Πρόβλημα; - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 166 to 180 of 207
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τραγικός ο δάσκαλος...Βεβαια αν κινδύνευα να τρακαρω εννοείται οτι θα προτιμούσα να πατήσω το γατι..μηπως το είπε με αυτή την εννοια και δεν ήταν κανα ψυχακι;Το πατινι να ξερεις ειναι φουλ επικίνδυνο.Ενας φιλος μου χειρουργος οσο ήταν ελλαδα ελεγε ότι του πηγαίνουν συνέχεια ατυχήματα από πατίνια και τετοια... πρόσεχε...τα ματια σου 14... πρέπει να προνοείς και τη βλακεία του αλλου

    Με όποια έννοια και να το είπε έπρεπε να προσθέσει το νόμο, δηλαδή πως αν χτυπήσεις,με δική σου υπαιτιότητα ή μη, ζώο, είσαι υποχρεωμένος να σταματήσεις αλλιώς διώκεσαι ποινικά. Ποινικά διώκεσαι επίσης αν το κάνεις επίτηδες ή αν τη στιγμή που χτυπάς το ζώο παραβαίνεις το όριο ταχύτητας. Έχω υπάρξει μάρτυρας σε πολλά περιστατικά, σε δύο έκανα και επίσημη καταγγελία γιατί πρόλαβα να γράψω τις πινακίδες, και όλα ήταν λόγω του ότι ο οδηγός έτρεχε ή δεν τον ένοιαζε που το ζώο διέσχιζε το δρόμο. Σε κανένα περιστατικό δεν πετάχτηκε το ζώο. Και δυστυχώς ήμουν μπροστά σε πολλά. Ειδικά σε ένα, το οποίο ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω, το γατί ήταν σταματημένο στην άκρη του δρόμο, πάνω στη στροφή. Ο μαλάκας έτρεχε με ένα σαραβαλιασμένο αγροτικό, χωρίς πινακίδες, και το χτύπησε στο λαιμό με την άκρη της σακαράκας του. Σε ανύποπτο χρόνο το ζώο άρχισε να χάνει όλο του το αίμα. Ήταν κάτασπρος και έγινε κατακόκκινος. Είχε χτυπηθεί αρτηρία, σε ελάχιστα λεπτά ξεψύχησε. Εγώ είχα πάθει σοκ, έτρεξα για λίγο πίσω από το αμάξι αλλά μετά υπερίσχυσε το ένστικτο και κάθισα δίπλα στο γατί μέχρι να ξεψυχήσει. Ήταν φρικτό. Έψαχνα το αμάξι για βδομάδες ολόκληρες. Δεν ήμουν ποτέ σίγουρος, παρόλο που εντόπισα κάποια που του έμοιαζαν. Τους μισώ όλους σε αυτό το σκατοχώρι. Συνέχεια σκοτώσουν ζώα.

    Το ότι κινδυνεύω γενικά στο δρόμο το ξέρω. Το πατίνι είναι λύση ανάγκης. Φροντίζω να είμαι πάντα στην άκρη και πάω πάρα πολύ σιγά. Αλλά φυσικά και μπορεί να με παρασύρει κάποιος από τους χιλιάδες μαλάκες που τρέχουν. Επίσης κάνω δύο διαδρομές μόνο. Σουπερ μάρκετ που είναι ο περισσότερος δρόμος πάνω σε πεζοδρόμιο και από το σπίτι μου στο χωριό που είναι μία ευθεία. Είναι βέβαια επικίνδυνος ο εκεί δρόμος γιατί τρέχουν, αλλά πάω όσο περισσότερο στην άκρη γίνεται.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαλλον μιλας για γνωστο νησι, που κατοικειται απο λεβεντομαλακες που ισχυριζονται οτι ειναι παλικαρια...
    ΥΒΡΙΖΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ;
    Και κατηγορείς άλλους για γενικεύσεις ;;;

    ΟΤΑΝ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΣΤΗΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ Η ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ...
    ΕΚΤΟΞΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ;;;

    Αν προκαλέσει ατύχημα κάποιος "μετανάστης" ΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ;;

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω την εντύπωση ότι με κάποιον τρόπο σου λείπουν κοινωνικά skills ή γίνεσαι πολύ συγκρουσιακός και χαλάς τις σχέσεις σου με τους ανθρώπους, δεν εξηγείται αλλιώς Skiouros. Το να παριστάνεις κάποιον που δεν είσαι δεν είναι κοινωνική δεξιότητα και ίσως για αυτό έσκασαν προβλήματα παλιότερα που λες ήσουν πιο κοινωνικός. Αν όλα πήγαν στραβά, κάτι κάπου έκανες λάθος κι εσύ.

    Στο λέω έχοντας ζήσει σε πολλά επαρχιακά μέρη κατά καιρούς όπου συχνά επικρατούν νοοτροπίες 100 χρόνια πίσω από τα γομάρια. Σιγά μη κρύψω την αθεΐα μου ή την ζωοφιλία μου ή τις απόψεις μου για το οτιδήποτε μη και με κακοχαρακτηρίσουν. Σίγουρα σε κάποιους γίνεσαι αρεστός σε κάποιους όχι, με άλλους ταιριάζεις με άλλους όχι. Παντού έβρισκα κάποιους ανθρώπους να φιάξω έναν κύκλο και με κάποιους έχουμε φιλίες δεκαετιών πλέον. Το ίδιο και με σχέσεις κι έρωτες που λες ότι τους έχεις πιο ψηλά από τις φιλίες. Σε γενικές γραμμές ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι. Θεωρώ ότι για να δουλέψει το κομμάτι σχέση πρέπει και οι άλλοι τομείς της ζωής σου να πηγαίνουν σχετικά καλά και να είναι "υγιείς". Όσοι έχουν ένα σωρό προβλήματα και περιμένουν κατα κάποιον τρόπο από έναν έρωτα να τους σώσει, σπάνια συνδέονται υγιώς με τους άλλους και σπάνια δουλεύει στο τέλος η οποιαδήποτε σχέση κάνουν. Είτε γιατί περιμένουν πολλά από τη σχέση και το άλλο άτομο, είτε γιατί πέφτουν με τα μούτρα, είτε γιατί βγάζουν ψυχολογικά και απωθημένα εκεί.

    Γνώμη μου είναι να αρχίσεις κάποια ψυχοθεραπεία και να αρχίσεις να ρίχνεις λίγο νερό στο κρασί σου όσον αφορά τα κοινωνικά. Κάνε προσπάθειες και δώσε ευκαιρίες σε ανθρώπους που δεν ξέρεις πολύ καλά.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι πώς φταιω.
    Στις φολες; Στο ότι κάνω καταγγελίες; Στο οτι εχω μετατραυματικο στρες απο ολα αυτα; Στο ότι δεν έχω κοινωνικές δεξιότητες;
    Σε τι;

    Το οτι εσύ δεν ειχες δυσκολίες δεν ανάγει την περιπτωση σου σε κανόνα. Εχουν δει πολλα τα μάτια μου και δεν θέλω να ρισκαρω την ασφάλεια μου. Δεν κρυβομαι, το αντίθετο. Ειδικά στο θέμα της φιλοζωιας, μιας και εχω κάνει επωνυμες καταγγελίες. Αλλά το να κατσω να εκθεσω όλες τις απόψεις μου σε άτομα με αντίθετες ιδεολογίες,δεν ξερω τι θα μου προσφέρει. Ολα αυτά έχουν ένα κόστος. Και μονο το ότι η μαμά μου είμαι αρρωστη εχει κόστος κοινωνικά. Δεν είμαι υποχρεωμενος να ριξω νερό στο κρασί μου για να συμβιβαστω με τα στάνταρ του εκάστοτε ανοητου. Αυτοί δεν ρίχνουν νερό στο κρασί τους.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε σχέση με την ψυχοθεραπεία,δεν έχω την πολυτέλεια αυτή την περίοδο,όπως εξήγησα. Προκύπτουν συνεχώς νέα θέματα. Εκτός από ένα ήδη προγραμματισμένο χειρουργείο που θα κάνω ιδιωτικά (αυτό που έχω αναβάλει,), θα πρέπει να κάνω και δύο χειρουργεία στα αυτιά μου. Αυτές τις μέρες νιώθω καταβολή. Εδώ και μήνες πονάω την πλάτη μου και τον αυχένα μου και δεν έχω πάει στο γιατρό. Σκέφτομαι ότι μπορεί να έχω κάτι σοβαρό. Πριν μια βδομάδα εκτός από ΩΡΛ πήγα και στον καρδιολόγο γιατί είχα 9 μήνες να κάνω υπέρηχο. Δεν είναι κακό που πήγα μιας και έχω κάποιες μικρές ανεπάρκειες και θέλει ετήσιο επανέλεγχο, αλλά απευθείας ένιωσα ανακούφιση γιατί όλα μου η ανησυχία εντοπίζεται πάντα στην καρδιά. Δεν πάω όμως πια σε γιατρούς. Αλλά δεν νιώθω καλά σωματικά. Ο αιματοκρίτης μου ήταν χαμηλός στις εξετάσεις που έκανα πριν κάποιους μήνες. Ξανάρχισα σίδηρο σήμερα. Βλέπω καποιες φορές αίμα στα κόπρανα. Ίσως αιμορραγω από τον πολύποδα. Φοβάμαι ότι θα πεθάνω πριν την εγχείρηση. Αλλά δεν παίρνω την απόφαση να κάνω τώρα το χειρουργείο. Φοβάμαι.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι πώς φταιω.
    Στις φολες; Στο ότι κάνω καταγγελίες; Στο οτι εχω μετατραυματικο στρες απο ολα αυτα; Στο ότι δεν έχω κοινωνικές δεξιότητες;
    Σε τι;

    Το οτι εσύ δεν ειχες δυσκολίες δεν ανάγει την περιπτωση σου σε κανόνα. Εχουν δει πολλα τα μάτια μου και δεν θέλω να ρισκαρω την ασφάλεια μου. Δεν κρυβομαι, το αντίθετο. Ειδικά στο θέμα της φιλοζωιας, μιας και εχω κάνει επωνυμες καταγγελίες. Αλλά το να κατσω να εκθεσω όλες τις απόψεις μου σε άτομα με αντίθετες ιδεολογίες,δεν ξερω τι θα μου προσφέρει. Ολα αυτά έχουν ένα κόστος. Και μονο το ότι η μαμά μου είμαι αρρωστη εχει κόστος κοινωνικά. Δεν είμαι υποχρεωμενος να ριξω νερό στο κρασί μου για να συμβιβαστω με τα στάνταρ του εκάστοτε ανοητου. Αυτοί δεν ρίχνουν νερό στο κρασί τους.
    Σου είπε κανείς να κάνεις παρέα με άτομα που είναι αντίθετα από εσένα και δεν ταιριάζετε πουθενά; Εγώ λέω ότι άτομα που μπορεί να έχουν αντίθετες απόψεις από εσένα σε κάποια θέματα ταυτόχρονα μπορεί να έχετε πολλά άλλα κοινά και να γίνεται φίλοι από τη σύνθεση, όχι την αντιπαράθεση. Αυτό θα φανεί με τον καιρό όπως γνωρίζονται οι άνθρωποι και όχι μέσα απο debate ή κάτι. Μπορεί επίσης όταν δεν βρίσκεις κάτι πολύ ταιριαστό για αρχή αλλά υπάρχουν κοινά σημεία, να μοιράζεστε κάποια πράγματα που σας προκαλούν και τους δύο ευχαρίστηση και καλύπτουν κάποιες ανάγκες σου. Και μέσω αυτών, όταν είσαι ανοιχτός, θα γνωρίσεις άλλους που ταιριάζετε καλύτερα ή κάποια κοπέλα που μπορεί να ταιριάξετε ερωτικά.

    Σου είπε κανείς ότι δεν είχα δυσκολίες με ένα σωρό ηλίθιους και απαράδεκτους γενικότερα στη ζωή μου; Λέω ότι αν έχεις μείνει μόνος με κάνα δυο χλιαρές επαφές που λες ότι δεν σε καλύπτουν κι αν φοβάσαι ότι θα γεράσεις και θα μείνεις μόνος σαν την καλαμιά στο κάμπο, κάπου φταις κι εσύ. Αν εσύ θεωρείς ότι είσαι τόσο σωστός και υπεράνω και όλοι μα όλοι οι άλλοι ανόητοι, ΟΚ. Ότι και να σου πουν είσαι μέσα στον αντίλογο, δεν βλέπω να σε βοηθάς κάπου έτσι.

    Το που φταις στις συναναστροφές σου με τους άλλους θα το βρεις ο ίδιος, πιθανόν μέσα από κάποια ψυχοθεραπεία αν είσαι έτοιμος να ακούσεις και να τα αναλύσεις και να είναι και ο ψυχολόγος ταιριαστός και βοηθητικός. Όχι μέσα σε ένα φόρουμ που δεν μπορούμε να αναλύσουμε ολόκληρη τη ζωή του καθενός.

    Αν δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ΟΚ, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σου είπε κανείς να κάνεις παρέα με άτομα που είναι αντίθετα από εσένα και δεν ταιριάζετε πουθενά; Εγώ λέω ότι άτομα που μπορεί να έχουν αντίθετες απόψεις από εσένα σε κάποια θέματα ταυτόχρονα μπορεί να έχετε πολλά άλλα κοινά και να γίνεται φίλοι από τη σύνθεση, όχι την αντιπαράθεση. Αυτό θα φανεί με τον καιρό όπως γνωρίζονται οι άνθρωποι και όχι μέσα απο debate ή κάτι. Μπορεί επίσης όταν δεν βρίσκεις κάτι πολύ ταιριαστό για αρχή αλλά υπάρχουν κοινά σημεία, να μοιράζεστε κάποια πράγματα που σας προκαλούν και τους δύο ευχαρίστηση και καλύπτουν κάποιες ανάγκες σου. Και μέσω αυτών, όταν είσαι ανοιχτός, θα γνωρίσεις άλλους που ταιριάζετε καλύτερα ή κάποια κοπέλα που μπορεί να ταιριάξετε ερωτικά.

    Σου είπε κανείς ότι δεν είχα δυσκολίες με ένα σωρό ηλίθιους και απαράδεκτους γενικότερα στη ζωή μου; Λέω ότι αν έχεις μείνει μόνος με κάνα δυο χλιαρές επαφές που λες ότι δεν σε καλύπτουν κι αν φοβάσαι ότι θα γεράσεις και θα μείνεις μόνος σαν την καλαμιά στο κάμπο, κάπου φταις κι εσύ. Αν εσύ θεωρείς ότι είσαι τόσο σωστός και υπεράνω και όλοι μα όλοι οι άλλοι ανόητοι, ΟΚ. Ότι και να σου πουν είσαι μέσα στον αντίλογο, δεν βλέπω να σε βοηθάς κάπου έτσι.

    Το που φταις στις συναναστροφές σου με τους άλλους θα το βρεις ο ίδιος, πιθανόν μέσα από κάποια ψυχοθεραπεία αν είσαι έτοιμος να ακούσεις και να τα αναλύσεις και να είναι και ο ψυχολόγος ταιριαστός και βοηθητικός. Όχι μέσα σε ένα φόρουμ που δεν μπορούμε να αναλύσουμε ολόκληρη τη ζωή του καθενός.

    Αν δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ΟΚ, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.
    Σίγουρα έχω κάνει κι εγώ λάθη. Αλλά πώς μπορώ να αλλάξω τον εαυτό μου και ποιο το κίνητρο για να το κάνω; Αυτό αναρωτιέμαι. Για να μην είσαι μόνος πρέπει να συμβιβαστείς. Το έχω κάνει βέβαια και αυτό, αλλά πάλι δεν δούλεψε. Δεν ξέρω αν είναι καθαρά δικό μου λάθος. Έχω ξαναγράψει πως νομίζω πως λόγω κάποιων χαρακτηριστικών μου οι άνθρωποι με θεωρούν εύκολο θύμα. Δεν ξέρω. Συγκρατώ τον εαυτό μου πλέον, γιατί η προσωπικότητά μου είναι πολύ πληθωρική και στο παρελθόν είδα ότι αυτό μπορεί να προσελκύσει κόσμο, αλλά στο τέλος μπορεί και να τους διώξει.
    Ναι, προφανώς και η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει, απλώς όπως είπα δεν έχω τη δυνατότητα/χρόνο αυτή τη στιγμή. Αν και έχω κάποιες σκέψεις όσον αφορά τη χρηστικότητά της. Τουλάχιστον με βάση όσα έκανα με την προηγούμενη ψυχολόγο, τα έριχνε όλα στην παιδική μου ηλικία (που δεν αντιλέγω ότι σίγουρα έχω τραύματα από τότε) και οι λύσεις που μου πρόσφερε στα άμεσα ζητήματα ήταν λύσεις που ναι μεν ίσως με βοηθούσαν, αλλά τις θεωρούσα καταβάθος κοινότοπες, όπως το "ανθρώπους που δεν σε θέλουν, δεν τους θέλεις κι εσύ"


    Από κει και πέρα, δυστυχώς δεν βρίσκω άτομα με κοινά ενδιαφέροντα. Ακόμα και τα άτομα που βρίσκω μπορεί να σπαστούν όταν θα κριτικάρω κάτι. Πχ με μια κοπέλα που είχα βγει και τα πηγαίναμε οκέι, ανέφερα την εμμονή κάποιων με τα σόσιαλ μίντια, το πώς ποστάρουν βλακώδη κουότς κλπ κλπ, και ενώ μέχρι τότε έλεγε να ξαναβγούμε μετά από αυτό το σχόλιο, αφού μου ανέφερε "κι εγώ ποστάρω τέτοια πάντως" και χωρίς να πειστεί από την εξήγησή μου ότι δεν εννοούσα την ίδια αλλά κάποιους που θέλουν να δείχνονται (όντως δεν εννοούσα την ίδια), δεν επικοινωνήσαμε ξανά. Με χαιρετάει κάποιες φορές στο δρόμο, αλλά είμαι πάντα τόσο αμήχανος, που σίγουρα θα θεωρεί ότι δεν πάω καλά.

    Αρα το ζουμί είναι πως για να έχω κοινωνκές επαφές (που δεν θέλω κιόλας να έχω πολλές κοινωνικές επαφές, με ενοχλεί) είναι να αλλάξω τον χαρακτήρα μου, να μην είμαι ο εαυτός μου και να μην λέω τι σκέφτομαι. Δεν το λέω αμυντικά αυτό ή με πικρία. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Για να αρέσεις στην αγέλη πρέπει να φτιάξεις τον εαυτό σου εντός του δικού τους καλουπιού. Αυτό τους καθησυχάζει και το επικροτούν.
    Όπως έχω γράψει πολλές φορές, θεωρώ ότι έχει υπερισχύσει στην προσωπικότητά μου η "σκοτεινή" μου πλευρά. Και δεν την αδικώ κιόλας με τόσα που μου έτυχαν. Άρα για αυτό λέω ότι δεν μου μένουν και πολλές επιλογές πια. Μου είναι πολύ δύσκολο να μεταπείσω τον εαυτό μου. Τέλος πάντων, μπορεί να μην λέω καν αυτό που εννοώ αυτή τη στιγμή, είμαι πολύ ζαλισμένος από το αυχενικό.

    Συμφωνώ στο ότι πολλές φορές διαφορετικοί άνθρωποι ταιριάζουν. Εγώ μάλιστα είμαι έτοιμος να συνάψω σχέσεις με τέτοια άτομα, μιας και το έχω κάνει και στο παρελθόν και επίσης με ιντριγκάρει η αντίθεση και η ανιπαράθεση. Τα άλλα άτομα είναι που δεν είναι έτοιμα και δεν το αντέχει ο εγωισμός τους.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ο αντίλογος συμβαίνει και εντός του κεφαλιού μου. Δηλαδή μπορεί να επεξεργάζομαι κάτι για χρόνια για να καταλάβω αν μπορώ να το υιοθετήσω ή όχι. Το μυαλό μου κάποιες φορές δεν σταματάει. Μου φέρνω αντιρρήσεις. Δεν είναι κάτι που κάνω μόνο με τους άλλους δηλαδή, αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Έχω την τάση να αμφισβητώ τα πάντα. Παρατηρώ μάλιστα πως ακόμα και να έχω μια συγκεκριμένη άποψη, συχνά, αν δω ότ ιη πλειοψηφία υποστηρίζει αυτήν την άποψη, θα αναφέρω κυκλοτερώς όλα τα επιχείρηματα από όλες τις πλευρές προκειμένου να δουν ότι υπάρχουν κι άλλες οπτικές στο θέμα (εκτός κι αν είναι κάποιο θέμα που έχω πολύ κασταλαγμένη άποψη). Γενικά με ενοχλεί η απολυτότητα, παρόλο που εγώ μπορεί να εκλειφθώ ως απόλυτος γιατί αν αποφασίσω να υπερασπιστώ μια θέση, το κάνω μέχρι τέλους.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η κοπέλα που έλεγα οτι ειχαμε βγει και προσβληθηκε απο το σχόλιο που έκανα για τα σοσιαλ κλπ, μόλις είδα στο φβ (με αυτή είμαστε φίλοι δεν την στοκαρω) ότι παντρεύτηκε χθες και περιμένει και μωρό. Ποτε προλαβαινουν; Αν ειναι δυνατόν. Αυτή ήταν ΡΗΤΩΣ εναντιας στο γάμο ΚΑΙ στα παιδιά. Δηλαδή ποσο φτηνος ανθρωπος πρεπει να είσαι για να προδισεις ετσι τα πιστευω σου; Ποζαρουν με τα λευκά και τα γκλιτερ τους σαν καρναβαλοι λες και έχουν καταφέρει κάτι, λες και θα επρεπε να τους θαυμαζουμε. Ειλικρινά ασφυκτυω πλεον.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η κοπέλα που έλεγα οτι ειχαμε βγει και προσβληθηκε απο το σχόλιο που έκανα για τα σοσιαλ κλπ, μόλις είδα στο φβ (με αυτή είμαστε φίλοι δεν την στοκαρω) ότι παντρεύτηκε χθες και περιμένει και μωρό. Ποτε προλαβαινουν; Αν ειναι δυνατόν. Αυτή ήταν ΡΗΤΩΣ εναντιας στο γάμο ΚΑΙ στα παιδιά. Δηλαδή ποσο φτηνος ανθρωπος πρεπει να είσαι για να προδισεις ετσι τα πιστευω σου; Ποζαρουν με τα λευκά και τα γκλιτερ τους σαν καρναβαλοι λες και έχουν καταφέρει κάτι, λες και θα επρεπε να τους θαυμαζουμε. Ειλικρινά ασφυκτυω πλεον.
    Πολλοί (έως πάρα πολύ) στα εφηβικά και νεανικά χρόνια έχουν αντισυμβατικές απόψεις και νοοτροπία και τείνουν να γίνονται και αναρχικοί συχνά. Όμως, αυτοί που παραμένουν έτσι και σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι ελάχιστοι. Για παράδειγμα, οι χίπηδες που "πολεμούσαν το σύστημα" τις δεκαετίες 60 και 70 έγιναν οι χειρότεροι γιάπηδες και καπιτάλες στο 80 και 90

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Πολλοί (έως πάρα πολύ) στα εφηβικά και νεανικά χρόνια έχουν αντισυμβατικές απόψεις και νοοτροπία και τείνουν να γίνονται και αναρχικοί συχνά. Όμως, αυτοί που παραμένουν έτσι και σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι ελάχιστοι. Για παράδειγμα, οι χίπηδες που "πολεμούσαν το σύστημα" τις δεκαετίες 60 και 70 έγιναν οι χειρότεροι γιάπηδες και καπιτάλες στο 80 και 90
    Ναι δεν αντιλεγω, αλλά την είχα δει πριν ενάμιση χρόνο περιπου και ήμασταν ηδη 30 ετών. Και μου σχολίαζε συγκεκριμένα σε εκείνον τον καφέ οτι δεν αντεχει να της λέει η μάνα της να παντρευτει, οτι δεν σκοπευει να παντρευτεί, έλεγε ότι θέλει να γίνει καλλιτέχνης και πολλα ασυναρτητα ακόμα τα οποια ξέχασε με το που βρήκε κάποιον και έκαναν παιδι.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χθες κοιμήθηκα στεναχωρημένος και με βάρος στο στήθος,με αποτέλεσμα να δω τον χειρότερο εφιάλτη. Είδα ότι η φαντασίωση είχε βγάλει σκριν σοτ των μηνυμάτων μου στο ινστα και έλεγε ότι με μισεί και από κάτω απαντούσαν η διαχειριστρια κλπ ότι είμαι φρικτός και αν χρειάζεται βοήθεια. Σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω. Ένιωθα σχεδόν απτά το μισος της, τόσο έντονο ήταν.
    Σκέφτομαι μήπως όντως έτσι νιώθει. Αλλά δεν έχει σημασία πια.
    Ολες αυτες οι μικροαστικές εξελίξεις στις ζωές των άλλων,με απελπιζουν γιατί νιώθω ότι δεν είμαι πια αρκετά σημαντικός. Οτι ακόμα και να νοσω από κάτι σοβαρο ή να πάρω το νομπελ λογοτεχνίας, θα το ακούσουν εντελώς αδιάφοροι. Ότι σε μερικά χρόνια θα με ρωτάνε αν έκανα οικογένεια και θα κουνάνε συγκαταβατικα το κεφάλι.
    Σήμερα θα κλείσω εισιτήρια για ταξίδι μετά τη σεζόν. Αν ζω βέβαια μέχρι τότε γιατί νιώθω χάλια, ένα βάρος στο στήθος (μπορεί να είναι και από το αυχενικό, δεν ξέρω)

  13. #178
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν θέλω, αλλά ο κοινωνικός περιγυρος το εκλαμβανει αυτό ως αποτυχια. Επιπλεον το προβλημα δεν είναι ο γάμος αν και προφανως δεν μπορω να νυμφευθω οποτε το αποφασισω εκτός κι αν κάνω προταση γάμου σε καποια άγνωστη και για καποιο λογο δεχτεί.
    Το προβλημα είναι γενικά η μοναχική ζωή στην οποια έχω οδηγήσει τον εαυτό μου.
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Χθες κοιμήθηκα στεναχωρημένος και με βάρος στο στήθος,με αποτέλεσμα να δω τον χειρότερο εφιάλτη. Είδα ότι η φαντασίωση είχε βγάλει σκριν σοτ των μηνυμάτων μου στο ινστα και έλεγε ότι με μισεί και από κάτω απαντούσαν η διαχειριστρια κλπ ότι είμαι φρικτός και αν χρειάζεται βοήθεια. Σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω. Ένιωθα σχεδόν απτά το μισος της, τόσο έντονο ήταν.
    Σκέφτομαι μήπως όντως έτσι νιώθει. Αλλά δεν έχει σημασία πια.
    Ολες αυτες οι μικροαστικές εξελίξεις στις ζωές των άλλων,με απελπιζουν γιατί νιώθω ότι δεν είμαι πια αρκετά σημαντικός. Οτι ακόμα και να νοσω από κάτι σοβαρο ή να πάρω το νομπελ λογοτεχνίας, θα το ακούσουν εντελώς αδιάφοροι. Ότι σε μερικά χρόνια θα με ρωτάνε αν έκανα οικογένεια και θα κουνάνε συγκαταβατικα το κεφάλι.
    Σήμερα θα κλείσω εισιτήρια για ταξίδι μετά τη σεζόν. Αν ζω βέβαια μέχρι τότε γιατί νιώθω χάλια, ένα βάρος στο στήθος (μπορεί να είναι και από το αυχενικό, δεν ξέρω)
    Δεν είναι απλά να χει συνηθίσει κανείς στη μοναξιά, είναι και να μην βρίσκει ή να μην κατορθώνει ιδίως λόγω χαρακτήρα να βρει έτερον ήμισυ, διότι ο μοναχικός θέλει κάτι που να τον κατενθουσιάζει, κάτι που να ναι καλά γραμμένο στο βαθύ του υποσυνείδητο ως το ιδανικό, για να αλλάξει ζωή. Ο μοναχικός όντως νιώθει ότι δεν είναι ή ότι δεν είναι πια αρκετά σημαντικός, μάλλον στο να νιώθει αυτό, τον οδήγησε η απόρριψη ή απογοήτευση που γνώρισε από τις συμπεριφορές των άλλων. Η μοναχικότητα ακόμα κι όταν είναι ηθελημένη, πλην εξαιρεσεων, είναι αιτί απόγνωσης, γι αυτό μιλάς με λέξεις που παραπέμπουν σε τέτοιο συναίσθημα πχ αποτυχία και βάρος στο στήθος. Ιδίως αυτό το τελευταίο είναι γνώρισμα απόγνωσης, έντονης θλίψης, δλδ το βαρος στο στήθος. Στο μεταξύ γράφεις λογοτεχνικά ή απλά διαβάζεις λογοτεχνία? Η λογοτεχνία, μας φτιάχνει τη διάθεση με΄σα στην απογοήτευση και στα αρνητικά συναισθήματα, αλλα νοείται δεν αλλάζει τη ζωή μας. Για να αλλάξει η ζωή μας χρειάζεται και η αποδοχή των άλλων, διότι για να κάνεις πράγματα στη ζωή σου, δλδ για να αλλάξεις, χρειάζεται να είσαι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με ανθρώπους.
    γιάννης

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Χθες κοιμήθηκα στεναχωρημένος και με βάρος στο στήθος,με αποτέλεσμα να δω τον χειρότερο εφιάλτη. Είδα ότι η φαντασίωση είχε βγάλει σκριν σοτ των μηνυμάτων μου στο ινστα και έλεγε ότι με μισεί και από κάτω απαντούσαν η διαχειριστρια κλπ ότι είμαι φρικτός και αν χρειάζεται βοήθεια. Σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω. Ένιωθα σχεδόν απτά το μισος της, τόσο έντονο ήταν.
    Σκέφτομαι μήπως όντως έτσι νιώθει. Αλλά δεν έχει σημασία πια.
    Ολες αυτες οι μικροαστικές εξελίξεις στις ζωές των άλλων,με απελπιζουν γιατί νιώθω ότι δεν είμαι πια αρκετά σημαντικός. Οτι ακόμα και να νοσω από κάτι σοβαρο ή να πάρω το νομπελ λογοτεχνίας, θα το ακούσουν εντελώς αδιάφοροι. Ότι σε μερικά χρόνια θα με ρωτάνε αν έκανα οικογένεια και θα κουνάνε συγκαταβατικα το κεφάλι.
    Σήμερα θα κλείσω εισιτήρια για ταξίδι μετά τη σεζόν. Αν ζω βέβαια μέχρι τότε γιατί νιώθω χάλια, ένα βάρος στο στήθος (μπορεί να είναι και από το αυχενικό, δεν ξέρω)
    πιστευεις οτι το να νοσεις απο κατι σοβαρο, σε κανει να φαινεσαι ενδιαφερων;

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δεν είναι απλά να χει συνηθίσει κανείς στη μοναξιά, είναι και να μην βρίσκει ή να μην κατορθώνει ιδίως λόγω χαρακτήρα να βρει έτερον ήμισυ, διότι ο μοναχικός θέλει κάτι που να τον κατενθουσιάζει, κάτι που να ναι καλά γραμμένο στο βαθύ του υποσυνείδητο ως το ιδανικό, για να αλλάξει ζωή. Ο μοναχικός όντως νιώθει ότι δεν είναι ή ότι δεν είναι πια αρκετά σημαντικός, μάλλον στο να νιώθει αυτό, τον οδήγησε η απόρριψη ή απογοήτευση που γνώρισε από τις συμπεριφορές των άλλων. Η μοναχικότητα ακόμα κι όταν είναι ηθελημένη, πλην εξαιρεσεων, είναι αιτί απόγνωσης, γι αυτό μιλάς με λέξεις που παραπέμπουν σε τέτοιο συναίσθημα πχ αποτυχία και βάρος στο στήθος. Ιδίως αυτό το τελευταίο είναι γνώρισμα απόγνωσης, έντονης θλίψης, δλδ το βαρος στο στήθος. Στο μεταξύ γράφεις λογοτεχνικά ή απλά διαβάζεις λογοτεχνία? Η λογοτεχνία, μας φτιάχνει τη διάθεση με΄σα στην απογοήτευση και στα αρνητικά συναισθήματα, αλλα νοείται δεν αλλάζει τη ζωή μας. Για να αλλάξει η ζωή μας χρειάζεται και η αποδοχή των άλλων, διότι για να κάνεις πράγματα στη ζωή σου, δλδ για να αλλάξεις, χρειάζεται να είσαι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με ανθρώπους.
    Το βάρος ειναι λόγω της πλατης μου , έχω σκολιωση και στη μέση μου λειπει ένας σπονδυλος, απλως έχει χειροτερεψει τόσο πολυ που έχω θέματα ισορροπιας. Παιζει να έχω κανέναν όγκο. Θα εξηγούσε την μείωση ακοής , την ορθοστατικη κλπ.

    Σίγουρα βέβαια επηρεαζει και η πολυ κακή διάθεση μου.

    Γράφω και διαβαζω. Εχω βγάλει ένα βιβλίο. Τώρα έχω έτοιμο προς έκδοση το δεύτερο και γράφω το τρίτο. Εχω ήδη καποιες προτασεις αλλά έχω στειλει και σε άλλους εκδοτικούς για να δω τις επιλογες μου. Σήμερα με απερριψε παλι ένας. Με ενόχλησε αν και έχω μάθει να μην δίνω σημασία,αλλιώς δεν επιβιωνεις. Αλλά με ενόχλησε. Μετριοτητες εχουν όνομα και εγώ ακόμα παλευω για τα αυτονοητα.

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 19:50
  5. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •