Εσύ φοβάσαι την αλλαγή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι αν δεισ παλιοτερα ποστ θα δεισ πωσ μιλανε οι εντεχνεσ

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    8
    Υπάρχει η τάση πάντως να ξεφεύγουμε από το θέμα ε; And that’s ok I guess. Είδα ένα βίντεο από μια διάλεξη του Jordan Peterson χθες στο οποίο έλεγε: « Εάν η διαπροσωπική σου σχέση με κοντινά άτομα όπως πχ οικογενειακά πρόσωπα, σε κρατάει πίσω από την προσωπική σου εξέλιξη, το να κόψεις την επαφή μαζί τους είναι η θυσία που πρέπει να κάνεις για την προσωπική σου εξέλιξη. Το ίδιο ισχύει και για τις ερωτικές σχέσεις. Όμως οι άνθρωποι αρνούνται να αφήσουν τα πράγματα τα οποία τους δαγκώνουν. Γιατί κάποιες φορές αυτό είναι σκληρό ή εκτός προτύπων.»

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Γειά Σου skopjan.
    Με φοβίζουν οι αλλαγές κάθε είδους.
    Οι αλλαγές έχουν κόστος. Και μπορεί να είναι απρόβλεπτο το αποτέλεσμα.Αλλά πιστεύω με θετική σκέψη μπορεί όλα νά πάνε καλά.
    Για παράδειγμα σκέφτομαι καμία φορά νά πάω για δουλειά μόνη μου σε κανένα νησί. Αυτή η σκέψη μου προκαλεί τεράστιο άγχος καί φόβο. Μόνο και μόνο η σκέψη με τρομάζει. Αλλά γιατί νά μήν είναι πιο ωραία αν το δω εγώ πιι ωραία καί θετικά στο μυαλό μου;.
    Ή σκέφτομαι νά αλλάξω σπίτι εφόσον αυτό δεν Με εξυπηρετεί. Μόνο καί μόνο η ιδέα τής μετακόμισης καί αλλαγής πάλι μου φέρνει στρες απο πρίν.
    Quote Originally Posted by Skopjan View Post
    Μεγαλώνοντας κατάλαβα την δύναμη που έχει η συνήθεια και πως κάποιες φορές τρώει το είναι μας. Μα παρόλα αυτά αδυνατούμε να το αλλάξουμε. Ή μάλλον αρνούμαστε να προσπαθήσουμε εκ της αρχής. Μα γιατί να μας φοβίζει η αλλαγή; Η αλλαγή δεν είναι αυτή που φέρνει το διαφορετικό; Αυτό που ονειρευόμαστε, το τέλειο, το άπιαστο.

    Βιόνοντας στην Θεσσαλονίκη, σε μια μικρή πόλη, ονειρεύομαι μεγαλύτερη άνεση ανάμεσα στους ανθρώπους. Καλημέρες με χαμόγελα και οδήγηση χωρίς βιασύνη. Ανιδιοτελείς πράξεις και λόγια που δεν πληγώνουν τον συνάνθρωπο. Αυτή την αλλαγή θέλω να δω στην ανθρωπώτητα γενικότερα γιατί νιώθω πως το χάνουμε.

    Εγώ δεν φοβάμαι την αλλαγή και πλέον μόνο η αγάπη κινεί τις σκέψεις και τις πράξεις μου... Αλλάζω το σκεπτικό μου και εάν ένας μόνον άνθρωπος επηρεαστεί από αυτό... εγώ θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στην γη.

    Με σεβασμό σε όλους,
    Skj[emoji871]

  4. #19
    garfield
    Guest
    Δηλαδή η λύση είναι να κόψεις την καλημέρα σε γονείς, συγγενείς και όποιον άλλον είναι τοξικος προς εσένα; Και με τον εργοδότη τι κάνεις; Η με συναδέλφους; Τους κόβεις κι αυτούς την καλημέρα; Δηλαδή θελω να πω ότι αν εφαρμόσεις αυτή την τακτική στο τέλος θα μείνεις τελείως μόνος και επίσης υπάρχει και η πιθανότητα οι αλλοι να θεωρούν ότι εγώ είμαι τοξικη. Καλά τα λένε στη θεωρία στην πράξη ομως δύσκολα εφαρμόζονται.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ποια ειναι η πηγη του αγχους σου??? Τι φοβασαι???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 03-10-2023, 23:31
  2. Τι σε ανησυχεί ή τι φοβάσαι σήμερα? Σήμερα...
    By tasakiou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 142
    Last Post: 17-02-2015, 17:54
  3. Ορια-Μηπως φοβασαι να τα βαλεις;
    By lessing_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 21
    Last Post: 18-10-2010, 10:08
  4. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-04-2010, 00:09
  5. φοβάσαι να παραδεχτείς ότι είσαι θλιμμένος
    By sofiab in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 03-05-2009, 20:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •