα πάντα τόσο σοβαρα, είχα κι εγώ σχέσεις κι εκείνη, αλλά η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε να υπάρχει σε έναν νοερό τόπο αυτή η κοπέλα και να μιλάμε.

    Το όλο παιχνίδι κορυφώθηκε για κάποιους μηνες πριν τέσσερα χρόνια, όταν πήρα την απόφαση να ταξιδέψω για να την βγάλω για φαγητό στα γενέθλιά της, κάτι που ήθελε κι εκείνη μιας και μου είχε προτείνει στο παρελθόν να πάμε για καφέ δυο τρεις φορές, μαζί με άλλα μέλη του φόρουμ, αλλά είχα αρνηθεί. Είχαμε πει οτι δεν θα είναι ραντεβού αλλά ήταν ξεκαθαρα ραντεβού. Της είχα πάρει δωρο ενα ομορφο κολιε για τα γενεθλια της. Είχε φορέσει την μπλουζα που της είχα πει ότι της πηγαινει. Στο μαγαζι επαιζε το the way you look tonight. Για μερικες στιγμες,οταν την πρωτοειδα, ολα ηταν μαγικα. Την ειδα να ξεχωριζει ξαφνικα μεσα στο πληθος και ηταν βγαλμενο απο ρομαντικο μυθιστορημα.

    Αλλα το ραντεβου δεν πηγε ιδιαιτερα καλα γιατι ημουν πολυ αγχωμενος, δεν εφαγα σχεδον τιποτα και ηπια ολο το κρασι με αποτελεσμα να ζαλιστω και σε καποια φαση αρχισα να της πειραζω τα μαλλια και την τραβηξα απο το δρομο οταν πηγε να περασει με κοκκινο κάτι που δεν της αρεσε. Την ρωτησα ποσο βαθμολογει τη συναντηση και ειπε επτα. Σε καθε περιπτωση της ζητησα συγνωμη για τη συμπεριφορα μου μετα και μου ειπε οτι δεν τρεχει κατι και δεχτηκε να ξαναβρεθουμε μελλοντικα (εγω γυρισα την επομενη μερα στο νησι με την πρωινη πτηση, ειχα παει μονο για λιγες ωρες)
    Από κει και πέρα της είχα κάνει αρκετά δώρα, της είχα στείλει πακέτα , γράμματα και λουλούδια στην πόλη της και γενικά είχα κανει ξεκάθαρες τις προθέσεις μου. Εκείνη τα δεχόταν αυτά, χωρίς όμως να υποκύπτει ξεκάθαρα σε κάτι ερωτικό, αφού άλλωστε μέναμε πολύ μακριά μεταξύ μας και θα ήταν και αδυνατο. Το ταξίδι της εδώ μου το είχε υποσχεθεί, όπως μου είχε υποσχεθεί ότι θα ερχόμουν και πάλι εγώ εκεί. Αλλά μετά εγώ την πίεσα αρκετά και εκείνη είχε κάποιον με τον οποίο είχε μια κάζουαλ σεξουαλική σχέση και απομακρύνθηκε από μένα.
    Μαλώσαμε αρκετές φορές για διάφορους λόγους (κυρίως γιατί εγώ την πίεζα να ξαναβρεθούμε, κάτι που δεν αρνιόταν ξεκάθαρα αλλά το ανέβαλε), μέχρι που έγινε το ολο θέμα με το άλλο φόρουμ, όπου για αρκετό διάστημα δεχόμουν επιθέσεις τότε που είχε πρωτοξεκινήσει η ορθοστατική, με κατηγορούσαν για τις κρίσεις πανικού που παθαίνω κλπ κλπ, μέχρι που η διαχειρίστρια του εκεί φόρουμ, η οποία μου παρίστανε για αρκετά χρόνια τη φίλη, με μπάναρε εντελώς αυθαίρετα. Η κοπέλα αρχικά είχε πει ότι της φαίνεται υπερβολικό το μπαν αφού δεν είχα παραβιάσει κάποιον όρο, απλώς η διαχειρίστρια με ειρωνεύτηκε και εγώ της απάντησα κατάλληλα, αλλά έκτοτε, επειδή της έστειλα μέιλ , άλλαξε εντελώς στάση (υπήρχε ήδη μια ψυχρότητα μεταξύ μας όπως προανέφερα εκείνο το διάστημα) και όχι μόνο δεν με υπερασπίστηκε, αλλά σε ομάδα που έχουμε στο φβ για τα μέλη του φόρουμ με κατηγόρησε για στόκινγκ, είπε δημόσια λεπτομέρειες για τα δώρα που της έστελνα, έκανε σχόλια για το ύψος μου, με χαρακτήρισε εμμονικό και ότι "παρόλο που υπήρξαν καλές στιγμές είναι ενοχλητικός" κλπ κλπ, πράγματα που στη μεταξύ μας επικοινωνία δεν είχε καταστήσει σαφή, πχ δημόσια ισχυρίστηκε ότι της έστελνα εξαναγκαστικα δώρα και ανθοδέσμες, αλλά αντίθετα πάντα τα δεχόταν , με έλεγε γλυκούλη όποτε της έστελνα και μάλιστα μία χρονιά του αγίου βαλεντίνου μου είπε η ίδια να της στείλω λουλούδια.

    Εγώ τις ημέρες που είπε όλα αυτά δημόσια ήμουν χάλια, δεν είχα κοιμηθεί για τέσσερις μέρες, δεν είχα φάει από την στενοχώρια μου και εκείνη δεν δίστασε να μου επιτεθεί χωρίς λόγο. Μία άλλη κοπέλα που δεν με συμπαθεί και ανέκαθεν με ζήλευε με χαρακτήρισε επικίνδυνο και στόκερ (ενώ ουδέποτε στόκαρα την κοπέλα, εκείνη αντίθετα όταν της είχα στείλει τα πακέτα κάθισε να με γκουγκλάρει, εντόπισε την διεύθυνση του σπιτιού μου και το ξενοδοχείο κλπ κλπ) και εκείνη το μόνο που είπε ήταν "εγώ δεν τον θεωρώ επικίνδυνο αλλά φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να τον χαρακτηριζεις επικίνδυνο" κάτι σε αυτό το στυλ.


    Θεωρώ οτι η συμπεριφορά της επηρεάστηκε από την εκεί κλίκα, που είναι κάποια άτομα που δεν συμπαθούσαν επειδή είχα υπερασπιστεί ένα άτομο στο οποίο έκαναν μπουλινγκ και από τότε με είχαν στην μπούκα. Ακολούθησε λοιπόν τη γνώμη των πολλών. Έκτοτε της έχω στείλει κάποια μέιλ που εξηγούσα αναλυτικά πώς μου φέρθηκαν όλοι άδικα, πως δεν περίμενα την συμπεριφορά της κλπ κλπ, στα οποία δεν έχει απαντήσει και δεν ξέρω και αν τα διαβάζει. Όταν είχε γίνει ο καυγάς της είχα ζητήσει να με μπλοκαρει και δεν το έκανε. Το έκανα εγώ, αλλά μετά το σχολίασε και αυτό ότι την μπλοκάρω λέει και μετά την ξεμπλοκάρω για να της τραβήξω την προσοχή κι έτσι την ξεμπλόκαρα και έκτοτε δεν την ξαναμπλόκαρα.

    Έμαθα ότι θα έρθει και έτυχε να την δω. Το νησί δεν είναι μικρό, αλλά δουλεύω σε τουριστική περιοχή, ήταν αναμενόμενο ότι μπορεί να την δω, αφού οι επισκέπτες πάνε σε στάνταρ μέρη. Αν όντως ήμουν στόκερ θα είχα πάει να ενοχλήσω τις διακοπές της. Της έστειλα απλώς ένα ποιήμα και εκείνη σταμάτησε να ποστάρει απντέιτς, μάλλον γιατί φοβόταν ότι θα τη βρω και θα πάω να την συναντήσω (δεν επρόκειτο να κάνω ποτέ κάτι τέτοιο)

    Αυτός που είναι μαζί ήταν φίλος της, τουλάχιστον όσο μιλούσαμε εμείς μεταξύ μας, τον ανέφερε αρκετές φορές, κάνουν παρέα μαζί και με μια άλλη κοπέλα, αλλά μπορεί και να είναι μαζί πλέον, δεν ξέρω.

    Ναι, σίγουρα αν είχα σχέση δεν θα με ένοιαζε τόσο, αλλά και όταν είχα σχέση, πάλι κάποιες φορές την σκεφτόμουν. Με γεμίζει μια αβάσταχτη θλίψη το ότι δεν θα είμαστε ποτέ μαζί, όλες οι άλλες πιθανότητες ευτυχίας, παρότι μπορούν να με κρατήσουν ικανοποιημένο, μου φαίνονται για κάποιο λόγο υποδεέστερες.

    Προσπαθώ όσο μπορώ να δώσω μια αντικειμενική εικόνα για αυτό θα προσθέσω ότι έκανα πολλά λάθη με την συγκεκριμένη κοπέλα και όντως κάποιες φορές εξάντλησα την υπομονή της. Αλλά αυτό που έκανε τότε, όχι δεν το άξιζα. Ούτε αυτή την απουσία μιας εξήγησης ή έστω μιας κανονικής ιδιωτικής τελείας μεταξύ μας και όχι το σόου που εκτυλίχθηκε τότε, λες και ήμουν κάποιο παράσιτο, με το οποίο δεν είχε μοιραστεί ποτέ τίποτα. Ναι , σίγουρα ήταν ιντερνετικές οι συζητήσεις, αλλά αν δεν τις λαμβάνει υπόψη, αν δεν σήμαιναν ποτέ τίποτα για αυτήν, με ποιο σκεπτικό κράτησε αυτή την επαφή για δέκα χρόνια; Μου φαίνεται ακατανόητο.
    Last edited by Skiouros8; 16-06-2022 at 19:39.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Στην πρώην μου δεν μιλάω από τότε που γέννησε. Δεν νιώθω άνετα και δεν θέλω να ακούσω για αυτή την πλευρά της ζωής της αυτή τη στιγμή. Ένιωσα προδομένος από την επιλογή της, όχι πως με πειράζει άμεσα, μιας και δεν είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί της, απλώς το θεωρησα ως συμβιβαστικό εκ μέρους της. Εκεινη βεβαια βλεπει οτι στορυ ανεβασω εντος πεντε λεπτων.
    Με τον άνθρωπο που είναι μαζί είχαν αρκετά θέματα, την είχε χωρίσει μερικές φορές, γενικά δεν μου φαινόταν ότι θα κρατήσει για αυτό και μου κάνει εντύπωση που εντέλει έκαναν παιδί. Η ίδια μάλιστα τους τελευταίους μήνες μου έγραφε συχνα, γιατί δεν ήταν καλά ψυχολογικά, μια φορά περυσι (με αυτόν που τα έχει τώρα είναι μαζί εδώ και πέντε χρόνια) ενώ ήταν μαζί του, είχαμε κάνει κλήση στο σκάιπ για αρκετές ώρες και λέγαμε τα νέα μας και μετά όταν κλείσαμε μου έστειλε μήνυμα να με ρωτήσει αν είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί της και πως ότι είχαμε μαζί ήταν μαγικό. Ίσως ήθελε κάποια επιβεβαιώση, δεν ξέρω. Γενικά είχε μια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά και μου φαίνεται πως το να κάνει παιδί ήταν εκτός από αποτέλεσμα πίεσης κοινωνικού περίγυρου και μια προσπάθεια να λύσει τα υπολοιπα υπαρξιακά θέματά της.
    .......


    Με την κοπέλα από το φόρουμ μιλούσαμε μέχρι πριν 2 χρόνια για δέκα ολόκληρα χρόνια. Μιλάγαμε δηλαδή από τότε που ημασταν μόλις 21, σχεδόν καθημερινά. Υπήρχε πάντα ένα παιχνίδι μεταξύ μας, στα πλαίσια του φόρουμ και προσωπικών συζητήσεων, αλλά όλα αυτα τα χρόνια δεν το έβλεπα πάντα τόσο σοβαρα, είχα κι εγώ σχέσεις κι εκείνη, αλλά η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε να υπάρχει σε έναν νοερό τόπο αυτή η κοπέλα και να μιλάμε.

    Το όλο παιχνίδι κορυφώθηκε για κάποιους μηνες πριν τέσσερα χρόνια, όταν πήρα την απόφαση να ταξιδέψω για να την βγάλω για φαγητό στα γενέθλιά της, κάτι που ήθελε κι εκείνη μιας και μου είχε προτείνει στο παρελθόν να πάμε για καφέ δυο τρεις φορές, μαζί με άλλα μέλη του φόρουμ, αλλά είχα αρνηθεί. Είχαμε πει οτι δεν θα είναι ραντεβού αλλά ήταν ξεκαθαρα ραντεβού. Της είχα πάρει δωρο ενα ομορφο κολιε για τα γενεθλια της. Είχε φορέσει την μπλουζα που της είχα πει ότι της πηγαινει. Στο μαγαζι επαιζε το the way you look tonight. Για μερικες στιγμες,οταν την πρωτοειδα, ολα ηταν μαγικα. Την ειδα να ξεχωριζει ξαφνικα μεσα στο πληθος και ηταν βγαλμενο απο ρομαντικο μυθιστορημα.

    Αλλα το ραντεβου δεν πηγε ιδιαιτερα καλα γιατι ημουν πολυ αγχωμενος, .......
    Από κει και πέρα της είχα κάνει αρκετά δώρα, της είχα στείλει πακέτα , γράμματα και λουλούδια στην πόλη της και γενικά είχα κανει ξεκάθαρες τις προθέσεις μου. Εκείνη τα δεχόταν αυτά, χωρίς όμως να υποκύπτει ξεκάθαρα σε κάτι ερωτικό, αφού άλλωστε μέναμε πολύ μακριά μεταξύ μας και θα ήταν και αδυνατο. Το ταξίδι της εδώ μου το είχε υποσχεθεί, όπως μου είχε υποσχεθεί ότι θα ερχόμουν και πάλι εγώ εκεί. Αλλά μετά εγώ την πίεσα αρκετά και εκείνη είχε κάποιον με τον οποίο είχε μια κάζουαλ σεξουαλική σχέση και απομακρύνθηκε από μένα.
    Μαλώσαμε αρκετές φορές για διάφορους λόγους (κυρίως γιατί εγώ την πίεζα να ξαναβρεθούμε, κάτι που δεν αρνιόταν ξεκάθαρα α.......
    μεταξύ μας όπως προανέφερα εκείνο το διάστημα) και όχι μόνο δεν με υπερασπίστηκε, αλλά σε ομάδα που έχουμε στο φβ για τα μέλη του φόρουμ με κατηγόρησε για στόκινγκ, είπε δημόσια λεπτομέρειες για τα δώρα που της έστελνα, έκανε σχόλια για το ύψος μου, με χαρακτήρισε εμμονικό και ότι "παρόλο που υπήρξαν καλές στιγμές είναι ενοχλητικός" κλπ κλπ, πράγματα που στη μεταξύ μας επικοινωνία δεν είχε καταστήσει σαφή, πχ δημόσια ισχυρίστηκε ότι της έστελνα εξαναγκαστικα δώρα και ανθοδέσμες, αλλά αντίθετα πάντα τα δεχόταν , με έλεγε γλυκούλη όποτε της έστελνα και μάλιστα μία χρονιά του αγίου βαλεντίνου μου είπε η ίδια να της στείλω λουλούδια.

    .......

    Θεωρώ οτι η συμπεριφορά της επηρεάστηκε από την εκεί κλίκα, που είναι κάποια άτομα που δεν συμπαθούσαν επειδή είχα υπερασπιστεί ένα άτομο στο οποίο έκαναν μπουλινγκ και από τότε με είχαν στην μπούκα. Ακολούθησε λοιπόν τη γνώμη των πολλών. Έκτοτε της έχω στείλει κάποια μέιλ που εξηγούσα αναλυτικά πώς μου φέρθηκαν όλοι άδικα, πως δεν περίμενα την συμπεριφορά της κλπ κλπ, στα οποία δεν έχει απαντήσει και δεν ξέρω και αν τα διαβάζει. Όταν είχε γίνει ο καυγάς της είχα ζητήσει να με μπλοκαρει και δεν το έκανε. Το έκανα εγώ, αλλά μετά το σχολίασε και αυτό ότι την μπλοκάρω λέει και μετά την ξεμπλοκάρω για να της τραβήξω την προσοχή κι έτσι την ξεμπλόκαρα και έκτοτε δεν την ξαναμπλόκαρα.

    Έμαθα ότι θα έρθει και έτυχε να την δω. Το νησί δεν είναι μικρό, αλλά δουλεύω σε τουριστική περιοχή, ήταν αναμενόμενο ότι μπορεί να την δω, αφού οι επισκέπτες πάνε σε στάνταρ μέρη. Α.......


    Προσπαθώ όσο μπορώ να δώσω μια αντικειμενική εικόνα για αυτό θα προσθέσω ότι έκανα πολλά λάθη με την συγκεκριμένη κοπέλα και όντως κάποιες φορές εξάντλησα την υπομονή της. Αλλά αυτό που έκανε τότε, όχι δεν το άξιζα. Ούτε αυτή την απουσία μιας εξήγησης ή έστω μιας κανονικής ιδιωτικής τελείας μεταξύ μας και όχι το σόου που εκτυλίχθηκε τότε, λες και ήμουν κάποιο παράσιτο, με το οποίο δεν είχε μοιραστεί ποτέ τίποτα. Ναι , σίγουρα ήταν ιντερνετικές οι συζητήσεις, αλλά αν δεν τις λαμβάνει υπόψη, αν δεν σήμαιναν ποτέ τίποτα για αυτήν, με ποιο σκεπτικό κράτησε αυτή την επαφή για δέκα χρόνια; Μου φαίνεται ακατανόητο.
    οσον αφορα την πρωην σου, συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο, θα ενοιωθα προδομενη αν ΕΓΩ ηθελα παιδια και δεν ηθελε, ενω με τον επομενο ξαφνικα θελησε...
    το να εχει τελειωσει η σχεση σας και με τον επομενο να θελησει παιδια, αν τελικα ηταν συμβιβασμος και οχι πραγματικη επιθυμια, δεν ηταν προδοσια προς εσενα, αλλα προς τον εαυτο της...
    φυσικα και μπορει τελικα να το εκανε οχι μονο για να λυσει τα υπαρξιακα της (που το θεωρω θεμιτο λογο αν με ρωτας), αλλα το χειροτερο, για λυσει τα ψυχολογικα της η και να κρατησει τον ανδρα της (αυτο ειναι τραγικο αν συμβαινει).
    και οντως παμπολλοι ανθρωποι κανουν παιδια και απλα επειδξη "μετα τα 30 αυτο κανουμε", αλλα και για να λυσουν προβληματα που τελικα αντι να τα λυσουν τα ξεσπανε στα κεφαλια των παιδιων τους.
    το θεμα μου εμενα με το θεμα σου ειναι οτι ολα αυτα, ειναι δικα της προβληματα κι οχι δικα σου αφου εσυ εξακολουθεις να μην θελεις.
    ας κανει οτι θελει αφου χωρισατε.
    και ναι, μπορει και για επιβεβαιωση να σουε στειλε, οπως και μπορει αφου λες οτι ειχαν προβληματα και χωρισμους, να εκανε καποια πισωγυρισματα στην σκεψη της και να αναρωτιοταν αν κανατε καλα που χωρισατε. πολλα μπορει...
    παντως σε καταλαβαινω που θελεις να κρατησεις αποσταση, και καλα κανεις. κι εγω αυτο θα εκανα.

    επισης, αν τελικα αλλαξε απο συμβιβασμο, σκεψου μηπως και μαζι σου συμφωνουσε επειδη την επηρεαζες και οχι επειδη ηταν τοσο κατασταλαγμενη οσο νομιζες.

    οσον αφορα την αλλη περιπτωση.
    για ποιο αλλο φορουμ μιλας;
    μηπως εννοεις τα διαφορα ιδιωτικα τσατ που εχουν γινει κατα καιρους απο ομαδες εδω;
    οπως και να χει, αυτο που καταλαβαινω απο την δικη σου διηγηση, ειναι οτι αν και ειχατε μια συνεχη ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗ επικοινωνια επι πολλα χρονια, παρολο που υπηρχε καποιου ειδους παιχνιδι, δεν υπηρχε κατι πιο σοβαρο και οπως λες ειχατε αλλες σχεσεις το μεγαλυτερο διαστημα.

    στην ουσια, κατι πιο προσωπικο εγινε με την συναντηση σας πριν 4 χρονια. και ηδη εδω και 2 χρονια δεν μιλατε καν...
    η συναντηση εκεινη, ανεξαρτητως ευθυνων, δεν πηγε και πολυ καλα.
    σου εδωσε κατι νεφελωδεις υποσχεσεις για μελλοντικη συναντηση, αλλα πιστευω οτι ηταν δικαιολογιες. δεν κυριολεκτουσε.
    κι αυτο φανηκε αργοτερα, απο την απομακρυνση της, τις αναβολες, τους καυγαδες σας οταν ε συ πιεζες κι αυτη υπεξεφευγε, κλπ..
    απο την μια εχεις δικιο οτι δεν ηταν ξεκαθαρη, απο την αλλη δεν τα λεμε ολα ξεκαθαρα, μερικα τα συμπεραινουμε απο την σταση του αλλου.
    επισης, σαφεστατα επρεπε να σου ζητησει ξεκαθαρα να μην στελνεις δωρα και να τα επιστρεψει, αντι να κοροιδευει κιολας σε τριτους για τα δωρα που στελνεις "υποχρεωτικα"... εμενα μου φαινεται οτι καλοβολευτηκε και σε εθαβε κι απο πανω..

    οπως και να χει, εγω καταλαβαινω οτι η ιστορια δεν εχει παει καλα απο την συναντηση και μετα, πραγμα που θα επρεπε να σε κανει να απομακρυνθεις κι οχι να την σκεφτεσαι ακομα, να στεναχωριεσαι και να βασανιζεσαι...
    ναι, δεν ηταν ξεκαθαρη μαζι σου και πιθανον να σε αδικησε οταν σου επιτιθονταν και δεν σε υποστηριζε, αν εγιναν οπως τα λες. εδειξε ομως με την σταση της τεραστια απομακρυνση κι επρεπε να το ειχες παρει το μηνυμα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσον αφορα την πρωην σου, συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο, θα ενοιωθα προδομενη αν ΕΓΩ ηθελα παιδια και δεν ηθελε, ενω με τον επομενο ξαφνικα θελησε...
    το να εχει τελειωσει η σχεση σας και με τον επομενο να θελησει παιδια, αν τελικα ηταν συμβιβασμος και οχι πραγματικη επιθυμια, δεν ηταν προδοσια προς εσενα, αλλα προς τον εαυτο της...
    φυσικα και μπορει τελικα να το εκανε οχι μονο για να λυσει τα υπαρξιακα της (που το θεωρω θεμιτο λογο αν με ρωτας), αλλα το χειροτερο, για λυσει τα ψυχολογικα της η και να κρατησει τον ανδρα της (αυτο ειναι τραγικο αν συμβαινει).
    και οντως παμπολλοι ανθρωποι κανουν παιδια και απλα επειδξη "μετα τα 30 αυτο κανουμε", αλλα και για να λυσουν προβληματα που τελικα αντι να τα λυσουν τα ξεσπανε στα κεφαλια των παιδιων τους.
    το θεμα μου εμενα με το θεμα σου ειναι οτι ολα αυτα, ειναι δικα της προβληματα κι οχι δικα σου αφου εσυ εξακολουθεις να μην θελεις.
    ας κανει οτι θελει αφου χωρισατε.
    και ναι, μπορει και για επιβεβαιωση να σουε στειλε, οπως και μπορει αφου λες οτι ειχαν προβληματα και χωρισμους, να εκανε καποια πισωγυρισματα στην σκεψη της και να αναρωτιοταν αν κανατε καλα που χωρισατε. πολλα μπορει...
    παντως σε καταλαβαινω που θελεις να κρατησεις αποσταση, και καλα κανεις. κι εγω αυτο θα εκανα.

    επισης, αν τελικα αλλαξε απο συμβιβασμο, σκεψου μηπως και μαζι σου συμφωνουσε επειδη την επηρεαζες και οχι επειδη ηταν τοσο κατασταλαγμενη οσο νομιζες.

    οσον αφορα την αλλη περιπτωση.
    για ποιο αλλο φορουμ μιλας;
    μηπως εννοεις τα διαφορα ιδιωτικα τσατ που εχουν γινει κατα καιρους απο ομαδες εδω;
    οπως και να χει, αυτο που καταλαβαινω απο την δικη σου διηγηση, ειναι οτι αν και ειχατε μια συνεχη ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗ επικοινωνια επι πολλα χρονια, παρολο που υπηρχε καποιου ειδους παιχνιδι, δεν υπηρχε κατι πιο σοβαρο και οπως λες ειχατε αλλες σχεσεις το μεγαλυτερο διαστημα.

    στην ουσια, κατι πιο προσωπικο εγινε με την συναντηση σας πριν 4 χρονια. και ηδη εδω και 2 χρονια δεν μιλατε καν...
    η συναντηση εκεινη, ανεξαρτητως ευθυνων, δεν πηγε και πολυ καλα.
    σου εδωσε κατι νεφελωδεις υποσχεσεις για μελλοντικη συναντηση, αλλα πιστευω οτι ηταν δικαιολογιες. δεν κυριολεκτουσε.
    κι αυτο φανηκε αργοτερα, απο την απομακρυνση της, τις αναβολες, τους καυγαδες σας οταν ε συ πιεζες κι αυτη υπεξεφευγε, κλπ..
    απο την μια εχεις δικιο οτι δεν ηταν ξεκαθαρη, απο την αλλη δεν τα λεμε ολα ξεκαθαρα, μερικα τα συμπεραινουμε απο την σταση του αλλου.
    επισης, σαφεστατα επρεπε να σου ζητησει ξεκαθαρα να μην στελνεις δωρα και να τα επιστρεψει, αντι να κοροιδευει κιολας σε τριτους για τα δωρα που στελνεις "υποχρεωτικα"... εμενα μου φαινεται οτι καλοβολευτηκε και σε εθαβε κι απο πανω..

    οπως και να χει, εγω καταλαβαινω οτι η ιστορια δεν εχει παει καλα απο την συναντηση και μετα, πραγμα που θα επρεπε να σε κανει να απομακρυνθεις κι οχι να την σκεφτεσαι ακομα, να στεναχωριεσαι και να βασανιζεσαι...
    ναι, δεν ηταν ξεκαθαρη μαζι σου και πιθανον να σε αδικησε οταν σου επιτιθονταν και δεν σε υποστηριζε, αν εγιναν οπως τα λες. εδειξε ομως με την σταση της τεραστια απομακρυνση κι επρεπε να το ειχες παρει το μηνυμα.
    Πιθανόν να ισχύει αυτό, ότι δηλαδή δεν ήταν ποτέ της στα αλήθεια κατασταλαγμένη και όλες οι άλλες προυποθέσεις/επιδράσεις του τώρα, την οδήγησαν σε αυτή την αποφαση. Και σίγουρα το έκανε και για ψυχολογικούς λόγους/φτιάξιμο της σχέσης. Τεσπά. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του.
    Μου είχε στείλει λίγο πριν γεννήσει, της ευχήθηκα με το καλό και ναι, έκτοτε δεν βρήκα τον λόγο να επικοινωνήσω. Όχι πως αποκλείω να ξαναμιλήσουμε μελλοντικά, απλώς όχι σε αυτή τη φάση.


    Όχι, καμια σχέση με το παρόν φόρουμ. Το φόρουμ που λέω λειτουργούσε πριν κάποια χρόνια και έκλεισε, μετά γυρω στα 15 μέλη ανοίξαμε άλλο, εκεί έγινε όλη η φασαρία, μέσα σε 15 άτομα τα οποία εμπιστευόμουν και έγραφα όλα τα προσωπικά μου και μου φέρθηκαν έτσι.
    Σίγουρα το όλο θέμα χάλασε μετά τη συνάντηση, εγώ λόγω ανασφάλειας θεωρούσα ότι τα έχω σκατώσει ανεπιστρεπτί, ενώ εκείνη ήταν πιο θετική στο να ξαναβγούμε, εγώ την πίεσα και τα διέλυσα όλα. Βέβαια μέχρι την οριστική ρίξη μεσολάβησαν άλλα 2 χρόνια που μιλούσαμε κανονικά, με καυγαδες μεν, αλλά δεν είχε δείξει να θέλει να ξεκόψει εντελώς. Η οριστική ρίξη επήλθε με το μπαν από το φόρουμ, για έναν πραγματικά χαζό λόγο. Εχουμε ακόμα μία ομάδα στο φβ με κάποια μέλη, στην οποία είμαι και εγώ και αυτή μέσα. Εκείνη δεν είναι ενεργή εκεί, αλλά διαβάζει τις δημοσιεύσεις, όταν έμαθα ότι ήρθε έκανα ποστ που έλεγα ότι ο καιρός χάλασε ξαφνικά (είχε συννεφιά) λες και αφίχθησαν στο νησί ψυχρές βορινές παρουσίες. Σίγουρα θα το σχολιάσουν μεταξύ τους τα μέλη του φόρουμ (το οποίο υπάρχει ακόμα και γράφουν γύρω στα 9 άτομα πλέον, είναι κλειστό και το έχουν για να θάβουν τους υπόλοιπους που είναι στην ομάδα στο φβ και εμένα) και θα με λένε πάλι στόκερ και ότι είχα την πρόθεση να χαλάσω τις διακοπές της ενώ δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο. Και το γεγονός ότι σταμάτησε να ποστάρει απντέιτς, δείχνει πως μάλλον κατάλαβε πώς την εντόπισα και θα πει κι αυτή τις ιστορίες της μόλις ξαναγράψει στο κλειστό φόρουμ.


    Τέλος πάντων, λέω να σταματήσω να γράφω και στην ομάδα. Είναι τοξικό για μένα. Όλο αυτό το διάστημα ίσως σε έναν βαθμό υποσυνείδητα να έγραφα εκεί επειδή ξέρω ότι τα διαβάζει. Μου έδινε την ψευδαίσθηση ότι επικοινωνούσαμε με κάποιον τρόπο. Με πληγώνει τόσο πολύ που δεν θέλει να έχει καμία σχέση μαζί μου. Με πληγώνει που έχει έρθει εδώ, που βλέπει μέρη για τα οποία διάβαζε να μιλάω όλα αυτά τα χρόνια και πιθανόν δεν με σκέφτεται καν, αντιθέτως με σκέφτηκε μόνο με δυσάρεστο τρόπο.

    Τι μου απομένει όμως τώρα; Μήπως όλη αυτή η ιστορία ήταν στο μυαλό μου ως κάποια μακροπρόθεσμη ελπίδα, κάποιο όνειρο από αυτά που σε κρατάνε για να συνεχίσεις όταν έχεις δυσκολίες στη ζωή; Όταν είχα τα δικαστήρια πχ, το να μιλάω μαζί της ήταν μια αποφόρτιση. Εγραφα κυρίως πράγματα που δεν έγραφα στα προσωπικα μου σόσιαλ, άφηνα λίγο τον εαυτό μου πιο ελεύθερο, ίσως και αυτό να δυσαρεστούσε κάποιους γιατί μπορεί να γίνω πληθωρικός, αλλά δεν ξέρω, μάλλον μου έκανε κακό που τόσα χρονια έγραφα εκεί. Και όλος αυτός ο αρνητισμός με επηρέασε. Από ένα σημείο και μετά ενδύεσαι, έστω και προσωρινά, την αρνητική εικόνα που έχουν οι άλλοι για σένα.

    Όλη αυτή η ιστορία αλλά και άλλα προσωπικά μου θέματα με έχουν κάνει να καταλάβω ότι οι άνθρωποι είναι αρκετά εγωιστές και κακοί. Εχω αποκτήσει θέματα εμπιστοσύνης (που βέβαια προυπήρχαν ως ένα βαθμό λόγω της δύσκολης παιδικής μου ηλικίας). Βλέπω ότι οι διαπροσωπικές μου σχέσεις συνήθως ακολουθούν μια συγκεκριμένη πατέρνα, σαν να αυτοσαμποτάρομαι. Από τη μία μπορεί καποιος να μου επισύρει κατηγορίες ψυχρότητας και σνομπισμού, από την άλλη όποτε πάω να ανοιχτώ οι άνθρωποι με κάποιον τρόπο με πληγώνουν. Δεν ξέρω πια πώς να φερθώ. Μπορεί να έχω γίνει ήδη αρκετά παράξενος για να το σώσω. Σπατάλησα τόσα χρόνια με αυταπάτες. Και πριν από αυτό, πριν ξεκινήσω να γράφω εκεί, είχαν συμβεί πολλά ακόμα στην προσωπική μου ζωή από τα οποία ήθελα να ξεφύγω. Έβγαλα ανθρώπους από τη ζωή μου, που ακόμα και τώρα, όταν κάποιες φορές επικοινωνούμε, μου φέρνει δυσφορία το να μιλάω μαζί τους. Ίσως το αναλύσω κάποια στιγμή. Αφορά κυρίως παλιές φιλίες μου από το λύκειο. Στο λύκειο είχα προκαλέσει ένα μικρό σκάνδαλο με μια καθηγήτρια, δεν θέλω να επεκταθώ τώρα, αλλά παρόλο που είχα κατά βάση όμορφες σχολικές αναμνήσεις, αυτό το περιστατικό με άλλαξε ως άνθρωπο, με έκανε να φοβάμαι την γνώμη των άλλων για μένα και αποκόπηκα από πολλούς ανθρώπους χωρίς άλλο λόγο, περά από το να μην θυμάμαι αυτή την κατάσταση.

    Σκέφτομαι όμως πως πια είμαι γέρος. Δεν έχω τα χρονικά περιθώρια να κάνω παραπάνω τρέλες, να σπαταλήσω χρόνια. Ακόμα και για τα βιβλία, δεν είμαι πια τόσο χαρούμενος. Σκέφτομαι πχ να βγάλω το απωθημένο μου μετατρέποντας το με κάποιον τρόπο αυτό σε μυθιστόρημα, αλλά και πάλι κάτι απομένει παγωμένο μέσα μου, σαν η αδιαφορία της να ακυρώνει το οτιδήποτε καταφέρω.

    Και δεν είναι ότι η πρόσφατη σχέση πήγε καλύτερα για να αισιοδοξώ για το μέλλον.
    Last edited by Skiouros8; 16-06-2022 at 23:04.

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 19:50
  5. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •