κινδυνευω να μεινω ανεργος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458

    κινδυνευω να μεινω ανεργος?

    εχω ενα μηνα ψαχνω δουλεια... ψαχνω πανω στο αντικειμενο που εχω σπουδασει και δεν εχω δουλεψει σε κατι διαφορετικο διοτι εκει θα παω ανεδικευτος εργατης... το θεμα ειναι οτι με προβληματιζει οτι εχουν θεσπισει μεσα στην πολιτικη τους να ζητουν απο το εργατικο προσωπικο απαραιτητα να ειναι εμβολιασμενο... εχω απορριφθει τρεις φορες απο τρεις διαφορετικους εργοδοτες γιατι και μονο δεν πληρωσα αυτο το κρητηριο του εμβολιου... τελικα ειναι να λες πρεπει να βρουμε να λαδωσουμε να παρουμε το χαρτι οτι ειμαστε εμβολιασμενοι? αν θεωρουσα οτι ο κορονοιος ειναι επκυνδινη ασθενεια θα ειχα εμβολιαστει εδω και καιρο... δεν μου αρεσει να υπαρχουν λογοι ανωτερης βιας για να προβω σε μια καταγκαστικη πραξη.... σαν ατομο ειμαι νεος, υγιης και δεν συναδραμουν σοβαροι λογοι υγειας για να φοβαμαι να μην ξανα κολλησω ιο.... γενικα κανω την ερευνα μου, ποσοι συναδελφοι εχουν εμβολιαστει απλα για να εχουν δουλιτσα? δηλαδη νιωθω σαν μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....θα επιθυμουσα αποψεις κυριως ατομων που δεν ηταν δεχτικοι τοσο στο εμβολιο.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΜΕ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Σε καταλαβαίνω και εγώ λογικά σε κάτι μήνες θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω δουλειά. Αλλά δεν έχω κάνει το εμβόλιο και δεν πρόκειται. Λες να μην βρίσκω δουλεια; Αν επιτρέπεται μπορείς να μου πεις ΠΟΤΕ σε ρωτάνε αν εχεις εμβολιαστει; Από το τηλέφωνο πριν την συνέντευξη; Ή κατά την συνέντευξη ή μετα;
    Και σε τι αντικείμενο ψάχνεις δουλεια, εννοώ εταιρείες, εργοστάσια, σουπερ μαρκετ πχ λεω τωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εχω ενα μηνα ψαχνω δουλεια... ψαχνω πανω στο αντικειμενο που εχω σπουδασει και δεν εχω δουλεψει σε κατι διαφορετικο διοτι εκει θα παω ανεδικευτος εργατης... το θεμα ειναι οτι με προβληματιζει οτι εχουν θεσπισει μεσα στην πολιτικη τους να ζητουν απο το εργατικο προσωπικο απαραιτητα να ειναι εμβολιασμενο... εχω απορριφθει τρεις φορες απο τρεις διαφορετικους εργοδοτες γιατι και μονο δεν πληρωσα αυτο το κρητηριο του εμβολιου... τελικα ειναι να λες πρεπει να βρουμε να λαδωσουμε να παρουμε το χαρτι οτι ειμαστε εμβολιασμενοι? αν θεωρουσα οτι ο κορονοιος ειναι επκυνδινη ασθενεια θα ειχα εμβολιαστει εδω και καιρο... δεν μου αρεσει να υπαρχουν λογοι ανωτερης βιας για να προβω σε μια καταγκαστικη πραξη.... σαν ατομο ειμαι νεος, υγιης και δεν συναδραμουν σοβαροι λογοι υγειας για να φοβαμαι να μην ξανα κολλησω ιο.... γενικα κανω την ερευνα μου, ποσοι συναδελφοι εχουν εμβολιαστει απλα για να εχουν δουλιτσα? δηλαδη νιωθω σαν μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....θα επιθυμουσα αποψεις κυριως ατομων που δεν ηταν δεχτικοι τοσο στο εμβολιο.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΜΕ!
    εσυ εισαι (ή νομιζεις οτι εισαι) υγιης και ανθεκτικος.
    άλλοι δεν ειναι ομως. αλλα εσενα δεν σε ενδιαφερει ποιους θα κολλησεις εφοσον (νομιζεις) οτι τις ασχημες παρενεργειες του ιου θα τις γλυτωσεις εσυ ατομικα.

    ενας εργοδοτης που σε προσλαμβανει, διακινδυνευει την δουλεια του, γιατι αν κολλησεις τον ιο, θα τους κολλησεις ολους εκει μεσα και θα κλεισει η εταιρια.
    προκειμενου να εχει τις πιθανοτητες με το μερος του, δεν προσλαμβανει ανεμβολιαστους και καλα κανει.

    μην μπερδευετε την αρση των μετρων με το τελος της πανδημιας. ο ιος ειναι εδω. τα νουμερα ειναι εκει που ηταν περισυ τον ιουνιο ΑΚΡΙΒΩΣ. που σημαινει οτι ερχεται αναζωπυρωση παλι σε λιγο καιρο.
    ας κινειται ο καθενας κατα συνειδηση μεσα στα ορια του νομου, αλλα τουλαχιστον καταλαβετε γιατι δεν σας θελουν. απλο ειναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ετσι ειναι οπως τα λεει η ρεμεντυ, η αδελφη μου εβγαλε την μασκα ( αφου ετσι ειπαν , ασχετα αν την επανεφεραν ) και κολλησε
    και τωρα ειναι σε καραντινα , για μην κολλησει και τα παιδια της .....και αυτη ηταν υγιεστατη ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Τι λένε κάποια έξυπνοι ;;; ΟΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ;;; Δεν έχουν κλείσει μαγαζιά επειδή κόλλησαν ... όλοι εμβολιασμένοι ;;;
    Στο μεταξύ για να τα πάρουν από τη "βιομηχανία του τουρισμού" , όλα ελεύθερα.
    Αν δει κανείς σελίδες με φωτογραφίες από σκυλάδικα κτλ ... ο ένας πάνω στον άλλο , πίνουν από τα ίδια ποτήρια ... ΜΑΣΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ... ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ...
    σαν να είναι δεκαετία του 90 .
    Στα ρημάδια τα σούπερ μάρκετ, σάββατο μεσημέρι , 5000 άτομα, οι 4955 χωρίς μάσκα.
    Χώρα σούργελο .

  6. #6
    Δεν ειπε κανεις οτι οι εμβολιασμενοι δεν κολλανε. Εχουν ομως μικροτερες πιθανοτητες νοσησης ή αν κολλησουν το περνουν αρκετα πιο ηπια. Τωρα για τους εργοδοτες για μενα ειναι λογικο να προτιμουν εμβολιασμενους αλλα αυτο ειναι στη κριση του καθενος. Εχω δει και εργοδοτες φανατικα ανεμβολιαστους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post
    Δεν ειπε κανεις οτι οι εμβολιασμενοι δεν κολλανε. Εχουν ομως μικροτερες πιθανοτητες νοσησης ή αν κολλησουν το περνουν αρκετα πιο ηπια. Τωρα για τους εργοδοτες για μενα ειναι λογικο να προτιμουν εμβολιασμενους αλλα αυτο ειναι στη κριση του καθενος. Εχω δει και εργοδοτες φανατικα ανεμβολιαστους.
    πω ρε φιλε. μονο τους βλακες δεν μπορω.
    δλδ..αυτο το τοσο απλο που λες, ποσο βλακας πρεπει να εισαι για να μην εννοεις να το εμπεδωσεις.
    ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΑ. ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ.

    εννοειται οτι αν ο ιδιος ο εργοδοτης ειναι ψεκ, δεν θα εχει προβλημα με τους ανεμβολιαστους...
    εξαιρω απο τους ψεκ τους ΛΙΓΟΥΣ που για λογους υγειας δεν κανει να εμβολιαστουν.

    υ.γ. και εννοειται οτι ασχετως υποχρεωτικων μετρων, τις μασκες πρεπει να τις φοραμε σε συνωστισμο. 100% θα κολλησουμε αν τις βγαλουμε.

  8. #8
    Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι ειμαστε η χωρα με τους περισσοτερους ανεμβολιαστους στην Ευρωπη. Το ειρωνικο της υποθεσης ειναι οτι πολλοι απο μας κατα καιρους εχουμε injectαρει στο σωμα μας τρισχειροτερα πραγματα και δεν το καταλαβαινουμε.

    Στο στρατό τη πρωτη μερα μας εμβολιαζαν με το περιφημο 'κοκτεηλ', που ειχε μεσα τα παντα. Απο αντιτετανικο που καναμε στο δημοτικο, αντιλυσσικο μεχρι δε ξερω και γω τι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ο μισος λοχος και βαλε για μια βδομαδα δε μπορουσε να κουνησει το χερι του. Αλλοι παλι, ανθρωποι σαν και μας, εχουμε παρει της παναγιας τα ματια απο αντικαταθλιπτικα και αλλες ουσιες. Και καθομαστε τωρα και εναντιωνομαστε σε ενα εμβολιο που στη χειροτερη των περιπτωσεων απλα δεν θα σου κανει κατι και μπορει να κολλησεις καποια στιγμη. Οτι δηλαδη θα συνεβαινε και αν δεν το εκανες.

    Δε μπορω να σκεφτω τι θα γινοταν αν ο κοσμος ειχε τις ιδιες ακριβως αντιδρασεις διαχρονικα σε παλαιοτερες πανδημιες. Δεκαετιες 20-30 με την ευλογια, τον τετανο, την γριπη οταν πρωτοεμφανιστηκε, τη φυματιωση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καποιες βαλκανικες χωρες που ειναι ευρωπη, ειναι χειροτερα απο μας απ οτι ξερω. πχ βουλγαρια..

    οσο για τις παλιες πανδημιες που λες, και τοτε υπηρχαν αντιεμβολιαστες. οι περισσοτεροι πεθαναν στην πανδημια, φυσικα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post
    Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι ειμαστε η χωρα με τους περισσοτερους ανεμβολιαστους στην Ευρωπη. Το ειρωνικο της υποθεσης ειναι οτι πολλοι απο μας κατα καιρους εχουμε injectαρει στο σωμα μας τρισχειροτερα πραγματα και δεν το καταλαβαινουμε.

    Στο στρατό τη πρωτη μερα μας εμβολιαζαν με το περιφημο 'κοκτεηλ', που ειχε μεσα τα παντα. Απο αντιτετανικο που καναμε στο δημοτικο, αντιλυσσικο μεχρι δε ξερω και γω τι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ο μισος λοχος και βαλε για μια βδομαδα δε μπορουσε να κουνησει το χερι του. Αλλοι παλι, ανθρωποι σαν και μας, εχουμε παρει της παναγιας τα ματια απο αντικαταθλιπτικα και αλλες ουσιες. Και καθομαστε τωρα και εναντιωνομαστε σε ενα εμβολιο που στη χειροτερη των περιπτωσεων απλα δεν θα σου κανει κατι και μπορει να κολλησεις καποια στιγμη. Οτι δηλαδη θα συνεβαινε και αν δεν το εκανες.

    Δε μπορω να σκεφτω τι θα γινοταν αν ο κοσμος ειχε τις ιδιες ακριβως αντιδρασεις διαχρονικα σε παλαιοτερες πανδημιες. Δεκαετιες 20-30 με την ευλογια, τον τετανο, την γριπη οταν πρωτοεμφανιστηκε, τη φυματιωση.
    ξεχασες το αντικαυλωτικο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by little View Post
    Σε καταλαβαίνω και εγώ λογικά σε κάτι μήνες θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω δουλειά. Αλλά δεν έχω κάνει το εμβόλιο και δεν πρόκειται. Λες να μην βρίσκω δουλεια; Αν επιτρέπεται μπορείς να μου πεις ΠΟΤΕ σε ρωτάνε αν εχεις εμβολιαστει; Από το τηλέφωνο πριν την συνέντευξη; Ή κατά την συνέντευξη ή μετα;
    Και σε τι αντικείμενο ψάχνεις δουλεια, εννοώ εταιρείες, εργοστάσια, σουπερ μαρκετ πχ λεω τωρα.
    κατα την διαρκεια της συνεντευξης ενω μιλαμε για να δει τις προηγουμενες εργασιακες εμπειριες μου κτλ... η επικοινωνια για πρωτο βημα γινετε απο μακρια με καμερα και μετα απο κοντα απο τα γραφεια... μεσα σε αυτα ρωταει αν ειμαι εμβολιασμενος και ζηταει και να στειλω και το αντιστοιχο πιστοποιητικο εμβολιασμου... εκει δηλωνω οτι δεν ειμαι... με ενημερωνει οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε την συνεργασια μας επειδη η πολιτικη της εταιρειας ειναι να ζηταει εμβολιασμενο προσωπικο... αφηνει ανοιχτο το ενδεχομενο πως αν εμβολιαστω μπορει να υπαρξει συνεργασια...

    το θεμα δεν αφορα την μεταδοτικοτητα του ιου ή την επικυνδινοτητα αφορα σε μια πραξη καταναγκασμου...δεν αφορα το ποσους θα κολλησω εγω ή ποσοι θα με κολλησουν, αφορα ενα συγκεκριμενο εργασιακο προφιλ... και αυτο με προβληματιζει γιατι οπως υπαρχουν και οι πλαστες ταυτοτητες εγω ψαχνομαι σε τετοια κατευθυνση... και πισω απο ολα η αποφαση της εταιριας για αυτην την πολιτικη δεν εχει κανενα μα κανενα υγειονομικο συμφερον αλλα οικονομικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post

    Δε μπορω να σκεφτω τι θα γινοταν αν ο κοσμος ειχε τις ιδιες ακριβως αντιδρασεις διαχρονικα σε παλαιοτερες πανδημιες. Δεκαετιες 20-30 με την ευλογια, τον τετανο, την γριπη οταν πρωτοεμφανιστηκε, τη φυματιωση.
    φιλε χωρις να θελω να φανω οτι εμεις που ειμαστε κατα του εμβολιου, ειμαστε οι σωστοι ή οι λαθος... εμενα προσωπικα και μιλαω για την δικη μου αποψη, καποιος αλλος μπορει να πιστευει κατι διαφορετικο και δεν εμβολιαζεται... ειναι πως χρονια τωρα στα σχολεια κολλουσαμε ενα σωρο ιωσεις ή μια πισω απο την αλλη, οπου ημασταν πολλα ατομα ολοι ειχαμε συμπρωματα πυρετου, κουρασης, καταρροης κτλ... ποτε μα ποτε δεν εκλεισαν τα σχολεια, δεν βαλαμε μασκα και δεν πηγαιναμε σπιτι με φοβο μην κολλησουμε τους δικους μας.. εμφανιστηκε μια ιωση που καθε χρονο βγαινει και μια νεα ιωση οπως η Η1Ν1...σχετικα με ολο αυτο οι ενδοιασμοι μου ηταν στο γεγονος οτι ανακατεφτηκαν οτι αφορα παγκοσμιος οργανισμος υγειας κτλ κτλ για να παρει παγκοσμιες διαστασεις και να περιμενουμε ενα οπλο για να αντιμετωπισουμε την πανδημια... σε ενα χρονο βγηκε το εμβολιο και τελικα αναρωτιεμαι γιατι να κανω ενα εμβολιο που θα πηρε βεβιασμενες εγκρισεις και πιστοπιησεις για να βγει αρων αρων? δηλαδη επειδη εκαναν τοσες δοσεις σε τοσους ανθρωπους εγω πρεπει να ειμαι καθησυχασμενος? δεν μοιαζει περισσοτερο σαν ενα οικονομικο σκαναδαλο για να θησαυρησουν μερικοι μερικοι? και εγω μαζι σου για τα εμβολια, αλλα οταν χρειαστηκαν για τον τετανο τοσα χρονια μελετης κτλ για να βγει ενα εμβολιο που βοηθαει εγω δεν μπορω να εχω καμια εμπιστοσυνη, στον εοφ, στην fda, στο που, και σε ολους αυτους τους οργανισμους...οταν μετα απο 1 χρονο βγαζουν εμβολιο και στην τελικη δεν αποθαρρυνα κανεναν να κανει το εμβολιο, εξεφρεσα οτι εγω σαν βασιλης, δεν κινδυνευω απο τον ιο και δεν το χρειαζομαι το εμβολιο.. ο καθενας ας κανει οτι θελει για τον εαυτο του, αλλα οχι επιβολες, δεν θελω να μου επιβαλουν κατι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ εισαι (ή νομιζεις οτι εισαι) υγιης και ανθεκτικος.
    άλλοι δεν ειναι ομως. αλλα εσενα δεν σε ενδιαφερει ποιους θα κολλησεις εφοσον (νομιζεις) οτι τις ασχημες παρενεργειες του ιου θα τις γλυτωσεις εσυ ατομικα.

    ενας εργοδοτης που σε προσλαμβανει, διακινδυνευει την δουλεια του, γιατι αν κολλησεις τον ιο, θα τους κολλησεις ολους εκει μεσα και θα κλεισει η εταιρια.
    προκειμενου να εχει τις πιθανοτητες με το μερος του, δεν προσλαμβανει ανεμβολιαστους και καλα κανει.

    μην μπερδευετε την αρση των μετρων με το τελος της πανδημιας. ο ιος ειναι εδω. τα νουμερα ειναι εκει που ηταν περισυ τον ιουνιο ΑΚΡΙΒΩΣ. που σημαινει οτι ερχεται αναζωπυρωση παλι σε λιγο καιρο.
    ας κινειται ο καθενας κατα συνειδηση μεσα στα ορια του νομου, αλλα τουλαχιστον καταλαβετε γιατι δεν σας θελουν. απλο ειναι.
    Μα και οι εμβολιασμένοι κολλάνε και μεταδίδουν! ΟΛΟΙ οσοι ξερω που κολλησαν ηταν εμβολιασμενοι. Αυτό που λες δεν εχει καμία βάση και λογική!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πω ρε φιλε. μονο τους βλακες δεν μπορω.
    δλδ..αυτο το τοσο απλο που λες, ποσο βλακας πρεπει να εισαι για να μην εννοεις να το εμπεδωσεις.
    ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΑ. ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ.

    εννοειται οτι αν ο ιδιος ο εργοδοτης ειναι ψεκ, δεν θα εχει προβλημα με τους ανεμβολιαστους...
    εξαιρω απο τους ψεκ τους ΛΙΓΟΥΣ που για λογους υγειας δεν κανει να εμβολιαστουν.

    υ.γ. και εννοειται οτι ασχετως υποχρεωτικων μετρων, τις μασκες πρεπει να τις φοραμε σε συνωστισμο. 100% θα κολλησουμε αν τις βγαλουμε.
    Τι πιο σπάνια λες; Το αντιθετο συμβαινει κολλανε αβέρτα! Και ξερω ατομα ανεμβολιαστα που ηρθαν σε επαφη μαζι τους ενω νοσουσαν και δεν κολλησαν. Επίσης χαρακτηρισμοί όπως βλάκας μάλλον σε εσένα ανήκουν όταν όσα λες ειναι ανυπόστατα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Εν τω μεταξύ ο θεματοθέτης ειπε εξαρχής πως δεν θέλει να γινει τιμπειτ μεταξυ εμβολιασμενων και μη αλλά κάποιοι δεν το σεβάστηκαν!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Να μείνω σπίτι?
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2020, 15:05
  2. Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 129
    Last Post: 22-12-2016, 22:41
  3. κινδυνευω απο καταθλιψη..
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 16:23
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΩ..
    By ME&I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-2011, 14:43
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •