Αυτός ο φόβος πως λέγεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Αυτός ο φόβος πως λέγεται?

    Οδηγουσα και ενώ πηγαινα κανονικά βλέπω έναν ταξιτζή που παει να μου χωθει. Αυτόματα κόβω γιατί οι δυο λωρίδες γινόταν μια και δεν ήθελα να τον ενοχλήσω εφόσον βιαζόταν. Ξαφνικά αρχίζει να κορναρει και να κάνει χειρονομίες και είδα ότι είχε και κάποιον μέσα γιατί με περνάει και συνέχιζε να κάνει και να λέει. Τον ειπα και εγώ μαλακα γιατί ειλικρινά με τάραξε και με τρομαξε πολυ αλλά δεν νομίζω να με άκουσε γιατί ουτε φωναξα ουτε τιποτα. Μου κολλησε όμως η ιδέα ότι με τράβηξαν βίντεο να τον λέω μαλάκα και θα με κυνηγήσει δικαστικός κλπ επειδή τον έβρισα. Εχω συχνά τέτοιες σκέψεις και πιο πολυ είναι ότι φοβάμαι μην φέρω προβλημα στην οικογένεια μου. Δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει και ανησυχώ. Αμέσως μετά με έπιασαν έκτακτες και τώρα υποφέρω. Γιατί μου συμβαίνει αυτό? Γνωρίζει κανείς? Σας παρακαλώ μια βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έλλη, σιγά μη σε κυνηγήσει δικαστικώς που τον είπες Κύριο!

    Έχεις με τη φαντασία σου μεγεθύνει ένα ασήμαντο περιστατικό σε κάτι σπουδαίο! Φτιάξε ένα χαμομηλάκι να ηρεμήσεις και να κοιμηθείς ήρεμα γιατί το μυαλό σου σε έχει τρελάνει!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Απο τη στιγμή που δεν μπορείς να το διαχειριστείς, το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο ψυχίατρο.
    Απέφυγε να το συζητάς με "γνωστούς", αλλά κάνε συζητήσεις με άτομα που ξέρεις οτι σε αγαπάνε και θέλουν το καλό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Να σήμερα ήρθα για δουλειά προσπαθησα να παρκαρω τρεις φορές σε κάποια φάση έβαλα αυτή την ήλιο προστασία μπροστά και βγαίνω βλέπω ότι ειμαι λίγο έξω και κάνω πισω και ελάχιστα μπροστά ίσα ίσα που κουνήθηκα αλλά είχα την ήλιο προστασία και δεν έβλεπα και αγχωθηκα ότι κάποιον χτυπησα. Βγηκα έντρομη ήταν όλα καλά δεν ήταν κανεις και ουτε άκουσα κάτι και έβλεπα το αμάξι για αίματα. Πω πω είμαι τρελή. Δεν ξέρω τώρα φοβάμαι ότι θα με κυνηγουν γιατι χτυπησα ανθρωπο. Γιατί έχω τέτοιο φόβο? Γιατί κάθε μέρα τέτοιες σκέψεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εμμονη ιδεα λεγεται .....δεν εισαι τρελλη ....οπως αλλοι εχουν νοσοφοβια ....η φοβιες γενικως , εχω εναν φιλο που φοβαται τα φιδια , ακομα και τα ψευτικα , τι λογικη εχει αυτο ? και ειναι καλα στην ψυχικη του υγεια .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ευχαριστώ πολυ. Νιώθω πολυ πιεσμενη ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμησω λίγο. Συνέχεια φοβάμαι πως θα απογοήτευσω κάποιον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Νιώθω πολυ πιεσμενη ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμησω λίγο. Συνέχεια φοβάμαι πως θα απογοήτευσω κάποιον.
    Αν δεν πας σε ψυχίατρο, θα απογοητεύσεις κάποιον. Εσένα.
    Μπορείς να το ξεπεράσεις με κάποια αγωγή απο τον ψυχίατρο, ή μετά απο κάποιο ισχυρό σοκ.
    Αν φτάσεις σε σημείο να πας στην αστυνομία να παραδοθείς πχ και σε διώξουν, θα καταλάβεις οτι δεν έχει νόημα να φοβάσαι κάτι πριν συμβεί. Αλλά γιατί να το περάσεις αυτό? Πήγαινε σε ψυχίατρο.
    Last edited by Cmos; 24-06-2022 at 15:28.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι η οικογένειά σου πολύ αυστηρή/επικριτική; Αισθάνεσαι μειονεκτικά και έχεις τον φόβο της κριτικής τους και με το παραμικρό αγχώνεσαι και φιάχνεις απίθανα αρνητικά σενάρια στο μυαλό σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Για κάποιο λόγο με αγχώνει η οδήγηση αλλά ταυτόχρονα είναι κάτι που αγαπώ πολυ. Σήμερα περασα με πορτοκαλι ένα φαναρι και επειδή ο κόσμος ήταν τόσο κοντά ένιωθα λες και θα χτυπήσω κάποιον και φοβήθηκα τόσο πολυ και μετά κοιτουσα το αμάξι και φοβάμαι μην χτυπησα κάποιον και με ψάχνουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πρέπει να βρεις που οφείλονται όλες αυτές οι φοβίες σε βαθμό παραλογισμού και πως θα τις ξεπεράσεις και θα αλλάξεις σκεπτικό. Εσύ φιάχνεις σενάρια και με τον αέρα που αναπνέεις όπως φαίνεται. Για πάρτο αλλιώς και πίστεψε λίγο σε εσένα και στις δυνατότητές σου! Δεν σε κυνηγάει κανείς, δεν ασχολούνται με ότι κάνεις κι αν ασχολούνται δεν είναι για να σε επικρίνουν!

    Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις κάποια ψυχοθεραπεία αν δεν κάνεις ήδη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η εξυβριση είναι κατ'έγκληση παραπτωμα και είναι της πλακας,δεν ασχολείται κανείς,ακόμα και μήνυση να σου κανει. Αλλά αν σε έχουν τραβήξει βίντεο,μπορεις να κινηθεις εσύ δικαστικως γιατί είναι παρανομο και φυσικά δεν γίνεται δεκτή στο δικαστήριο ως αποδεικτικο εκτός κι αν μιλάμε για σοβαρά εγκληματα.

    Απο κει και περα θα συμφωνησω ότι χρειαζεσαι καποια βοηθεια γιατι είσαι σε συνεχή πανικο το τελευταίο διάστημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ευχαριστώ πολυ. Νιώθω πολυ πιεσμενη ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμησω λίγο. Συνέχεια φοβάμαι πως θα απογοήτευσω κάποιον.
    Κοπέλα μου γλυκιά έχεις πάει σε ψυχοθεραπευτή;
    Από που πηγάζει το να μην απογοητεύσεις κάποιον ντε και καλά; Σα παιδάκι ήταν αυστηροί οι γονείς μαζί σου πχ;
    Κανέναν δε θα απογοητέψεις, όπως επίσης κανένας δε θα σε «κυνηγήσει» δικαστικά κλπ κλπ
    Σκέψου λογικά, δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο! Προφανώς έχεις ιδεοψυχαναγκασμό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Πάλι χθες εφευγα από τη δουλειά και ενώ έβγαινα από ένα στενό προσεκτικα ένα μηχανάκι άρχισε από πολυ μακριά να βαράει κόρνα και σταματησα εννοείται δεν είχα βγει καν και τρόμαξα τόσο πολυ έτσι οπως έκανε και περναει με βρίζει εννοείται και τον κοίταζα απλά και όπως προχωρουσε ξαναγυρισε να με κοιτάξει με κακό υφος και μετά έφυγε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνουν έτσι. Εχω παρατηρησει τέτοια συμπεριφορά γενικά επειδή είμαι γυναίκα ενώ αν είμαι με τον φίλο μου ποτε κανείς δεν τολμαει να κάνει κάτι αντίστοιχο ότι και να γίνει. Δυστυχώς εγώ μετά φοβάμαι και σκέφτομαι τα χειρότερα αντίποινα ότι θα με βρει αυτός ότι τον θυμωσα κι ας μην έκανα κάτι και θα μου κάνει κακό. Όλο αυτό συμβαίνει στην καθημερινότητα μου. Εχω απογοητευτεί από τον κόσμο και ειδικά από τον νέο κόσμο. Καμιά υπομονή και ανοχή έστω σε λάθος του άλλου. Για τα πιο απλά να πεσουν να σε φάνε και να σε κάνουν κουρέλι. Υπάρχει περιπτωση να με ψάξει αυτός? Το ξερω οτι παραλογιζομαι

  14. #14
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Οδηγουσα και ενώ πηγαινα κανονικά βλέπω έναν ταξιτζή που παει να μου χωθει. Αυτόματα κόβω γιατί οι δυο λωρίδες γινόταν μια και δεν ήθελα να τον ενοχλήσω εφόσον βιαζόταν. Ξαφνικά αρχίζει να κορναρει και να κάνει χειρονομίες και είδα ότι είχε και κάποιον μέσα γιατί με περνάει και συνέχιζε να κάνει και να λέει. Τον ειπα και εγώ μαλακα γιατί ειλικρινά με τάραξε και με τρομαξε πολυ αλλά δεν νομίζω να με άκουσε γιατί ουτε φωναξα ουτε τιποτα. Μου κολλησε όμως η ιδέα ότι με τράβηξαν βίντεο να τον λέω μαλάκα και θα με κυνηγήσει δικαστικός κλπ επειδή τον έβρισα. Εχω συχνά τέτοιες σκέψεις και πιο πολυ είναι ότι φοβάμαι μην φέρω προβλημα στην οικογένεια μου. Δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει και ανησυχώ. Αμέσως μετά με έπιασαν έκτακτες και τώρα υποφέρω. Γιατί μου συμβαίνει αυτό? Γνωρίζει κανείς? Σας παρακαλώ μια βοήθεια.
    Καταστροφικότητα ονομάζεται. Ο φόβος φτιάχνει σενάρια κλιμάκωσης, δλδ αφού μου συνέβη αυτό, μετά θα συμβεί το άλλο, πάνω στο άλλο θα συμβεί κάτι άλλο και ούτω καθεξής μέχρι ένα καταστροφικό αποτέλεσμα. Ο νους μας, εμάς που μας έμειναν φοβίες συχνά φτιάχνει τέτοια σενάρια. Απλά πρέπει να μπεις στη δύσκολη διαδικασία να τα εκλογικεύεις, να βάζεις τα πράγματα στις κανονικές τους διαστάσεις και κυρίως να μη φοβάσαι.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν μπορώ δυστυχώς. Σήμερα παλι τα ίδια. Είμαι στη δουλειά και μάτωσε το δάχτυλο μου και για κακή μου τυχη πηγα στο φουρνο να πάρω κάτι και τώρα φοβάμαι πως παίρνοντας τα λεφτά ακουμπησα την υπάλληλο και τα λεφτά με το χέρι που είχε κοπεί και φοβάμαι μην κόλλησα κάτι και το κυριότερο AIDS. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες αυτός ο φόβος και ο τρόμος
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 81
    Last Post: 03-03-2023, 22:30
  2. Αυτός ο φόβος της ανακοπής μ έχει φτάσει στην παρανοια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2019, 13:23
  3. Περνάει ποτέ αυτός ο φόβος;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2015, 16:56
  4. Φόβος.. αυτός φταίει για πολλά!!
    By ...a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 26-01-2015, 09:35
  5. πως λέγεται αυτός που...
    By Godric in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2013, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •