Τύψεις - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 121

Thread: Τύψεις

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δυστυχώς δε μπορούμε να σώσουμε όλα τα αδέσποτα.Εμενα πριν χρόνια μου είχαν ρίξει φολες είχαν ξεκανει ένα σωρό ψυχές που τάιζα και δεν ήξερα και ποιος ήταν για να κάνω καταγγελία...Τι τους ενοχλούσαν δε ξέρω.Οταν λες χτύπησε εννοείς με αμάξι;
    Και μένα μου έχουν βάλει φόλες δυστυχώς. Καθάρματα. Εγώ είδα ποιος το έκανε και έκανα καταγγελία.
    Ναι, με αμαξι μάλλον,τηβρηκαν στη μέση του δρόμου. Είναι σοκακι, δεν πετάχτηκε, ο μαλακας που την πάτησε έτρεχε και δεν σταματησε απλά.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και μένα μου έχουν βάλει φόλες δυστυχώς. Καθάρματα. Εγώ είδα ποιος το έκανε και έκανα καταγγελία.
    Ναι, με αμαξι μάλλον,τηβρηκαν στη μέση του δρόμου. Είναι σοκακι, δεν πετάχτηκε, ο μαλακας που την πάτησε έτρεχε και δεν σταματησε απλά.
    Καλά έστω ότι την πάτησε καταλάθος θέλω να πιστεύω είχε χρέος να σταματήσει. Δεν φταίς κάπου εσύ αυτός ήταν μλκς.εγω δεν είδα ποιος έβαλε φολα αλλά άφησα απειλητικό σημείωμα έξω από τη πόρτα...και ηρέμησα..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλά έστω ότι την πάτησε καταλάθος θέλω να πιστεύω είχε χρέος να σταματήσει. Δεν φταίς κάπου εσύ αυτός ήταν μλκς.εγω δεν είδα ποιος έβαλε φολα αλλά άφησα απειλητικό σημείωμα έξω από τη πόρτα...και ηρέμησα..
    Στις περισσότερες περιπτώσεις που έτυχα μάρτυρας δεν το έκαναν κατά λάθος,είχαν ξεκάθαρη οπτικη επαφη με το ζωο, που πχ καθόταν προς τη μέση του δρόμο και απλά δεν σταμάτησαν. Σε άλλη περίπτωση όχι απλά δεν σταμάτησε αλλά επιτάχυνε κιόλας. Θυμάμαι μια νύχτα άκουσα θόρυβο, όσο εμένα στο χωριό,κοίταξα από το παράθυρο και είδα ένα τζιπ να επιταχύνει με πάρα πολυ μεγάλη ταχύτητα κυνηγώντας μια γάτα. Άκουσε βρισίδι φυσικά αλλά δεν σταμάτησε. Πριν κάμποσους μήνες είχα πάει στο χωριό και εκεί που ερχόντουσαν οι γάτες, πέρασε μια με μεγάλη ταχύτητα και παραλίγο να βάλει ένα από τα γατιά από κάτω. Θα το έβαζε δλδ αν δεν της έκανα σήμα εγκαίρως και δεν της φώναζα να σταματήσει. Και πετάχτηκε μια παλιογρια και λέει ότι ενόχλησα λέει που φώναξα και ότι η κοπέλα δεν θα πατούσε το γατί. Μπούρδες βεβαια, είναι μια παλιογρια που δεν αγαπάει τα γατιά και το γατί ήταν ακριβώς στη ροδα στο τσακ γλύτωσε.

    Στις μικρές κοινωνίες οι περισσοτεροι άνθρωποι είναι κακοί, μην απορείς που ξεσπανε στα ζώα. Θα πούνε δύο τρεις δικαιολογίες του καλού τυπου φοβούνται γισ τα παιδιά τους μην κολλήσουν κάτι (που δεν έχει καμία επιστημονική βάση αλλά λέμε τώρα) αλλά στην πραγματικότητα απλώς βγάζουν την κακία και τα κόμπλεξ τους στα ζώα.

    Σε άλλη περίπτωση σημείωσα τον αριθμό πάντως και έκανα καταγγελία. Πλήρωσε πρόστιμο ο δράστης.


    Τέλος πάντων. Το ξέρω ότι δεν μπορώ να τα σώσω όλα, αλλά θα ήθελα να ήμουν παρών, ίσως μπορούσα να κάνω κάτι για να το αποτρέψω.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα νιώθω τύψεις γιατί φώναξα και στη μαμά μου. Πήγε και έφαγε το μισό σαλάμι που είχα στο ψυγείο. Τώρα έχει ανέβει η πίεση της 17. Είπε ότι πρέπει να της μιλάω με περισσότερο σεβασμό και να μην της κάνω παρατηρήσεις. Δεν καταλαβαίνει ότι το κάνω για την υγεία της.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Στις περισσότερες περιπτώσεις που έτυχα μάρτυρας δεν το έκαναν κατά λάθος,είχαν ξεκάθαρη οπτικη επαφη με το ζωο, που πχ καθόταν προς τη μέση του δρόμο και απλά δεν σταμάτησαν. Σε άλλη περίπτωση όχι απλά δεν σταμάτησε αλλά επιτάχυνε κιόλας. Θυμάμαι μια νύχτα άκουσα θόρυβο, όσο εμένα στο χωριό,κοίταξα από το παράθυρο και είδα ένα τζιπ να επιταχύνει με πάρα πολυ μεγάλη ταχύτητα κυνηγώντας μια γάτα. Άκουσε βρισίδι φυσικά αλλά δεν σταμάτησε. Πριν κάμποσους μήνες είχα πάει στο χωριό και εκεί που ερχόντουσαν οι γάτες, πέρασε μια με μεγάλη ταχύτητα και παραλίγο να βάλει ένα από τα γατιά από κάτω. Θα το έβαζε δλδ αν δεν της έκανα σήμα εγκαίρως και δεν της φώναζα να σταματήσει. Και πετάχτηκε μια παλιογρια και λέει ότι ενόχλησα λέει που φώναξα και ότι η κοπέλα δεν θα πατούσε το γατί. Μπούρδες βεβαια, είναι μια παλιογρια που δεν αγαπάει τα γατιά και το γατί ήταν ακριβώς στη ροδα στο τσακ γλύτωσε.

    Στις μικρές κοινωνίες οι περισσοτεροι άνθρωποι είναι κακοί, μην απορείς που ξεσπανε στα ζώα. Θα πούνε δύο τρεις δικαιολογίες του καλού τυπου φοβούνται γισ τα παιδιά τους μην κολλήσουν κάτι (που δεν έχει καμία επιστημονική βάση αλλά λέμε τώρα) αλλά στην πραγματικότητα απλώς βγάζουν την κακία και τα κόμπλεξ τους στα ζώα.

    Σε άλλη περίπτωση σημείωσα τον αριθμό πάντως και έκανα καταγγελία. Πλήρωσε πρόστιμο ο δράστης.


    Τέλος πάντων. Το ξέρω ότι δεν μπορώ να τα σώσω όλα, αλλά θα ήθελα να ήμουν παρών, ίσως μπορούσα να κάνω κάτι για να το αποτρέψω.
    Ευτυχώς δεν έχω βρεθεί σε τέτοιο περιστατικό γιατί θα ήταν πολύ οδυνηρό να το δω live να συμβαίνει... έχω τρέλα με τις γάτες,δε μπορείς να φανταστείς σε τι επίπεδο μιλάμε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ευτυχώς δεν έχω βρεθεί σε τέτοιο περιστατικό γιατί θα ήταν πολύ οδυνηρό να το δω live να συμβαίνει... έχω τρέλα με τις γάτες,δε μπορείς να φανταστείς σε τι επίπεδο μιλάμε
    Είναι πολύ άσχημο, ναι. Εγώ δυστυχώς έχει τύχει πολλές φορές εκεί που τα τάιζα.

    Κι εγώ τις αγαπώ πολύ τις γατουλες. Ολα τα ζώα, αλλά τις γατες περισσοτερο.

    Κατέβηκα σήμερα στο χωριό πάρα,την αρρώστια μου να δω μήπως σκότωσαν και κανένα άλλο και να δώσω τροφές στον άνθρωπο που μου τα ταΐζει. Ήταν εντάξει τα περισσότερο, ευτυχώς. Αλλά ένα, εκεί που το τάιζα έπρεπε να φύγω και μετά με ακολουθούσε μέχρι να πάω στο αμάξι το καημενουλι. Θέλω να το πάρω και αυτο σπιτι μου. Είναι ωραίος φουντωτουλης. Και εκεί σκοτώνουν συνέχεια ζώα από αμάξια. Ελπίζω να μην τον πάτησε κανένας γιατί βγήκε προς το δρόμο όταν έφευγα.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είναι πολύ άσχημο, ναι. Εγώ δυστυχώς έχει τύχει πολλές φορές εκεί που τα τάιζα.

    Κι εγώ τις αγαπώ πολύ τις γατουλες. Ολα τα ζώα, αλλά τις γατες περισσοτερο.

    Κατέβηκα σήμερα στο χωριό πάρα,την αρρώστια μου να δω μήπως σκότωσαν και κανένα άλλο και να δώσω τροφές στον άνθρωπο που μου τα ταΐζει. Ήταν εντάξει τα περισσότερο, ευτυχώς. Αλλά ένα, εκεί που το τάιζα έπρεπε να φύγω και μετά με ακολουθούσε μέχρι να πάω στο αμάξι το καημενουλι. Θέλω να το πάρω και αυτο σπιτι μου. Είναι ωραίος φουντωτουλης. Και εκεί σκοτώνουν συνέχεια ζώα από αμάξια. Ελπίζω να μην τον πάτησε κανένας γιατί βγήκε προς το δρόμο όταν έφευγα.
    Αχ ρε παιδί μου καλή ψυχούλα έχεις και σε είχα παρεξηγήσει στις αρχές...Μη κάνεις βλακείες όμως...όσο είσαι άρρωστος να μένεις σπίτι δε θα πάθουν τίποτα τα γατιά για λίγες μέρες φαντάζομαι θα τα ταιζουν και άλλοι...να το πάρεις αν έχεις τη δυνατότητα...τα γατιά είναι ευτυχία!!!
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αχ ρε παιδί μου καλή ψυχούλα έχεις και σε είχα παρεξηγήσει στις αρχές...Μη κάνεις βλακείες όμως...όσο είσαι άρρωστος να μένεις σπίτι δε θα πάθουν τίποτα τα γατιά για λίγες μέρες φαντάζομαι θα τα ταιζουν και άλλοι...να το πάρεις αν έχεις τη δυνατότητα...τα γατιά είναι ευτυχία!!!
    Ναι,δεν πάω εγώ κάθε μέρα πια, πληρώνω κάποιον και τα ταΐζει στο χωριό. Πήγα με την αδερφή μου να δούμε τη γιαγιά μου και επί ευκαιρία έδωσα δύο τσουβάλια τροφή σε αυτόν τον άνθρωπο και πήγα να δω μερικές γάτες που τάιζα εκεί κοντά. Να μείνω σπιτι δύσκολο, αφού πρέπει να έρχομαι ξενοδοχείο, αλλά οκ, ελπίζω με την αντιβίωση να περασει και η ενόχληση στο λαιμό.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι,δεν πάω εγώ κάθε μέρα πια, πληρώνω κάποιον και τα ταΐζει στο χωριό. Πήγα με την αδερφή μου να δούμε τη γιαγιά μου και επί ευκαιρία έδωσα δύο τσουβάλια τροφή σε αυτόν τον άνθρωπο και πήγα να δω μερικές γάτες που τάιζα εκεί κοντά. Να μείνω σπιτι δύσκολο, αφού πρέπει να έρχομαι ξενοδοχείο, αλλά οκ, ελπίζω με την αντιβίωση να περασει και η ενόχληση στο λαιμό.
    Μακάρι στο ευχομαι.....λογικά θα περάσει τις επόμενες δύο μέρες....όσο μπορείς μη βγαίνεις...αλλιώς θα σου πάρει περισσότερες μέρες να αναρρώσεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Update:

    Ο αδεσποτος πάει μια χαρά. Τρώει με ορεξη.

    Η δικιά μου δυστυχώς πάλι εχει έξαρση στην ουλίτιδα. Σήμερα δεν έφαγε τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Προσπαθώ να κάνω υπομονή και να μην την πιεσω και της μεταφέρω τον πανικό μου. Αν δω ότι συνεχίζει αναγκαστικα θα ξαναπάει στο γιατρό για νοσηλεία. Θα τη βοηθούσε μια ένεση κορτιζόνης αλλά δεδομένου ότι αναρωνει ακόμα από το συκώτι της δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Θα πάρω αύριο τον κτηνίατρο τηλ να δω τι θα μου πει. Μου είχε δώσει να της δίνω παυσίπονο για πέντε μέρες, δεν τη βοηθησε ιδιαίτερα. Θα τον ρωτήσω μήπως μπορώ να της το συνεχίσω.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως προέβλεψα, η γάτα γίνεται ολοένα και χειρότερα. Λόγω της στοματιτιδας αναγκαστηκα να της δώσω συμβατικές κονσέρβες για να μην μείνει νηστικη και το αποτέλεσμα είναι ότι επανήλθε το πρόβλημα στο συκώτι. Θα πάει ή σήμερα ή αύριο πάλι στο γιατρό. Αν για να ζήσει χρειάζεται κάθε δύο βδομάδες νοσηλεία θα είναι δύσκολο να καλυπτω συνέχεια τα έξοδα. Μηπως φταίει ο γιατρός; Αλλα δεν ακολούθησα τις οδηγίες που μου έδωσε γιατί η αγωγή για την ουλίτιδα δεν έπιασε. Αν της κάνει κορτιζόνη και αντιβίωση ίσως συνέλθει αλλά θα χρειαστεί πάλι εξετάσεις αίματος. Και πρέπει να βρω και μέσο να την πάρω, η αδερφή μου δεν σηκώνει τα τηλέφωνα, η κοπέλα από τη φιλοζωικη που την πληρώνω περιστασιακά για μεταφορές ζώων μπορεί αύριο όχι σήμερα. Θα επιδεινωθεί κι άλλο το γατί όσο αργεί να πάει.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα νιώθω φοβερές τύψεις για ένα γατάκι που ξέρω από το χωριό, πήρα τηλέφωνο τη γυναίκα που της στέλνω τροφή κάποιες φορές και μου είπε ότι ένα γατάκι που κανονικά τρώει εκεί που ταΐζει αυτός που πληρώνω, ήρθε στη δική της αυλή και παρατήρησε ότι είναι άρρωστο αλλά ότι στο τέλος το έδιωξε η αδερφή της γιατί έκανε διάρροια στο χαλί. Το έδιωξαν με μια σκούπα και δεν ξαναρθε στην αυλή τους. Δεν της είπα τίποτα γιατι οκ,είναι αμόρφωτοι άνθρωποι, αλλά το γατάκι πρώτα θα έψαξε εμένα και αφού δεν με βρήκε θα πήγε σε αυτές γιατί ήθελε μια πιο συνεχη φροντίδα και ο άλλος άνθρωπος πάει μόνο μια φορά την ημέρα. Τώρα θα είναι φοβισμενο και μόνο. Έστειλα αυτόν που πληρώνω αλλά δεν το βρήκε,είπα και σε μια άλλη κοπέλα που είναι φιλόζωη από το χωριό να έχει το νου της. Πρέπει να πάω να τον βρω πριν αφυδατωθει. Αλλά είναι δύσκολο. Τουλάχιστον αν εντοπιστεί να στείλω κάποιον άλλο να το πιάσει να πάει σε έναν γιατρό. Αν έχει διάρροια και δεν τρώει και πολύ δεν θα αντέξει για μεγάλο διάστημα.

    Πώς μπορούν οι άνθρωποι να είναι αδιάφοροι μπροστά στον πόνο αλλων πλασματων; Μου είναι αδύνατο να ξεχάσω ότι ένα ζώο κάπου υποφέρει αυτή τη στιγμή.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λοιπόν νιώθω πολύ άσχημα. Γύρισα σπίτι αυπνος και κουρασμένος και η μαμά μου είχε ρίξει νερά στο ψυγείο, άνοιξε ένα μπουκάλι που είχε και πλημμύρισε το ράφι. Και φλιπαρα, εσπασα ενα μπουκαλι και εκείνη άρχισε να κλαίει. Της ζήτησα συγνώμη αμέσως μετά και καθαρισα τα παντα και της έδωσα μπισκότο (κακως βεβαια, δεν βοηθά την υγεία της) ,της εξήγησα ότι έχω νεύρα λόγω της αϋπνίας και ότι δεν είναι προσωπικό μαζί της και ότι δεν θα το ξανακάνω. Αισθάνομαι τρομερές τύψεις όμως, δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι ότι θα πεθάνει σύντομα και θα φταίω εγώ. Δεν ιελω να ξεσπάω πάνω της. Αλλά έχω κουραστεί να κάνει συνέχεια ζημιές. Δεν φταίει αυτή βεβαια, αλλά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το γατάκι που λέω ότι ήταν άρρωστο στο χωριό το είχε εντοπίσει για κάποιες μέρες ο άνθρωπος που πληρώνω και το ταιζε. Αλλά τώρα είναι στην τέταρτη μέρα που πάλι εξαφανίστηκε. Και αυτές τις μέρες εχει πανηγύρι εκεί και έχει πολλή κινηση,είναι άσκοπο να πάω να ψάξω γιατί και να ζει,θα φοβάται λόγω των αμαξιών. Θα πάω μέχρι το τέλος της εβδομάδας, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα το προλάβω ζωντανό. Ο άνθρωπος μου είχε πει ότι ήταν πολύ αδύνατο. Χρειάζεται όρο και αντιβίωση. Αν οδηγούσα θα είχα την ευχέρεια να πεταχτώ, τώρα πρέπει να το κανονίσω και να στήσω ολόκληρη επιχείρηση για να το πιάσω.
    Νιώθω άσχημα που εγώ έχω φαγητό και τρώω και το ζωο πιθανόν θα είναι σε καμία γωνιά ετοιμοθάνατο και θα πεινάει.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Σκιουρε θέλεις νά βοηθήσεις πραγματικά τό γατάκι; Αν θέλεις πραγματικά νά τό βοηθήσεις μπορείς νά τό πάρεις σπίτι Σου να είσαι ο κηδεμόνας και νά τό φροντίσεις. Αν δεν έχεις σκοπό νά τό βοηθήσεις εσύ νά έχει μία καλύτερη ζωή τότε μήν σκέφτεσαι από τό πρωί έως το βράδυ τό αδέσποτο όπως καί κάθε αδέσποτο είναι πολύ ψυχοφθόρο. Ή βοήθησε τό πάρτο εσύ ή άστο.
    Δεν μπορούμε νά σώσουμε όλα τά ζώα. Ή μπορείς νά βοηθάς Με στειρώσεις στο χωριό για νά μήν αυξάνεται ο πλυθησμός τους. Αν πραγματικά θέλεις νά βοηθήσεις δλδ.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τυψεις
    By Gtyos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2020, 22:05
  2. Τυψεις
    By zodiac19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2019, 02:09
  3. Τυψεις..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 20:43
  4. τυψεις!!!!!!!!
    By weirdthings in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2014, 16:47
  5. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •