Τύψεις - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 121

Thread: Τύψεις

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη γατούλα σου την αγαπημένη. Οι γατούλες είναι και εφτάψυχες!!!

    Να περιποιηθείς και τον άλλο!! Ο Θεός σε αγαπά που φροντίζεις τα ζωάκια σου τόσο πολύ!!! Το κάνεις για τις αμαρτίες των υπολοίπων!!
    Καις το κάρμα της ανθρωπότητας!

    Κουράγιο!!
    Σε ευχαριστώ, μακάρι.
    Θα κάνω update μόλις έχω νέα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη γατούλα σου την αγαπημένη. Οι γατούλες είναι και εφτάψυχες!!!

    Να περιποιηθείς και τον άλλο!! Ο Θεός σε αγαπά που φροντίζεις τα ζωάκια σου τόσο πολύ!!! Το κάνεις για τις αμαρτίες των υπολοίπων!!
    Καις το κάρμα της ανθρωπότητας
    !

    Κουράγιο!!
    συμφορουμιτη ολα καλα;;;;;;;;;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικά ο γατης έμεινε ακόμα μια μέρα μέσα, για να κάνει και στειρωση. Θα μείνει μια βδομάδα σπίτι μου και μετά μπορεί να βγει έξω. Μου είναι δύσκολο βεβαια να τον φροντίσω γιατι πρέπει να ανεβαίνω στον τρίτο όροφο με τόση ζέστη. Η άλλη εναλλακτική είναι να τον έχω στο κλουβάκι (πρέπει να είναι περιορισμένος έτσι κι αλλιώς και είναι μεγάλο κλουβί για μικρόσωμα σκυλιά) και να τον βγάζω για λίγο με επίβλεψη όταν είμαι κι εγώ σπίτι. Θα δω.


    Η δική μου γάτα ακόμα νοσηλεύεται , έχει σοβαρή αναιμία και δεν διαβάζω καλά πράγματα για αυτό. Προς το παρόν είναι σταθερή, έφαγε και λίγο αλλά δεν είμαι αισιόδοξος και επίσης σκέφτομαι ότι αν πεθάνει, θα ήθελα να περάσουμε χρόνο μαζί.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εύχομαι να σε φωτίσει ο Θεός να κάνεις το καλύτερο!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τελικά ο γατης έμεινε ακόμα μια μέρα μέσα, για να κάνει και στειρωση. Θα μείνει μια βδομάδα σπίτι μου και μετά μπορεί να βγει έξω. Μου είναι δύσκολο βεβαια να τον φροντίσω γιατι πρέπει να ανεβαίνω στον τρίτο όροφο με τόση ζέστη. Η άλλη εναλλακτική είναι να τον έχω στο κλουβάκι (πρέπει να είναι περιορισμένος έτσι κι αλλιώς και είναι μεγάλο κλουβί για μικρόσωμα σκυλιά) και να τον βγάζω για λίγο με επίβλεψη όταν είμαι κι εγώ σπίτι. Θα δω.


    Η δική μου γάτα ακόμα νοσηλεύεται , έχει σοβαρή αναιμία και δεν διαβάζω καλά πράγματα για αυτό. Προς το παρόν είναι σταθερή, έφαγε και λίγο αλλά δεν είμαι αισιόδοξος και επίσης σκέφτομαι ότι αν πεθάνει, θα ήθελα να περάσουμε χρόνο μαζί.
    Πολυ λυπάμαι για τη γατουλα σου...Προσεχε τη γατα με το ειτς ειναι πολύ εύκολο να κολλήσουν οι δικες σου με εναν καυγά..να την εχεις περιορισμενη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μίλησα πριν με το γιατρό ευτυχως είναι καλύτερα το γατί,το συκώτι της ήταν πρησμένο, παίρνει αγωγή για να επανέλθει. Θα βγει τη Δευτέρα και θα παιρνει αγωγη για ένα μήνα μέχρι να συνέλθει.

    Το άλλο το έχω μαζί μου στο κλουβί αναγκαστικά γιατι μου το έφεραν στη δουλειά, το βράδυ θα το πάρω σπίτι.

    Συνολικά έφαγα ένα 600αρι. Και έλεγα να κάνω οικονομια. Ακόμα έχω άγχος ότι θα πεθάνουν ομως.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μίλησα πριν με το γιατρό ευτυχως είναι καλύτερα το γατί,το συκώτι της ήταν πρησμένο, παίρνει αγωγή για να επανέλθει. Θα βγει τη Δευτέρα και θα παιρνει αγωγη για ένα μήνα μέχρι να συνέλθει.

    Το άλλο το έχω μαζί μου στο κλουβί αναγκαστικά γιατι μου το έφεραν στη δουλειά, το βράδυ θα το πάρω σπίτι.

    Συνολικά έφαγα ένα 600αρι. Και έλεγα να κάνω οικονομια. Ακόμα έχω άγχος ότι θα πεθάνουν ομως.
    Ολα καλα αγόρι μου μην αγχώνεσαι...Μην υπολογίζεις τα χρήματα που δίνεις για τα ψυχουλινια.σωζεις ζωουλες.το συκώτι γιατί πρησμένο όμως;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ολα καλα αγόρι μου μην αγχώνεσαι...Μην υπολογίζεις τα χρήματα που δίνεις για τα ψυχουλινια.σωζεις ζωουλες.το συκώτι γιατί πρησμένο όμως;
    Δεν ξέρουμε, δεν είναι σίγουρος ο γιατρός. Είπε ότι είτε έφαγε κάτι που την πείραξε είτε ήταν καποιος ιός. Θα χρειαστεί να κάνει διατροφή για κάποιο διάστημα,χαμηλά λιπαρά. Επί της ουσίας ηπατίτιδα έπαθε. Είναι γενικά ευαίσθητο το γατι, επειδη προσφατα έκανε εξαγωγή στα δόντια και άρχισε να τρώει παραπανω πιστεύω πως δεν μπόρεσε να μεταβολίσει καλά την τροφή που ξαφνικα αυξήθηκεσε θερμίδες. Και επειδή ήταν αδύνατη της έδινα κάποιες φορές και σνακ τυπου λουκάνικο, που κανονικά δεν πρέπει. Θα κοπούν τώρα αυτά, θα τρώει ειδική τροφή και σε ένα μήνα θα επαναληφθούν οι εξετασεις.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Αρα μια χαρουλα και για τα δυο γατακια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τελικά ο γατης έμεινε ακόμα μια μέρα μέσα, για να κάνει και στειρωση. Θα μείνει μια βδομάδα σπίτι μου και μετά μπορεί να βγει έξω. .
    να στειρωνεις ενα ζωο ουσιαστικα αγριο δηλαδη ενα που δεν ζει σε ελεγχομενο-προστατευομενο περιβαλλον ειναι βλακεια.
    αυτο το ζωο δεν θα ειναι ανταγωνιστικο με τα υπολοιπα αστειρωτα και θα το φανε λαχανο.

    για αυτο, στα αγρια ζωα οταν θελουν να ελεγξουν τον πληθυσμο τους κανουν βαζεκτομη.
    βεβαια; υπολογιζω οτι δεν γνωριζεις τι ακριβως σημαινει στειρωση, ευνουχισμος βαζεκτομη υστερεκτομη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρουμε, δεν είναι σίγουρος ο γιατρός. Είπε ότι είτε έφαγε κάτι που την πείραξε είτε ήταν καποιος ιός. Θα χρειαστεί να κάνει διατροφή για κάποιο διάστημα,χαμηλά λιπαρά. Επί της ουσίας ηπατίτιδα έπαθε. Είναι γενικά ευαίσθητο το γατι, επειδη προσφατα έκανε εξαγωγή στα δόντια και άρχισε να τρώει παραπανω πιστεύω πως δεν μπόρεσε να μεταβολίσει καλά την τροφή που ξαφνικα αυξήθηκεσε θερμίδες. Και επειδή ήταν αδύνατη της έδινα κάποιες φορές και σνακ τυπου λουκάνικο, που κανονικά δεν πρέπει. Θα κοπούν τώρα αυτά, θα τρώει ειδική τροφή και σε ένα μήνα θα επαναληφθούν οι εξετασεις.
    Μακαρι να μην ειναι ιος και να είναι οξεια ηπατίτιδα που θα φύγει... υπάρχει ιος που να προκαλεί χρόνια ηπατίτιδα σς γατιά; αυτό δε το ηξερα μονο για ειτζ ηξερα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να στειρωνεις ενα ζωο ουσιαστικα αγριο δηλαδη ενα που δεν ζει σε ελεγχομενο-προστατευομενο περιβαλλον ειναι βλακεια.
    αυτο το ζωο δεν θα ειναι ανταγωνιστικο με τα υπολοιπα αστειρωτα και θα το φανε λαχανο.

    για αυτο, στα αγρια ζωα οταν θελουν να ελεγξουν τον πληθυσμο τους κανουν βαζεκτομη.
    βεβαια; υπολογιζω οτι δεν γνωριζεις τι ακριβως σημαινει στειρωση, ευνουχισμος βαζεκτομη υστερεκτομη
    Δεν ζήτησε κανείς την άποψη σου αλλά θα κάνω τον κόπο να τα γράψω για να μην διαβαζει κανείς λαθος πληροφορίες αν πέσει πάνω στο θεμα:
    1ον Η γάτα δεν είναι άγρια και γενικά υπάρχει παρανόηση από κάποιους που θεωρούν τα μη φιλικά γατιά αγρια: οι γατες αποτελούν εξημερωμενη αστική πανίδα και τρέφεται κυρίως με τη συνδρομή του ανθρώπου (ακόμα και οι αδέσποτες γάτες που δεν σιτιζονται συστηματικά από εθελοντές ή το Δήμο βρίσκουν αποφάγια στα σκουπίδια) και η αναπαραγωγη της εξαρταται, δυστυχώς, αρκετα απο τον ανθρωπο. Με τα δεδομενα του υπερπληθυσμου οι στειρωσεις ειναι ο νουμερο ενα επιστημονικος και φιλοζωικος τροπος να λυθει το προβλημα.
    2ον Υπάρχουν κι άλλες γάτες στο σημείο με τις οποίες έως τώρα ο συγκεκριμένος τσακωνοταν. Με την στειρωση θα ηρεμήσει. Ο μόνος αστειρωτος που έχει μείνει στην περιοχή είναι ένας άλλος αρσενικός που προσεγγίζω αυτή την περιοδο προκειμένου να τον πιασω για στείρωση στο επόμενο πρόγραμμα του Δήμου.
    3ον Η στειρωση έγινε μετά από σύσταση της κτηνιατρου, αφενός για να μην ζευγαρωσει και διασπειρει το AIDS σε άλλες γάτες και γατάκια, αφετέρου γιατί το αντίθετο έθετε σε κίνδυνο την υγεία του. Με τη στείρωση θα πάρει κιλά και δεν θα διαδικινδυνευσει εκ νέου καυγάδες με αρσενικά που θα τον εξαθλιωσουν.
    4ον Η στείρωση είναι οριστική και μη αναστρέψιμη καθως αφαιρεθηκαν οι ορχεις του.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να στειρωνεις ενα ζωο ουσιαστικα αγριο δηλαδη ενα που δεν ζει σε ελεγχομενο-προστατευομενο περιβαλλον ειναι βλακεια.
    αυτο το ζωο δεν θα ειναι ανταγωνιστικο με τα υπολοιπα αστειρωτα και θα το φανε λαχανο.

    για αυτο, στα αγρια ζωα οταν θελουν να ελεγξουν τον πληθυσμο τους κανουν βαζεκτομη.
    βεβαια; υπολογιζω οτι δεν γνωριζεις τι ακριβως σημαινει στειρωση, ευνουχισμος βαζεκτομη υστερεκτομη
    Κανενας δεν θα τον φάει λαχανο ισα ισα ααν στειρωμένο δε θα μπλέκετε σε καυγαδες που ειναι υπευθυνοι για πολλα σεξουαλικά νοσήματα στις γάτες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η δική μου γάτα πάει αρκετά καλά, τρώει και έχει όρεξη και φαίνεται γενικά καλύτερα.
    Ο αδέσποτος το έσκασε. Είχα αφήσει μια μικρή χαραμάδα μέχρι να του αλλάξω το νερό, δεν περίμενα ότι θα χωρέσει με τον κόνο και ήμασταν και στον τρίτο όροφο. Κι όμως έφυγε σφαίρα κάτω και βγήκε από το παράθυρο που είχα ανοιχτό στο υπόγειο. Μετά πήγε στο συνηθισμένο μέρος του και του έβαλα φαγητό, δεν είναι δλδ ότι έφυγε, αλλά δεν με άφησε να τον ξαναπιάσω. Και το σημαντικότερο: δεν μπορώ να τον πιάσω για να του βγάλω τον κόνο. Θα προσπαθήσω πάλι το βράδυ. Αν βγει ο κόνος έχει καλώς, απλώς έπρεπε να μείνει λίγο ακόμα μέσα να πάρει δυνάμεις και να του βάζω το σπρέι στις πληγές. Είχαν κλείσει βέβαια ελαφρώς, αρα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, σε καμιά δεκαριά μέρες θα προσπαθήσω να τον πιάσω για να κάνει επανέλεγχο. Από αντιβίωση είναι καλυμμένος, του έχει βάλει την μακράς διάρκειας, αλλά με τον κόνο δεν μπορεί να φάει άνετα ούτε να πιει νερό με ευκολία και μπορεί να μπλεχτεί πουθενά και να πνιγεί. Πρέπει να βγει επειγόντως και έχω αγχωθεί ότι δεν θα τα καταφέρω.
    Last edited by Skiouros8; 03-08-2022 at 23:52.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Φαντάζομαι δεν θα σε αφήνει να πας κοντά του καθόλου! Χρειάζονται μέρες και φαγάκι για να σε ξαναεμπιστευθεί.

    Κάνε υπομονή και όλα θα μπουν στη θέση τους. Προσπάθησε να τον ταΐζεις συχνά, ώστε να καταλάβει ότι δεν είσαι απειλή πλέον!!

    Σαν γατάκι έπαθε μεγάλη νίλα από σένα. Τα γατάκια συγχωρούν!! Τάϊζέ τον συχνά και σύντομα θα είστε πάλι φίλοι!!

    Φαντάζομαι τη χαρά του που είναι πάλι στα λημέρια του και τελείωσε ο εφιάλτης του ιατρείου
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τυψεις
    By Gtyos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2020, 22:05
  2. Τυψεις
    By zodiac19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2019, 02:09
  3. Τυψεις..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 20:43
  4. τυψεις!!!!!!!!
    By weirdthings in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2014, 16:47
  5. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •