Είναι body shaming ή είμαι υπερβολική;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    garfield
    Guest

    Είναι body shaming ή είμαι υπερβολική;

    Καλησπέρα, επειδή πολύς λόγος έγινε για το θέμα του body shaming της Αφροδίτης Λατινοπουλου προς τη Δανάη Μπάρκα αλλά και γενικότερα για το φαινόμενο θα πω κι εγώ τον προβληματισμό μου. Ο ψυχίατρος που πηγαίνω από το δεύτερο κι ολας ραντεβού μου λεει για τα κιλά μου. Στην αρχή μου λέει υποτίθεται σαν συμβουλή χασε δυο τρία κιλά μην χανεις είκοσι χάσε δύο (σε απότομο ύφος). Να σημειώσω ότι είμαι 83 κιλά περίπου.
    Και από τότε σχεδόν σε κάθε ραντεβού αναφέρει τα κιλά είτε σαν παράδειγμα για κάτι άλλο π.χ. "αν θέλεις να χάσεις κιλά πρέπει να κόψεις τα γλυκά" (που δεν τρωω γενικά) είτε με ειρωνεία του τύπου "να φας ξέχασες"; ή να του λέω ότι καμία φορά ξεχναω να τρωω νωρίς και τρώω αργά και να μου λέει "δεν πείραζει αυτό καλό είναι".
    Το θέμα είναι ότι εγω ποτέ δεν ανέφερα το θέμα των κιλών μου και γι αλλο λόγο πήγα εκεί.
    Κι εγώ τον πληρώνω αυτόν τον άνθρωπο για να έχω υποτίθεται ψυχολογική υποστήριξη, εγώ πάντως το αισθάνομαι σαν body shaming και ενώ ξέρει ότι εχω υποθυροειδισμο που επηρεάζει το μεταβολισμό, γιατρός είναι δεν είναι κανένας άσχετος. Είμαι υπερβολικη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μπορεί να είναι γιατρός στο επάγγελμα αλλά στους τρόπους και την λεπτότητα είναι ένα γαϊδούρι και μισό!
    (που λέει ο λόγος, γιατί αγαπώ τα γαϊδουράκια)

    Να πας σε άλλο γιατρό που θα σε σέβεται περισσότερο!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    body shaming

    προσπαθουσα 5 λεπτα να καταλαβω τι μαλακιες γραφεις στα αγγλικα

  4. #4
    garfield
    Guest
    Αν δεν ξέρεις τι είναι μπορείς να το ψάξεις στο google κι αν δεν σε αφορά το θέμα τότε τι κάνεις εδω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    ειναι άσχετος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    οπως το πες τον πληρωνεις για να σε βρίζει !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλα κανει, σου δινει κινητρα για να χασεις μερικες δεκαδες κιλα.
    στο τελος μονο εσυ θα εισαι κερδισμενη εαν βεβαια μαλωσεις με το ψυγειο
    τοτε θα εκτιμησεις και τα σχολια του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υποτίθεται επίσης ότι πρέπει να αισθάνεσαι άνετα με τον γιατρό και να του μιλάς ανοιχτά.
    Γιατί δεν του λες ότι σε ενοχλεί αυτό που κάνει και ότι σε κάνει να αισθάνεσαι άβολα;

  9. #9
    garfield
    Guest
    Γιατί αυτός το λέει υποτίθεται σαν συμβουλή ότι πρέπει να βάζω μικρούς στόχους και να τους πετυχαίνω και ένας από αυτούς είναι και τα κιλά κατά τη γνώμη του βέβαια διότι οι στόχοι που του είπα εγώ είναι άλλοι. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το πω αλλά με τρόπο γιατί κι αυτός δεν μου είπε ευθέως "εισαι χοντρή" αλλά τα λέει με πιο έμμεσο τρόπο.
    Και είναι ο πιο νορμάλ που βρήκα σε σχέση με όσους εχω πάει.
    Ένας άλλος που είχα πάει επειδή είχα άγχος με τη σχολή μου λέει "και γιατί εσύ τώρα αντί να έχεις παντρευτεί και να είσαι μια χαρά κοπέλα μου ήρθες εδω περα"; Ήμουν 27 τότε.
    Ένας άλλος υποτίθεται γνωστό όνομα στη Θεσσαλονίκη κοιμήθηκε την ώρα της συνεδρίας και γενικώς έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θελει και ρωτημα ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα πιθανόν να το λέει όντως καλοπροαίρετα σαν συμβουλή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εσένα δεν σε ενοχλεί. Αφού σε ενοχλεί μίλα. Αυτό είναι το νόημα όταν πας σε ειδικούς ψυχικής υγείας, να μπορείς να τους μιλάς ελεύθερα! Μην ξεχνάμε το ότι είναι γιατροί δεν τους κάνει να μην είναι και διαφορετικοί άνθρωποι μεταξύ τους, θα έχουν τις δικές τους απόψεις και χαρακτήρα που δεν μπορούν να τις αφήνουν πάντα έξω από την πόρτα του γραφείου τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τους δικαιολογήσεις στα απαράδεκτα ή ότι όλοι θα ταιριάζουμε με όλους. Καλό είναι όμως να προσπαθούμε να βρούμε κοινά σημεία επαφής. Αν δεν υπάρχουν, πάμε στον επόμενο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω να προσθεσω οτι ο δικος μου ουδεποτε με προσεβαλλε καθ οιονδηποτε τροπο, γιατι ηταν ευγενης , αμα τοκανε , ειχα φυγει χθες ......υπαρχει μεγαλη προσφορα εργασιας , και το ξερουν αυτο οι ψυχιατροι, οποτε απορω γιατι εισαι ακομα εκει....στο νοσοκομειο υγεια , που ειχα νοσηλευτει για αλλον λογο, μου εδωσαν ενα ερωτηματολογιο να αξιολογησω ποσο ηταν προθυμος ο γιατρος μου να μου εξηγησει το οποιοδηποτε θεμα , ποσο ευγενης ηταν , ποσο κατανοητος ηταν , αξιολογησα και το προσωπικο, ετσι πρεπει , δεν μπορει ο καθε μ@λακας να στα χωνει , ας ειναι ο σουπερ ντουπερ γιατρος .....οι συμβουλες , κατα γενικη ομολογια , πρεπει να δινονται μονο οταν ζητωνται...........................
    συμφωνω με τον aeolus74 και τον homebod .........

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Δεν ξέρω αν είναι καλός στο επάγγελμά του αλλά σίγουρα έχει θέμα με τους τρόπους καθώς μιλάει προσβλητικά. Κι ας έχει καλές προθέσεις. Σε άλλους μπορεί να πιάνει, σε εσένα όχι καθώς σε ενοχλεί, το οποίο μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Όσο καλός και να είναι ένας γιατρός, δε σημαίνει ότι ταιριάζουν τα χνώτα μας μαζί του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη/ε deploy , βρισκουν βολικους ανθρωπους ( σε αυτους πιανει ) και βγαζουν ταπωθημενα τους , αν μου ελεγε ο ψυχιατρος μου κατι παρομοιο, θα απαντουσα , ' σε ρωτησα ρε φιλε ? ' .......ειχαμε μικρη διαφορα ηλικιας , και δεν τον επαιρνε .....εξοργιζομαι με τετοιες συμπεριφορες ( φαινεται ) ...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη/ε deploy , βρισκουν βολικους ανθρωπους ( σε αυτους πιανει ) και βγαζουν ταπωθημενα τους , αν μου ελεγε ο ψυχιατρος μου κατι παρομοιο, θα απαντουσα , ' σε ρωτησα ρε φιλε ? ' .......ειχαμε μικρη διαφορα ηλικιας , και δεν τον επαιρνε .....εξοργιζομαι με τετοιες συμπεριφορες ( φαινεται ) ...
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ δεν ξέρω αν θα απαντούσα εκείνη τη στιγμή... δεν μπαίνω κ εύκολα σε "αντιπαράθεση", το οποίο δεν είναι καλό πάντα. Απλά θα τον άλλαζα κατευθείαν. Υποτίθεται πας κάπου για να νιώθεις καλά και όχι για να γίνεσαι χειρότερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Body shaming και σχεση
    By Geo88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2021, 12:04
  2. Ειμαι υπερβολική ;
    By Melina75 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2021, 12:57
  3. ειμαι υπερβολικη?
    By garida in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 25-12-2018, 02:03
  4. εγω ειμαι υπερβολικη ή οχι?
    By Efi25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 21-10-2016, 13:37
  5. Ειμαι εγω υπερβολικη;;
    By evaki25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 18-12-2013, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •