Ο έρωτας ως ψυχοπαθολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663

    Ο έρωτας ως ψυχοπαθολογία

    Αναμφισβήτητα ο έρωτας είναι ένα μεγάλο ζητούμενο. Τον έρωτα τον προσεγγίζω όχι ως ένα συναίσθημα, αλλά ως μία κατάσταση στην οποία εμπεριέχονται και συμμετέχουν πολλά συναισθήματα. Για τον έρωτα έχουμε μία θετική συνήθως αντίληψη, το θεωρούμε δλδ κάτι το καλό, και είναι λογικό αυτό γιατί διαφορετικά γιατί να είναι ζητούμενο. Είναι όμως έτσι; Αν σκεφτούμε όλα αυτά που εμπεριέχονται στην κατάσταση του έρωτα μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα παρακάτω στην έντονή τους μορφή:

    1. συναισθηματική εξάρτηση
    2. εμμονή (με την έννοια της συνεχούς ενασχόλησης με τον/την άλλο/η)
    3. κτητικότητα - ζήλεια
    4. ανασφάλεια - άγχος - φόβος
    5. εξιδανίκευση
    6. δυσκολία στον έλεγχο των συναισθημάτων - εναλλαγές συναισθημάτων

    Το θέμα είναι ότι τα παραπάνω χαρ/κα αποτελούν κριτήρια διαταραχών προσωπικότητας. Με άλλα λόγια εάν κάποιος έχει αυτά τα χαρ/κα μόνιμα, είναι πιθανό να έχει μία διαταραχή προσωπικότητας. Γιατί λοιπόν είναι τόσο μεγάλο ζητούμενο μία κατάσταση η οποία θυμίζει ψυχοπαθολογία; Γιατί θέλουμε να μπούμε σε αυτό; Μήπως τελικά ή όλη φάση με τον έρωτα είναι κάπως... υπερεκτιμημένη; Εσείς τι λέτε; Προσωπικά χαίρομαι που διαρκεί λίγο.

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Ο ερωτας πιστεύω είναι φύσει κάτι θετικό και ωραίο. Μοιράζεσαι στιγμές, συναισθήματα, σκέφτεσαι για δυο και όχι για τον εαυτό σου, ενωνεσαι με τον άλλον, σε κάνει καλύτερο.

    Ωστόσο ο έρωτας παίρνει αναλογη γεύση (πικρή ή γλυκιά) ανάλογα με το συναισθηματικό και ψυχικό υπόβαθρο του εκάστοτε ανθρώπου. Εάν ερωτευτεί ένας άνθρωπος ψυχικα ισορροπημένος, με υγιή εικόνα του εαυτού και των άλλων και με αυτοπεποίθηση τότε ο έρωτας είναι γλυκός.
    Αν ερωτευτεί ένας άνθρωπος με ανασφάλειες, τραύματα αλυτα, αγχη και προβλήματα με την εικόνα του εαυτού του και των άλλων τότε έχει πικρή γεύση.

    Νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε τα θέματα απλά άλλοι λιγότεροι και άλλοι περισσότερο

    Μετά παίζει ρολο και ο παράγοντας προσωπικότητα στο πως προσεγγιζει κάνεις τον έρωτα και στις ανάγκες που έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Από την Θεογονία του Ησιόδου:


    Στ᾽ αλήθεια πρώτα‒πρώτα το Χάος έγινε. Κι ύστερα
    η πλατύστερνη η Γη, η σταθερή πάντοτε έδρα όλων των αθανάτων
    που την κορφή κατέχουνε του χιονισμένου Ολύμπου,
    και τα ζοφώδη Τάρταρα στο μυχό της γης με τους πλατιούς τους δρόμους.

    Αλλά κι ο Έρωτας που ο πιο ωραίος είναι ανάμεσα στους αθάνατους θεούς,
    αυτός που παραλύει τα μέλη και όλων των θεών κι ανθρώπων την καρδιά
    δαμάζει μες στα στήθη και τη συνετή τους θέληση.


    Τέτοια είναι η δύναμη του Έρωτα! Μια αρχέγονη δύναμη που έφτιαξε το Σύμπαν!

    Στη ζωή μας ο Έρωτας είναι ανίκητη μάχη.

    Είμαι περήφανος που στη ζωή μου ερωτεύθηκα μία γυναίκα και είμαι ακόμα ερωτευμένος με την ίδια γυναίκα!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Η οξεία φάση του έρωτα, ειδικά οι πρώτες μέρες, πρώτοι μήνες, είναι ταυτόχρονα μεθυστική και διαλυτική νομίζω. Γι αυτό δεν αντέχεται για πολύ. Τώρα ο καθένας ορίζει και κάπως αλλιώς τον έρωτα. Προσωπικά νομίζω 3-4 φορές το πολύ το ζούμε στη ζωή μας το διαλυτικό αυτό συναίσθημα. Αν είναι υπερεκτιμημένο; Δεν είμαι σίγουρη. Εξαρτάται πόσο αντέχει κανείς την ήρεμη ζωή, πόσο καιρό ζει σε κατάσταση ηρεμίας αλλά και τέλματος μαζί. Ο έρωτας είναι η επιθυμία να τα γκρεμίσεις όλα και να φτιάξεις ένα νέο μικρόκοσμο γύρω σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ο έρωτας είναι η επιθυμία να τα γκρεμίσεις όλα και να φτιάξεις ένα νέο μικρόκοσμο γύρω σου.

    Αυτή ακριβώς είναι η δύναμη του έρωτα!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Αχ μωρέ τι γλυκός που είσαι. Και εγώ έναν άντρα θέλω έτσι. Μπράβο να αγαπάτε και να ερωτευεστε!!!
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Από την Θεογονία του Ησιόδου:


    Στ᾽ αλήθεια πρώτα‒πρώτα το Χάος έγινε. Κι ύστερα
    η πλατύστερνη η Γη, η σταθερή πάντοτε έδρα όλων των αθανάτων
    που την κορφή κατέχουνε του χιονισμένου Ολύμπου,
    και τα ζοφώδη Τάρταρα στο μυχό της γης με τους πλατιούς τους δρόμους.

    Αλλά κι ο Έρωτας που ο πιο ωραίος είναι ανάμεσα στους αθάνατους θεούς,
    αυτός που παραλύει τα μέλη και όλων των θεών κι ανθρώπων την καρδιά
    δαμάζει μες στα στήθη και τη συνετή τους θέληση.


    Τέτοια είναι η δύναμη του Έρωτα! Μια αρχέγονη δύναμη που έφτιαξε το Σύμπαν!

    Στη ζωή μας ο Έρωτας είναι ανίκητη μάχη.

    Είμαι περήφανος που στη ζωή μου ερωτεύθηκα μία γυναίκα και είμαι ακόμα ερωτευμένος με την ίδια γυναίκα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Αχ μωρέ τι γλυκός που είσαι. Και εγώ έναν άντρα θέλω έτσι. Μπράβο να αγαπάτε και να ερωτευεστε!!!
    Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως τιμημένη Honorata!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Αλλά το βλέπω δύσκολο να τον βρω γιατί η γενιά μου είναι λίγο βλαμενη και όχι ρομαντικοί

    Αλλά ντάξει ανάλογα και το άτομο
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως τιμημένη Honorata!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Εμένα ο έρωτας με βρήκε χωρίς να το περιμένω αλλά με μια κίνηση πόθου εκδηλώθηκε!

    Εξαρτάται από το άτομο και το Σύμπαν ολόκληρο
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αυτή ακριβώς είναι η δύναμη του έρωτα!!!
    Η "δύναμη" δεν σημαίνει ότι είναι για καλό. Συνήθως δεν είναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αναμφισβήτητα ο έρωτας είναι ένα μεγάλο ζητούμενο. Τον έρωτα τον προσεγγίζω όχι ως ένα συναίσθημα, αλλά ως μία κατάσταση στην οποία εμπεριέχονται και συμμετέχουν πολλά συναισθήματα. Για τον έρωτα έχουμε μία θετική συνήθως αντίληψη, το θεωρούμε δλδ κάτι το καλό, και είναι λογικό αυτό γιατί διαφορετικά γιατί να είναι ζητούμενο. Είναι όμως έτσι; Αν σκεφτούμε όλα αυτά που εμπεριέχονται στην κατάσταση του έρωτα μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα παρακάτω στην έντονή τους μορφή:

    1. συναισθηματική εξάρτηση
    2. εμμονή (με την έννοια της συνεχούς ενασχόλησης με τον/την άλλο/η)
    3. κτητικότητα - ζήλεια
    4. ανασφάλεια - άγχος - φόβος
    5. εξιδανίκευση
    6. δυσκολία στον έλεγχο των συναισθημάτων - εναλλαγές συναισθημάτων

    Το θέμα είναι ότι τα παραπάνω χαρ/κα αποτελούν κριτήρια διαταραχών προσωπικότητας. Με άλλα λόγια εάν κάποιος έχει αυτά τα χαρ/κα μόνιμα, είναι πιθανό να έχει μία διαταραχή προσωπικότητας. Γιατί λοιπόν είναι τόσο μεγάλο ζητούμενο μία κατάσταση η οποία θυμίζει ψυχοπαθολογία; Γιατί θέλουμε να μπούμε σε αυτό; Μήπως τελικά ή όλη φάση με τον έρωτα είναι κάπως... υπερεκτιμημένη; Εσείς τι λέτε; Προσωπικά χαίρομαι που διαρκεί λίγο.
    τα συμπερασματα σου ειναι λανθασμενα.
    ο ερωτας ειναι αποτελεσμα βιολογικης εξελιξης και αποσκοπει κυριως στην διατηρηση στενων δεσμων μεταξυ ενος ζευγους με σκοπο την μεγιστοποιηση της πιθανοτητας να επιβιωσουν οι απογονοι του.

    αυτο συνεβει σιγα σιγα μεσω φυσικης επιλογης οταν οι πρωτογονοι ανθρωποι αρχισαν να ζουνε σε κοινωνικες ομαδες.
    οι πιο δυνατοι αρσενικοι ειχαν προσβαση σε γυναικες για σεξ αλλα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ κυνηγουσαν και μοιραζονταν τους ΠΟΡΟΥΣ ετσι καποιοι εδιναν απο τον κοπο τους και την ζωη τους χωρις ομως να εισπρατουν και το σεξ και τους απογονους που τους αναλογουσαν οταν ας πουμε ολοι μαζι κυνηγουσαν ενα μαμουθ κτλ
    οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι χειροτερο ακομα και απο τον κουμουνισμο και ετσι οι ανθρωποι δεν θα πηγαιναν και πολυ μπροστα αλλα ευτυχως εβαλε το χερι της η Θεα φυσικη επιλογη.

    ετσι το αποτελεσμα του ερωτα, ειναι κατι πολυ απλο που θελει και επιδιωκει καθε αντρας. ξερει οτι τα παιδια ειναι δικα του ετσι παντα εχει περισσοτερα κινητρα για να παραξει πορους αρα περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσουν αυτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Αχ μωρέ τι γλυκός που είσαι. Και εγώ έναν άντρα θέλω έτσι. Μπράβο να αγαπάτε και να ερωτευεστε!!!
    Γιατί είναι γλυκός; Μας είπε ότι είναι ερωτευμένος ο ίδιος. Δεν ξέρουμε η γυναίκα τι αισθήματα έχει. Κι εσένα μπορεί να σε ερωτευτεί κάποιος και να μην τον θες εσύ. Γι αυτό ρωτάει ο θεματοθέτης αν είναι για καλό τελικά όλη αυτή η αναστάτωση του έρωτα.

  13. #13
    Honorata
    Guest
    Δηλαδή τι εννοείς ότι την γνώριζες αυτή τη γυναίκα πολλά χρόνια και την προσεγγισες και σου είπε ναι ναι έγινε το θαύμα του "έρωτα" του φτερωτου θεου που μας τρυπάει με τα βέλη του;
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Εμένα ο έρωτας με βρήκε χωρίς να το περιμένω αλλά με μια κίνηση πόθου εκδηλώθηκε!

    Εξαρτάται από το άτομο και το Σύμπαν ολόκληρο

  14. #14
    Honorata
    Guest
    Δεν έχει σημασία αν τον θέλει η Όχι η γυναικα του. Είναι γλυκός .

    Θέλει ρομαντικές και δυνατές ψυχές ο έρωτας για να ριζώσει κάπου. Κυρίως δυνατές.

    Και εκείνος φαίνεται πως έχει τέτοια ψυχή. Και είναι όμορφο να υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι. Για μένα. Εσύ μπορεί να διαφωνεις
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Γιατί είναι γλυκός; Μας είπε ότι είναι ερωτευμένος ο ίδιος. Δεν ξέρουμε η γυναίκα τι αισθήματα έχει. Κι εσένα μπορεί να σε ερωτευτεί κάποιος και να μην τον θες εσύ. Γι αυτό ρωτάει ο θεματοθέτης αν είναι για καλό τελικά όλη αυτή η αναστάτωση του έρωτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Η δική μου ιστορία με τον έρωτα της ζωής μου είναι ότι την είδα και το σαγόνι μου έπεσε στο πάτωμα από θαυμασμό!

    Μου πήρε 2 μήνες να βρω την αφορμή και τις συνθήκες να σκύψω στο ημίφως για να την φιλήσω και μόλις πλησίασα με φίλησε θερμά και μου είπε ότι με θέλει!!!

    Τα υπόλοιπα έγιναν με Θεό βοηθό!!!

    Με διάλεξε και την διάλεξα!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 10-05-2021, 21:50
  2. 1ος έρωτας
    By Xristina1906 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 16-11-2019, 15:50
  3. Ψυχοπαθολογία και Πολιτισμός
    By resaldis01 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2019, 21:44
  4. ερωτας με την πρώτη ματια? ερωτας εξ αποστάσεως? υπάρχουν? αντέχουν?
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2014, 12:52
  5. Aθλητική δραστηριότητα και γενική ψυχοπαθολογία
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2012, 01:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •