Διπολική διαταραχή - κατάθλιψη - αγοραφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84

    Διπολική διαταραχή - κατάθλιψη - αγοραφοβία

    Καλησπέρα σας,

    Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή και κατάθλιψη

    Παίρνω effexor 300 mg το πρωί, και 10 mg zyprexa και 1000mg depakine chrono το βράδυ.

    Πηγαίνω σε ψυχίατρο και αύριο θα κάνω για πρώτη φορά ψυχοθεραπεία.

    Επίσης έχω και αγοραφοβία, φοβάμαι τη συναναστροφή με τον κόσμο καθώς και το να πηγαίνω σε οποιοδήποτε κατάστημα, όπου θα πρέπει να μιλήσω. Με πιάνει ταχυπαλμία, πονοκέφαλος, φοβάμαι μην πάθω τίποτα.

    Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δε βγαίνει η μέρα. Δηλαδή ξυπνάω και δεν έχω τι να κάνω. Πηγαίνω περπατάω καμιά ώρα αλλά η κάθε μέρα μου φαίνεται βουνό και περιμένω να περάσει η μέρα να κοιμηθώ. Βρίσκομαι πολλές ώρες στο σπίτι σε μία μόνιμη υπερένταση, δεν μπορώ να κάθομαι για πολύ ώρα και συνέχεια σηκώνομαι, πηγαίνω από δωμάτιο σε δωμάτιο κλπ... δεν παλεύεται!

    Έχει κανείς αντίστοιχα προβλήματα? Μπορείτε να με βοηθήσετε να το ξεπεράσω με κάποιες συμβουλές?

  2. #2
    Αντρέα, εργάζεσαι? έχεις φίλους /οικογένεια?
    Είναι άσχημος συνδυασμός αγοραφοβία με κατάθλιψη. Δοκίμασες ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο? Τα φάρμακα βοηθάνε, αλλά είναι μέσο, δεν είναι η λύση. Η λύση είναι η εφαρμογή μιας μεθοδολογίας σκέψης, ιδίως με τη βοήθει ψυχολόγου, όπως το να διώχνεις τις διαστρεβλωμένες - φανταστικές σκέψεις, το να βρεις μέσα σου τις θετικές εμπειρίες και σημεία σου στα οποία να δώσεις έμφαση επαναλαμβάνοντας τα στη σκέψη σου ώστε να σου φτιάχνουν τη διάθεση αλλα και να σε υποβοηθούν στο να γίνεις πιο εξωστρεφής, το να μην γενικεύεις ή διογκώνεις ένα κακό ή μια άσχημη εμπειρία, και πράξης δηλαδή να εκτίθεσαι στις καταστάσεις /μέρη που σε φοβίζουν μέχρι να εξοικειωθείς. Η απομόνωση και η έλλειψη κάτι δημιουργικού στη ζωή συντηρούν το πρόβλημα. Απλά ξεκίνανα να δρας κατ αυτούς τους τρόπους νωρίς, διότι πάντα ο χρόνος λειτουργεί εις βάρος μας.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σιγουρα πρεπει να βρεις ενδιαφεροντα. Το να μην εχεις τι να κανεις, φυσικο ειναι να βαριεσαι. Αυτο δυσκολευει με την δυσκολια με τις κοινωνικες επαφες. Οσο για το οτι δεν μπορεις να καθισεις πολυ ωρα ψαξε και για τον ορο ακαθισια που μπορει να προερχεται απο τα φαρμακα. Συζητα το με το γιατρο, γιατι μπορει να κανω και λαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Γειά σου!
    Εχεις κανένα χόμπυ? Ποιο είναι το άτομο που σας ενδιαφέρει; Μπορείτε να αφιερώσετε χρόνο στα χόμπι σας ή να κάνετε πράγματα με νόημα για τους ανθρώπους που αγαπάτε. Για παράδειγμα, κάποτε έβαλα στόχο να κερδίσω το αγαπημένο μου παιχνίδι, το time shooter 2 . Κάνοντας τα πράγματα που ήθελα να κάνω με κατάφερε. Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε.

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη - Διπολική διαταραχή - αγοραφοβία
    By adrfinance1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2022, 23:48
  2. Κατάθλιψη - Διπολική διαταραχή - αγοραφοβία
    By adrfinance1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-06-2022, 21:17
  3. Καταθλιψη-Διπολικη διαταραχη
    By Irene in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2018, 18:54
  4. Διπολική διαταραχή και επιλόχειος κατάθλιψη
    By kostas pro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 21-05-2016, 14:44
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Η' ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By dimitra91 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-06-2011, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •