Μετεωρισμος που επηρεάζει την καρδιά,στομαχικός ίλιγγος, εκτακτες συστολές,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412

    Μετεωρισμος που επηρεάζει την καρδιά,στομαχικός ίλιγγος, εκτακτες συστολές,

    Καλησπέρα,
    μετά από χρόνια με επισκέφθηκαν πάλι τα ψυχοσωματικά μου αλλά αυτή τη φορα τα σέρνω από τον Οκτώβριο και αποτέλεσμα δεν βλέπω…
    Νιωθω μετεωρισμο εντέρου που ενοχλεί την καρδιά κι αυτό μου δημιουργεί άγχος και συνεπώς φοβία κ απευθείας κρίσεις πανικού με ζάλη, ταχύπνοια κλπ κλπ
    Ο καρδιολόγος μου είπε ότι καρδιολογικά είμαι άψογα όποτε ο,τι κ να νιωθω δεν οφείλεται στην καρδιά.
    Βέβαια εγώ αγχώνομαι με όλα αυτά και δε μπορώ να ηρεμήσω ευκολα…????

  2. #2
    Γλυκια μου τα χω πςρασε ι ολα αυτα ακριβως τα ιδια και χειρότερα. 12000 εδειξε το χολτερ εκτακτες. Το άγχος μας τα κανει ολα

  3. #3
    Μια από τα ίδια.... 3 επισκέψεις σε καρδιολόγο σε σύντομο διάστημα, μόνο κάποιες έκτακτες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Πως είστε τώρα;;
    Νιωθω ένα περίεργο αίσθημα στο μέρος της καρδιάς… δε μπορώ να το εξηγήσω και επίσης κάποιες φορές ένα μόνιμο σα γουργουρητό να το πω…
    Φανταστείτε ότι έχω μια βδομάδα που έχω τρελαθεί κ στην τριχόπτωση.
    Προσπαθώ να μη δίνω σημασία.
    Επίσης δεν ξέρω αν το έχετε βιώσει κι εσείς, όταν παίρνω πχ κάποιες φορές ανάσα, σα να μη μπορώ να πάρω βαθειά ανάσα ή να μου κόβεται η αναπνοή και σαν να πάω να κάνω έκτακτη αλλά να μην κάνω…
    Καταλάβατε, μια τρελα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σχεδόν τα ίδια με εσένα νιωθω. Βασικά τα έχω νιώσει όλα απλά τον τελευταίο καιρό με παιδευουν πιο πολυ οι έκτακτες. Τις νιώθω μετά το φαγητό ειδικά αν φάω πολυ. Και γενικά όλη μέρα. Φοβάμαι κάθε φορά που νιώθω δεν συνηθίζεται αυτό όλο. Μακάρι να μπορουσαν να σταματήσουν τελείως. Εσυ δεν νιώθεις λίγο καλυτερα αν πχ κάθεσαι και ξεκουράζεσαι η προσεχεις τη διατροφή σου? Εγώ περασα και κοβιντ τώρα και νιώθω χάλια ακόμα αλλά τρέμω και τις έκτακτες. Περιμένω λίγες μέρες και θα παω για εξετάσεις.

  6. #6
    Αυτές τις μέρες ζαλάδες και από εχθές πάλι έκτακτες μπηκα στην θάλασσα και εκεί άρχισαν, ξινό μου βγήκε !, είχα ηρεμήσει 2 εβδομάδες ! Και δεν τρώω πολύ ..έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά ..σταμάτησα και το γυμναστήριο γιατί φοβάμαι πλέον με την καρδιά … μακάρι να βγει ένα χάπι να μας σταματήσουν … καλή δύναμη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Πολύ λυπάμαι ειλικρινά γτ σε νιωθω αλλά εγώ δε το βάζω κάτω! Και Γυμναστηριο πάω και τώρα θα φύγω 3ημερο εγώ η κόρη μου κ η Κουμπαρα μου με τη μικρή της. Βέβαια με πιάνει ένας φόβος αλλά δε το βάζω κάτι…
    Σήμερα νιωθω κάτι σαν στραμπούληγμα στη μέση του στήθους προς καρδιά αλλά πιστεύω είναι ο οισοφάγος ή το έντερο. Ο καρδιολόγος με διαβεβαίωσε για τα πάντα τι να πω. Θα βάλω κ holter κάποια στιγμή…

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Οι ζαλάδες εκτός από κακή ψυχολογία μπορεί και να οφείλονται στην ζέστη. Η αλήθεια είναι ότι η θερμοκρασία είναι αρκετά αυξημένη και αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την ζάλη. Εκτός και αν δεν κοιμάσαι καλά λόγω του άγχους σου. Και η έλλειψη ύπνου μπορεί να προκαλέσει ημικρανίες. Επίσης ανέφερες ότι δεν τρως και πολύ.. άλλη μια αιτία.
    (Στην Angy27 πάει αυτό)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Καλησπέρα,
    μετά από χρόνια με επισκέφθηκαν πάλι τα ψυχοσωματικά μου αλλά αυτή τη φορα τα σέρνω από τον Οκτώβριο και αποτέλεσμα δεν βλέπω…
    Νιωθω μετεωρισμο εντέρου που ενοχλεί την καρδιά κι αυτό μου δημιουργεί άγχος και συνεπώς φοβία κ απευθείας κρίσεις πανικού με ζάλη, ταχύπνοια κλπ κλπ
    Ο καρδιολόγος μου είπε ότι καρδιολογικά είμαι άψογα όποτε ο,τι κ να νιωθω δεν οφείλεται στην καρδιά.
    Βέβαια εγώ αγχώνομαι με όλα αυτά και δε μπορώ να ηρεμήσω ευκολα…????
    Όλα στο μυαλό είναι. Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τα έχω περάσει αυτά. Αλλά όσο πιο πολύ σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις κάνεις κακό στον εαυτό σου και επιδεινώνονται τα συμπτώματα. Δοκίμασε να χαλαρώσεις και όλα καλά θα πάνε.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Τόσο άγχος... μήπως να πάρεις κάποιο ηρεμιστικό να χαλαρώσεις;
    derm

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Rainbow 86 Αυτό το μυαλό φταίει για όλα σε συνδυασμό με τον αγχώδη χαρακτήρα αλλά ώρες ώρες είναι τόσο έντονα όλα που λες «δε παίζει να είναι απλά το μυαλό μου».
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
    Το παλεύω πλέον καλύτερα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Manos View Post
    Τόσο άγχος... μήπως να πάρεις κάποιο ηρεμιστικό να χαλαρώσεις;
    derm
    Όχι θέλω να το παλέψω μόνη μου για την ώρα!
    Μπορεί να με ρίχνει κάπως αλλά είμαι πολύ ενεργή στην καθημερινότητα μου, δεν κλείνομαι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα!
    Σήμερα σηκώθηκα κάπως χάλια…
    Δεν κοιμήθηκα καλά και μάλλον το στομάχι ή το έντερο μου δημιουργεί τα γνωστά συναισθήματα φόβου για την καρδιά…
    Πχ έχω παρατηρήσει ότι αν κατσω κάπως μαζεμένη σα να μου δημιουργείται μια δυσφορία στο μέρος της καρδιάς που προφανώς θα είναι ο Μετεωρισμος. Με το που επισκεφθω την τουαλέτα ηρεμώ. Είχα μέρες να το νιώσω τόσο έντονα. Κάπου εδώ να αναφέρω ότι τουαλέτα πάω κάθε 2η-3η μέρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ παρατηρω κάτι τέτοιο αν κάτσω μαζεμένη κάνω έκτακτες και νιώθω και εγώ μια πιεση στην καρδιά. Γενικά νομίζω πως και το στομάχι μας κάνει πολλα και το ότι είμαστε λίγο δυσκοιλιες γιατί και εγώ είμαι δεν παω κάθε μερα και επίσης περιμενω και περιοδο που έχω παρατηρησει ότι και τότε με πιανει. Κάνε λίγο υπομονή. Μήπως είσαι και εσυ στις μέρες για περιοδο?

  15. #15
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Οι ζαλάδες εκτός από κακή ψυχολογία μπορεί και να οφείλονται στην ζέστη. Η αλήθεια είναι ότι η θερμοκρασία είναι αρκετά αυξημένη και αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την ζάλη. Εκτός και αν δεν κοιμάσαι καλά λόγω του άγχους σου. Και η έλλειψη ύπνου μπορεί να προκαλέσει ημικρανίες. Επίσης ανέφερες ότι δεν τρως και πολύ.. άλλη μια αιτία.
    (Στην Angy27 πάει αυτό)
    Ευχαριστώ για την απάντηση , μένω Γαλλία εδώ αυτές τις μέρες το πολύ να έχει 30 βαθμούς … κοιμάμαι καλά γενικά , από ημικρανίες ευτυχώς τίποτα ..η δουλειά με στρεσάρει πολύ άρα όπως καλά λες μάλλον από ψυχολογική διάθεση θα είναι … αυτές τις μέρες εχω το αίσθημα σαν να κουνιέμαι ενω κάτι τέτοιο δεν συντρέχει

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  3. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2020, 00:37
  4. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  5. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •