Εφεξορ και λεξοτανιλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31

    Εφεξορ και λεξοτανιλ

    Καλησπέρα!
    Υπάρχει κάποιος που να λαμβάνει εφεξορ να μου πει κάποια πράγματα;
    πάσχω από γενικευμένη αγχωδη διαταραχή με ελαφριά καταθλιψη. Τα παίρνω εδώ και ένα μήνα μαζί με λεξοτανιλ το οποίο μου είπε ο γιατρός οτι θα κοπεί πλέον. Οι παρενέργειες κράτησαν 4 με 5 μέρες όπου είχα έντονη ζάλη, ναυτία, ανορεξία... Πίνω των 75 mg και εκεί θα μείνω γτ είδε ευχάριστες αλλαγές σε μένα. Προσπάθησα να κόψω το λεξοτανιλ, τη μια μέρα δεν το πήρα την άλλη με έπιασε τρομερό τρέμουλο στα χέρια και σύγχυση. Πήρα ενα χάπι κ καλμάρε. Να έχω τόσο νωρίς στον μήνα πάνω σύνδρομο στέρησης του ηρεμιστικου; Το τρέμουλο είπε ο γιατρός, που το έχω ακόμα κ με το ηρεμιστικό θα φύγει τελευταίο σαν σύμπτωμα του εφεξορ. Πότε θα φύγει πφφφφφφ;;;;

    Επίσης, έχω δει βελτίωση της διάθεσης μου από την πρώτη κιόλας εβδομάδα αλλά ακόμα νιώθω ότι είμαι σε πειραματικό στάδιο. Πότε περίπου βλεπουμε τα πρώτα αποτελέσματα;

    Και κάτι άλλο, επειδη μόλις άρχισαν οι κρίσεις πανικού κλπ και οι ανορεξίες λόγω διάθεσης άρχισα να χάνω κιλα. Και ενώ επανήλθε η όρεξη μου λόγω χαπιών, δεν μπορώ να πάρω ούτε ένα κιλό, θα μου πεις είναι νωρίς ακομα. Α! Υπάρχει κάποιος που έχει καταναλώσει αλκοόλ ενώ βρισκόταν σε αγωγή με εφεξορ; Ξέχασα να τον ρωτήσω τον γιατρό ....

    Έχω και ένα μικρό προβλήματακι με τον έντερο από θεμα δυσκοιλιότητας ...

    Περιμένω απόψεις !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    για το εφεξορ ειναι συχνη παρενεργεια η δυσκοιλιοτητα... εγω αν και δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως ακομα και στα 375mg που ειναι η μεγιστη δοση... Το τρεμουλο ειναι καθαρα απο την διακοπη του λεξοτανιλ..τι παει να πει τοσο νωρις συμπρωματα στερησης απο την διακοπη ηρεμιστικου? εδω εγω αν το παρω 5 μερες συνεχομενα και την επομενη δεν το παρω, ειμαι ακρετα οξυθυμος, ευερεθιστος και με ενοχλουν τα παντα.... κανε σταδικη μειωση του λεξοτανιλ οσο γινεται δηλαδη

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    για το εφεξορ ειναι συχνη παρενεργεια η δυσκοιλιοτητα... εγω αν και δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως ακομα και στα 375mg που ειναι η μεγιστη δοση... Το τρεμουλο ειναι καθαρα απο την διακοπη του λεξοτανιλ..τι παει να πει τοσο νωρις συμπρωματα στερησης απο την διακοπη ηρεμιστικου? εδω εγω αν το παρω 5 μερες συνεχομενα και την επομενη δεν το παρω, ειμαι ακρετα οξυθυμος, ευερεθιστος και με ενοχλουν τα παντα.... κανε σταδικη μειωση του λεξοτανιλ οσο γινεται δηλαδη
    Κατάλαβα..... Έχεις δίκιο, προφανώς μετα από συγκεκριμένη δόση ηρεμιστική 3 εβδομάδες συνεχόμενα , αν κοπεί απότομα δεν θα σοκαριστει ο οργανισμός;;; Λογικό !
    Το εφεξορ το παιρνεις ακόμα ;

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Βατραχακι γεια σου! Εάν αλλάξεις τα ονόματα στα φάρμακα, ήταν σαν να είναι δικό μου το θέμα. Μετά από 1,5 μήνα είμαι κι εγώ σε φάση να περιορίσω το ηρεμιστικό στο μισό. Αλλά αμέσως μου βγήκε ναυτία, τάση για εμετό, ανορεξία, και ένταση στα άκρα. Δεν ξέρω αν είναι στερητικό ή αν έγινα έτσι λόγω περιόδου. Γενικά νιώθω αυτό ακριβώς που είπες, σε πειραματικό στάδιο. Ενώ είδα απίστευτη βελτίωση, φοβάμαι ότι θα γυρίσουν πίσω όλα.

    Επίσης έχω κι εγώ θέμα με το βάρος, έχασα πολλά κιλά με τις κρίσεις πανικού. Κι ενώ τα φάρμακα με βοήθησαν να τρώω κανονικά, ακόμα δεν έχω βάλει ούτε γραμμάριο και είμαι πολύ κάτω (48 κιλά με ύψος 1,68)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    παίρνω και εγώ εφεξορ και έχω τρέμουλο στα χέρια. αυτό τα προκαλεί?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Βατραχακι γεια σου! Εάν αλλάξεις τα ονόματα στα φάρμακα, ήταν σαν να είναι δικό μου το θέμα. Μετά από 1,5 μήνα είμαι κι εγώ σε φάση να περιορίσω το ηρεμιστικό στο μισό. Αλλά αμέσως μου βγήκε ναυτία, τάση για εμετό, ανορεξία, και ένταση στα άκρα. Δεν ξέρω αν είναι στερητικό ή αν έγινα έτσι λόγω περιόδου. Γενικά νιώθω αυτό ακριβώς που είπες, σε πειραματικό στάδιο. Ενώ είδα απίστευτη βελτίωση, φοβάμαι ότι θα γυρίσουν πίσω όλα.

    Επίσης έχω κι εγώ θέμα με το βάρος, έχασα πολλά κιλά με τις κρίσεις πανικού. Κι ενώ τα φάρμακα με βοήθησαν να τρώω κανονικά, ακόμα δεν έχω βάλει ούτε γραμμάριο και είμαι πολύ κάτω (48 κιλά με ύψος 1,68)
    Αχ! Πόσο σε καταλαβαίνω .... Σήμερα τελείωσα το πρώτο κουτί εφεξορ. Δεν έχω πιει καθόλου ηρεμιστικό από χθες το πρωί κ το κεφάλι μου είναι λες και τα έπινα χθες .... Ποναει ανά διαστήματα κ το αισθάνομαι πολύ βαρύ.
    Θα τσεκαρω να δω πόσο αντέχω χωρίς λεξοτανιλ... Μου είπε ο γιατρός, αν νιώθεις κάποια στιγμή ότι το χρειάζεσαι, πάρε ένα χάπι. Φοβάμαι τον εθισμό ????
    Τώρα όσο για τα κιλά τον χειμώνα ήμουν 62 κιλά (στα καλύτερα μου) με 1,70 ύψος. Έχω να ζυγιστω από το Πάσχα που άρχισε όλη η ιστορία, τότε ήμουν 58, είχα ήδη αρχίσει να χάνω. με ενοχλεί που μου λένε πωπω έχεις αδυνατίσει πολύ, γιατί; ????
    Πάντως αν σκεφτείς ότι πριν ένα μήνα περίπου ασφυκτιούσα μέσα στο σούπερ μάρκετ κ είχα σταματήσει να πηγαίνω, τώρα πάω με ευχαρίστηση. Οπότε υπάρχει εξέλιξη με το χάπι!
    Ώρες ώρες φοβάμαι κ γω μήπως επανέλθουν όλα τα συμπτώματα, δεν πρέπει όμως... Μόνο θετικά πρεπει να τα βλέπουμε όλα. Ψυχοθεραπεία κανείς;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    [QUOTE=andreas_psychology2;1197408]παίρνω και εγώ εφεξορ και έχω τρέμουλο στα χέρια. αυτό τα προκαλεί?[/QUOTE
    Πόσο καιρό το παίρνεις;
    Την πρώτη βδομάδα του φαρμάκου έτρεμα τόσο πολύ κυρίως μετά τη λήψη του φαρμάκου, σιγά σιγά αυτό μειώθηκε. Στον επανέλεγχο είπα στον γιατρό ότι ακόμα κ με το ηρεμιστικό τρέμουν λίγο τα χέρια μου ακόμα. Μου είπε ότι είναι το σύμπτωμα του εφεξορ που θα υποχωρήσει τελευταίο.
    Ανέκαθεν στη ζωή μου όταν αγχωνομουν ή πάθενα κρίση πανικού έτρεμαν και τα χέρια μου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    [QUOTE=vatraxaki87;1197425]
    Quote Originally Posted by andreas_psychology2 View Post
    παίρνω και εγώ εφεξορ και έχω τρέμουλο στα χέρια. αυτό τα προκαλεί?[/QUOTE
    Πόσο καιρό το παίρνεις;
    Την πρώτη βδομάδα του φαρμάκου έτρεμα τόσο πολύ κυρίως μετά τη λήψη του φαρμάκου, σιγά σιγά αυτό μειώθηκε. Στον επανέλεγχο είπα στον γιατρό ότι ακόμα κ με το ηρεμιστικό τρέμουν λίγο τα χέρια μου ακόμα. Μου είπε ότι είναι το σύμπτωμα του εφεξορ που θα υποχωρήσει τελευταίο.
    Ανέκαθεν στη ζωή μου όταν αγχωνομουν ή πάθενα κρίση πανικού έτρεμαν και τα χέρια μου.
    το παίρνω περίπου 1.5 μήνα μαζί με zyprexa 10 mg και depakine chrono 1000mg!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    [QUOTE=andreas_psychology2;1197427]
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post

    το παίρνω περίπου 1.5 μήνα μαζί με zyprexa 10 mg και depakine chrono 1000mg!
    Τα άλλα φάρμακα δεν τα ξέρω... Και συνεχίζεις να έχεις τρέμουλο στα χέρια μετά από 1,5 μήνα;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    [QUOTE=vatraxaki87;1197429]
    Quote Originally Posted by andreas_psychology2 View Post

    Τα άλλα φάρμακα δεν τα ξέρω... Και συνεχίζεις να έχεις τρέμουλο στα χέρια μετά από 1,5 μήνα;
    έχει βελτιωθεί κάπως αλλά έχω μερικές φορές ακόμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Καλησπέρα!
    . Πότε περίπου βλεπουμε τα πρώτα αποτελέσματα; Α! Υπάρχει κάποιος που έχει καταναλώσει αλκοόλ ενώ βρισκόταν σε αγωγή με εφεξορ; Ξέχασα να τον ρωτήσω τον γιατρό ....
    Έχω και ένα μικρό προβλήματακι με τον έντερο από θεμα δυσκοιλιότητας ...
    Περιμένω απόψεις !
    πρωτα αποτελεσματα θα δεις σε 20 μερες ......επινα μπολικο αλκοολ μαζι με την αγωγη μου , αλλα το αλκοολ ειναι καταθλιπτικο,οποτε δεν κανεις τιποτα , η δυσκοιλιοτητα ειναι παρενεργεια του εφεξορ , ισως οχι σε ολους , σεμενα ναι .....

Similar Threads

  1. Άγχος και λεξοτανιλ
    By flavor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-04-2022, 22:54
  2. Ερωτήσεις για λεξοτανιλ
    By Thodor68 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 03:21
  3. λεξοτανιλ και κριση ;;;
    By γελα πολυ in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-2015, 11:48
  4. Λεξοτανίλ και αμνησία
    By Gravity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 29-06-2015, 00:56
  5. Λεξοτανίλ
    By Σάτυρος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 19-04-2012, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •