συμβουλες για τη φοιτητικη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    2

    συμβουλες για τη φοιτητικη ζωη

    γεια σας με λενε Δημητρη και ειμαι 18 ετων. Γενικα σαν ατομο ολα αυτα τα χρονια ειχα μια πολυ βαρετη ζωη και σπαταλουσα ολο μου το χρονο η στο διαβασμα η στο ιντερνετ και το playstation, εχω 2-3 καλους φιλους με τους οποιους βγαιναμε το καλοκαιρι καμια βολτα στη πλατεια αφου τελειωσα τις πανελληνιες αλλα καθε μερα το ιδιο και το ιδιο, και τωρα κιολας μ'αυτα το ατομα εχουμε χαθει γιατι ο ενας πηγε ΕΠΑΛ και ξανακανει την 3η λυκειου εκει και ο αλλος ερχεται μονο τα καλοκαιρια. Θελω να αλλαξει ολο αυτο τωρα κανω μια νεα αρχη στη ζωη μου, θελω να γινω πιο δυναμικος πιο ενεργος, να βγαινω συχνα και να ζω τη ζωη, ξερω τα φοιτητικα χρονια δεν ξαναρχονται και πρεπει οσο μπορω να τα εκμεταλλευτω, σπουδαω κιολας και σε πληροφορικη στην Αθηνα που ειναι πρωτευουσα και εχει απειρες επιλογες αλλα καπου κολλαω, σας παρακαλω τωρα αρχιζω και βγαινω απ'το comfort zone , οποιαδηποτε συμβουλη ειναι χρησιμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, τα φοιτητικά χρόνια είναι όντως τα καλύτερα! Δεν χρειάζεται, όμως, να κάνεις ό,τι κάνουν οι πολλοί. Εγώ κάποια χρόνια έβγαινα ψιλοσυχνά σε μπαρ ή κλαμπ, αλλά οι στιγμές που νοσταλγώ περισσότερο είναι τα αράγματα σε πλατείες με κάποιον καλό φίλο ή στο σπίτι ενός άλλου φίλου. Δεν είναι η ζωή με πάρτυ, ποτά, χορό το καλύτερο για όλους. Ειδικά για τους εσωστρεφείς, λίγοι φίλοι και καλοί αρκούν! Εντάξει, και κάποια μπαράκια να εντάξεις στο πρόγραμμα καλά θα ήταν για άτομο στην ηλικία των 20. Τα χρόνια πριν τα 18 εγώ τα περνούσα ακόμα πιο βαρετά από ό,τι εσύ, δε σημαίνει ότι όλοι καλοπερνάνε στο σχολείο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πρέπει να χτίσεις αυτοπεποίθηση. Εκεί που διστάζεις ή αυτό που σκέφτεσαι να αποφύγεις, να λες αυτό μου χρειάζεται (καλά εννοείται δεν μιλώ για παραβατικές ή επικίνδυνες πράξεις). Ξεδιαλυνε στο μυαλό σου τις πραγματικές σου επιθυμίες και ανάγκες, βάλτες σε προτεραιότητα και βάλε στόχους. Επίσης πράγματα που δεν έχεις κάνει, ξεκίνα να δοκιμάζεις. Είτε είναι ταξίδι, είτε σχέση, δεν ξέρω κι εγώ τι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου, τα φοιτητικά χρόνια είναι όντως τα καλύτερα! Δεν χρειάζεται, όμως, να κάνεις ό,τι κάνουν οι πολλοί. Εγώ κάποια χρόνια έβγαινα ψιλοσυχνά σε μπαρ ή κλαμπ, αλλά οι στιγμές που νοσταλγώ περισσότερο είναι τα αράγματα σε πλατείες με κάποιον καλό φίλο ή στο σπίτι ενός άλλου φίλου. Δεν είναι η ζωή με πάρτυ, ποτά, χορό το καλύτερο για όλους. Ειδικά για τους εσωστρεφείς, λίγοι φίλοι και καλοί αρκούν! Εντάξει, και κάποια μπαράκια να εντάξεις στο πρόγραμμα καλά θα ήταν για άτομο στην ηλικία των 20. Τα χρόνια πριν τα 18 εγώ τα περνούσα ακόμα πιο βαρετά από ό,τι εσύ, δε σημαίνει ότι όλοι καλοπερνάνε στο σχολείο
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, οχι δεν ειναι οτι δε μ'αρεσουν τα κλαμπς η τα μπαρ, μ'αρεσουν και θα ηθελα να παω, οπως θα ηθελα να παω και σε διαφορα μερη της Αθηνας να βολταρω και να αραξω, απλα δεν εχω γνωρισει καλα τα ατομα με τα οποια μιλαω τις πρωτες αυτες μερες, αν και οι ιδιοι εχουν δειξει οτι ενδιαφερονται για τη παρεα μου.

Similar Threads

  1. Σχεση και φοιτητικη ζωη
    By flavor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 24-11-2021, 19:56
  2. Bullying και φοιτητικη ζωη
    By Ορέστης in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 14
    Last Post: 09-12-2020, 09:28
  3. Φοιτητική ζωή στην Αθήνα ή στην Επαρχία;
    By Sowhat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2019, 23:18
  4. "Φοιτητική" ζωή
    By fenia99 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 12-02-2019, 03:32
  5. Συμβουλές !!
    By Siroco in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-2014, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •