Κοβιντ θρόμβωση και έκτακτες συστολες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ θα παω να τα κάνω όλα απλά δεν ξέρω. Με έχει πιασει κατάθλιψη. Εχω περασει πολυ δυσκολα και φοβάμαι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό που λένε ότι μέχρι ένα χρόνο μετά τη νοσηση κινδυνεύεις να παθεις καρδιακά?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Οχι .Αυτο που ισχυει ειναι οτι ΟΛΕΣ οι ιωσεις,ακομα και το κοινο κρυολογημα,η αμυγδαλιτιδες,οι γριπες,εχουν παντοτε ενα πολυ μικρο ποσοστο επιπλοκων,ειδικα σε ευπαθη ατομα.Το ιδιο ισχυει και με τους κορωνοιους.Δεν θα παθεις καρδια.Κλεισε την τηλεοραση και μην ακους τους τηλεγιατρους.Αυτοι για τους δικους τους λογους προσπαθουν να μας πεισουν οτι ο κοβιντ ειναι σαν τον Εμπολα.Και γω οταν το περασα ειχα πιο πολλες εκτακτες και ταχυκαρδια,για τον απλο λογο οτι βουλωσε τελειως η μυτη μου και ματωνε(εχω ενα αδυναμο αγγειο).1 μερα 38 εκανα ,και οξυγονο 98-99 οπως παντα.Απλως ειχα πολυ φτερνισμα για 4-5 μερες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε ευχαριστώ τόσο για την απάντηση σου. Σου μειώθηκαν οι έκτακτες μόλις έγινες καλά? Γιατί αυτές είναι όλη η πηγη του κακου για μένα τις τρέμω. Δεν τις αντέχω άλλο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Παντα ειχα εκτακτες(15 με 20 τη μερα)και προ κοβιντ ειχαν αυξηθει παρα πολυ μαζι με ταχυκαρδιες,διοτι εχασα τη μανα μου μετα απο 4.5 χρονια μαχης με τα εγκεφαλικα και στο τελος εφτασα στα ορια μου,και περιπου 1.5 μηνα μετα νοσησα απο κορωνοιο.Μεσα γεναρη.Τωρα εχουν μειωθει παρα πολυ και οι εκτακτες και οι ταχυκαρδιες.Δεν παιρνω κανενα φαρμακο,περπαταω πολυ ,κολυμπι,κανω και αρκετα βαρια δουλεια,εχω και τον πατερα μου με πολλα θεματα υγειας.Δεν μου αφησε κανενα καταλοιπο ο ιος.Οι εκτακτες γενικα ειναι επικινδυνες μονο εαν ξεπερνουν τις 5000(για αλλους τις 10000).Η κολπικη μαρμαρυγη ειναι μονο επικινδυνη και μπορει να κανει θρομβωσεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Λυπάμαι πολυ για τη μαμά σου. Και ευχομαι να πανε ολα καλα με το μπαμπά σου. Λογικό να εφτασες στα όρια σου. Δεν μπορώ ουτε να το φανταστώ. Και εγώ τα ίδια με σένα τόσες έκτακτες περιπου τη μέρα αλλά λόγω πανγαστριτιδας είχα πολλους μήνες που έκανα πολλες κάθε μέρα και όλη μέρα. Όλη μέρα απλά έκανα έκτακτες. Ηρεμησε το στομάχι μου ηρέμησαν κάπως και αυτές. Το άγχος τα κάνει όλα πιο χάλια αλλά τι να το κάνεις. Πως να μην έχεις. Θα προσπαθησω να ηρεμήσω και να το φτιάξω παλι και το στομάχι μου γιατί αυτές οι μέρες του κάνανε κακό. Και θα δω πως θα παει. Φοβάμαι μην με πιασουν παλι γιατί ξεκίνησαν ξανά. Πολλές έκτακτες και φοβάμαι. Ελπίζω να είναι παρωδικο. Μακάρι να περασουν όλα σε όλους μας και να είμαστε μόνο καλά.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Elli19899 πώς είσαι? Όλα καλά?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα μαριλ. είμαι καλυτερα είναι η αλήθεια. Εχω ακόμα αρκετές έκτακτες και πολυ μα πολυ εξάντληση. Αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και όσο πιο καλά μπορώ γιατί είδα και τη σχέση μου να παιρνει τη κάτω βόλτα. Προσπαθώ να το σώσω όσο μπορώ. Η μαμά μου είναι χάλια με κοβιντ και αυτή και ανησυχώ πολυ. Νιώθω πολυ άγχος και εχω εμμονικες σκέψεις δυστυχώς. Όπως ότι δεν μπόρεσα τρεις φορές να πάω στο ραντεβού μου για αποτρίχωση βέβαια το ακυρωνα νωρίτερα αλλά φοβάμαι μην με κυνηγήσουν με μηνυσεις λόγω αυτου αν και εξήγησα ότι δεν προλαβαίνω. Δηλαδή έτρεχα να προλαβω μετά τη δουλειά και μετα απλά έμεινα στα μισά του δρόμου από ανάσα λόγω κοβιντ και δεν μπόρεσα να παω. Και ανησυχώ μην με κηνυγησουν. Δεν μπορώ να καταλάβω πως εχω γίνει έτσι γαμωτο. Δεν ημουν έτσι εγώ. Ήμουν πολυ δυναμική.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Elli ελπίζω κ εύχομαι να είσαι καλύτερα κ εσύ κ η μαμά σου. Όλοι βασικά αυτό αναρωτιόμαστε πως έχουμε καταντήσει έτσι. Εγώ έχω κ μια κόρη που για χάρη της προσπαθώ να μην δείχνω τίποτα από όλα αυτά που μου συμβαίνουν. Τρέμω στην ιδέα να μην πάρει από τον χαρακτήρα μου. Μακάρι να μοιάσει στον άντρα μου που δεν έχει τίποτα από όλα αυτά τα χαζά που έχουμε εμείς. Εγώ προσπαθώ να συμφιλιωθω με την ιδέα ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό, όσο τρομακτικό κ αν είναι. Χθες πήγα σε μια γιατρό, νευρολόγο, που έχει η ίδια έκτακτες. μου είπε ότι παίρνοντας μαγνήσιο μειώθηκαν πάρα πάρα πολύ κ αυτό τυχαία το ανακάλυψε από την εγκυμοσύνη της. Όποτε σήμερα ξεκίνησα κ εγώ μαγνησιο. Θα επανέλθω σε καμιά δεκαριά μέρες να σου πω αν είχα κάποιο αποτέλεσμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μακάρι μακάρι στο ευχομαι!! Να ξέρεις το σώμα μας μιλάει. Εγώ αρχισα θεραπεία για το στομάχι και ειλικρινά νιώθω καλυτερα. Βέβαια έχω τα αλλα χίλια δυο. Αλλά δεν μπορώ να κάτσω να πεθάνω. Θα συνεχίσω να το παλευω θα το ξεπεράσω τέλος. Δεν παει αλλο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Μπράβο Έλλη! Συνέχισε έτσι! Κι εγώ κορίτσια είπα να μάθω να ζω με τα κουσουρια μου. Χάνουμε τη ζωή μας , λες και θα ζούμε αιώνια.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα..εγω που εχω εκτακτες χρονια τωρα κολλησα κορονοιο πριν εναμιση μηνα..δεν γινανε πιο πολλες οι εκτακτες.πηγα και στον καρδιολογο για τριπλες δοξα το Θεο ολα καλα.και μου ειπε οτι αυτη η παραλαγη που εχουμε τωρα δεν αφηνει κατι στην καρδια ουτε στα πνευμονια.καλο ειναι βεβαια οσοι κολλησαμε κορονοιο να κανουμε ενα τριπλεξ και μια ακτινογραφια θωρακος για να ησυχασουμε.ενας παθολογος ειπε στην αδερφη μου που κολλησε κι αυτη οτι ειπε ο καρδιολογος οτι δεν αφηνει κατι.οσο για εξετασεις αιματος που λενε για μετα την νοσηση το λενε απλα και μονο να κανουμε γιατι ο κορονοιος τραβαει καποιες βιταμινες απο το οργανισμο μας.οχι για κατι αλλο.μην τρελαινεσαι τοσο.ο κορονοιος ηρθε για να μεινει οπως τοσες και τοσες ιωσεις.η μιση μου οικογενεια εχει νοσησει απο 2 φορες και δοξα το Θεο ολα καλα.ο φοβος δεν βοηθαει παιδια.καλο ειναι να τον αφησουμε στην ακρη.τα λεω και για μενα.ζω μια ζωη μεσα στον φοβο.ετσι θελουμε?ΟΧΙ..ας βελτιωσουμε την ποιοτητα ζωης μας και θα δειτε οτι ολα θα πανε καλα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Εμένα δυστυχώς με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά. Ανησυχώ για πραγματα που δεν θα έπρεπε και με φτάνω στα άκρα μονίμως κάθε μέρα. Η θα ανησυχώ για το αμάξι η θα ανησυχώ μην ενοχλησα κανέναν η όπως σήμερα πήγα σε ένα φιλικό σπίτι και έχουν ένα σκυλάκι και με γρατζουνισε στο κεφάλι και τώρα ανησυχώ μην περασει κάποιο μικρόβιο στον εγκέφαλο και πεθανω. Τι να πω. Προσπαθώ κάθε μέρα να συνέλθω και νιώθω λες και ανεβαίνω Γολγοθά.. Προσπαθώ να είναι ήρεμη και να αντιμετωπίζω σιγά σιγά όλες αυτές τις σκέψεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Δεν θα παθεις τιποτα επειδη σε γρατζουνισε το σκυλακι..μην φοβασαι.το ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι κι εγω τα ιδια περναω.προσπαθησε να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και μολις σου ερθουν ασχημες σκεψεις διωξτες.κανε κατι να απασχολεις τον εαυτο σου εκεινη την στιγμη

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Απλά φοβάμαι επειδή είναι κεφάλι. Τώρα εννοείται ότι σκέφτομαι το πιο άσχημο και παντα το κακό. Δεν ξέρω γιατί. Και ο φίλος μου παλι καλά που όταν του τα λέω γελάει και μου λέει παλι το χειροτερο σκέφτεσαι? Δεν γίνεται να πεθανεις απο τα παντα. Τι έπαθα στα καλά καθουμενα. Δεν ήθελα ουτε να παω ουτε έπρεπε να παω. Και τώρα ποναει το κεφάλι μου από το τίποτα. Και φοβάμαι. Βέβαια λόγω του φόβου τώρα δεν νιώθω τίποτα άλλο από αυτά πιυ φοβόμουν πριν. Τρομερό το τι κάνουμε στον εαυτό μας με τα ψυχολογικά ε?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •