Πρόβλημα; - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 207
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by anonymous person View Post
    αλλα επειδη δεν μπορεις να μεινεις στο κομματι της περιεργειας αλλα επιζητας ξανα συναντηση κοψε απλα καθε επικοινωνια και το να βλεπεις τι κανει.βλεπεις και γω με ψυχωση μπορει να μαθαινω για μερικους την εξελιξη τους αν παντρευτηκαν αν βρηκαν δουλεια και ουτω καθ εξης αλλα δεν επιδιωκω καμια επαφη μαζι τους και το ελεγχω μια χαρα ποτε δεν εστειλα σε καποιον ή καποια ή να επιδιωξω καποια επαφη μαζι τους και ισα ισα καλυτερα για μενα ναμην μαθαινουν τιποτα στο τι κανω και πως περναω τον χρονο μου

    Αυτό θέλω να κάνω αλλά συνέχεια μπαίνω στον πειρασμό και τσεκάρω κάθε τόσο το ίνστα της. Επίσης επειδή ξέρει το όνομά μου και τόσα για μένα, μπορεί απλά να με γκουγκλάρει, ακόμα κι αν την έχω μπλοκ στο φβ, μπορεί πχ να δει πράγματα για μένα και έχω μετανιώσδει πολύ για αυτό, το ότι δηλαδή της έδωσα τόσες προσωπικές μου πληροφορίες (και σε αυτήν και σε άλλα άτομα από το φόρουμ)

    Κάθε φορά όμως που λέω αυτό ήταν, τέλος, με πιάνει κάτι σαν απελπισία. Χες της έστειλα ένα μήνυμα τελικά, όχι αυτό με τον χιμπατζή, κάτι του στυλ ότι θα μπορούσε να μου αφήσει στο κατώφλι μου τουλάχιστον μια από τις σοκολάτες που έχει στη χώρα που δουλεύει και ξέρει ότι μου αρέσουν. Και σήμερα λέω ξανά ,αυτό ήταν, τέλος και δεν ξέρω αν μπορώ πια να εμπιστεύομαι τον εαυτό μου σε τίποτα.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ψυχοθεραπεία γρήγορα!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ψυχοθεραπεία γρήγορα!
    Το θέμα το είχα συζητήσει σε κάποιες συνεδρίες με την ψυχολόγο και μου έλεγε κοινοτοπίες τύπου "ανθρώπους που μας απορρίπτουν τους απορρίπτουμε κι εμείς", "για ποιο λόγο να διεκδικείς ένα άτομα με τέτοια συμπεριφορά απεναντί σου;" Και ενώ ακούγονται λογικά, με βοηθούν μόνο πρόσκαιρα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ίσως αν καταθέσω ασφαλιστικά μέτρα στον εαυτό μου.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Την πρωτη μέρα που ήρθαν είχα πάρει σε ένα ξενοδοχειο που συνήθως κλείνουν όλοι οι ασχετοι με το νησί επείδη διαφημιζεται ως παραδοσιακό και ήμουν βέβαιος ότι θα έχουν κλεισει εκεί και καλεσα δήθεν απο εταιρεία που νοικιαζει αμάξια ζητώντας τον τυπο. Η κοπέλα στη ρεσεψιον αρχικά μου ειπε ότι δεν ειναι εκεί και μετά μου ειπε ότι δεν βρίσκει τέτοιο όνομα. Χθες όμως είχαν κανει στορυ απο το εστιατόριο του συγκεκριμένου ξενοδοχείου. Αρα είχα δίκιο. Σκέφτομαι ότι ίσως πρεπει να γινω ιδιωτικός ερευνητής, θα μου άρεσε πολυ.

    Είδα ότι ποσταρε φωτογραφία απο το νησί(αυτός) με λεζάντα "change your view ,change your life" Τι βλακωδης ανόητος. Οτι αυτός ας πουμε άλλαξε τη ζωή του πηγαίνοντας διακοπες. Αυτά τα βλακωδη κουοτς συνήθως τα ποσταρουν άτομα που δεν έχουν σκεφτεί ποτε αντισυμβατικα, που μαλιστα ολη η υπαρξη τους συνιστά μια σύμβαση κι όμως,διαφημιζουν τον εαυτό τους για κάτι άλλο.

    Σήμερα με ενοχλούν όλα. Με ενοχλουν οι ανθρωποι του εκδοτικού χώρου που εκδίδουν τόσα βιβλία και κανουν την προβολή για όσα βιβλία πραγματι αξίζουν τόσο δύσκολη. Με ενοχλει που με απερριψε ένας οίκος που είχα στείλει διερευνητικα λέγοντας ότι έχω ηδη προτάσεις απο άλλους και σε αυτή τη φάση ψαχνω την πιο συμφέρουσα (κάτι που ειναι η πραγματικότητα) Αν θες να πετυχεις κάτι πρεπει να μαθεις να αντέχεις στις απορριψεις, απλως καποιες φορες με εκνευριζουν. Με ενοχλεί επίσης που νιώθω να έχω μπλοκ στο να γράψω. Δουλευω ένα καινουργιο μυθιστόρημα εδώ και τέσσερα χρόνια. Νιωθω οτι έχω χάσει την ικανότητα να γράφω. Με ενοχλουν οι ανθρωποι. Με αποσυντονιζουν. Με φθειρει η υπαρξη τους.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σκιουρακο, αν ασχολεισαι με τοσο ασημαντα πραγματα οπως το τι ανεβασε στο ινστα ο ισως γκομενος ισως κι οχι μιας τυπισσας που δενε χετε τιποτε και καθεσαι να ερευνας που μπορει να μενουν, ουτε χρονο, ουτε μυαλο θα εχεις για να γραψεις κιολας...

    να σου πω κι ενα πολυ παλιακο αποφθευγμα μια ελληνιδας συγγραφεως (που νομιζω εχει πεθανει χρονια). ασχοληθηκε με φεμινιστικα θεματα σε ευθυμογραφηματα και αλλα:
    "οταν ολη μερα καθαριζετε φασολακια (εννοωντας, μη κανοντας κατι πνευματικοτερο), τοτε καποια στιγμη και το μυαλο σας θα κανει το ιδιο"...

    ασε τα φασολακια και πιασε καμια σοβαρη δουλεια να κανεις.

    υ.γ. ανταγωνιζεσαι και ειρωνευεσαι εντελως ατοπα τον φιλο της. αφενος μπορει να μην τα εχουν καν, αφετερου και να τα εχουν, δεν σημαινει οτι εσυ θα ησουν η εναλλακτικη επιλογη της.ωτο προβλημα δεν ειναι ποσο βλακας η ναρκισος ειναι ο τυπος, αλλα οτι αυτη δεν σε θελει ετσι κι αλλιως.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εφυγε. Χθες βράδυ έκανε στορυ απο Ιταλία. Νιώθω θυμό και απογοητευση. Επισης όλα αυτά τα ταξίδια με εκνευριζουν. Κυρίως γιατί οι σύγχρονοι ανθρωποι το θεωρούν επιτευγμα ή πλουτισμο γνώσεων ενώ στην πραγματικότητα είναι απλως μια έκφανση του καπιταλισμου που δεν προσφέρει καμία ουσιαστική γνώση , πάρα μονο αν το υποκειμενο δεν ποζαρει απλως μπροστα απο μνημεία αλλά ανοιξει και καποιο βιβλίο για την ιστορία του εκάστοτε τοπου.
    Θα ταξιδεψω ξανά στη χώρα που δουλεύει και θα φροντισω να συνατηθουμε τυχαία για να με δει και να της γυρισω την πλατη. Απο δω και περα αυτή θα είναι η μόνη φαντασιωση που θα μου επιτρεπω για αυτή την υπαρξη.

    Σε σχέση με τη συγγραφή μάλλον έχεις δίκιο. Ασχολουμαι με πολυ χαζα πλπράγματα και πρεπει να σταματησω να αναλωνομαι τόσο στο ζωές των άλλων.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχεις τερματίσει. Πρέπει να ανοιχτείς πέρα από μοναχικές δραστηριότητες σε δραστηριότητες πιο κοινωνικές, να γνωρίσεις κόσμο και να μην είσαι έτοιμος να τους πυροβολήσεις με την πρώτη στραβή. Με αυτό δεν εννοώ να συσχετίζεσαι με άτομα που δεν σου ταιριάζουν καθόλου ή να μη θέτεις όρια, αλλά αν εσύ δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου και κοιτάς μόνο πως θα κατακρίνεις τα κακώς κείμενα, πως μετά να μην κολλάς σε εικονικές καταστάσεις;

    Έχεις αναφέρει τις αρρωστοφοβίες σου, τα θέματα υγείας σου, κάποιους που σου τη σπάσαν στη δουλειά, την ασχολία σου με τα αδέσποτα και τα δικαστήρια με τους τριμάλακες που πετούσαν φόλες, τις συγγραφικές σου δραστηριότητες, για φόρουμ και για επικοινωνίες με άγνωστα άτομα στο ίντερνετ επί χρόνια, για πράγματα που υπάρχουν στις σκέψεις σου, αλλά ελάχιστες φορές έχεις αναφερθεί για ανθρώπους που υπάρχουν ενεργά στη ζωή σου πέρα από την οικογένειά σου. Λες για αυτή την άλλη σχέση σου ανέφερες έναν φίλο σου τότε με τον ποντικό, μπορεί να είσαι πολύ κοινωνικός και να έχεις έντονη κοινωνική ζωή και να μη γράφεις εδώ για αυτά, ωστόσο δεν το νομίζω.

    Κάθεσαι τώρα και κάνεις χαζά σενάρια για μία τελειωμένη υπόθεση. Έγραψες σαν ανησυχία φαντάζομαι ότι έχεις μπει σε έναν δρόμο χωρίς επιστροφή. Θα γεράσεις μόνος, δεν θα ξανακάνεις σχέση. Δεν έχεις ευκαιρίες να γνωρίσεις άτομα ή δεν ανοίγεσαι κτλ κτλ. Προκαταβάλεις ότι όλα θα πάνε στραβά και δεν κάνεις καν προσπάθεια. Αν δεν κάνεις προσπάθεια να ξεκολλήσεις από αυτές τις μανιέρες, τι περιμένεις να συμβεί;

    Οι ψυχολόγοι δεν είναι θεοί να σου δώσουν τη λύση στο πιάτο, νομίζω όμως ότι ψυχοθεραπεία για το πως βλέπεις γενικότερα τα πράγματα και το πως θα λειάνεις πλευρές του χαρακτήρα σου που σου δυσκολεύουν τη ζωή θα είναι πολύ βοηθητική. Ταυτόχρονα με προσπάθεια να αλλάξεις πράγματα στην πράξη. Άσε τα φόρουμ και τα ξεφόρουμ και βγες γνώρισε κόσμο.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν είμαι κοινωνικός απο επιλογη. Δεν εχω αναφερει πολλες πτυχες της ζωης μου. Δεν ηταν μονο οι φολες. Εχει διαλυθει η οικογενεια μας για περιουσιακα (με τη θεια μου) Τα δικαστηρια ειναι ρουτινα για μενα. Εχασα άτομα τη οικογένειας μου (δεν εννοω οτι πέθαναν) που εμπιστευομουν και κάναμε παρεα (πχ τηνξαδερφη μου)
    Η ζωή μου γενικα ήταν παντα ταραχωδης απο μικρή ηλικια και απο ενα σημειο και μετα καταλαβα οτι μονος μου ειμαι καλυτερα. Θεωρουσα οτι θα γινω διασημος απο τα γραπτα μου και ετσι ατομα που με απερριψαν ή δεν προσεγγισα ποτε θα με προσεγγιζαν. Τώρα βλεπω ότι ακόμα και νομπελ να παρω (δυσκολο βέβαια. Θα αναγνωριστω μετά θάνατον σιγουρα) ,θα είμαι μόνος μου.
    Εχω καποια άτομα στη ζωή μου αλλά ακόμα και αυτά δεν τα νιώθω100%κοντά μου, έχω κανει παραχωρησεις για να μην τα διωξω. Πχ ο φίλος μου που έχω αναφέρει δεν ξέρει ότι ειμαι άθεος ενώ εκείνος πιστεύει. Σε μια άλλη κοπέλα που γνώρισα μέσω της φιλοζωικης , αναγκαζομαι να απορριπτω συνέχεια προσκλήσεις γιατι δεν νιωθω οτι υπαρχει λογος να κανω τον κοπο να βγουμε μιας και μενει κεντρο και δεν θελω να ταλαιπωρηθω απλως για να κανουμε small talk μιας ωρας. Μια αλλη κοπελα απο το σχολειο με την οποια επανασυνδεθηκαμε λογω του δικαστηριου και μετα μου ζητησε να τη βοηθησω σε μια ταινια μικρου μηκους, ειχα προτεινει να παμε για καφε αλλα ηταν τοτε που συναντιομασταν για την ταινια και μου ειχε πει απλα ναι, χωρις να το κανονισουμε και ντραπηκα να το ξαναπω και τωρα απλως εχουμε καταληξει να ανταλλασσουμε ευχες. Ακομα και με ατομα που ξερω πολλα χρονια, πχ έναν άλλο παλιο μου φιλο νιωθω αβολα να συναντηθουμε (με αυτον κυριως γιατι μου λεει ολα τα κουτσομπολια απο ατομα που επιθυμω να ξεχασω την υπαρξη τους)
    Αναγκαζομαι να υποκρινομαι πολυ στη ζωή μου γιατί ειμαι αντισυμβατικο άτομο με αντισυμβατικες απόψεις. Οσες φορές αφεθηκα και ημουν ο εαυτος μου δεν μου βγήκε σε καλό. Το να υποκριθω ότι συμπαθω κόσμο για να έχω καποιον να βγω σε μερη που δεν μου αρέσουν έτσι κι αλλιώς,το βρίσκω υπερβολικα ψυχοφθορο. Εχω σκεφτεί να παω σε θεατρική ομάδα εδώ ,αλλά δεν με βολευουν οι μετακινήσεις καθώς δεν μενω κέντρο και δεν εχω στάση κοντά (και δεν οδηγώ). Γνώρισα επίσης ακόμα ένα άτομο που θα μπορουσαμε να κάνουμε παρεα αλλά στο φβ του ποσταρει συνέχεια βλακωδη κουοτς και γράφει κοινοτοπιες. Δεν φαίνεται εξυπνος. Τι να κάνω μαζι του; Να υποκριθω και να τον κρινω εσωτερικά;

    Και γενικά, πώς μπορω να είμαι πληρως ειλικρινής; Εχω τόσα πράγματα στη ζωή μου που αποτελουν κοινωνικό στίγμα, απο τη μαμά μου,μέχρι το ότι ταιζω γάτες.
    Παλαιοτερα υπηρξα κοινωνικός με αποτελεσμα να έχω κάνει πολλες βλακειες στη ζωή μου και νομίζω οτι έχω εκτεθεί ανεπανορθωτα. Εχω προκαλεσει μια σειρά απο πανομοιοτυπα φιάσκο και μικροσκανδαλα. Φοβαμαι πλεον πολυ την απορριψη και το άγνωστο της κοινωνικής επαφής. Μετά ήρθαν και όλα τα θέματα με τα δικαστήρια που χοντρικα μου έφαγαν 5 χρόνια της ζωής μου. Με κουρασαν οι ανθρωποι.
    Προτιμω να είμαι ακαταδεχτος και να φαινομαι σνομπ απο το να προσεγγιζω κοσμο.

    Στη δουλειά εκτός της οικογενειακής επιχειρησης ειχα ευκαιρία να γνωρισω άτομα αλλά το θέμα της ακοής μου δυσχαιρανε πολυ ακόμα και την ίδια τη δουλειά μου (παρολο που ήταν κατά βάση κατά μονας δουλεια , σε εφημερίδα). Πρεπει να βαλω άμεσα το ακουστικό και να δω για την εγχείρηση. Εχω το ίδιο θέμα με τον Μπετοβεν. Μέσα στη σεζόν ωστοσο δύσκολο να τρεξω για όλα αυτά. Είμαι όλη μέρα δουλειά σχεδόν.

    Ναι, ίσως βοηθούσε αυτό που λες για τον χαρακτήρα μου.

    Σκεφτηκα πως αν με παρουν στο μεταπτυχιακο στο νησί ,ίσως γνώρισω έτσι κόσμο που θα έχουμε πιό συναφη ενδιαφέροντα. Αλλά ακόμα και εκεί δύσκολο να στεριώσω χωρίς να υποκριθώ και χωρίς να είμαι λεπτολόγος.
    Last edited by Skiouros8; 30-06-2022 at 12:49.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα πως να αισθάνεσαι άνετα με κάποιον που θεωρείς φίλο αν κρύβεις βασικές πεποιθήσεις όπως π.χ. η αθεϊα; Αν δεν είναι κανένας θρησκόληπτος που ασχολείται με τον θεό από το πρωί ως το βράδυ και δεν έχει τίποτα πεποιθήσεις εντελώς σκοταδιστικές, γιατί να μην τα βρίσκεις κατά τα άλλα; Κάποια κοινά σημεία θα υπάρχουν. Αλλά αν καταπιέζεσαι και δεν εκφράζεσαι ελεύθερα, τότε τι φιλία είναι;

    Με άλλους αν δεν κάνεις small talk ξέρω κι εγώ, πως θα δεις αν αναπτυχθεί σε κάτι άλλο; Με την πρώτη να μιλάτε για την επίδραση του μεταστρουκτουαλισμού στην ιστοριογραφία της τέχνης λίγο δύσκολο δεν είναι; Ή μπορεί μέσω αυτών να γνωρίσεις άλλους που ταιριάζεις καλύτερα. Έτσι πάνε αυτά.

    Επειδή έχεις αναφέρει πολλές φορές το τι κάνουν στα social οι άλλοι, δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι κενοί κι επιφανειακοί και δεν θα βρεις κοινά σημεία. Γνώρισε τον άλλο καλύτερα και μετά κρίνε, μην προκαταβάλεις.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα πως να αισθάνεσαι άνετα με κάποιον που θεωρείς φίλο αν κρύβεις βασικές πεποιθήσεις όπως π.χ. η αθεϊα; Αν δεν είναι κανένας θρησκόληπτος που ασχολείται με τον θεό από το πρωί ως το βράδυ και δεν έχει τίποτα πεποιθήσεις εντελώς σκοταδιστικές, γιατί να μην τα βρίσκεις κατά τα άλλα; Κάποια κοινά σημεία θα υπάρχουν. Αλλά αν καταπιέζεσαι και δεν εκφράζεσαι ελεύθερα, τότε τι φιλία είναι;

    Με άλλους αν δεν κάνεις small talk ξέρω κι εγώ, πως θα δεις αν αναπτυχθεί σε κάτι άλλο; Με την πρώτη να μιλάτε για την επίδραση του μεταστρουκτουαλισμού στην ιστοριογραφία της τέχνης λίγο δύσκολο δεν είναι; Ή μπορεί μέσω αυτών να γνωρίσεις άλλους που ταιριάζεις καλύτερα. Έτσι πάνε αυτά.

    Επειδή έχεις αναφέρει πολλές φορές το τι κάνουν στα social οι άλλοι, δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι κενοί κι επιφανειακοί και δεν θα βρεις κοινά σημεία. Γνώρισε τον άλλο καλύτερα και μετά κρίνε, μην προκαταβάλεις.

    Με τόσα που βλέπουμε στον κόσμο θεωρείς ασφαλές να κάνω γνωστό σε μια μικρή κοινωνία πως είμαι άθεος; Πως απεχθάνομαι τις εθνικές εορτές και την έννοια του εθνικισμού; Πως δεν αντέχω τον αηδιαστικό τοπικισμό τους; Πως δεν αντέχω τον ρατσισμό τους; Φαίνομαι εγώ ο περίεργος όταν μιλάω με άτομα εκτός νησιού που μου λένε ότι είναι "παράδεισος", γιατί δεν ξέρουν πόσο αηδιαστικοί άνθρωποι το κατοικούν. Έτσι είμαι σίγουρος ότι θα πει και αυτή που ήρθε διακοπές "αυτός είναι περίεργος και τα βάζει με όλους, το μέρος είναι τέλειο".
    Μπορεί να κινδυνεύσουν οι γάτες μου εκτός των άλλων. Προσπαθώ πλέον να κινούμαι υπόγεια στο πώς εκφράζω τις απόψεις μου για να μην γίνει αντιληπτό, τουλάχιστον από κατοίκους του χωριού. Φροντίζω να παίρνω μικρές εκδικήσεις σαν την Αμελί ή να αποκρύπτω την ταυτότητά μου διαδικτυακά σε τοπικά γκρουπς. Όταν εκφράζω τις απόψεις μου θεωρώ πως είμαι τόσο εύστοχος που προσβάλλονται αμέσως και μπαίνουν σε θέση άμυνας. Και η αντιπαράθεση είναι αναπόφευκτη. Άρα καταλήγω να φιλτράρω τι θα πω και σε ποιον. Δεν έχω άλλη επιλογή. Και ούτε θεωρώ πως ο μέσος μπαμπουίνος εκεί έξω θα καταλάβει τις σκέψεις μου. Μου το είχε πει και η ψυχολόγος μου αυτό. Ότι είμαι πολύ έξυπνος και ο μέσος όρος αντίληψης εκεί έξω δεν είναι και πολύ υψηλός. Από την άλλη βέβαια πολλά άτομα έχουν παραπάνω πτυχία από μένα, κι όμως και πάλι βρίσκω ψεγάδια και ελλείψεις στις γνώσεις τους. Επίσης έως τώρα απεχθανόμουν την γνώση που μαθαίνουν εντός των πανεπιστημίων, εννοώ δηλαδή πως το να έρθει ένα άτομο και να μου λέει τις σκέψεις του καθηγητή του ως δικές του σκέψεις δείχνει απλώς διανοητική αδυναμία. Εγώ έχω φροντίσει για την δική μου μόρφωση, μόνος μου. Το σχολείο και το πανεπιστήμιο ήταν πάντοτε μόνο τυπικά για μένα. Δεν κατέβαλα κανέναν κόπο. Τις γνώσεις μου τις απέκτησα διαβάζοντας για τα πάντα μόνος μου. Απεχθάνομαι το να είμαι υφιστάμενος σε κάποιον. Νιώθω έντονη την ανάγκη να αμφισβητήσω τους άλλους. Το έκανα και στο σχολείο και μου άρεσε να φέρνω σε δύσκολη τους καθηγητές μου όταν ρωτούσα πράγματα που δεν ήξεραν να απαντήσουν. Τώρα βέβαια αποφάσισα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γιατί σκέφτηκα γιατί όχι, ίσως μου είναι και χρήσιμο αν θέλω ποτέ να διοριστώ στο δημόσιο. Αλλά το πράττω με αμφίρροπα συναισθήματα.

    Anyway. Ο φιλός που ανέφερα παραπάνω είναι μουσουλμάνος εκτός των άλλων, δεν έχω καμία όρεξη να ανοιχτώ σε κάποιον που έχει μεγαλώσει με θρησκευτικό φανατισμό.


    Όσο να 'ναι ένα συμπέρασμα βγαίνει και από τα σόσιαλ. Προσπαθώ βέβαια να επιβληθώ στην κρίση μου και κάποιες φορές με αναγκάζω να σκεφτώ τρία θετικά για κάποιον ή να πω στον εαυτό μου πως σίγουρα είναι πιο έξυπνοι από όσο δείχνουν. Συνήθως όμως είναι απλώς πιο πονηροί. Πονηροι σαν αδίστακτοι χωριάτες σε θεατρικό του Μολιέρου.

    Δεν πιστεύω και πολύ στην φιλία γενικά. Ίσως είναι λάθος μου. Πιστεύω δηλαδή περισσότερο στον έρωτα παρά στη φιλία. Τη φιλία τη βρίσκω λίγο κοινωνική σύμβαση. Δεν ήμουν πάντα έτσι βέβαια. Για αυτό και αποφεύγω να συναντώ άτομα του παρελθόντος μου. Γιατί περιμένουν κάτι από μένα και αντικρύζουν έναν άλλο άνθρωπο. Μου το είχαν πει κιόλας, πριν μερικά χρόνια. Κάποια άτομα που κάναμε παλιά παρέα και είχα βγει μαζί τους μετά από καιρό, με έναν εκ των οποίων είχα κρατήσει ενεργή επαφή, και ένας άλλος σχολίασε πως μοιάζω άλλος άνθρωπος, πως είμαι πιο κλειστός και μαζεμένος. Φυσικά, αφού εξέθεσα τον εαυτό μου και κουράστηκα να παλεύω κοινωνικά. Δεν θέλω να μπαίνει ο εαυτός μου υπό την κρίση των άλλων πια. Από μικρό παιδί αναγκάζομαι να το υφίσταμαι αυτό λόγω του διαζυγίου των γονιών μου και της αρρώστιας της μαμάς μου, το οποίο ήταν επίσης σκάνδαλο της εποχής. Όλη μου τη ζωή έπρεπε να αποδεικνύω ότι δεν έχω κληρονομήσει την αρρώστια της μαμάς μου. Μέχρι σήμερα το συζητάνε. Έτσι είναι στις μικρές κοινωνίες. Και δεν βοηθάει το ότι είμαι μαχητικός. Αλλά νιώθω πως δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Ο κόσμος που ζούμε δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Είναι ένα μέρος που πρέπει να πολεμήσεις αν θες να προστατεύσεις αθώα πλάσματα όπως τα ζώα ή την ιδια την ακεραιότητά σου απέναντι στη φυσική διαφθορά τους.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σε καταλαβαινω, σκιουρε.... εχεις δικιο στα περισσοτερα τα οποια ειπες στο τελευταιο ποστ.

    μαλλον μιλας για γνωστο νησι, που κατοικειται απο λεβεντομαλακες που ισχυριζονται οτι ειναι παλικαρια...
    και πραγματι, αναλογα ισχυουν σχεδον σε καθε ελληνικη επαρχια, αλλα οχι τοσο αηδιαστικα οσο εκει που λεω (και μαλλον λες κι εσυ).
    απλα, με τον τροπο που κρυβεις πραγματα για να μην ζεις διαρκεις κοινωνικες συγκρουσεις, μπορεις και να εκτιμας πραγματα παρα τις ασχημιες.
    ενα παραδειγμα.
    το να κατοικειται ενα μερος ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ απο λεβεντομαλακες, αυτο δεν αποκλειει να ειναι κατα τα αλλα ενας παραδεισος. εσυ το αποκλειεις γιατι τα ταυτιζεις απολυτα αυτα τα δυο. ΔΕΝ ταυτιζονται. ειναι ξεχωριστα.
    το κανεις και σε αλλα. λεγεται "τσουβαλιασμα".
    με το ιδιο σκεπτικο, ειναι τσουβαλιασμα να θεωρεις οτι δεν υπαρχου και αξιολογα ατομα κι ας ειναι μειοψηφια. σιγουρα υπαρχουν. δεν κανεις ομως κατι για να τα βρεις οπως απομονωνεσαι.

    υπαρχει και η επιλογη αν οχι αμεσα, καποτε, σαν στοχο, να επιδιωξεις να τακτοποιησεις υποχρεωσεις και δουλειες/οικονομικα και να πας να ζησεις στην αθηνα.
    ακομα, ειμαι εββαιη οτι καποιος λογος υπαρχει που δεν οδηγεις, αλλα το να οδηγεις δικο σου αυτοκινητο και ειδικα οταν μενεις σε επαρχια καιε χεις μετακινησεις, ειναι μια απεριγραπτη ελευθερια. αν παλευεται, πρεπει να το παλεψεις κι αλλο να αυτονομηθεις..

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε καταλαβαινω, σκιουρε.... εχεις δικιο στα περισσοτερα τα οποια ειπες στο τελευταιο ποστ.

    μαλλον μιλας για γνωστο νησι, που κατοικειται απο λεβεντομαλακες που ισχυριζονται οτι ειναι παλικαρια...
    και πραγματι, αναλογα ισχυουν σχεδον σε καθε ελληνικη επαρχια, αλλα οχι τοσο αηδιαστικα οσο εκει που λεω (και μαλλον λες κι εσυ).
    απλα, με τον τροπο που κρυβεις πραγματα για να μην ζεις διαρκεις κοινωνικες συγκρουσεις, μπορεις και να εκτιμας πραγματα παρα τις ασχημιες.
    ενα παραδειγμα.
    το να κατοικειται ενα μερος ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ απο λεβεντομαλακες, αυτο δεν αποκλειει να ειναι κατα τα αλλα ενας παραδεισος. εσυ το αποκλειεις γιατι τα ταυτιζεις απολυτα αυτα τα δυο. ΔΕΝ ταυτιζονται. ειναι ξεχωριστα.
    το κανεις και σε αλλα. λεγεται "τσουβαλιασμα".
    με το ιδιο σκεπτικο, ειναι τσουβαλιασμα να θεωρεις οτι δεν υπαρχου και αξιολογα ατομα κι ας ειναι μειοψηφια. σιγουρα υπαρχουν. δεν κανεις ομως κατι για να τα βρεις οπως απομονωνεσαι.

    υπαρχει και η επιλογη αν οχι αμεσα, καποτε, σαν στοχο, να επιδιωξεις να τακτοποιησεις υποχρεωσεις και δουλειες/οικονομικα και να πας να ζησεις στην αθηνα.
    ακομα, ειμαι εββαιη οτι καποιος λογος υπαρχει που δεν οδηγεις, αλλα το να οδηγεις δικο σου αυτοκινητο και ειδικα οταν μενεις σε επαρχια καιε χεις μετακινησεις, ειναι μια απεριγραπτη ελευθερια. αν παλευεται, πρεπει να το παλεψεις κι αλλο να αυτονομηθεις..
    Οχι, δεν λέω Κρητη, απο Ρόδο είμαι. Δυστυχώς εδώ υπαρχουν αλλα σύνδρομα, ειδικά στο χωριο μου. Οι περισσοτεροι είναι αδιστακτοι και φιλοχρηματοι. Το νησί το αγαπαω αλλά τους ανθρωπους του όχι.
    Το να φύγω απο εδώ ειναι παντα στο μυαλό μου αλλά πού να πάω; Οταν σπουδαζα στη Θεσσαλονίκη μου ελειπε φοβερά το νησί. Τότε περασα και την πρωτη έντονη φάση κρίσεων πανικου και αρρωστοφοβιας. Δεν κατάφερα να κάνω πολλες παρεες. Τότε ηταν που εθιστηκα και στο φορουμ και μετά μου έμεινε κουσουρι.
    Εκτός του ότι έχω τις γάτες και τη μαμά μου. Και ένα μικρό έστω δίκτυο ανθρωπων. Να πάω καπου άλλου και πώς να ενσωματωθω; Ακόμα κι αν κανω παρεες ειναι οι παρεες ένας κύκλος επαρκους δύναμης για να σε στηρίξουν; Δυστυχώς παιρνω αποφαση σιγα σιγα πως στη ζωή μου δεν θα έχω κανέναν. Ή μονο την καλοσύνη των ξένων που λέει και η Μπλανς Ντυμπουά.

    Δεν οδηγώ γιατί οταν έκανα θεωρία ο δάσκαλος ειπε να παταμε τις γάτες αν πεταχτουν μπροστα μας. Σταμάτησα να πηγαινω. Και ακόμα και να κάνω μαθήματα ξανά και βγαλω το διπλωμα, θα φοβαμαι να το πιασω. Εδώ καθε βδομάδα έχει νεκρούς απο αυτοκινητιστικα. Οδηγανε πολυ άσχημα και δεν υπαρχει κανένας έλεγχος. Και με το πατινι βέβαια κινδυνευω εξίσου αλλά οποτε μπορω παω στο πεζοδρομιο ή έξω απο τον δρόμο.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ενταξει, αυτο με τον δασκαλο, μονο σανα στειο μπορω να το δω...
    τι σε νοιαζει τι μαλακιες λεει ο δασκαλος , επειδη ειναι καφρος; ο κωδικας εννοειται οτι δεν λεει τετοιες καφριλες , αλλα αυτο το ξερεις.
    δηλαδη, τιμωρησες τον δασκαλο που δεν εβγαλες διπλωμα;;;; ημαρτον!!!! λες και θα τον ξαναβλεπες αν το εβγαζες.
    να ξερεις οτι οι κινδυνοι με το πατινι η με δικυκλο, ειναι υπερπολλαπλασιοι απ οτι με το αυτοκινητο.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενταξει, αυτο με τον δασκαλο, μονο σανα στειο μπορω να το δω...
    τι σε νοιαζει τι μαλακιες λεει ο δασκαλος , επειδη ειναι καφρος; ο κωδικας εννοειται οτι δεν λεει τετοιες καφριλες , αλλα αυτο το ξερεις.
    δηλαδη, τιμωρησες τον δασκαλο που δεν εβγαλες διπλωμα;;;; ημαρτον!!!! λες και θα τον ξαναβλεπες αν το εβγαζες.
    να ξερεις οτι οι κινδυνοι με το πατινι η με δικυκλο, ειναι υπερπολλαπλασιοι απ οτι με το αυτοκινητο.
    Δεν το έκανα απο άποψη τιμωρίας, απλώς έχουμε μόνο δύο στο χωριό, δεν μπορούσα να σταματήσω από αυτόν και να γραφτώ αμέσως στον άλλο. Έτσι απλώς σταμάτησα και μετά προέκυψαν όλα τα θέματα με τα δικαστήρια κλπ και δεν ασχολήθηκα. Τώρα απλώς φοβάμαι. Έπρεπε να το είχα βγάλει μικρότερος.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οχι, δεν λέω Κρητη, απο Ρόδο είμαι. Δυστυχώς εδώ υπαρχουν αλλα σύνδρομα, ειδικά στο χωριο μου. Οι περισσοτεροι είναι αδιστακτοι και φιλοχρηματοι. Το νησί το αγαπαω αλλά τους ανθρωπους του όχι.
    Το να φύγω απο εδώ ειναι παντα στο μυαλό μου αλλά πού να πάω; Οταν σπουδαζα στη Θεσσαλονίκη μου ελειπε φοβερά το νησί. Τότε περασα και την πρωτη έντονη φάση κρίσεων πανικου και αρρωστοφοβιας. Δεν κατάφερα να κάνω πολλες παρεες. Τότε ηταν που εθιστηκα και στο φορουμ και μετά μου έμεινε κουσουρι.
    Εκτός του ότι έχω τις γάτες και τη μαμά μου. Και ένα μικρό έστω δίκτυο ανθρωπων. Να πάω καπου άλλου και πώς να ενσωματωθω; Ακόμα κι αν κανω παρεες ειναι οι παρεες ένας κύκλος επαρκους δύναμης για να σε στηρίξουν; Δυστυχώς παιρνω αποφαση σιγα σιγα πως στη ζωή μου δεν θα έχω κανέναν. Ή μονο την καλοσύνη των ξένων που λέει και η Μπλανς Ντυμπουά.

    Δεν οδηγώ γιατί οταν έκανα θεωρία ο δάσκαλος ειπε να παταμε τις γάτες αν πεταχτουν μπροστα μας. Σταμάτησα να πηγαινω. Και ακόμα και να κάνω μαθήματα ξανά και βγαλω το διπλωμα, θα φοβαμαι να το πιασω. Εδώ καθε βδομάδα έχει νεκρούς απο αυτοκινητιστικα. Οδηγανε πολυ άσχημα και δεν υπαρχει κανένας έλεγχος. Και με το πατινι βέβαια κινδυνευω εξίσου αλλά οποτε μπορω παω στο πεζοδρομιο ή έξω απο τον δρόμο.
    Τραγικός ο δάσκαλος...Βεβαια αν κινδύνευα να τρακαρω εννοείται οτι θα προτιμούσα να πατήσω το γατι..μηπως το είπε με αυτή την εννοια και δεν ήταν κανα ψυχακι;Το πατινι να ξερεις ειναι φουλ επικίνδυνο.Ενας φιλος μου χειρουργος οσο ήταν ελλαδα ελεγε ότι του πηγαίνουν συνέχεια ατυχήματα από πατίνια και τετοια... πρόσεχε...τα ματια σου 14... πρέπει να προνοείς και τη βλακεία του αλλου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 19:50
  5. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •