Πολύποδες και φόβος για καρκίνο στο έντερο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12

    Πολύποδες και φόβος για καρκίνο στο έντερο

    Καλημέρα παιδιά πριν δυο χρόνια έκανα πρώτη φορά κολονοσκόπηση ήμουν τότε 32 αφαιρέθηκε ένας πολύποδας 0,7cm σωληνοειδές αδενωμα με χαμηλού βαθμού επιθιληακη νεοπλασια χωρίς ίχνος κακοήθειας τώρα πλησιάζει ο καιρός για να κάνω τον επανέλεγχο ο γιατρός μου πρότεινε στα 3 χρόνια δηλαδή περίπου σε 6-8 μήνες θα πρέπει να την κάνω ! Από την εμπειρια σας τι μπορεί να βρεθεί τώρα πάλι στο έντερο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια κακοήθεια ; Περιμένω το πρώτο μου παιδί τώρα και δεν ξέρω με έχει αγχώσει αυτή η κατάσταση όσο τίποτα άλλο δεν
    Μπορώ να συγκεντρωθώ πουθενά ! Έχω διαβάσει και τόσα στο Ίντερνετ που έχω τρομοκρατηθεί πραγματικά ! Όσοι βγάζουν πολύποδες παθαίνουν και καρκίνο στο έντερο ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εφ οσον κανεις συστηματικα κολονοσκοπηση ειναι αδυνατον καποιος πολυποδας να εξελιχθει σε κακοηθεια γιατι θα αφαιρεθει την ιδια στιγμη που θα τον δει ο γιατρος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Τι να πω μακαρι να είναι έτσι ! δυστυχώς ζω στην Γερμανία και τα γερμανικά μου είναι πολύ φτωχά με αποτέλεσμα να κάνω τις μεταφράσεις μόνος μου και να τρομοκρατουμαι αφού δεν καταλαβαίνω λέξη από αυτά που μου λέει ο γιατρός ! Απλά διάβασα διάφορες ιστορίες στο Ίντερνετ με πολύποδες που εξελίχθηκαν σε καρκίνους και είχα την εντύπωση πως οποίος παρουσιάζει πολύποδα θα πάθει και καρκίνο ???? και μάλλον αυτό είναι που με έφτασε και στο σημείο που είμαι τώρα ! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σου ! Να είσαι καλά φίλε μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπέρα φίλε μου!Σε 15 μέρες,έχω να κάνω κολονοσκόπηση και ήδη τρέμω από το φόβο και τον πανικό.Μου έχει κολλήσει στο μυαλό,ότι έχω κάτι κακό.Ειχα κάνει πρώτη φορά,πριν 10 χρόνια,γιατί πόναγε για μήνες η κοιλιά μου.Εδειξε απλά σπαστική κολίτιδα.Οι εξετάσεις αίματος που έκανα αρχες Σεπτέμβρη,ήταν νορμάλ εκτός απο το CRP(δείκτης φλεγμονής)που με όριο το 0.50 είχα 0.77 και ο σίδηρος που έχει από 50 στο 42.Ολα αυτά συν ότι μερικές φορές,έχω κάνα δύο μικρές κηλίδες αίμα όταν πάω τουαλέτα,με έχουν κάνει να πιστεύω ότι έχω κάτι σοβαρό.Βεβαια έχω και αιμορροΐδες 15 χρόνια και είμαι πλέον 36.Λογικα αν ειχα κάτι τόσο σοβαρό,θα είχα όρεξη για φαγητό,θα είχα δυνάμεις να γυμνάζομαι,δε θα είχαν δείξει κάτι παραπάνω οι εξετάσεις αίματος?πχ αναιμία,CRP τριψήφιο αριθμό,ΤΚΕ το ίδιο.Θα ήθελα την γνώμη σου.Ειμαι νοσοφοβικος,από τότε που πήγαινα ακόμα λύκειο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπέρα φίλε μου!Σε 15 μέρες,έχω να κάνω κολονοσκόπηση και ήδη τρέμω από το φόβο και τον πανικό.Μου έχει κολλήσει στο μυαλό,ότι έχω κάτι κακό.Ειχα κάνει πρώτη φορά,πριν 10 χρόνια,γιατί πόναγε για μήνες η κοιλιά μου.Εδειξε απλά σπαστική κολίτιδα.Οι εξετάσεις αίματος που έκανα αρχες Σεπτέμβρη,ήταν νορμάλ εκτός απο το CRP(δείκτης φλεγμονής)που με όριο το 0.50 είχα 0.77 και ο σίδηρος που έχει από 50 στο 42.Ολα αυτά συν ότι μερικές φορές,έχω κάνα δύο μικρές κηλίδες αίμα όταν πάω τουαλέτα,με έχουν κάνει να πιστεύω ότι έχω κάτι σοβαρό.Βεβαια έχω και αιμορροΐδες 15 χρόνια και είμαι πλέον 36.Λογικα αν ειχα κάτι τόσο σοβαρό,θα είχα όρεξη για φαγητό,θα είχα δυνάμεις να γυμνάζομαι,δε θα είχαν δείξει κάτι παραπάνω οι εξετάσεις αίματος?πχ αναιμία,CRP τριψήφιο αριθμό,ΤΚΕ το ίδιο.Θα ήθελα την γνώμη σου.Ειμαι νοσοφοβικος,από τότε που πήγαινα ακόμα λύκειο.
    Καλησπέρα mina,

    Έχω και εγώ κολονοσκοπηση το επόμενο διάστημα. Πιστεύω ότι οι δείκτες φλεγμονής όπως και οι υπόλοιπες εξετάσεις αίματος θα έδειχναν κατι εάν είχες κάτι πράγματι. Όσον αφορά τις κηλίδες αίματος μπορεί να γίνει από αιμορροΐδες ή ακόμα και από τραυματισμό της πρωκτικης περιοχής, το οποίο συμβαίνει συχνά και δεν είναι σημαντικό. Εύχομαι να πάει καλά η εξέταση σου και να ηρεμήσεις.

Similar Threads

  1. Φόβος για καρκίνο!!!(SOS)
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-2021, 00:39
  2. Φόβος για καρκινο
    By agapoula in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2019, 17:16
  3. Φόβος για καρκινο
    By cyrax in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-2016, 04:54
  4. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 01:51
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •