Δύσπνοια βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17

    Δύσπνοια βοήθεια

    Καλησπέρα! Με έχει πιασει δύσπνοια από το μεσημέρι με κάποιες φορές ταχυπαλμια. Μετράω το οξυγόνο δεν είναι χαμηλό. Γενικά παθαίνω συχνά κρίσεις πανικου και με παρακολουθεί ψυχίατρος. Δεν παίρνω φαρμακα. Απλά δεν μου έχει ξανατυχει να έχω τόση ώρα δύσπνοια. Είναι λογικό; Το έχει πάθει κανείς ; Τι κάνετε για να σας περάσει; Δεν βρίσκω και τη γιατρό μου και με έχει πιάσει απελπισία. Βοήθεια !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πρίν ξεκινήσω αγωγή από ψυχίατρο συνέχεια με έπιανε δύσπνοια το πάλευα μόνη μου μέχρι που κατέληγα να πιώ ζάναξ για να ηρεμήσω και με έπιανε συνήθως βράδυ κάθε φορά...μήν φοβάσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Αν είναι μπορείς να ξεκινήσεις φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα. Πες στον ψυχίατρο σου να σου γράψει φάρμακα. Θα αισθανθείς πολύ καλύτερα, στο λέω εκ πείρας. Βέβαια, δεν πρέπει να τα περιμένεις όλα μόνο από τα χάπια. Πρέπει καθώς τα παίρνεις, να κάνεις παράλληλα και πράγματα που φοβάσαι. Δύσπνοια δεν έχω πρόσφατα, αλλά είχα παλαιότερα. Και όσο περισσότερο άγχος έχεις τόσο πιο πολλή ώρα διαρκεί. Ωστόσο, κρίση πανικού είχα πάθει και πριν 1-2 μήνες και γενικότερα παθαίνω όταν είμαι ψυχολογικά φορτισμένη. Ψυχολογικό είναι, απλά αν δεν θέλεις να πάρεις χάπια πρέπει και να μάθεις να το διαχειρίζεσαι. Εγώ δεν μπορούσα να διαχειριστώ τα συμπτώματα άγχους οπότε για αυτό κατέληξα στην μόνη λύση η οποία ήταν φαρμακευτική αγωγή. Και 2 μήνες τώρα που τα παίρνω έχω δει απίστευτη βελτίωση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    τελικά τι έκανες? με πιάνει και μένα κάποια ήπια μορφή δύσπνοιας κάποιες φορές

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    9
    Καλησπερα εχω το ιδιο προβλημα 12 χρονια σαν να μην μπορω να παρω αερα οξυγονο 99 με εχει παει πολυ πισω στην ζωη μου οταν με ποιανει εντονα παθαινω και κρισεις πανικου πηγα παλια σε ψυχιατρο επαιρνα φαρμακα για καιρο με ελλατωσαν τα συμπτωματα αλλα δεν εφυγαν εντελως μολις τα σταματησα ξανααρχισαν εντονα οπως και τωρα δεν ξερω τι να κανω εχω δοκιμασει τα παντα δεν εχω βρει λυση ακομα δεν φευγει με τιποτα καποιες μερες πολυ εντονα και καποιες ποιο λιγο καμια συμβουλη παιδια ;να ξεκινισω παλι σε ψυχολογο ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Επειδή είμαι αρρωστοφοβική ο ψυχίατρος μου δεν θεωρει οτι πρέπει να παρω αγωγή σε αυτή τη φάση. Μου πρότεινε άθληση 4 φορές την εβδομάδα αλλα δυστυχως δεν προλαβαίνω και πολλές φορές δεν έχω και όρεξη. Αλλα πραγματικά βοηθάει.

    Προσπάθησα να επικοινωνήσω με 5 γιατρούς επειδή αγχώθηκα πολύ, ετσι έγινε χειρότερη η δύσπνοια. Απουσίαζαν και οι 5 οπότε μετά προσπάθησα να ηρεμήσω και να κάνω αναπνοές. Κοιμήθηκα μετά. Την επόμενη μέρα δεν ήταν τόσο έντονη. Απλά πάντα οταν με πιάνει αυτό το αγχος και παραλογίζομαι μετά ειμαι πολύ πεσμένη και ψυχολογικά και σωματικά τις επόμενες ημέρες. Πονάει το στομάχι μου, νιώθω ατονία, ο καφές μου φέρνει ταχυπαλμίες κ.α.
    Με το γιατρό που μίλησα μου είπε καλό θα είναι να κάνω κάποιες εξετάσεις γιατί πέρασα και COVID πριν 2 μήνες.

    Προσπαθώ γενικά χωρίς αγωγή να τα βγάλω πέρα αλλά κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    γιατί τον σταμάτησες τον ψυχίατρο? Εκείνος σου σταμάτησε την αγωγη? Η δύσπνοια σου είναι συνέχεια το ίδιο έντονη? Εγώ προσπάθησα να παω για τρέξιμο οταν ήταν σχετικά ήπια για να πειστώ οτι δεν επιδεινώνεται με την γυμναστική. Μετά ήμουν καλύτερα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    9
    Οταν ημουν λιγο καλυτερα μου ειπε να τα μειωσω σιγα σιγα και ανα δυο βδομαδες να τα κοψουμε εντελως αυτο εκανα αλλα υστερα οταν ημουν καλυτερα δεν ξαναπηγα . Περασαν 2 χρονια που ημουνα πολυ ηπια χωρις φαρμακα και ξαφνικα μια μερα με ποιανει δυσπνοια και κριση πανικου ε απο τοτε ετσι ειμαι μια μερα ηπια δυσπνοια μια μερα καθολου και αλλη μερα πολυ εντονα με κρισεις πανικου συνηθως με ποιανει βραδυ και μερικες φορες το μεσημερι αλλα αργει να φυγει κανα 2ωρο σκεφτομαι να ξαναπαω απο τοτε που περασα και εγω κοβιντ εχει επειδινωθει ακομα χειροτερα εχω κανει ολες της εξετασεις και δεν εχω κατι .εσενα τι ακριβως σε ποιανει σαν να μην μπορεις να παρεις βαθια αναπνοη ολοκληρο αερα;

Similar Threads

  1. Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!!
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 111
    Last Post: 02-03-2024, 22:00
  2. δύσπνοια
    By annoulaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 22-01-2021, 09:41
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •