Ενόχληση στα πόδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    13

    Ενόχληση στα πόδια

    Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα που με ταλαιπωρεί περίπου ένα μήνα. Από τότε που ξεκίνησα την αγωγή με το ψυχίατρο μου παρατήρησα ότι μετά από κάποιες μέρες ένιωθα ενόχληση στα πόδια, σαν πιάσιμο στις γάμπες μέσα και κυρίως κατά τη διαρκεια του ύπνου. Κάποιες μέρες το νιώθω άλλες όχι αλλά όταν το παθαίνω μου χαλάει το ύπνο, και δεν μπορώ να κοιμηθώ από την ενόχληση, θα πρέπει να σηκωθώ να πατήσω τα πόδια μου ή να τα κινήσω έστω. Ρώτησα τον ψυχίατρο και μου είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι παρενέργεια από τα φάρμακα αλλά το θέμα είναι ότι εγώ προηγούμενος δεν το πάθαινα αυτό. Πρέπει να πάω σε κάποιο νευρολόγο πιστεύετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το ότι ξεκίνησε με το που άρχισες την αγωγή σου θα πρέπει να σε προβληματισει. Οι περισσότεροι γιατροί δεν παραδέχονται πολλές παρενέργειες όπως επίσης δεν αποδέχονται το σύνδρομο στέρησης και γενικότερα τις επιπλοκές που δημιουργούν αυτά τα φάρμακα στη χημεία του εγκεφάλου. Τη φάρμακο παίρνεις αν επιτρέπεται?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ενδεχομένως και να πρόκειται για το σύνδρομο των ανήσυχων ποδιών.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ είμαι 3.5 μήνες αγωγή με ζολόφτ νιώθω το τελευταίο καιρό κάπως μυική αδυναμία σε χέρια και πόδια ξεκίνησε με τα πόδια που και εγώ έπρεπε να σηκωθώ για να υποχωρήσει...εγώ νιώθω διάφορα πράγματα που η ψυχίατρος λέει δεν είναι απ την αγωγή ίσως να μην με έχουν πιάσει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    13
    Παίρνω το seroxat 20mg και το ζαναξ το 0,25 αλλά τώρα παίρνω μόνο το σεροξατ γιατί μου είπε να το σταματήσω το ζαναξ. Κάποια άλλη παρενέργεια δεν έχω νιώσει πάντως, μόνο η ενόχληση αυτή ειναι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Ενδεχομένως και να πρόκειται για το σύνδρομο των ανήσυχων ποδιών.
    Και εγω αυτό Ρωτησα τον γιατρό αλλά μου είπε ότι δεν νομίζει ότι είναι αυτό το σύνδρομο. Τώρα τι να πω δεν ξερω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Stella2000 View Post
    Και εγω αυτό Ρωτησα τον γιατρό αλλά μου είπε ότι δεν νομίζει ότι είναι αυτό το σύνδρομο. Τώρα τι να πω δεν ξερω
    Έχω κόψει μαχαίρι το seroxat πριν ένα μήνα, ακόμα αντιμετωπίζω περίεργα συμπτώματα που μπορεί να εμφανίζονταν ξαφνικά κατά την διάρκεια χρήσης του (περίπου 15 χρόνια)
    Ένα από αυτά είναι το σύνδρομο ανήσυχου ποδιού, γιατί το πρόβλημα το έχω στο ένα πόδι.
    Έχω κάνει ηλεκτρομυογράφημα, τριπλεξ κάτω άκρων, έχω πάει σε ορθοπεδικό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, παρόλα αυτά την 2η εβδομάδα από την διακοπή του σαροξατ, σταδιακά το πρόβλημα επιδεινώθηκε...

    Αν ρωτήσεις τον ψυχίατρο θα σου πει ότι το seroxat δεν δημιουργεί εξάρτηση, αν του πεις για εμβοές που μπορεί να είναι πιο έντονες αν δεν πάρεις το χάπι 1-2 μέρες, ούτε αυτό θα δεχθεί ως παρενέργεια...
    εμένα τουλάχιστο δε συνέδεε κάποια συμπτώματα με το seroxat!!!!

    Είμαι στην 4η εβδομάδα που το έχω διακόψει, αντιμετωπίζω διάφορα συμπτώματα, ευτυχώς ανεκτά.

    Το σύνδρομο των ανήσυχων άκρων δεν έχει βρεθεί από τι προκαλείται, αλλά από μία αναζήτηση στο διαδίκτυο φαίνεται να σχετίζεται με την ντοπαμίνη η οποία έχει απορρυθμιστεί εξαιτίας του αντικαταθλιπτικού.

    προσωπικά θα το παλέψω κάνοντας υπομονή ελπίζοντας ότι θα υποχωρήσει όπως υποχώρησαν χειρότερα συμπτώματα αυτές τις 4 εβδομάδες...

    Θα έλεγα να επιμείνεις και να ζητήσεις από τον ψυχίατρο να σου αλλάξει χάπι - ουσία... η πλάκα είναι ότι το ζαναξ που σου έκοψε, σε μικρή ποσότητα μπορεί να σε γλιτώσει από την αίσθηση που σου προκαλεί το πόδι!!!!!!!

    Το δοκίμασα 2 φορές αλλά δεν ξέρω αν ήταν συμπτωματικό, κοιμήθηκα ήσυχα, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν θα ήθελα να κόψω την μία εξάρτηση με μία άλλη :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Είσαι πολύ τυχερός, που έχεις ΜΟΝΟ αυτά τα συμπτώματα, μετά την απότομη διακοπή του ssri...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Ολα τα ψυχ πρεπει να εισαι υγιησ για να τα παρεισ χωρισ παρενεργειεσ οι γιατροι κανουν τισ παπιεσ για να μη φορτωθειτε χαπια θα πατε σε γιατρο κ θα του πειτε θελω να κοιταξω την υγεια μου αν αφου ειστε καλα θελετε να κανετε μαλακια να ξερετε οτι φταιτε εγω τον ειπα να ειμαι καλα κι αλλοι ολοι να πανε για κουρεμα κ το σεβαστηκε

Similar Threads

  1. ενοχληση
    By Macgyver in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-2022, 00:26
  2. Ενόχληση με την ψυχολόγο
    By fouza in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-2021, 14:05
  3. Ενόχληση στο λαιμό
    By terhs88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-07-2021, 00:53
  4. Ενοχληση απο μυρωδιες
    By pispir in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 22-07-2017, 18:24
  5. Συγνώμη για την ενόχληση
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2009, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •