Άγχος-Φόβος για χειρουργείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252

    Άγχος-Φόβος για χειρουργείο

    Καλησπέρα σας. Το προσεχές διάστημα πρώτα ο Θέος θα κάνω ένα χειρουργείο για μια κιρσοκοίλη στους όρχεις. Θα ήθελα αν κάποιος απο την ομαδα εδω εχει κανει παρομοιο χειρουργειο να μου πει εντυπωσεις. Επισης με φοβιζει γενικα το κομματι της αναισθησιας. Επειδη εγω ειμαι πολυ φοβιτσιαρης στα θεματα αυτη μου φαινεται πολυ περιεργο οτι απ το πολυ στρες (120+ παλμους) θα βρεθω με ναρκωση και πλαθω διαφορα σεναρια οτι κατι μπορει να παθω....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    το έχεις συζητήσει με τους γιατρούς σου? τι σου έχουνε πει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    με εχει καθησυχασει λεγωντας οτι ο αναισθησιολογος ειναι πολυς καλο και δεν εχω να φοβαμαι κατι! Αλλα το μυαλο ειναι μυαλο..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    με εχει καθησυχασει λεγωντας οτι ο αναισθησιολογος ειναι πολυς καλο και δεν εχω να φοβαμαι κατι! Αλλα το μυαλο ειναι μυαλο..
    και εμένα θα με άγχωνε πάντως για να σου είμαι ειλικρινής!

  5. #5
    Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο η αναισθησια ουτε που καταλαβαινεις ποτε θα κλεισουν τα ματια σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by Velcoro View Post
    Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο η αναισθησια ουτε που καταλαβαινεις ποτε θα κλεισουν τα ματια σου.
    λογικά ναι αλλά αυτός/αυτή πρέπει να έχει τρομοκρατηθεί!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,εχω κανει αυτη την επεμβαση το 2008.Η τομη γινεται στην κοιλια χαμηλα.Ειναι μια επεμβαση ρουτινας,η αναισθησια επισης δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.Ειχα και εγω 127 σφυξεις στο καρδιογραφημα πριν την επεμβαση ,μου εδωσαν ενα χαπι απλα να πεσουν οι σφυξεις.Μην ανησυχεις ειναι πολυ απλη επεμβαση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ειχε 127 παλμους στον προεγχειρητικο ελεγχο ή την ημερα της εισαγωγης σου? Σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    1 μερα πριν το χειρουργειο ειχε συμβει κατι που με αναστατωσε,ειχα και το αγχος του χειρουργειου,και κλασικα ειχα ταχυκαρδια.Εφτασα 127 σφυξεις,καινμου εδωσαν ενα χαπι,νομιζω το ιντεραλ και υποχωρησε η ταχυκαρδια σε μιση ωρα περιπου.Η ναρκωση δεν ειναι τιποτα,σου βαζουν εναν φλεβοκαθετηρα μετρας αντιστροφα και κοιμασαι.Εαν την κανεις λαπαροσκοπικα θα εχεις πολυ μικρη τομη.Εμενα την εκαναν με την κλασικη τομη που κανουν και στις βουβωνοκηλες.Αλλα γενικα δεν πονεσα ιδιαιτερα μονο τις πρωτες μερες.Στην ουσια ειναι μια φλεβα (η και παραπανω)που εχει κανει ενα πραγμα σαν κομπο,και θα στο ξεμπλεξουν.Ιατρικα λεγεται απολινωση φλεβων.Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το interal το πηρες τη στιγμη του χειρουργειου ετσι? Οχι λαπαροσκοπικα, η τομη μου ειπε ο γιατρος θα ειναι χαμηλα στην κοιλια αριστερα κοντα στο κοκκαλο με μια τεχνικη που λεγε παλομο καπως ετσι. Εκανα το λαθος και διαβασα στο ιντερνετ οτι πλεον γινεται με μικροχειρουργικη, αλλη τεχνικη που μειωνει τη πιθανοτητα μετεγχειρητικων επιπλοκων αλλα ηταν λαθος να ασχοληθω με google. Εχω να διαχειριστω το φοβο του χειρουργειου-ναρκωσης μην παει κατι λαθος, πολλες αρνητικες σκεψεις και το αν θα εχει αποτελεσματατικοτητα το χειρουργειο γιατι εχει επηρεασει αρκετα το σπερμα μου. Ελπιζω να τα διαχειριστω και να μην γινω ρεζιλι :P Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

Similar Threads

  1. αρρωστοφοβία vs χειρουργείο
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 07-03-2019, 16:08
  2. Δευτέρα χειρουργείο !!!!
    By Emmh_rho in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 28-04-2016, 15:53
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    By geo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 19:45
  4. το κατάλληλο χειρουργείο
    By gilie- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 04-02-2010, 18:27
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    By KLEONIKI_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 27-06-2006, 01:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •