Απελπισία.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 60 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 900
  1. #31
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Εγώ σε βλέπω σαν ένα ατομο πολυ μπερδεμένο που δεν ξέρει τι θέλει και δεν μπορεί να το βρει. Για αυτό και όλα είναι ένα χάος.

    Ξεκαθάρισε το μυαλό σου και τη ζωή σου και μετά θα έρθει η λύση και στα αλλα. Το πρόβλημα δεν είναι ο παντρεμένος αλλα εσυ

    Δηλαδή πρωτον ξεκαθάρισε πόσο τη θες πράγματι αυτή τη σχέση που έχεις ή απλά την έχεις για να κρύβεις τις φοβίες σου και τις ανασφάλειες σου ότι δεν εισαι "νορμάλ" και ότι δεν συμβαδιζεις με τον μέσο όρο ατόμων που κάνουν σεξ και που δεν είναι αυτό που λέμε "μπακουρια"

    Πρέπει να δεις τι θες εσύ ως άνθρωπος και ως γυναικα. Μπορεί να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι δεν θες καθόλου σεξ, οπότε θα πρεπει να αποδεχτείς αυτό που είσαι και όχι να προσπαθείς να γίνεις κάτι που δεν εισαι για να ταιριάξεις με τη πλειοψηφία. Μπορεί να εισαι ικανοποιημένη έχοντας τη δουλεια, τους φιλους, τα κατοικίδια σου και να μη θες τους άντρες. Απόδεξου το και στήριξε τις επιλογές σου. Μείνε μόνη και μην προσπαθεις να το παίξεις στους άλλους ότι "κοιτάξτε εγώ είμαι σαν εσάς έχω σχέση" και κουβαλάς τον άλλον τον κακοκοιρο μαζί που ούτε τον θες ούτε σε θέλει και δεν καλύπτετε ο ένας τον άλλον. Πάρα είστε δύο καλοί φίλοι. Έτσι θα καταλάβεις κάθε συ τη θες. Και δεν θα ασχολείσαι με πράγματα που δεν θες

    Μπορεί όμως να καταλήξεις πως θες να ενεργοποιηθεις σεξουαλικά και να θες να βρεις τον άντρα που θα σε ξεκλειδώσει. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να χωρίσεις τη σχέση σου, να βγεις από τη ζώνη ασφαλείας σου, και να ψαξεις μόνη να βρεις αυτό που θες και να το διεκδικησεις. Και να πας σε κάποιον ψυχολόγο ή σεξολογο για να μπεις συνειδητά σε μια διαδικασία θεραπείας. Γιατί η ασεξουαλικότητα σου είναι θέμα μυαλού και τίποτα αλλο.

    Μπορεί όμως να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως θες απλά να έχεις μια "σχέση" χωρίς σεξ , μόνο για να καλύπτει τις συναισθηματικές σου ανάγκες. Σε αυτή τη περίπτωση το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι τον σύντροφό σου. Το συγκεκριμένο άτομο δεν σου προσφέρει ούτε σεξουαλικη ούτε συναισθηματικη στήριξη (όπως νομίζεις) τον έχεις απλά για να νιώθεις ότι έχεις κάποιον δίπλα σου και ότι δεν εισαι τελείως μόνη. Συναισθηματικά δεν σε όφελει σε τίποτα. Οπότε χωρίζεις και πας και βρίσκεις άλλο ασεξουαλικο σύντροφό μέσα από σάιτ όπως σου είπαν.

    Ο παντρεμένος δεν είναι το θέμα μας και καλύτερα να τον αφήσεις απέξω. Δες τη ζωή σου και τα θέλω σου γενικότερα.

    Η φοβια σου δεν αφορά μόνο το σεξ.
    Αφορά κάθε πτυχή της ζωής σου. Φοβάσαι πολλά πράγματα και έτσι δημιουργείς γύρω σου μια ζώνη ασφαλείας και μπαινεις μέσα στη γυαλα για να νιώθεις ασφαλης και να παραμένεις σε ένα "σταθερό" περιβάλλον. Τώρα βλέπεις ότι η γυάλα που έφτιαξες δεν σε χωρα και ότι η μονότονη ζωή χωρίς αλλαγες είναι ανοστη, όμως φοβασαι να την αφήσεις και να βγεις έξω. Επειδή φοβάσαι ότι δεν θα βρεις άλλο μέρος καλύτερο από τη γυάλα, και επειδή φοβάσαι ότι δεν θα βρεις κάποιον να σε αποδέχεται ή κάποιον για να ταιριάξεις.
    Δεν είναι και εύκολο να βρεις ασεξουαλ που να θέλει σχέση μαζί σου και να σε γουστάρει χωρίς σεξ.είναι σαν να ψαχνω ψυλλους στα άχυρα.αν εκεί έξω έιχα πολλες επιλογές ίσως το έκανα.αλλά τώρα γνωρίζω ότι δεν θα βρω.τώρα σε σαιτ και τα σχετικά δεν έχω μπει στη διαδικασια να ψαξω και ούτε θέλω. Οταν ερωτευεσαι ερωτευεσαι.δεν κοιτάς αν ο άλλος είναι άσεξουαλ η όχι. Απλά συμβαίνει.

  2. #32
    kopela93
    Guest
    Να σε ρωτήσω εγώ κάτι;
    Πες μου τις σκέψεις σου γύρω από τη σεξουαλική πράξη. Δηλαδή πού κολλάς; Τι δε σού αρέσει στο σεξ;
    Στη σκέψη σου γύρω από το σεξ, τι σκέψεις κυριαρχούν;
    Θα ήθελα να μάθω

  3. #33
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Να σε ρωτήσω εγώ κάτι;
    Πες μου τις σκέψεις σου γύρω από τη σεξουαλική πράξη. Δηλαδή πού κολλάς; Τι δε σού αρέσει στο σεξ;
    Στη σκέψη σου γύρω από το σεξ, τι σκέψεις κυριαρχούν;
    Θα ήθελα να μάθω
    Η μονή σκεψη που έχω και θα σας φανεί αστείο είναι ότι δεν χωράει.ότι έχω κάποιο πρόβλημα ανατομικο και δεν γίνεται να ολοκληρωσω.πως να στο πω μου φαίνεται απίστευτο να εισέλθει στον κολπο μου κάτι. Αυτό. γενικά η πράξη της διείσδυσης μου μοιάζει ακατορθωτη.

  4. #34
    Honorata
    Guest
    Ο λόγος που υπάρχεις και έχεις διαμορφωθεί έτσι είναι ακριβώς για να δέχεσαι το αντρικό μόριο. Έχουμε σχεδιαστεί για να αναπαράγουμε και να τεκνοποιουμε. Για αυτό το το λόγο είσαι γυναίκα, και έχεις αυτό το σώμα. Έχεις αιδοιο για να δέχεσαι το πεος , έχεις περίοδο γιατί έχεις ωαρια που περιμένουν να αναπαραχθούν κάθε μήνα, έχεις στήθος για να θηλαζεις και να τρέφεις το μωρο όταν γεννηθει για να μη πεθάνει.

    Όλη σου η υπάρξη έχει φτιαχτει με κύριο στόχο την αναπαραγωγή και το σεξ.

    Οπότε αυτό που λες ότι δεν χωράει δεν ισχύει. Είναι παράλογο.

    Και πέρα από αυτο ακόμα και αν έχεις συνδεσει το σεξ με τον πόνο δεν πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις ηδονή και ικανοποίηση; αυτή η ηδονή δεν σε παρακινεί να παραμερισεις το φόβο σου; και να δοκιμάσεις;
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Η μονή σκεψη που έχω και θα σας φανεί αστείο είναι ότι δεν χωράει.ότι έχω κάποιο πρόβλημα ανατομικο και δεν γίνεται να ολοκληρωσω.πως να στο πω μου φαίνεται απίστευτο να εισέλθει στον κολπο μου κάτι. Αυτό. γενικά η πράξη της διείσδυσης μου μοιάζει ακατορθωτη.

  5. #35
    Honorata
    Guest
    Δεν κοιτάς αν ο αλλος είναι ασεξουαλ αλλα τον άλλον τον νοιάζει αν θα κάνει σεξ ή όχι. Πρέπει να βρεις άτομα από τη δική σου ομάδα με τα ίδια θέλω. Αλλιώς πως θα κάνετε σχέση;

    Σε κάθε περίπτωση βασικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα ποια είσαι και τι θες. Και μετά να πιάσεις το θέμα έρωτας και σχέση
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δεν είναι και εύκολο να βρεις ασεξουαλ που να θέλει σχέση μαζί σου και να σε γουστάρει χωρίς σεξ.είναι σαν να ψαχνω ψυλλους στα άχυρα.αν εκεί έξω έιχα πολλες επιλογές ίσως το έκανα.αλλά τώρα γνωρίζω ότι δεν θα βρω.τώρα σε σαιτ και τα σχετικά δεν έχω μπει στη διαδικασια να ψαξω και ούτε θέλω. Οταν ερωτευεσαι ερωτευεσαι.δεν κοιτάς αν ο άλλος είναι άσεξουαλ η όχι. Απλά συμβαίνει.

  6. #36
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Ο λόγος που υπάρχεις και έχεις διαμορφωθεί έτσι είναι ακριβώς για να δέχεσαι το αντρικό μόριο. Έχουμε σχεδιαστεί για να αναπαράγουμε και να τεκνοποιουμε. Για αυτό το το λόγο είσαι γυναίκα, και έχεις αυτό το σώμα. Έχεις αιδοιο για να δέχεσαι το πεος , έχεις περίοδο γιατί έχεις ωαρια που περιμένουν να αναπαραχθούν κάθε μήνα, έχεις στήθος για να θηλαζεις και να τρέφεις το μωρο όταν γεννηθει για να μη πεθάνει.

    Όλη σου η υπάρξη έχει φτιαχτει με κύριο στόχο την αναπαραγωγή και το σεξ.

    Οπότε αυτό που λες ότι δεν χωράει δεν ισχύει. Είναι παράλογο.

    Και πέρα από αυτο ακόμα και αν έχεις συνδεσει το σεξ με τον πόνο δεν πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις ηδονή και ικανοποίηση; αυτή η ηδονή δεν σε παρακινεί να παραμερισεις το φόβο σου; και να δοκιμάσεις;
    Τώρα είναι σαν να λέω σε ένα άτομο που έχει πχ κλειστοφοβια να μη φοβάται τους κλειστους χώρους η σε ένα άτομο που έχει υψοφοβια να μη φοβάται τα υψη.οι φόβοι είναι φόβοι για αυτό λέγονται φόβοι γιατί είναι παραλογοι.

    Ηδονή πιο μεγάλη από αυτή που μου δίνει η ολοκλήρωση που κάνω με όποιον τρόπο και να το κάνω πιστεύω ότι δεν θα μου δώσει το σεξ.Δηλαδή πιστεύω ότι έχω φτασει στο υπερτατο της ηδονης.θα μου πεις πως το ξέρεις αφού δεν έχεις δοκιμάσει και δικιο θα έχεις. Πάντως παιρνω ικανοποιηση αρκετα καλή έτσι πιστεύω.

  7. #37
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Δεν κοιτάς αν ο αλλος είναι ασεξουαλ αλλα τον άλλον τον νοιάζει αν θα κάνει σεξ ή όχι. Πρέπει να βρεις άτομα από τη δική σου ομάδα με τα ίδια θέλω. Αλλιώς πως θα κάνετε σχέση;

    Σε κάθε περίπτωση βασικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα ποια είσαι και τι θες. Και μετά να πιάσεις το θέμα έρωτας και σχέση
    Για αυτό σε όλες τις γνωριμιες μου όταν φτάσω σε κάποια ραντεβού που συνήθως έρχεται και το σεξ τους ενημερωνω ότι εγω σεξ δεν μπορώ να τους δώσω. Όποιος θέλει προσπάθει μαζί μου οποιος δεν θέλει προχωράει. Δεν αναγκαζω κανέναν να με δεχτει όπως είμαι ούτε κλαιγομαι σε κανεναν για να με αποδεχτει.
    Αλλά ο καθε ένας και μένα μπορεί να μου βγάλει κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω ακόμη σε ποια ομάδα ανήκω όπως λες.αν πχ βρω κάποιον ασεξουαλ που δεν θέλει ούτε να ολοκληρωνουμε με άλλον τρόπο ούτε να φιλιομαστε και να καυλωνουμε όπως μπορουμε τοτε ουτε εγώ θελω να είμαι μαζί του.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ναι μου το ξύπνησε. Αλλά μου ξύπνησε και τον έρωτα πράγμα το οποίο ήξερα από την αρχή ότι δεν έπρεπε να συμβεί. Και ψάχνω την δύναμη τώρα να το σταματήσω.
    και τον σαρκικο έρωτα όμως?



    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Η μονή σκεψη που έχω και θα σας φανεί αστείο είναι ότι δεν χωράει.ότι έχω κάποιο πρόβλημα ανατομικο και δεν γίνεται να ολοκληρωσω.πως να στο πω μου φαίνεται απίστευτο να εισέλθει στον κολπο μου κάτι. Αυτό. γενικά η πράξη της διείσδυσης μου μοιάζει ακατορθωτη.

    αυτό πρέπει να το αποβαλεις, τα παιδιά παραπάνω σου τα έχουν εξηγήσει όλα
    και μεγάλο μόριο να έχει κάποιος, αν γίνει με σωστό τρόπο και όχι άγαρμπο δεν καταλαβαίνεις

    εκείνη την στιγμή σε κυριεύει το πάθος και η ηδονή

  9. #39
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    και τον σαρκικο έρωτα όμως?






    αυτό πρέπει να το αποβαλεις, τα παιδιά παραπάνω σου τα έχουν εξηγήσει όλα
    και μεγάλο μόριο να έχει κάποιος, αν γίνει με σωστό τρόπο και όχι άγαρμπο δεν καταλαβαίνεις

    εκείνη την στιγμή σε κυριεύει το πάθος και η ηδονή
    Τον σαρκικο στην σκέψη μου τον ξύπνησε στην πράξη δεν δοκιμασαμε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Τον σαρκικο στην σκέψη μου τον ξύπνησε στην πράξη δεν δοκιμασαμε.
    συνήθως όσοι είναι ασεξουαλ δεν θέλουν ούτε φιλιά και αγκαλιές τους αηδιαζει η σκέψη πόσο μάλλον το σεξ

    έχεις φανταστεί ότι κάνετε σεξ?

  11. #41
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    συνήθως όσοι είναι ασεξουαλ δεν θέλουν ούτε φιλιά και αγκαλιές τους αηδιαζει η σκέψη πόσο μάλλον το σεξ

    έχεις φανταστεί ότι κάνετε σεξ?
    Φυσικά και έχω φανταστει να κάνω σεξ.μαζί του αλλά και με άλλους.
    Μου έχουν πει ασεξουαλ ότι μπορεί και να κάνουν σεξ αλλά και να φιλιουνται και να αγκαλιαζονται.απλώς δεν τους ενδιαφέρει το σεξ εφόσον έχουν δοκιμασει.τώρα ο όρος ασεξουαλ είναι λίγο περίεργος και λογικά θα είναι και πολυδιαστατος για να τον ερμηνεύσουμε επακριβως.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Φυσικά και έχω φανταστει να κάνω σεξ.μαζί του αλλά και με άλλους.
    Μου έχουν πει ασεξουαλ ότι μπορεί και να κάνουν σεξ αλλά και να φιλιουνται και να αγκαλιαζονται.απλώς δεν τους ενδιαφέρει το σεξ εφόσον έχουν δοκιμασει.τώρα ο όρος ασεξουαλ είναι λίγο περίεργος και λογικά θα είναι και πολυδιαστατος για να τον ερμηνεύσουμε επακριβως.
    στην σκέψη της φαντασίας αισθάνεσαι κάποιον πόνο και σταματάτε την πράξη?
    εγώ για τους ασεξουαλ ξέρω ότι ούτε σαν ιδέα δεν τους αρέσει

  13. #43
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    στην σκέψη της φαντασίας αισθάνεσαι κάποιον πόνο και σταματάτε την πράξη?
    εγώ για τους ασεξουαλ ξέρω ότι ούτε σαν ιδέα δεν τους αρέσει
    Όχι στην φαντασια είναι πολύ ωραία όλα. Αλλά από την φαντασια μέχρι την πραγματικότητα υπάρχει μεγάλη διαφορά

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Όχι στην φαντασια είναι πολύ ωραία όλα. Αλλά από την φαντασια μέχρι την πραγματικότητα υπάρχει μεγάλη διαφορά
    ναι όντως υπάρχει διαφορά, αλλά θα πρέπει να μεταφέρεις την φαντασία σου στην πραγματικότητα

    αυτό που σε τρομάζει εσένα είναι το αν θα χωράει σωστά? σκέψου όμως την γαστροσκοπιση ή την κολονοσκοπιση

  15. #45
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    ναι όντως υπάρχει διαφορά, αλλά θα πρέπει να μεταφέρεις την φαντασία σου στην πραγματικότητα

    αυτό που σε τρομάζει εσένα είναι το αν θα χωράει σωστά? σκέψου όμως την γαστροσκοπιση ή την κολονοσκοπιση
    Μα και αυτά τα φοβάμαι. Και καλά αυτά λογικό να τα φοβάμαι. Στο σεξ δεν ξέρω γιατί έχω κολλήσει

Page 3 of 60 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Similar Threads

  1. απελπισια!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2020, 20:37
  2. Απελπισια;
    By Eleni44 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 38
    Last Post: 04-03-2019, 12:33
  3. απελπισια
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2014, 14:13
  4. Απελπισία
    By Erida in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-2014, 20:23
  5. απελπισια
    By STARAKI_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 03-11-2010, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •