Ο έρωτας ως ψυχοπαθολογία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Η "δύναμη" δεν σημαίνει ότι είναι για καλό. Συνήθως δεν είναι.
    Δυστυχώς για μας τους θνητούς, αυτή η δύναμη μπορεί να είναι δημιουργική ή καταστροφική.

    Πρέπει να μην ξεχνάμε και ότι "Πόλεμος Πατήρ Πάντων" σε αυτή τη Φύση που ζούμε
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #17
    kopela93
    Guest
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Προσθέτω ότι χρειάζεται δύναμη για να μπορέσεις να ξεπεράσεις τη μονόπλευρη κατάσταση, ο έρωτας θέλει μια ανεξαρτησία μια αγάπη προς τον εαυτό μας τόσο μεγάλη ώστε να μη μας πονέσει η κίνηση του άλλου. Όταν βέβαια είναι αμφίδρομο εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Θα περάσεις καλά παρόλο που κρατάει για λίγο. Δεν το έχω ζήσει η αλήθεια είναι γι'αυτό δεν ξέρω.
    Γενικά αυτά που ανέφερε ο θεματοθετης είναι πράγματα που χαρακτηρίζουν όχι τον έρωτα αλλά τη συναισθηματική εξάρτηση γενικότερα και μια κατάσταση απόλυτα σημερινή μέσα στα προβλήματα και τα συμπλέγματα. Αυτά ακριβώς σε όλη τη λίστα τα έχω βιώσει με την πρώτη μου σχέση και με έκανε να ξενερώσω τόσο πολύ με τις σχέσεις. Δεν ήταν σίγουρα έρωτας. Στον έρωτα περνάς καλά. Όλα αυτά όμως που περνάς, σε αλλάζουν, σού δίνουν κάποια μαθήματα και ευτυχώς κάτι μαθαίνεις κάθε φορά.
    Δεν είναι για όλους ο έρωτας. Μερικοί δεν είναι καθόλου έτοιμοι. Πολλούς έχει καταστρέψει ακριβώς επειδή δεν είναι έτοιμοι.
    Τον έρωτα τον καλό τον βιώνουν μόνο αυτοί που δεν περιμένουν κάτι. Το έχουν πει και οι ποιητές και έτσι είναι ανά τους αιώνες. Δεν μπορείς να περιμένεις κάτι αν τόσο πολύ το θες. Θα σε καταστρέψει όταν δε θα το έχεις. Και είναι σαν ονειροπόληση στο μεγαλύτερο μέρος του. Ειδικά αυτή η απουσία κτητικότητας είναι αυτό που λέμε έρωτας και αγάπη και όλα τα καλά μαζί.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ο έρωτας είναι η επιθυμία να τα γκρεμίσεις όλα και να φτιάξεις ένα νέο μικρόκοσμο γύρω σου.
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αυτή ακριβώς είναι η δύναμη του έρωτα!!!
    Ναι αλλά ειναι μία καταστροφική δύναμη αφού...γκρεμίζει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Από την Θεογονία του Ησιόδου:


    Στ᾽ αλήθεια πρώτα‒πρώτα το Χάος έγινε. Κι ύστερα
    η πλατύστερνη η Γη, η σταθερή πάντοτε έδρα όλων των αθανάτων
    που την κορφή κατέχουνε του χιονισμένου Ολύμπου,
    και τα ζοφώδη Τάρταρα στο μυχό της γης με τους πλατιούς τους δρόμους.

    Αλλά κι ο Έρωτας που ο πιο ωραίος είναι ανάμεσα στους αθάνατους θεούς,
    αυτός που παραλύει τα μέλη και όλων των θεών κι ανθρώπων την καρδιά
    δαμάζει μες στα στήθη και τη συνετή τους θέληση.


    Τέτοια είναι η δύναμη του Έρωτα! Μια αρχέγονη δύναμη που έφτιαξε το Σύμπαν!

    Στη ζωή μας ο Έρωτας είναι ανίκητη μάχη.

    Είμαι περήφανος που στη ζωή μου ερωτεύθηκα μία γυναίκα και είμαι ακόμα ερωτευμένος με την ίδια γυναίκα!
    Προσωπικά τέτοιου ειδους ποιητικές προσεγγίσεις του έρωτα δεν μου λένε κάτι. Τα θεωρώ ασυναρτησίες. Ποιητικές μεν, αλλά ασυναρτησίες. Είνα λάθος κατά την άποψή μου να προσεγγίζουμε ψυχικές καταστάσεις με αυτό τον τρόπο. Πραγματικά τι σημαίνει "ο έρωτας ειναι μια αρχέγονη δύναμη που έφτιαξε το Σύμπαν!";;; δλδ δεν βγάζεις άκρη

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Εμένα ο έρωτας με βρήκε χωρίς να το περιμένω αλλά με μια κίνηση πόθου εκδηλώθηκε!

    Εξαρτάται από το άτομο και το Σύμπαν ολόκληρο
    το σύμπαν χέστηκε αν εσύ βρεις τον έρωτά σου ή όχι

  6. #21
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Προσωπικά τέτοιου ειδους ποιητικές προσεγγίσεις του έρωτα δεν μου λένε κάτι. Τα θεωρώ ασυναρτησίες. Ποιητικές μεν, αλλά ασυναρτησίες. Είνα λάθος κατά την άποψή μου να προσεγγίζουμε ψυχικές καταστάσεις με αυτό τον τρόπο. Πραγματικά τι σημαίνει "ο έρωτας ειναι μια αρχέγονη δύναμη που έφτιαξε το Σύμπαν!";;; δλδ δεν βγάζεις άκρη
    Δε θα σου λύσει το πρόβλημα μια τέτοια προσέγγιση. Απλώς δίνουν χρώμα σε κάτι τέτοια θέματα για να τα κάνουν πιο ανάλαφρα. Και αν δε σου αρέσει η τέχνη του λόγου σίγουρα δε θα δώσεις βάση. Ξεπερασε το και κοίτα το επιστημονικό πεδίο εσύ. Εκείνο θα σου δώσει λύσεις. Πίσω από όλα αυτά που περιγράφεις υπάρχουν απαντήσεις έχουν ήδη δοθεί. Αυτή η λίστα δεν είναι έρωτας. Είναι εξάρτηση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τα συμπερασματα σου ειναι λανθασμενα.
    ο ερωτας ειναι αποτελεσμα βιολογικης εξελιξης και αποσκοπει κυριως στην διατηρηση στενων δεσμων μεταξυ ενος ζευγους με σκοπο την μεγιστοποιηση της πιθανοτητας να επιβιωσουν οι απογονοι του.
    ο έρωτας δεν ειναι αποτελεσμα βιολογικης εξελιξης, τα σεξουαλικά ένστικτα ειναι. Ο έρωτας βέβαια συνδέεται με το σεξουαλικό ένστικτο αλλα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό όπως τον αντιμετωπίζουμε σμρ. Ο έρωτας δεν ειναι απλά ένα ένστικτο, αλλά εμεριέχει πολλές άλλες παραμέτρους ψυχικές. κοινωνικές κτλ. Με άλλα λόγια σχετίζεται με το σεξουαλικό ένστικτο αλλά κατά μεγάλο βαθμό αποτελεί κοινωνική κατασκευή. Το υπόλοιπο που περιγράφεις αφορά την ικανότητα των θηλαστικών να δημιουργούν ψυχικό δεσμό που αποσκοπεί πράγματι στη μεγιστοποιηση της πιθανοτητας να επιβιωσουν οι απογονοι κτλ, κτλ. Όμως αυτό αφορά τον δεσμό μεταξύ φροντιστή - βρέφους. Στη φύση όλα τα θηλαστικά έχουν τη δυνατότητα δημιουργίας δεσμού, αλλά μόνο ο άνθρωπος ερωτευεται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δε θα σου λύσει το πρόβλημα μια τέτοια προσέγγιση. Απλώς δίνουν χρώμα σε κάτι τέτοια θέματα για να τα κάνουν πιο ανάλαφρα. Και αν δε σου αρέσει η τέχνη του λόγου σίγουρα δε θα δώσεις βάση. Ξεπερασε το και κοίτα το επιστημονικό πεδίο εσύ. Εκείνο θα σου δώσει λύσεις. Πίσω από όλα αυτά που περιγράφεις υπάρχουν απαντήσεις έχουν ήδη δοθεί. Αυτή η λίστα δεν είναι έρωτας. Είναι εξάρτηση.
    υπάρχει περίπτωση να είσαι ερωτευμένη χωρίς παράλληλα να εισαι και συναισθηματικά εξαρτημένη; Ο έρωτας και η συναισθηματική εξάρτηση δεν πάνε πακέτο;;;

  9. #24
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    υπάρχει περίπτωση να είσαι ερωτευμένη χωρίς παράλληλα να εισαι και συναισθηματικά εξαρτημένη; Ο έρωτας και η συναισθηματική εξάρτηση δεν πάνε πακέτο;;;
    Όχι φυσικά!!! Δεν πάνε μαζί. Θα ψάξω λινκς να σου στείλω τι λένε οι ειδικοί.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όχι φυσικά!!! Δεν πάνε μαζί. Θα ψάξω λινκς να σου στείλω τι λένε οι ειδικοί.
    τότε δεν μιλάς για έρωτα αλλά για κάτι άλλο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @kopela
    Συναισθηματική εξάρτηση σημαίνει ότι δεν μποείς να κάνεις χωρίς αυτόν. Εάν εσύ εισαι ερωτευμένη και σε παρατήσει ο "αυτός" θα εισαι οκ? Αν θα εισαι οκ τότε έχεις δίκιο ότι έρωτας και συναισθηματική εξαρτηση δεν πάνε μαζί

  12. #27
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    @kopela
    Συναισθηματική εξάρτηση σημαίνει ότι δεν μποείς να κάνεις χωρίς αυτόν. Εάν εσύ εισαι ερωτευμένη και σε παρατήσει ο "αυτός" θα εισαι οκ? Αν θα εισαι οκ τότε έχεις δίκιο ότι έρωτας και συναισθηματική εξαρτηση δεν πάνε μαζί
    Aκριβως αυτό. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Σκέψου για να ζήσεις τον απόλυτο έρωτα τον υγιή δεν πρέπει να έχεις κολλήματα συμπλέγματα
    Πρέπει ναναι αγνό και όμορφο

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Από αυτά που διαβάζω δεν έχω ζήσει τον πραγματικό έρωτα, μόνο σχέσεις εξάρτησης!

  14. #29
    Αρκετα τυχεροι κατ'εμε οσοι δε γνωρισουν τον πραγματικο ερωτα στη ζωη. Ναι, 'εμπειριες' ειναι ολα και πρεπει να τα ζουμε ομως καλυτερα για μενα να μη δωσεις καθολου το παγωτο στο μικρο παιδι παρα να του το δωσεις και μετα να του το παρεις πισω. Πολυ μεγαλη πηγη κατακερματισμου της ψυχοσυνθεσης και της σταθεροτητας ενος ανθρωπου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    ένα ακόμα χαρ/κό που έχουν οι ερωτευμένοι και ξεκάθαρα αποτελεί κριτήριο ψυχοπαθολογίας είναι η ανάγκη συγχώνευσης με τον άλλο. Είναι αυτό που ακούμε συχνά "ο έρωτας κάνει τους δύο έναν" και μας φαίνεται ότι είναι και υγειές αυτό. Η ανάγκη για συγχώνευση δηλώνει απουσία αίσθησης του εαυτού. Είναι σαν να χάνεις τον εαυτό σου για λίγο. Αυτό βέβαια σε κάποιες διαταραχές προσωπικότητας είναι μόνιμο, για και αυτό και λέγονται ¨διαταραχές". Το ευτυχές για τους ερωτευμένους είναι ότι σταδιακά θα επανέλθουν στην φυσιολογική τους κατάσταση, κατά την οποία θα ξανακάνουν επαφή με τον εαυτό τους. Όταν συμβεί αυτό, τότε ο έρωτας έχει τελειώσει.
    Last edited by aeolus74; 20-06-2022 at 23:21.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 10-05-2021, 22:50
  2. 1ος έρωτας
    By Xristina1906 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-11-2019, 16:50
  3. Ψυχοπαθολογία και Πολιτισμός
    By resaldis01 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2019, 22:44
  4. ερωτας με την πρώτη ματια? ερωτας εξ αποστάσεως? υπάρχουν? αντέχουν?
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2014, 13:52
  5. Aθλητική δραστηριότητα και γενική ψυχοπαθολογία
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2012, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •