ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ

    Είμαι σε αγωγή με ζολοφτ 3.5 μήνες για αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ για τα θεματά μου,τον τελευταίο καιρό είχα ναυτίες υποχώρησαν αυτό τον καιρό έχω ενοχλήσεις στο κεφάλι όπως ζάλη ενόχληση αυχένα βαρύ κεφάλι έλλειψη διαύγειας και νιώθω ελαφριά μορφή αδυναμία χέρια πόδια μαγνητική στο κεφάλι είχα κάνει τον οκτ τότε δεν τα είχα αυτά μήπως πρέπει να ξανακάνω και επίσης γιατί με την αγωγή δεν έχω γίνει τελείως καλά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω όλοι λένε στον 1 μήνα είναι καλά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω όλους αυτούς που σ'ένα μήνα είναι καλά...σε κάθε περίπτωση συζήτησε το με τον γιατρό σου αν θεωρείς ότι δεν σου ταιριάζει η αγωγή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πριν λίγο ένιωσα ξαφνικά ναυτία ζάλη σα να τσούζει το κεφάλι μου σαν να ανεβαίνει η θερμοκρασία μου και έχω πονοκέφαλο σχεδόν όλη μέρα...ανησυχώ δεν αντέχω πια

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Πόσο χρονών είσαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι 35,δεν αντέχω πάλι να αρχίσω τους γιατρούς...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ούτε ξέρω πάλι να αρχίσω να τρέχω σε καρδιολόγους ρευματολόγους νευρολόγους όλοι αυτοί με έστελναν σε ψυχίατρο ορίστε πήγα κ πάλι θέματα έχω..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Ο ψυχίατρος τι σου είπε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι 35,δεν αντέχω πάλι να αρχίσω τους γιατρούς...
    Είναι φυσικό υπάρχει ένα όριο σε κάθε μηχανισμό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω αν πρέπει να ξανακάνω μαγνητική στο κεφάλι που να πάω σε νευρολογο ωριλα ρευματολογο...να κάνω υπομονή με την αγωγή να αλλάξω αγωγή έχω κουραστεί....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αν έχεις ήδη κάνει μαγνητική εγκεφάλου τι να δείξει η καινούργια; Ψυχοθεραπεία κάνεις; Κάτι άλλο που να σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα; Μασάζ; Μπάνιο στη θάλασσα; Κάτι;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    6
    1ον) οι μαγνητικές και οι αξονικές δεν είναι καραμέλες να πάμε κάθε 5 μήνες
    2ον) στις μαγνητικές και στις αξονικές δέχεσαι ραδιενέργεια που σημαίνει θα πρέπει να γίνονται με μέτρο και με τουλάχιστον 2 χρόνια διαφορά η μια από την επόμενη
    3ον) η φαρμακευτική αγωγή για το αγχος θέλει καιρό να δράσει ανάλογα και με τον κάθε άνθρωπο
    4ον) εισαι γυναίκα. Αυτό σημαίνει ότι εκ φύσεως έχεις προικιστεί λόγω μητρότητας με μεγαλύτερη αντοχή στις ασθένειες, εισαι και νέα οποτε μην φοβάσαι για κάτι βιολογικο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εφ όσον έχεις εξεταστεί ήδη από αυτές τις ειδικότητες, δεν χρειάζεται να ξαναρχίσεις τις επισκέψεις.

    Μόνο θα επιδεινώσει το άγχος σου ..

    Όσο για την αγωγή ,η ληψη της οποίας κατά την γνώμη μου θα πρέπει να χορηγείται για περιπτώσεις άγχους/ κσταθλιψης , μόνον όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες εναλλακτικές, και όχι...μετη πρώτη επίσκεψη στον ψυχίατρο ,η επίδραση της ειναι απρόβλεπτη.
    Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

    Ένα ποσοστό βλέπει βελτίωση με το πρώτο φάρμακο σε 1 μήνα ( εγώ είδα βελτίωση σε 2 εβδομάδες) ,άλλοι χρειάζεται να αλλάξουν δόση και φάρμακο ( εδώ τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται πιο δύσκολα γιατί κάθε φορά ο εγκέφαλος προσπαθεί να τα συμπεριλάβει στην λειτουργία του και μπορεί να αντιδράσει απρόβλεπτα ),και κάποιοι μόνο ταλαιπωρουνται χωρίς κάποια βελτίωση ..

    Δυστυχώς, έτσι που έχει γίνει η ζωή μας , εάν δεν βρούμε λύση στο πρόβλημα μας μόνοι μας, η μόνη λύση είναι να στηριζομαστε στους "ειδικούς," στους οποίους η δική μου εμπιστοσύνη είναι από την εμπειρία μου, ελάχιστη...

    Εύχομαι κάποια στιγμή να βρεις τον δρόμο σου.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι σε αγωγή με ζολοφτ 3.5 μήνες για αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ για τα θεματά μου,τον τελευταίο καιρό είχα ναυτίες υποχώρησαν αυτό τον καιρό έχω ενοχλήσεις στο κεφάλι όπως ζάλη ενόχληση αυχένα βαρύ κεφάλι έλλειψη διαύγειας και νιώθω ελαφριά μορφή αδυναμία χέρια πόδια μαγνητική στο κεφάλι είχα κάνει τον οκτ τότε δεν τα είχα αυτά μήπως πρέπει να ξανακάνω και επίσης γιατί με την αγωγή δεν έχω γίνει τελείως καλά;
    Καλησπερα,ολα αυτα τα συμπτωματα που αναφερεις αλλα και καποια ακομα τα εχω και εγω εδω και αρκετο καιρο λογω αγχωδους διαταραχης αρρωστοφοβια και κρισεων πανικου..Και εγω ειμαι σε αγωγη εδω και 3 εβδομαδες χωρις βεβαια να εχω δει ακομα αποτελεσματα.Εφοσον οπως ειπες εχεις παει σε τοσους γιατρους (οπως και εγω αλλωστε) και δεν σου βρηκανε κατι,εγω θα σε συμβουλευα εκτος της αγωγης να ξεκινησεις και ψυχοθεραπεια αν δεν το κανεις ηδη και οσο δυσκολο και αν ακουγεται να προσπαθησεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι ολα αυτα προερχονται απο την αγχωδη διαταραχη και οχι λογω καποιου οργανικου προβληματος.Θα σου φερω και ενα παραδειγμα πανω σε αυτο που το παρατηρω σε εμενα,οταν ασχολεισαι με κατι και δεν εχεις στο μυαλο σου ολες αυτες τις σκεψεις για αρρωστιες αγχος εχεις παρατηρησει οτι εκεινη την ωρα δεν εμφανιζεται καποιο απο τα συμπτωματα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω μια Άποψη για ένα κοντινό μου πρόσωπο.
    By Dionysios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2021, 18:15
  2. Θα ηθελα την αποψη σας..καλημερα.θελω ηλικρινεις απαντησεις σας παρακαλω
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 27-04-2019, 20:06
  3. Μια αποψη θελω
    By Divine Madness in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2017, 23:10
  4. θελω την αποψη σας σας παρακαλω!!!
    By EFI in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 31-10-2012, 10:00
  5. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ EINAI ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 21-03-2009, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •