Μετεωρισμος που επηρεάζει την καρδιά,στομαχικός ίλιγγος, εκτακτες συστολές, - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα!!
    Ενώ που λέτε έπεσα να κοιμηθώ σχετικά καλά,ξαφνικά μέσα στον ύπνο μου ξύπνησα με πίεση στον θώρακα και σαν κράμπες στον οισοφάγο (μάλλον) όλο αυτό φανταστείτε ποσό με άγχωσε γτ μου δημιουργούσε στομαχική δυσφορία και συνεπώς ταχυκαρδία…
    Να σημειώσω ότι πριν ξαπλώσω είχα φάει 3 κομμάτια πίτσα…
    Λέτε να παίζει ρόλο;;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλημέρα. Δεν το πιστευω αλλά έπαθα ακριβώς τα ίδια. Παναγία μου απίστευτο. Μου σηκώθηκε η τρίχα. Τώρα θα έμπαινα να γράψω θέμα γι αυτό. Ξυπνησα δυο φορες στον υπνο μου μια σαν να έφαγα κλωτσιά ειλικρινά δεν ξέρω έκτακτη η τι ήταν και το ένιωσα έτσι επειδή κοιμόμουν? Δεν ξέρω αλλά τρομαξα. Συνέχισα τον υπνο μου και μετά ξυπνησα από πονο- πιεση στο κέντρο του στήθους. Ειλικρινά έχω φοβηθεί παρα πολυ. Το μεσημέρι χθες όμως και εγώ έφαγα κάτι που με πειραξε πολυ και μέχρι που κοιμήθηκα ήμουν χάλια το στομάχι. Δεν ξέρω ρε παιδια. Πριν λίγες μέρες πήγα καρδιολογο και ήμουν καλά. Να φταίει ότι περασα κοβιντ? Φοβάμαι. Εγώ πιστευω οτι και το στομάχι παιζει ρόλο και ελπιζω δηλαδη γιατί φοβάμαι. Ο καρδιολογος μου είπε προσοχή στο στομάχι γιατί μπορεί να προκαλεσει πολλα προβλήματα στη καρδια. Φοβάμαι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλημέρα. Δεν το πιστευω αλλά έπαθα ακριβώς τα ίδια. Παναγία μου απίστευτο. Μου σηκώθηκε η τρίχα. Τώρα θα έμπαινα να γράψω θέμα γι αυτό. Ξυπνησα δυο φορες στον υπνο μου μια σαν να έφαγα κλωτσιά ειλικρινά δεν ξέρω έκτακτη η τι ήταν και το ένιωσα έτσι επειδή κοιμόμουν? Δεν ξέρω αλλά τρομαξα. Συνέχισα τον υπνο μου και μετά ξυπνησα από πονο- πιεση στο κέντρο του στήθους. Ειλικρινά έχω φοβηθεί παρα πολυ. Το μεσημέρι χθες όμως και εγώ έφαγα κάτι που με πειραξε πολυ και μέχρι που κοιμήθηκα ήμουν χάλια το στομάχι. Δεν ξέρω ρε παιδια. Πριν λίγες μέρες πήγα καρδιολογο και ήμουν καλά. Να φταίει ότι περασα κοβιντ? Φοβάμαι. Εγώ πιστευω οτι και το στομάχι παιζει ρόλο και ελπιζω δηλαδη γιατί φοβάμαι. Ο καρδιολογος μου είπε προσοχή στο στομάχι γιατί μπορεί να προκαλεσει πολλα προβλήματα στη καρδια. Φοβάμαι.
    Εγώ ήταν σαν να πήγα να πάθω κρίση πανικού αλλά ένιωθα ένα περίεργο αίσθημα στην καρδιά, πρέπει να έκανα ή κράμπα στον οισοφάγο ή απλώς να τίναξε κάποιο νεύρο. Σηκώθηκα πήρα maalox κ ηρέμησα!
    Αυτό που σου είπε ο καρδιολόγος σου πρώτη φορά το ακούω. Εμένα μου ανέφερε ότι αν νιωθω κάτι στην καρδιά είναι εξωγενης παράγοντας αλλά σίγουρα όχι η καρδιά μου, δε μου ανέφερε για τυχόν βλάβη στην καρδιά λόγω στομάχου…

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ νομίζω ότι παθαινω κρίση πανικου στον υπνο. Πετάγομαι σαν να μη μπορώ να παρω ανάσα. Τώρα επειδή κάνω πολλες έκτακτες ίσως όταν κοιμάμαι και είναι λίγοι οι παλμοί να ένιωσα έκτακτη πολυ δυνατά? Να ήταν και εμένα κίνηση οισοφάγου? Είμαι και στην πρώτη μέρα περιοδου και ίσως και αυτό? Δεν ξέρω. Αν ήταν η καρδιά μου δεν θα φαινόταν κάτι? Φοβάμαι μην πεθάνω στον υπνο μου. Φοβάμαι αυτο που ένιωσα χθες. Να ειναι κανένα συμπτωμα long covid?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Και εγώ νομίζω ότι παθαινω κρίση πανικου στον υπνο. Πετάγομαι σαν να μη μπορώ να παρω ανάσα. Τώρα επειδή κάνω πολλες έκτακτες ίσως όταν κοιμάμαι και είναι λίγοι οι παλμοί να ένιωσα έκτακτη πολυ δυνατά? Να ήταν και εμένα κίνηση οισοφάγου? Είμαι και στην πρώτη μέρα περιοδου και ίσως και αυτό? Δεν ξέρω. Αν ήταν η καρδιά μου δεν θα φαινόταν κάτι? Φοβάμαι μην πεθάνω στον υπνο μου. Φοβάμαι αυτο που ένιωσα χθες. Να ειναι κανένα συμπτωμα long covid?
    Όχι κοπέλα μου είναι απ’ο,τι καταλαβαίνω το άγχος μας που δε μας αφήνει να κοιμηθούμε καλά. Εγώ φαντάσου πριν απο λίγο ένιωσα ένα τρεμοπαιξιμο προς το μέρος της καρδιάς αλλά τελικά ενώ αγχώνομαι κ με πιάνει ένα αίσθημα περίεργο σε λίγο καταλαβαίνω ότι εν τελεί είναι το έντερο γτ νιωθω κινητικότητα και αίσθημα τουαλέτας. Πρέπει να μάθω να διαχειρίζομαι τον φόβο μου. Νιώθει κάτι τινάγματα και εγώ αμεσως πιστεύω ότι μου ρχεται καμία ανακοπη! ????

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ αυτό φοβάμαι. Συνεχώς. Ότι θα πεθανω στον υπνο μου. Μα πως να μη φοβάμαι όταν ξυπνάω μέσα στον υπνο μου χωρίς ανάσα να μη μπορώ λες και με πνιγουν η ξυπνάω με πονο στο στήθος η με κλωτσιά έκτακτη? Φοβάμαι. Τι είναι όλα αυτά γαμωτο? Γιατί δεν ησυχαζω? Δεν αντέχω άλλο. Βίβιαν μήπως έχεις περασει και εσυ κοβιντ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Και εγώ αυτό φοβάμαι. Συνεχώς. Ότι θα πεθανω στον υπνο μου. Μα πως να μη φοβάμαι όταν ξυπνάω μέσα στον υπνο μου χωρίς ανάσα να μη μπορώ λες και με πνιγουν η ξυπνάω με πονο στο στήθος η με κλωτσιά έκτακτη? Φοβάμαι. Τι είναι όλα αυτά γαμωτο? Γιατί δεν ησυχαζω? Δεν αντέχω άλλο. Βίβιαν μήπως έχεις περασει και εσυ κοβιντ?
    Είχα περάσει πέρυσι ακριβως τέτοιον καιρό . Κουβαλάω άγχη που λες ένα χρόνο τώρα όποτε κάπου πρέπει να ξεσπάσει κι αυτός ο οργανισμός!
    Πριν κάποια χρόνια που είχα παθει το ίδιο που λες, ξύπνησα μια μέρα κ λέω « σε γίνεται να χάνω έτσι τη ζωή μου ή να ζω με τον φόβο. Αν είναι να πάθω κάτι και είναι η ώρα μου, έτσι θα γίνει!» Όλα τότε εξαφανίστηκαν δια μαγείας. Τώρα με αγχώνει περισσότερο γτ έχω κ ένα μικρό κοριτσάκι και με τρομάζει η ιδέα να πάθω κάτι μπροστά της ή να μείνει μόνη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πόσα ακόμα παραπανω αγχη και με το παιδι. Όλα θα πάνε καλά. Αρκεί να αποβάλουμε λίγο έστω το άγχος μας. Εγώ έχω φτάσει σε άλλο λεβελ. Φοβάμαι και να οδηγήσω. Με πιανει άγχος γιατί περασα ξυστά από έναν πεζο που περιμενε στο ας το ονομάσω πεζοδρόμιο. Ήταν και κάτι δέντρα δεν έτρεχα εννοείται αλλά δεν τον είδα περαδα ξυστά και είδα βέβαια ότι δεν τον ακουμπησα αλλά φοβάμαι μη τυχόν και χτυπησα η χτυπήσω κανέναν. Κάτι σαν δεν ξέρω πως να τις χαρακτηρίσω σκέψεις. Προφανώς ο άνθρωπος κοιτουσε το κινητό του δεν μου εδωσε σημασία και περιμενε το φαναρι. Προφανώς εγώ περασα ξυστά αλλά δεν τον ακουμπησα. Προφανώς και δεν γίνεται να ακουμπήσεις κάποιον και να μη το καταλαβαίνεις ποσο μάλλον να χτυπήσεις κάποιον η κάτι. Αλλά αυτές τις σκέψεις έχω. Και εκεί καταλαβαίνω ποσο άγχος έχω μέσα μου. Προσπαθώ να το αποβαλλω. Παλευω κάθε μέρα. Έχω χάσει τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να τα πω πουθενα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Τώρα ας πουμε έσπασε ένα ποτηρι και ενώ σκουπισα πηρα ένα άλλο αλλά φοβάμαι μην κατάπια γυαλί γιατί κάτι ένιωσα ενώ έπινα κοκα κολα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Τώρα ας πουμε έσπασε ένα ποτηρι και ενώ σκουπισα πηρα ένα άλλο αλλά φοβάμαι μην κατάπια γυαλί γιατί κάτι ένιωσα ενώ έπινα κοκα κολα
    Πως βασανίζεις κι εσυ έτσι την ψυχούλα σου…
    Περισσότερο σε ιδεοψυχαναγκασμους σε βλέπω εσένα. Μην αγχώνεσαι, προφανώς και δεν κόντεψες καν να χτυπήσεις τον άνθρωπο.
    Επίσης αποκλείεται να κατάπιες γυαλί, δε μπορεί το γυαλί σκουπίζοντας να τινάχτηκε πάνω στο άλλο ποτήρι!!
    Εγώ τώρα ή το έντερο έχω χάλια ή το στομάχι κ με πιέζει σαν να πάω να κάνω έκτακτη στην καρδιά αλλά οοοολα καλά! Ηρεμώ το εαυτό μου!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Άστο κάθε μέρα και κάτι. Υποφέρω. Τώρα παλι κάτι έφαγα και σαν να ένιωσα κάτι σκληρό και λέω γυαλί. Κατάπια γυαλί. Γυαλί σε μηλοπιτακι μπουκιά? Με είχε πιασει και πιο παλια αυτό παλι. Μετά παρκαρω εκεί δεν μ αρέσει παω αλλου. Ε και αυτός ο οργανισμός ποσα να αντέξει πια? Πως να μην έχω έκτακτες. Πως να μην υποφέρω από κρίσεις?προσπαθώ να είμαι όσο πιο ήρεμη γίνεται αλλά το χάνω γαμωτο. Στην τελική λέω άστο καλό ότι είναι να γίνει θα γίνει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Επίσης φοβάμαι τον κοβιντ πολυ. Το περασα πριν 15μερες πολυ άσχημα και είμαι παντου με μάσκα. Τώρα είμαι στη δουλειά και όπως έτρωγα ηρθε κάποιος να παραδωσει ένα φάκελο και είχα κατεβασμένη τη μάσκα γιατί έτρωγα. Την ανέβασα αμέσως αλλά φοβάμαι έστω αυτά τα δευτερόλεπτα μήπως κολλήσω παλι. Δεν ξέρω ποσο κρατάει α ανοσία αν υπάρχει επειδή κόλλησα αλλά φοβάμαι τρελά και αυτό. Μην κολλήσω ξανά. Τρέμω περασα χάλια και ακόμα δεν έχω συνέλθει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Επίσης φοβάμαι τον κοβιντ πολυ. Το περασα πριν 15μερες πολυ άσχημα και είμαι παντου με μάσκα. Τώρα είμαι στη δουλειά και όπως έτρωγα ηρθε κάποιος να παραδωσει ένα φάκελο και είχα κατεβασμένη τη μάσκα γιατί έτρωγα. Την ανέβασα αμέσως αλλά φοβάμαι έστω αυτά τα δευτερόλεπτα μήπως κολλήσω παλι. Δεν ξέρω ποσο κρατάει α ανοσία αν υπάρχει επειδή κόλλησα αλλά φοβάμαι τρελά και αυτό. Μην κολλήσω ξανά. Τρέμω περασα χάλια και ακόμα δεν έχω συνέλθει.
    Γενικευμένους φόβους τόσο πολύ δεν έχω…μια είναι η φοβία, η ανακοπη!
    Τώρα έπεσα να κοιμηθώ πτώμα κ εκεί που πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ένιωθα κάτι σαν τρεμοπαιξιμο να το πω, σαν τίναγμα να το πω πάνω αριστερά κ στο κέντρο αλλά όχι έκτακτη… ίσως έκανε καμία σύσπαση κανένα όργανο.
    Βέβαια ο φόβος μου αυτή τη στιγμή έχει χτυπήσει κόκκινο και νιωθω πάλι ένα ψιλοσκατα αίσθημα. Βέβαια 11:30 η ώρα έφαγα και πίτσα όποτε μήπως κάνω καμία παλινδρόμηση;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στο στομάχι σου. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω έχω φάει από το μεσημέρι με ενοχλεί ακόμα το στομάχι και έχω έκτακτες συνέχεια. Έχει περασει Ενας χρόνος και από τότε που έκανα αγωγή για πανγαστριτιδα και ακόμα ταλαιπωρουμαι. Δεν ξέρω αν θα περασει ποτε η θα είμαι με υφεσεις και εξάρσεις. Δεν αντέχω ώρες ώρες και οι έκτακτες μόνο φόβο μου φέρνουν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Επίσης ναι πιστευω οτι μπορει να είναι και το στομάχι σου. Εγώ έχω καθιερώσει το τελευταίο γευμα κάθε βράδυ να είναι πριν τις 8.ξερω είναι δυσκολο και δεν το καταφέρνω παντα αλλά όταν το κάνω έχω τον καλυτερο υπνο χωρίς ενόχληση. Δοκίμασε το. Θέμα με το στομάχι θέλει τρελή διατροφή.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 04:32
  3. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2020, 23:37
  4. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 02:13
  5. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •