Τύψεις - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 121

Thread: Τύψεις

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το γατάκι ανήκει στον πληθυσμο που ταΐζω εδώ και χρόνια. Περίπου 30 γάτες πάνω κάτω. Δεν μπορώ δυστυχώς να τις πάρω όλες σπίτι μου,έχω υιοθετησει ήδη αρκετά, αλλά αν καταφέρω μα το βρω έχω σκοπό να το πάρω στο γιατρό να κάνει θεραπεια. Απλά αυτές τις μέρες έχει πολλή κίνηση και κλείνουν οι δρόμοι το απόγευμα γιατι έχει μεγάλο πανηγύρι. Και είμαι και αυπνος και δεν μπορούσα να σηκωθώ πιο νωρίς,αν έβρισκα μέσο, να πήγαινα να το ψάξω. Νιώθω τύψεις που έχω μετακομίσει από εκεί και τα ζώα δεν με έχουν πια δίπλα τους καθημερινά. Τα ταΐζει ο άνθρωπος που πληρώνω αλλά δεν είναι το ίδιο. Και μόλις του μίλησα και είναι ητεταρτη μέρα που δεν βρίσκει το γατί. Ίσως αργοπεθαίνει κάπου.

    Στειρωσεις γίνονται κάθε χρόνο, τα περισσότερα στην περιοχή που ταΐζω έχουν στειρωθει ήδη, θα κλείσω όμως πάλι ραντεβού στο πρόγραμμα που θα έχει σε λιγάκι γιατι έχει ακόμα μερικές θηλυκές στα γύρω σοκάκια που γεννάνε.
    Το γατί αυτό είναι στειρωμενο, αρσενικό, 4 ετών.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ναι ίσως καί νά αργοπεθαίνει. Όσα είναι έξω υπάρχει ο κίνδυνος καί νά αρρωστησουν καί νά τά πατήσει αμάξι καί νά φάνε φόλα. Από τήν άλλη δε μπορείς νά τά πάρεις σπίτι Σου όλα. Ίσως αν υπήρχαν φιλοζωικές, ή αν μαζευατε χρήματα το χωριό για νά γίνουν στειρώσεις. Αυτή είναι η λύση

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τα περισσότερα γατιά που σιτίζω, όπως και το συγκεκριμένο, είναι στειρωμενα,οπως ανεφερα. Υπάρχει η πιθανότητα να κινδυνεύουν τα γατιά έξω, αλλά εγώ ως εθελοντης έχω φροντίσει όσο μπορώ με καταγγελίες να καταστησω τη συγκεκριμένη περιοχή όσο πιο ασφαλή γίνεται. Ειναι πρακτικά αδύνατο,όσες στειρωσεις και να γίνουν,να εξαφανίσουμε τα ζώα από το φυσικό τους περιβάλλον. Θα ήθελα να τα φέρω εδώ στον κήπο μου,ειχα μεταφέρει δύο στο παρελθόν και σκοπεύω να πάρω ακόμα δύο τρία μόλις κλείσει η σεζόν και έχω χρόνο, αλλά να μεταφέρω και τις 30+γάτες,είναι δύσκολο.

    Δυστυχώς το γατί παραμένει άφαντο για 5η μέρα. Το έψαξε και μια κοπέλα εκτός αυτού που πληρώνω. Του λέω να δει και μέσα στα χόρτα μήπως έχει πεθάνει, αλλά νομίζω ότι ψάχνει μόνο επιφανειακά και εγώ δεν είχα το χρονο/μέσο να κατέβω στο χωριό.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δυστυχώς το γατάκι βρέθηκε σήμερα μετά από μια εβδομάδα νεκρό κάτω από ένα αμάξι. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Ήταν νεαρό σχετικά γατί. Ίσως είχε aids, αν και είχε στειρωθει μικρό σε ηλικία σχετικά. Νιώθω οργή για την γυναίκα που το έδιωξε από την αυλή της(βρεθηκε στην αυλη της νεκρο, λογικα το γατι ηθελε να εχει ενα σπιτι, ενιωθε οτι εκει ισως το φροντιζαν γιατι στελνω τροφη και σε αυτη τη γυναικα για να τους ρίχνει). Πέθανε μόνο και αβοήθητο. Και είχα πει σε αυτόν που πληρώνω αν το έβλεπε να χειροτερεύει να μου το πει αλλά αυτός ελεγε οτι τρώει κανονικά. Πόσο μαλακας.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μου έστειλαν μια φωτογραφία ενός άλλου γατιου από το χωριό, που το τάιζα και υποτίθεται ότι το ταΐζει αυτός που πληρώνω αλλά είναι αποστεωμενο. Χρειάζεται άμεσα βοήθεια. Ήμουν στο χωριό το πρωί αλλά δεν άνοιξα το μήνυμα για να δω τη φωτογραφία, δεν ηξερα ότι θα ήταν επειγον. Έχω τρελαθεί. Έστειλα τον άνθρωπο να πάει στο σημείο αλλά το γατί δεν είναι σήμερα εκεί (χθες βγήκε η φωτογραφια) Φαινεται τρομαγμένο και σε απόγνωση, είναι άρρωστο όπως το άλλο. Πήρα τηλ την κοπέλα που με βοηθάει και ήταν κάπως αγενής, μάλλον λόγω της μεταφοράς της φιλανδεζας, αλλά μου είπε θα δει αν μπορεί εντέλει. Σκέφτομαι να πάω με ταξί τώρα αλλά αφού δεν είναι εκεί το γατί αυτή τη στιγμή δεν έδειξε νόημα, ειδικά τώρα με τη ζέστη κρύβονται οι γατες μέχρι το απόγευμα. Δεν εχω ουτε κλουβι μαζι μου. Πρέπει να πάω αύριο και να την πιασω. Αλλά αφού δεν φάνηκε σήμερα μήπως είναι ήδη νεκρη; Πώς την άφησαν να φτάσει σε αυτό το σημείο χωρίς να με ειδοποιήσουν; Τώρα θα είναι ίσως πολύ αργά,είναι και σχετικά μεγάλης ηλικίας.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν νομίζω να καταφέρω να πάω σήμερα. Αναγκαστικά θα πάω αύριο το πρωί. Εκτός κι αν στο μεταξύ τη βρει η κοπέλα που μου εστειλε τη φωτογραφια και πεταχτώ να την πιασω.

    Θέλω τουλαχιστον να τη δω μια τελευταία φορά. Να την αποχαιρετησω.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κανένα νέο μέχρι τώρα. Ειχε πει η κοπέλα ότι θα περάσει να δει κι αυτή, δεν μου έστειλε ακομα, εγώ είμαι στο ξενοδοχείο. Τη σκέφτομαι συνέχεια. Δεν είναι μια απλή γάτα, την ξέρω από το 2016 ,όταν τη γνώρισα έκανε αδελφική παρεα με δύο αλλα γατάκια που πέθαναν στις φόλες που εβαλαν οι γείτονες με το δικαστήριο. Εκείνη επέζησε. Μετά έκανε παρέα με μια γάτα η οποία αρρώστησε πέρυσι και την πήρα στο σπίτι μου γιατι χρειαζόταν αγωγή. Η φίλη της έζησε έναν ακόμα χρόνο και πεθανε πέρυσι τέτοια εποχή, όταν νοσηλευόταν, λόγω FIV. Εκείνη μέχρι τον Μάιο που την είδα τελευταία φορά ήταν εντάξει. Και σήμερα βλέπω αυτή τη φωτογραφία που μοιάζει με σκελετός το γατί. Πέρυσι τέτοια εποχή την έβλεπα στον υπνο μου να μου ζητάει βοήθεια, ότι όλοι οι φίλοι της πέθαναν και ότι θέλει να έρθω να την παρω. Όταν τη συναντησα το χειμώνα στο δρόμο, γιατι είχε αλλάξει στέκι και δεν την έβλεπα για αρκετό καιρό όταν κατέβαινα στο χωριό, με αναγνώρισε από μακριά και με πλησίασε κλαίγοντας από συγκίνηση σαν να μην το πίστευε ότι με ξαναβλεπε. Θέλω τουλάχιστον να την αποχαιρετησω. Ακόμα κι αν δεν ζήσει.
    Μακάρι όμως να τη βρω ζωντανή αύριο, να πάει στο γιατρό και μετά να την έχω σπίτι μου, να περάσει ήσυχα γεράματα. Έχει περάσει πολλά. Δεν της αξίζει να πεθάνει έτσι.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είμαι από το πρωί στο πόδι, έψαξα όλο το χωριό, δεν βρήκα τη γάτα, βρήκα όμως αλλα δυο περιστατικά γατιών που γνωριζω. Το ένα με στοματιτιδα και το άλλο με φραγμενο ουροποιητικο. Αυτό με τη στοματιτιδα δεν είναι σε τόσο άθλια κατάσταση,τρώει κανονικά, άρα το αφησα. Το άλλο είναι σε άθλια κατάσταση αλλά δεν κατάφερα να το πιασω. Κρύφτηκε σε έναν στενό τοίχο. Θα ξαναπάω και αύριο αλλα αν δεν πιαστεί τις επόμενες δύο τρεις μέρες θα πεθανει. Δεν μπορεί να ουρησει. Το άλλο γατί για το οποίο πήγα είναι άφαντο. Το είδε η κοπέλα που μου εστειλε τη φωτογραφια τα ξημερώματα και από τότε δεν ξαναφανηκε.
    Last edited by Skiouros8; 05-10-2022 at 13:54.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το γατί με το θεμα στο ουροποιητικο πιάστηκε. Το άλλο δεν το βρήκα. Λέτε να ηθελε να κάνει μια καλή πράξη πριν το θάνατό της και με έφερε στο χωριό για να τύχει να δω και το αλλο; Εκείνη όμως είναι άφαντη, έψαξα σε όλα τα στέκια των γατών.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εδω τουλαχιστον σε μενα,στη γειτονια μου ,υπαρχει ενα εγκατελειμενο σπιτι αγνωστου ιδιοκτητη,και εχει μετατραπει και καταφυγιο γατων.Εχουμε φτιαξει αυτοσχεδια γατοσπιτα με κουτες η και απο οτι υλικο βρουμε,ακομα και γυψοσανιδες,και εκει μεσα εχουν βρει καταφυγιο ισως και πανω απο 20 γατες και γατακια.Ειναι ασφαλη εκει μεσα ,και τα ταιζουν αρκετοι στη γειτονια.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ηλικιωμένο γατί το είχα στο μου μου συχνά. Τον Αύγουστο είχα στείλει φωτογραφία σε μια κοπέλα από το χωριό που ταΐζει, αν ετυχε να δει τη γατα, και λίγες μέρες μου έστειλε μια γάτα που της έμπαζε. Αρχικά νόμιζα ότι δεν ήταν αυτή γιατι είχε χάσει τόσο βαρος,αλλά τελικά παρατηρώ οτι ειναι αυτή. Η φωτογραφία τραβήχτηκε στις 27 Αυγούστου και το ζωο τότε ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι στις πιο πρόσφατες φωτογραφίες. Αν είχα λίγο μυαλό και είχα καταλάβει ότι είναι η ίδια γάτα, θα είχα πάει νωρίτερα στο κωλοχωρι και θα την είχα βρει. Τώρα δύσκολο, έως αδυνατο. Είναι ήδη σε κακή κατάσταση και δεν την ξαναείδα κανεις από εκείνο το ξημέρωμα πριν δύο μερες. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα. Δεν μπορω να μην τη σκέφτομαινα υποφερει και να με ψαχνει. Είμαι ηλιθιος και δεν αναγνώρισα το γατί. Πίστευα ότι θα είχε το ίδιο πάχος με την τελευταία φορά που την είδα τον Μάιο. Θα μπορούσα να της έχω σώσει τη ζωή. Το αξιζε. Θα έμενε μαζί μου μέχρι τα τελευταία της, οπως η φίλη της. Και θεωρώ ότι το ζωο είχε προγνωστικά να ζήσει, αν του παρέχονταν η περίθαλψη τη σωστή ώρα. Τώρα και να τη βρω,δεν ξερω.

    Το άλλο γατί βγαίνει αύριο, αλλά θα χρειαστεί να το φιλοξενησω για μια εβδομάδα.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Μπράβο σου που τα φροντίζεις και νοιάζεσαι!!!Είσαι πολύ καλός άνθρωπος!!Αν δεν είχαν αλλεργίες τα παιδιά μου θα είχα πάρει κι εγώ σπίτι μου!

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το γατί με τον καθετήρα μπλεχτηκε στον κονο και αναγκάστηκα να του τον βγάλω. Τώρα φοβαμαι ότι θα τραβήξει τον καθετήρα που υποτίθεται θα βγει το Σαββατο τελικά. Από ότι θυμάμαι από τον Μαυρουσκη που είχε κάποτε καθετήρα για τον ίδιο λόγο και είχε βγάλει τον κονο, απλά εγλειφε γύρω από τον καθετήρα και δεν τον τραβούσε. Ελπίζω πραγματικά να μην αντικρίσω κάτι φρικτό αύριο. Φοβαμαι μήπως το τραβήξει και πάθει καμία ακατάσχετη αιμορραγία.

    Αύριο θα τον φέρω στο ξενοδοχείο αν και προτιμούσα να μείνει εκεί γιατι στάζει και θα τα κάνει όλα χαλια.

    Επισης εχω αγχος και τυψεις για τις γατες του ξενοδοχειου, γιατι το ξενοδοχείο κλείνει την άλλη βδομάδα και θα πρέπει να έρχομαι με το πατινι να τις ταΐζω. Αν όμως είμαι εξαντλημένος από τον κοβιντ δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση. Πρέπει να βρω κάποιον που μένει κοντά, δεν έχω εντοπίσει κανέναν όμως.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πήγα πίσω στο σπίτι μου τη γάτα σήμερα και στεναχωριέμαι που θα κοιμηθώ μόνος μου. Αύριο επιστρέφω σπίτι βέβαια.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα φώναξα στη μαμά μου γιατί έφυγα για λίγο από το σπίτι και έψαξε στην κουζίνα, βρήκε ένα κέικ, έφαγε το μισό και μετά πήγε να πάρει μια μπανάνα και κάτι μπισκότα και την έπιασα στα πράσα. Τι να κανω; Πώς να αντιδραω όταν το κάνει αυτο; Της μετρησα το ζάχαρο μετά,είχε 145, μικρό το κακό τελικά, αλλά με ενόχλησε που ενώ της είπα ότι θα της έδινα ένα κομμάτι μετά το φαγητο,με αγνόησε και πήγε να το ψάξει. Δεν μου αρέσει να της φωνάζω αλλά δεν ξέρω και πώς αλλιώς να το χειριστώ. Βεβαια και το να της φωνάξω δεν φτιάχνει το θέμα, αφού θα ξανακανει τα ίδια με την πρωτη ευκαιρία. Θα παραγγείλω κάτι που να κλειδώνει, να βάζω όλα τα γλυκά μέσα,να τελειώνει η ιστορία. Τώρα το βράδυ της έδωσα ένα κομμάτι κέικ γιατί αισθανθηκα τύψεις. Αλλά δεν γίνεται να τρώει λες και είναι πέντε ετων, έχει και χοληστερίνη εκτός των άλλων. Πόσο θα ζήσει όμως ακονα; Αφού δεν δέχεται ούτε τσεκ απ να κάνει. Άρα μήπως απλά να την αφήσω να τρώει όσα γλυκά θέλει, να είναι τουλάχιστον ευτυχισμένη;

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. Τυψεις
    By Gtyos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2020, 22:05
  2. Τυψεις
    By zodiac19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2019, 02:09
  3. Τυψεις..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 20:43
  4. τυψεις!!!!!!!!
    By weirdthings in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2014, 16:47
  5. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •