Μεγάλη αγανάκτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    4

    Μεγάλη αγανάκτηση

    Παιδιά θέλω τη γνώμη σας. Ξεκίνησα με 20μγ Σεροξάτ, τότε είχα μόνο την κλασική κρίση πανικού και υπερβολικό άγχος. Μετά από χρόνια μου έτυχε μια υποτροπή μικρή και το αύξησα στα 30μγ, όλα καλά για αρκετά πάλι χρόνια. Με τον κοβιντ τα λοκ ντάουν τα εμβόλια και κάτι διάφορα άλλα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζα τότε μου έσκασε ένα μεγάλο πακέτο υποτροπής με συμπτώματα άγχους, στρες, κρίσεις πανικού, κατάθλιψης και ιδεοληψίες(το χειρότερο όλων). Από τότε το αύξησα στα 40μγ περνάνε δύο μήνες τίποτα μετά στα 50μγ περνάνε πάλι δύο μήνες τίποτα τώρα έχω φτάσει στα 60μγ, έχω δει βελτίωση αλλά οι ιδεοληψίες δεν περνάνε με τίποτα, έχω ακόμη ενοχλήσεις, μια μέρα λίγο άλλες καθόλου άλλες αρκετά. Έχω αγανακτήσει πια, εγώ πότε θα γίνω καλά;;;
    Μήπως κάνω κάτι λάθος;;; Ο γιατρός μου μου λέει υπομονή... Κάνω υπομονή αλλά θέλω η ψυχή μου να ηρεμήσει κάποια στιγμή και δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα... Τι λέτε εσείς; Κάποια εμπειρία; Κάποια γνώμη;

  2. #2
    Προσωπικα εχω καταληξει στο οτι οσα φαρμακα ή θεραπειες και να κανει καποιος, αν περιμενει αποκλειστικα απο αυτα χωρις να θελει και ο ιδιος να βοηθηθει πρακτικα ειναι δυσκολο. Το αντεπιχειρημα προφανως ειναι πως δεν εχουν ολοι την ιδια διαθεση ή ικανοτητα να κανουν πραγματα για τον εαυτο τους και προφανως το καταλαβαινω απολυτα.

    Νομιζω πως για τα φαρμακα λογικα χρειαζεται συχνη αλλαγη αγωγης οταν αποκτουμε ανοσια σε καποια ή δεν μας πιανουν, μεχρι να σταθεις τυχερος και να βρεις το "φαρμακο σου".
    Last edited by Velcoro; 17-06-2022 at 20:18.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Συμφωνώ με τον προλαλησαντα ως προς το ότι δεν πρέπει να τα περιμένεις όλα από το φάρμακο. Ο σωστός γιατρός οφείλει να στο πει αυτό. Ψυχοθεραπεία έχεις δοκιμάσει;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Προ 12 ετίας στις πρώτες μου κρίσεις πανικού με συνοδεία καταθλιπτικά επεισόδια, έπαιρνα σεροξατ των 20mg για 5 έτη. Μου έκρυψαν κάτω από το χαλί τα συμπτώματα διότι στηρίχθηκα μόνο στα φάρμακα και δεν δούλεψα με εμένα ώσπου βαρέθηκα να τα παίρνω και τα έκοψα σταδιακά. Μετά τη διακοπή τους ξεκίνησα ψυχοθεραπεία την οποία και συνεχίζω ακόμα, παρόλα αυτά υποτροπιασα ξαφνικά ενώ ήμουν στα καλύτερά μου. Επειδή λοιπόν, δεν ήθελα να χάσω άλλο χρόνο, κατάλαβα τα σημάδια, πήγα στον γιατρό (όχι στον παλιό) και μου έδωσε την πιο ήπια δόση εφεξορ τη οποία και παίρνω εδώ κ 1 μήνα περίπου. Είχα άμεση ανταπόκριση μου είπε, για δύο λόγους : 1) θέλω πολύ να γίνω καλά και αναγνώρισα σημάδια και 2) γιατί έχω κάνει ψυχοθεραπεία χρόνια . Ο συνδυασμός βοηθάει τρομερά, επίσης, καλή διατροφή, άσκηση, ξεκούραση, υγιές περιβάλλον (όσο γίνεται), οριοθέτηση, φροντίδα εαυτού και ελπίδα για μια ζωή που έχουμε ονειρευτεί, με ή χωρίς φάρμακα....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post
    Προσωπικα εχω καταληξει στο οτι οσα φαρμακα ή θεραπειες και να κανει καποιος, αν περιμενει αποκλειστικα απο αυτα χωρις να θελει και ο ιδιος να βοηθηθει πρακτικα ειναι δυσκολο. Το αντεπιχειρημα προφανως ειναι πως δεν εχουν ολοι την ιδια διαθεση ή ικανοτητα να κανουν πραγματα για τον εαυτο τους και προφανως το καταλαβαινω απολυτα.

    Νομιζω πως για τα φαρμακα λογικα χρειαζεται συχνη αλλαγη αγωγης οταν αποκτουμε ανοσια σε καποια ή δεν μας πιανουν, μεχρι να σταθεις τυχερος και να βρεις το "φαρμακο σου".
    Συμφωνω 100% !!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αλλα και εμενα ηταν ενας απο αυτους τους λογους που με οδηγησαν στην δημιουργια λογαριασμου στο φορουμ... νομιζα οτι οσο καιρο τα παιρνω θα με βοηθουν και οσο περιθσσοτερα παιρνω ταυτοχρονα και σε υψηλοτερη δοση τοσο πιο αποτελεσματικα ειναι... εφτασα να παιρνω δυο διαφορετικα στην μεγιστη δοση το καθενα και το αποτελεσμα ηταν μετριο... αρκετα μετριο για να το βαλω με το ζορι 35%... εκτοτε διαπιστωσα και εγω απο το φορουμ οτι καποτε κανουν κορεσμο.. δηλαδη ενω μπορει να βοηθησει στην αρχη μετα ερχεται ο κορεσμος... για να το αντιμετωπισουν αυτο οι ψυχιατροι απλα αλλαζουν σκευασμα αλλα χωρις ιδιαιτερη επιτυχια αφου ειναι καπως ομοια στον τροπο δρασης

Similar Threads

  1. Αγανάκτηση
    By yeuyoga in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2021, 10:32
  2. Αγανάκτηση
    By StressedOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-06-2020, 22:38
  3. Αγανάκτηση!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-03-2017, 01:09
  4. αγανάκτηση
    By ΜΑΙΡΟΥΛΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 12-11-2015, 20:31
  5. Οικογενεια παλια κ συγχρονη εποχη,Προβληματισμος κ αγανακτηση
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2013, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •