Ωτοσκληρυνση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Ωτοσκληρυνση

    Έχει διαγνωστεί κανείς; Πηρα δευτερη γνώμη από ΩΡΛ σήμερα και μου διέγνωσε και αυτός ωτοσκληρυνση και στα δύο αυτιά κάτι που μου προκαλεί βαρυκοΐα και εφόσον δεν το είχα παντότε,είναι ακόμα προς διερεύνηση το πώς προέκυψε. Μου έγραψε αξονική και μου είπε ότι εφόσον επιβεβαιωθεί, η μόνιμη λύση είναι εγχείρηση και προς το παρόν ακουστικό. Στη ηλικία μου ντρέπομαι να φοράω ακουστικό,αν και μου είπε ότι δεν θα φαίνεται. Ωστόσο μάλλον θα βάλω γιατί έχω πρόβλημα στις καθημερινές συναναστροφές μου.
    Last edited by Skiouros8; 27-06-2022 at 18:34.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αύριο έχω ένα ραντεβού και ήδη νιώθω άσχημα γιατί δεν θα ακούω. Και ακόμα κι όταν λέω ότι έχω πρόβλημα εξακολουθούν να μιλάνε το ίδιο χαμηλά και να τσαντίζονται που δεν ακούω ή να με περνάνε για ηλίθιο. Η ανθρώπινη φωνή είναι σε ένα χρώμα που τα αυτιά μου δεν ακούνε πλέον καθαρά, το δεξί ειδικά. Ακούω τα περισσότερα σαν μουρμούρισμα. Δυσκολεύει την καθημερινότητά μου. Και για να φτιάξει γίνεται μόνο με εγχείρηση και αν καθυστερήσω να την κάνω, θα μου γράψουν κάτι φάρμακα που καθυστερούν την χειροτέρευση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    να κανεις την επεμβαση. ειναι πολυ σημαντικη η ακοη. να χαιρεσαι που υπαρχει επεμβαση για την περιπτωση σου μαλιστα. θα μπορουσε να μην διορθωνεται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι καποια στιγμή θα την κάνω αλλά τόσα χειρουργεία τα φοβαμαι. Ειδικα στο κεφαλι.

    Σήμερα με πήρε ο γιατρός για το άλλο χειρουργειο και έλεγε να με βάλει παλι αυτή την Πεμπτη. Και ενώ του είπα ότι προτιμω να το κάνουμε μετά τη σεζόν ή έστω τέλη σεζόν και είχε συμφωνήσει ,άρχισε παλι να με πιεζει ενώ και μόνος του είπε ότι δεν είναι ΑΜΕΣΑ επικινδυνο. Και θα με γίνει γενική αναισθησία. Του λέω εγώ μετά απο οποιαδηποτε διαδικασία είμαι κουρελι για τουλάχιστον μια εβδομάδα, οπως πχ με τη γαστροσκοπηση περυσι και λέει όχι,μην ανησυχεις λίγες ώρες μετά θα μπορεις να πας και στη δουλεια. Σκέφτομαι να αλλαξω γιατρό αλλά ειναι φίλος του πατερα μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν υπάρχει κανείς άλλος εντέλει με βαρηκοΐα; Ειλικρινά από τον κοβιντ και μετά έχει χειροτερεψει. Σήμερα αγόρασα δοκιμαστικά ένα φτηνό ακουστικό, την άλλη βδομάδα έχω ξανά ραντεβού με τον ΩΡΛ και θα μου γράψει εκ νέου την αξονικη που δεν πήγα να κανω. Απλά πρέπει να κλείσω ραντεβού και σε ένα κατάστημα με ακουστικά για να δοκιμάσω ποια θα παρω πριν μου τα γράψει ο γιατρος. Έχω στεναχωρηθει. Βάζω μουσική σε ακουστικά και δεν την ακούω όπως παλια. Μου μιλανε και δεν καταλαβαίνω. Γίνεται πάρα πολύ γρήγορα χειρότερο. Θα κουφαθω εντελώς όπως ο Μπετόβεν. Επίσης σκέφτομαι μήπως είναι θέμα αρτηριών εντέλει. Αλλά θα φανεί στην αξονική.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εγώ λόγο αγχους έχω εμβοες χρόνια τώρα και η ακοή μου είναι πολύ πεσμένη πρέπει να βάλω ακουστικό κι εγώ αλλά εκτός του οικονομικού ντρέπομαι κι εγώ!Να σημειώσω ότι έχω κάνει μαγνητική η οποία δεν έδειξε κάτι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Εγώ λόγο αγχους έχω εμβοες χρόνια τώρα και η ακοή μου είναι πολύ πεσμένη πρέπει να βάλω ακουστικό κι εγώ αλλά εκτός του οικονομικού ντρέπομαι κι εγώ!Να σημειώσω ότι έχω κάνει μαγνητική η οποία δεν έδειξε κάτι!
    Έκανες μαγνητική στο αυτί ή γενικα στο κεφαλι; Εμένα όλα ξεκίνησαν με εμβοες πριν πέντε χρόνια ( οι εμβοες συνέβαιναν επειδη εχανα την ακοη μου απο τοτε) και έχω φτάσει σήμερα να έχω χάσει το 75% της ακοης μου στο δεξί αυτί και ακολουθεί γοργά και το αριστερό δυστυχώς. Η μόνη λύση είναι εγχείρηση αφού κάνω την αξονικη πρώτα,για να επιβεβαιωθεί ότι είναι ωτοσκληρυνση και όχι κάτι άλλο. Μου είπαν επίσης ότι υπάρχουν φάρμακα που καθυστερούν την χειροτερευση, αλλά θα δει στο επαναληπτικό ακουογραμμα ο γιατρός αν οντως έχει επιδεινωθεί από πριν 5 μήνες.

    Τα ακουστικά είναι επιδοτούμενα πάντως. Εμενα ο γιατρός μου είπε ότι θα μου γράψει 400 ευρώ παραπεμπτικο για κάθε αυτί. Στο αριστερό δεν το χρειάζομαι ακόμα τόσο, αλλά θα πάρω και για τα δύο. Απλά πρέπει να πάω πρώτα για την αξονική και μετά να κλείσω ραντεβού σε ένα κατάστημα. Πήρα τηλέφωνο πριν καποιο διάστημα και μου είπαν ότι πρέπει να δοκιμάσω πρώτα εφαρμογή στο αυτί μου και μετά τα κάνουν ειδική παραγγελία. Υπάρχουν πάντως και μέσες λύσεις, πχ είδα κάποια με καλές κριτικές γύρω στα 200 ευρώ, άρα καλύπτονται από την επιδότηση.
    Εγώ αγόρασα ένα με 5 ευρώ μόνο δοκιμαστικά. Όντως δουλεύει,μικροφωνιζει βεβαια , αλλά όταν το φόρεσα στο δεξί άκουγα τουλάχιστον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σκιουρε για να λεσ αυτα που λεσ καποιο δικιο θα εχεισ και δεν καταλαβαινω γτ αποφασισεσ να γινεισ κατινοσ ενω η μπαλιτσα παιζεται αλλου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •