Απελπισία.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 60 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 900
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    [QUOTE=Αποστολια;1196938 δεν λύνεται καθώς είμαι ανεραστη και ασεξουαλ.[/QUOTE]
    Μα αν θεωρουσες τον εαυτο σου ανεραστο και ασεξουαλ δεν θα ασχολιοσουν τοσο με το σεξ (σε θεωρητικο επιπεδο μαλιστα!)

  2. #17
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Μα αν θεωρουσες τον εαυτο σου ανεραστο και ασεξουαλ δεν θα ασχολιοσουν τοσο με το σεξ (σε θεωρητικο επιπεδο μαλιστα!)
    Ασχολούμαι γιατί για να έχω αυτόν που θέλω πρέπει να κάνω σεξ.αν δεν κάνω σεξ έφυγε. Όχι ο παντρεμένος γενικά μιλάω τώρα.
    Δηλαδή θέλω να κάνω μια σχέση που να είμαι ερωτευμένη και εγώ και αυτός μαζί. Δεν μπορώ όμως να ερωτευτω τον οποιονδήποτε λογω της ασεξουαλικοτητας μου.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Λίγο μπερδεύτηκα... γράφεις στο πρώτο σου post "...με βλέπει μόνο για σεξ (πράγμα το οποίο εγώ δεν μπορώ να του δώσω καθώς δεν έχω κάνει ποτέ σεξ αν και παρα πολύ μεγάλη σε ηλικια)...".
    Με τη σχέση σου πώς και δεν έχετε κάνει ενώ είστε αρκετά χρόνια μαζί;

  4. #19
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Λίγο μπερδεύτηκα... γράφεις στο πρώτο σου post "...με βλέπει μόνο για σεξ (πράγμα το οποίο εγώ δεν μπορώ να του δώσω καθώς δεν έχω κάνει ποτέ σεξ αν και παρα πολύ μεγάλη σε ηλικια)...".
    Με τη σχέση σου πώς και δεν έχετε κάνει ενώ είστε αρκετά χρόνια μαζί;
    Είμαι 34.και ακομη δεν έχω κανει σεξ.με τον φίλο μου δεν έχουμε κάνει σεξ.εγώ έχω μεγάλη φοβια (αγνωστος ο λογος) ο φίλος μου ολοκληρωνει αμεσως και δεν έχει και εμπειριες αλλά θεωρω ότι το βασικό πρόβλημα στο σεξ το έχω εγώ. Δηλαδή αυτός και με λίγα δευτερόλεπτα μπορει να κάνει σεξ εγώ παλι δεν μπορώ.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Συγνώμη που επιμένω να κάνω προσωπικές ερωτήσεις, απλά εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος. Εννοείται απαντάς σε ό,τι θέλεις εσύ.
    Δηλαδή έχετε δοκιμάσει κ κρατάει λίγα δευτερόλεπτα είτε γιατί εκείνος ολοκληρώνει είτε επειδή εσύ δε θες άλλο;
    Ή ολοκληρώνει με άλλους τρόπους;

  6. #21
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Συγνώμη που επιμένω να κάνω προσωπικές ερωτήσεις, απλά εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος. Εννοείται απαντάς σε ό,τι θέλεις εσύ.
    Δηλαδή έχετε δοκιμάσει κ κρατάει λίγα δευτερόλεπτα είτε γιατί εκείνος ολοκληρώνει είτε επειδή εσύ δε θες άλλο;
    Ή ολοκληρώνει με άλλους τρόπους;
    Ολοκληρωνουμε με άλλους τρόπους εκτός από διείσδυση. Όταν όμως πάμε να δοκιμάσουμε και προσπαθουμε πριν μπει τελειωνει.Εγώ είμαι σφιγμενη άρα δεν μπορεί με τίποτα να γίνει αφού μάλλον δεν τον αφήνω εγώ.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Γράφεις, επίσης, στο πρώτο post "Ο μόνος λόγος που ήθελα να βρεθούμε είναι μήπως μου ξυπνήσει το πάθος για να δοκιμασω να κάνω σεξ.".

    Με το σύντροφό σου δεν το νιώθεις αυτό; Με τους άλλους τρόπους που εφαρμόζετε, πώς νιώθεις; Σου αρέσουν ή είναι αγγαρεία ορισμένες φορές;
    Είχες ποτέ κάποιο σύντροφο με τον οποίο ένιωθες πάθος για να κάνετε σεξ;

  8. #23
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Γράφεις, επίσης, στο πρώτο post "Ο μόνος λόγος που ήθελα να βρεθούμε είναι μήπως μου ξυπνήσει το πάθος για να δοκιμασω να κάνω σεξ.".

    Με το σύντροφό σου δεν το νιώθεις αυτό; Με τους άλλους τρόπους που εφαρμόζετε, πώς νιώθεις; Σου αρέσουν ή είναι αγγαρεία ορισμένες φορές;
    Είχες ποτέ κάποιο σύντροφο με τον οποίο ένιωθες πάθος για να κάνετε σεξ;
    Στην πρώτη μου σχέση είχα ερωτευτει πάρα πολυ αλλά επειδή δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του απεναντι μου κλειδωσα και ερωτικά μαζί του.επιθυμία είχά μεγάλη τότε αλλά είχα και θυμό γιατί μου φεροταν σαν σκουπιδι.

    Με την δεύτερη μου σχέση με αυτόν που ειμαι τώρα δηλαδή δεν ένιωσα ποτε ερωτευμενη.βγήκα μαζί του για να ξεπεράσω τον πρώην. Με βοήθησε πολύ τότε και εδειξε μεγάλη υπομονη μαζί μου.αλλά δεν υπάρχει πάθος.

    Όταν γνώρισα τον παντρεμενο ερωτεύτηκα με την πρωτη ματιά που λέμε αισθάνθηκα λες και τον ήξερα χρόνια. Αλλά δεν ήταν και αυτός αυτο που έψαχνα και αυτό που περίμενα.

    Με τους άλλους τρόπους μου αρεσει που δοκιμαζουμε.όχι δεν το κάνω με αγγαρεία όταν το κάνω, απλώς δεν το κάνω και συχνα.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Ωραία.

    Πάνω σε αυτό πάλι "Ο μόνος λόγος που ήθελα να βρεθούμε είναι μήπως μου ξυπνήσει το πάθος για να δοκιμασω να κάνω σεξ.".

    Στο ξύπνησε το πάθος; Υποθέτω ναι, για να νιώθεις ερωτευμένη.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Ωραία.

    Πάνω σε αυτό πάλι "Ο μόνος λόγος που ήθελα να βρεθούμε είναι μήπως μου ξυπνήσει το πάθος για να δοκιμασω να κάνω σεξ.".

    Στο ξύπνησε το πάθος; Υποθέτω ναι, για να νιώθεις ερωτευμένη.
    Ναι μου το ξύπνησε. Αλλά μου ξύπνησε και τον έρωτα πράγμα το οποίο ήξερα από την αρχή ότι δεν έπρεπε να συμβεί. Και ψάχνω την δύναμη τώρα να το σταματήσω.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Ομολογουμένως είναι δύσκολες καταστάσεις αυτές. Μπορεί να παίζει ρόλο, βέβαια, το ότι δεν τον έχεις με τον τρόπο που θέλεις και στο χρόνο που θέλεις. Παίζει μεγάλο ρόλο αυτό πολλές φορές. Ενώ όταν έχουμε κάτι, είμαστε πιο ήσυχοι, το απομυθοποιούμε. Θεωρείς ότι αν βρισκόσασταν υπό κατάλληλες συνθήκες, θα προχωρούσες σεξουαλικά μαζί του;

    Το θετικό, πάντως, είναι ότι βρήκες το πάθος. Το δύσκολο είναι αυτό που γράφεις περί έρωτα. Δεν έχω πολλά να πω... κάνεις πέτρα την καρδιά σου και αφήνεις το χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Είναι το καλύτερο φάρμακο. Και ίσως και το μοναδικό.

  12. #27
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Ομολογουμένως είναι δύσκολες καταστάσεις αυτές. Μπορεί να παίζει ρόλο, βέβαια, το ότι δεν τον έχεις με τον τρόπο που θέλεις και στο χρόνο που θέλεις. Παίζει μεγάλο ρόλο αυτό πολλές φορές. Ενώ όταν έχουμε κάτι, είμαστε πιο ήσυχοι, το απομυθοποιούμε. Θεωρείς ότι αν βρισκόσασταν υπό κατάλληλες συνθήκες, θα προχωρούσες σεξουαλικά μαζί του;

    Το θετικό, πάντως, είναι ότι βρήκες το πάθος. Το δύσκολο είναι αυτό που γράφεις περί έρωτα. Δεν έχω πολλά να πω... κάνεις πέτρα την καρδιά σου και αφήνεις το χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Είναι το καλύτερο φάρμακο. Και ίσως και το μοναδικό.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

    Θα προχωρούσα σεξουαλικα μαζί του σίγουρα αλλά δεν ξέρω μέχρι που θα εφτανα.δηλαδή αν μου ελεγε ξέρεις είμαι παντρεμενος αλλά μήπως θες να κανουμε κάτι τότε ίσως του λεγα και εγώ ότι έχω αυτό το πρόβλημα και αρχικά με νοιαζει να λυσω το προβλημα μου.βέβαια με τον τρόπο του μου το έχει δειξει αλλά το λογια του είναι γεμάτα ψεύτικες υποσχεσεις.τι να πω για ένα σεξ όλα αυτά? Την στιγμή μάλιστα που μπορεί να βρει οποια θέλει για σεξ.

    Ναι έτσι θα κάνω θα το αφήσω πίσω και θα προχωρήσω στην ζωή μου που είναι ακρως βαρετή βέβαια αλλά όχι τόσο στεναχωρη.

  13. #28
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σίγουρα θα ήθελα να ήταν ελεύθερος και διαθεσιμος και να νοιώσω ότι με θέλει όχι για το σώμα μου αλλά επειδή του άρεσε. Στο μυαλό μου και με τις ανασφαλειες που έχω θεωρώ ότι με βλέπει ασχημη απλά για το κορμί μου μόνο με θέλει. Και ίσως είναι αλήθεια. Είναι τραγικο να μας αντιμετωπιζουν σαν ένα κομμάτι κρέας.

    Δεν περιμένω πλέον να αλλάξει. Του έδωσα μια ευκαιρία να μου πει την αλήθεια γιατί είχαμε πολύ καιρό να βρεθούμε από παλιά και είπα μήπως ειχε αλλάξει κάτι στη ζωή του.τώρα είμαι έτοιμη να το σταματησω και θα το κάνω.

    Φοβαμαι ότι αν του πω την αλήθεια θα κοροιδεψει οπότε θα αισθανθω και χειρότερα μετά.

    Εκείνο που με πνίγει και με στεναχωρει τελικα είναι ότι βγαινοντας και με αυτόν ένοιωσα ότι δεν πρόκειται να κάνω σεξ μαζί του ενώ πίστευα οτι θα μου εβγαινε κάτι πολύ δυνατό. Βέβαια δεν προχωρησαμε πολύ γιατί δεν ήθελα και γιατί δεν το επέτρεπαν και οι συνθήκες. Αλλά είμαι σίγουρη πλέον ότι δεν μπορώ να κάνω σεξ.δεν είναι ότι δε θέλω. Το σκέφτομαι συνέχεια ότι κάνω σεξ δηλαδή μου αρέσει σαν ιδέα έχω και την επιθυμία μαζί του.Φαντασιωνομαι συνέχεια μα κάνω σεξ.Αλλά δεν ξέρω τι με κραταει.ίσως εχω κουραστεί με αυτό το θέμα και αποδεχτηκα ότι δεν θα κάνω.
    Ξέρεις μερικές φορές δεν είναι κακο να μας θέλουν μόνο για το σώμα μας. Είναι και αυτά στα πλαίσια των σχέσεων των ατόμων, καθαρά σεξουαλικές σχέσεις που έχουν και αυτές να σου προσφέρουν κάτι. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να εισαι με κάποιο άτομο που θα σε θέλει από τη κορυφή μέχρι τα νύχια, που θα θέλει το μυαλό σου, το χαρακτήρα σου, τα παιδιά σου και όλα τα υπόλοιπα. Προφανώς και κάθε άνθρωπος ξέρει πόσο συναισθηματικες ή σεξουαλικές θέλει να είναι οι σχέσεις του . Αλλά ξεκάθαρα το σεξ το βλέπεις σαν κάτι πολυ κακο.

    Νομίζω από τα λίγα που έχουμε πει ότι το θέμα της ασεξουαλικοτητας σου οφείλεται σε ανασφαλειες, φοβίες, λανθασμένες απόψεις που έχεις για το σεξ. Κτλ.

    Το σεξ σου βγαίνει. Τον πιάνεις φιλιεστε, ξαπλωνετε , χαλαρώνετε πάνω στο ολο πάθος βγαζετε ρούχα και γίνεται. Δεν θέλει φιλοσοφία ούτε ψιλοκοσκινισμα. Και έτσι.... και αν γιουβέτσι........και αν είμαι ετσι .....και εκείνος αλλιώς..και ποτε; και δεν με θέλει....και αν
    αν...και αν....

    Προφανώς και δεν εισαι έτοιμη να συνάψεις ερωτικές σχέσεις για αυτό κολλάς και σε ακατάλληλους ανθρώπους που ακομα (και να ήθελες) αντικείμενα δεν μπορούν να σε ξεμπλοκαρουν.

  14. #29
    Honorata
    Guest
    Εγώ σε βλέπω σαν ένα ατομο πολυ μπερδεμένο που δεν ξέρει τι θέλει και δεν μπορεί να το βρει. Για αυτό και όλα είναι ένα χάος.

    Ξεκαθάρισε το μυαλό σου και τη ζωή σου και μετά θα έρθει η λύση και στα αλλα. Το πρόβλημα δεν είναι ο παντρεμένος αλλα εσυ

    Δηλαδή πρωτον ξεκαθάρισε πόσο τη θες πράγματι αυτή τη σχέση που έχεις ή απλά την έχεις για να κρύβεις τις φοβίες σου και τις ανασφάλειες σου ότι δεν εισαι "νορμάλ" και ότι δεν συμβαδιζεις με τον μέσο όρο ατόμων που κάνουν σεξ και που δεν είναι αυτό που λέμε "μπακουρια"

    Πρέπει να δεις τι θες εσύ ως άνθρωπος και ως γυναικα. Μπορεί να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι δεν θες καθόλου σεξ, οπότε θα πρεπει να αποδεχτείς αυτό που είσαι και όχι να προσπαθείς να γίνεις κάτι που δεν εισαι για να ταιριάξεις με τη πλειοψηφία. Μπορεί να εισαι ικανοποιημένη έχοντας τη δουλεια, τους φιλους, τα κατοικίδια σου και να μη θες τους άντρες. Απόδεξου το και στήριξε τις επιλογές σου. Μείνε μόνη και μην προσπαθεις να το παίξεις στους άλλους ότι "κοιτάξτε εγώ είμαι σαν εσάς έχω σχέση" και κουβαλάς τον άλλον τον κακοκοιρο μαζί που ούτε τον θες ούτε σε θέλει και δεν καλύπτετε ο ένας τον άλλον. Πάρα είστε δύο καλοί φίλοι. Έτσι θα καταλάβεις κάθε συ τη θες. Και δεν θα ασχολείσαι με πράγματα που δεν θες

    Μπορεί όμως να καταλήξεις πως θες να ενεργοποιηθεις σεξουαλικά και να θες να βρεις τον άντρα που θα σε ξεκλειδώσει. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να χωρίσεις τη σχέση σου, να βγεις από τη ζώνη ασφαλείας σου, και να ψαξεις μόνη να βρεις αυτό που θες και να το διεκδικησεις. Και να πας σε κάποιον ψυχολόγο ή σεξολογο για να μπεις συνειδητά σε μια διαδικασία θεραπείας. Γιατί η ασεξουαλικότητα σου είναι θέμα μυαλού και τίποτα αλλο.

    Μπορεί όμως να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως θες απλά να έχεις μια "σχέση" χωρίς σεξ , μόνο για να καλύπτει τις συναισθηματικές σου ανάγκες. Σε αυτή τη περίπτωση το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι τον σύντροφό σου. Το συγκεκριμένο άτομο δεν σου προσφέρει ούτε σεξουαλικη ούτε συναισθηματικη στήριξη (όπως νομίζεις) τον έχεις απλά για να νιώθεις ότι έχεις κάποιον δίπλα σου και ότι δεν εισαι τελείως μόνη. Συναισθηματικά δεν σε όφελει σε τίποτα. Οπότε χωρίζεις και πας και βρίσκεις άλλο ασεξουαλικο σύντροφό μέσα από σάιτ όπως σου είπαν.

    Ο παντρεμένος δεν είναι το θέμα μας και καλύτερα να τον αφήσεις απέξω. Δες τη ζωή σου και τα θέλω σου γενικότερα.

    Η φοβια σου δεν αφορά μόνο το σεξ.
    Αφορά κάθε πτυχή της ζωής σου. Φοβάσαι πολλά πράγματα και έτσι δημιουργείς γύρω σου μια ζώνη ασφαλείας και μπαινεις μέσα στη γυαλα για να νιώθεις ασφαλης και να παραμένεις σε ένα "σταθερό" περιβάλλον. Τώρα βλέπεις ότι η γυάλα που έφτιαξες δεν σε χωρα και ότι η μονότονη ζωή χωρίς αλλαγες είναι ανοστη, όμως φοβασαι να την αφήσεις και να βγεις έξω. Επειδή φοβάσαι ότι δεν θα βρεις άλλο μέρος καλύτερο από τη γυάλα, και επειδή φοβάσαι ότι δεν θα βρεις κάποιον να σε αποδέχεται ή κάποιον για να ταιριάξεις.
    Last edited by Honorata; 18-06-2022 at 14:54.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Ξέρεις μερικές φορές δεν είναι κακο να μας θέλουν μόνο για το σώμα μας. Είναι και αυτά στα πλαίσια των σχέσεων των ατόμων, καθαρά σεξουαλικές σχέσεις που έχουν και αυτές να σου προσφέρουν κάτι. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να εισαι με κάποιο άτομο που θα σε θέλει από τη κορυφή μέχρι τα νύχια, που θα θέλει το μυαλό σου, το χαρακτήρα σου, τα παιδιά σου και όλα τα υπόλοιπα. Προφανώς και κάθε άνθρωπος ξέρει πόσο συναισθηματικες ή σεξουαλικές θέλει να είναι οι σχέσεις του . Αλλά ξεκάθαρα το σεξ το βλέπεις σαν κάτι πολυ κακο.

    Νομίζω από τα λίγα που έχουμε πει ότι το θέμα της ασεξουαλικοτητας σου οφείλεται σε ανασφαλειες, φοβίες, λανθασμένες απόψεις που έχεις για το σεξ. Κτλ.

    Το σεξ σου βγαίνει. Τον πιάνεις φιλιεστε, ξαπλωνετε , χαλαρώνετε πάνω στο ολο πάθος βγαζετε ρούχα και γίνεται. Δεν θέλει φιλοσοφία ούτε ψιλοκοσκινισμα. Και έτσι.... και αν γιουβέτσι........και αν είμαι ετσι .....και εκείνος αλλιώς..και ποτε; και δεν με θέλει....και αν
    αν...και αν....

    Προφανώς και δεν εισαι έτοιμη να συνάψεις ερωτικές σχέσεις για αυτό κολλάς και σε ακατάλληλους ανθρώπους που ακομα (και να ήθελες) αντικείμενα δεν μπορούν να σε ξεμπλοκαρουν.
    Δεν ειπα ότι είναι κακό να μας θέλουν για το σώμα μας .είπα ότι είναι κακό να μη στο λένε ενώ εσύ ζητάς ειλικρινια.δηλαδή όταν η άλλη σου λέει οκ πες μου ότι με θες μόνο για σεξ και εγώ ίσως το δεχτω εσύ γιατί συνεχιζεις και πουλας παραμυθι?εγώ στην κουβέντα μας του ανεφερα ότι έχω σχέση και τον ρώτησα εσυ?και παλι ειπε όχι.

    Ανασφαλειες ναι εχω παρα πολλες δεν το κρύβω αυτό. Θέλω ο άλλος να με γούσταρει για όλα. Έχω ακούσει τους άντρες που λένε πηδηξα μια ήταν μπαζο ρε αλλά είχε κορμι ωραίο εκεί με πιάνει τρελά. Δεν θέλω να ανηκω σε αυτη την κατηγορία. Τώρα αυτό είναι δική μου ανασφαλεια βέβαια γιατι δεν έπρεπε να με νοιαζει πως με βλέπει ο άλλος.

    Προφανως ναι μαζί με την ασεξουαλικοτητα μου δεν είμαι έτοιμη ακόμη για τίποτα λόγω της ανωριμοτητας μου και των εσφαλμενων αντιληψεων μου για το σεξ.

Page 2 of 60 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Similar Threads

  1. απελπισια!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2020, 21:37
  2. Απελπισια;
    By Eleni44 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 38
    Last Post: 04-03-2019, 13:33
  3. απελπισια
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2014, 15:13
  4. Απελπισία
    By Erida in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2014, 21:23
  5. απελπισια
    By STARAKI_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 03-11-2010, 02:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •