Πένθος-ΓΑΔ-Καταθλιψη-Νοσοφοβια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Καλησπέρα! Θα σου πω εγώ τι δική μου ιστορία κ ίσως σε βοηθήσω! Το 2020 χανω το πεθερο μου μετα απο ένα μηνα το πατέρα μου νεότατο ξαφνικα κ ξεκινάω κ ολο το θέμα με τις καραντίνας! Κλεισμένη σε ένα σπίτι με 2 μωρα ολη μερα να ψάχνομαι ότι κάτι εχω..καρκινο σκπ κ ολα τα γνωστα..έχασα 10 κιλα σε 2 μήνες εχασα τον υπνο μου δν μπορουσα να σηκωθω από το κρεβάτι από την αδυναμία.. έκανα άπειρες εξετασεις ολα φυσιολογικα..αγχος ελεγαν όλοι εγω ομως εκει να επιμένω πως κάτι σοβαρό εχω..εν τέλει μετα απο αυτο απέκτησα 2 αυτονανοσα πολυ ελαφριά ευτυχως..μου έλεγαν όλοι σηκω βγες κανε πράγματα κ κ εμενα μου φαινόταν βουβό να σηκωθω απλα απο το κρεβάτι.. ξεκίνησα ψυχοθεραπεία εκανα μονη μου διαλογισμό κ αποφάσισα να μν δινω σημασια σε κανενα συμπτωμα κ αν ειναι να παθω κατι ας το παθω..μου πήρε πολλούς μήνες να συνελθω κ να ειμαι λειτουργική.. δν σταμάτησα τη ψυχοθεραπεία ουτε μερα κ καταφερα να ελέγχω το μυαλο μου έως ένα βαθμό.. τωρα ειμαι λειτουργική πολυ καλα εχω βέβαια κ τις μαύρες μερες μου αλλά σε λογικά πλαίσια..συμβουλή μου λοιπόν ειναι να συνεχίσεις τη ψυχοθεραπεία κ να σταματήσεις να δίνεις σημασία στα συμπτωματα εφόσον ιατρικά είναι όλα καλα..κάνε ένα βήμα τη ημέρα.. βάλε μικρούς στόχους.. του τύπου θα παω στο σουπερ μαρκετ θα βγω για ένα καφέ κ επιβραβεύει τον εαυτο σου μόλις τα καταφέρεις.. ελπίζω σύντομα να βγεις από όλα αυτό!

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Είχες κάποιο σωματικό σύμπτωμα πέρα από την αδυναμια και τα έψαχνες όλα αυτά αφρουλα ;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Απο σωματικα συμπτωματα άπειρα!! Ταχυκαρδια πονο τη κοιλια κάθε μέρα σε διαφορετικό σημείο διαροιες δεκατα ασταματητα για μηνες..κ ολα αυτα τα προκαλούσαν εγω με το μυαλό μου στο εαυτό μου..δν θα μιλήσω για τις ατελείωτες κρισεις πανικου..ημουκ μια ζωντανή νεκρή..για αυτό σου λέω αφου βεβαιωθείς ιατρικά ότι όλα είμαι θέμα αγχους συνέχισε τη ψυχοθεραπεία σοθ κ απλα ζήσε!!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Καλησπέρα! Θα σου πω εγώ τι δική μου ιστορία κ ίσως σε βοηθήσω! Το 2020 χανω το πεθερο μου μετα απο ένα μηνα το πατέρα μου νεότατο ξαφνικα κ ξεκινάω κ ολο το θέμα με τις καραντίνας! Κλεισμένη σε ένα σπίτι με 2 μωρα ολη μερα να ψάχνομαι ότι κάτι εχω..καρκινο σκπ κ ολα τα γνωστα..έχασα 10 κιλα σε 2 μήνες εχασα τον υπνο μου δν μπορουσα να σηκωθω από το κρεβάτι από την αδυναμία.. έκανα άπειρες εξετασεις ολα φυσιολογικα..αγχος ελεγαν όλοι εγω ομως εκει να επιμένω πως κάτι σοβαρό εχω..εν τέλει μετα απο αυτο απέκτησα 2 αυτονανοσα πολυ ελαφριά ευτυχως..μου έλεγαν όλοι σηκω βγες κανε πράγματα κ κ εμενα μου φαινόταν βουβό να σηκωθω απλα απο το κρεβάτι.. ξεκίνησα ψυχοθεραπεία εκανα μονη μου διαλογισμό κ αποφάσισα να μν δινω σημασια σε κανενα συμπτωμα κ αν ειναι να παθω κατι ας το παθω..μου πήρε πολλούς μήνες να συνελθω κ να ειμαι λειτουργική.. δν σταμάτησα τη ψυχοθεραπεία ουτε μερα κ καταφερα να ελέγχω το μυαλο μου έως ένα βαθμό.. τωρα ειμαι λειτουργική πολυ καλα εχω βέβαια κ τις μαύρες μερες μου αλλά σε λογικά πλαίσια..συμβουλή μου λοιπόν ειναι να συνεχίσεις τη ψυχοθεραπεία κ να σταματήσεις να δίνεις σημασία στα συμπτωματα εφόσον ιατρικά είναι όλα καλα..κάνε ένα βήμα τη ημέρα.. βάλε μικρούς στόχους.. του τύπου θα παω στο σουπερ μαρκετ θα βγω για ένα καφέ κ επιβραβεύει τον εαυτο σου μόλις τα καταφέρεις.. ελπίζω σύντομα να βγεις από όλα αυτό!
    Πολλά συγχαρητήρια. Μπράβο σου! Έτσι θέλει, μικρά βηματακια τη φορά..

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Γύρισα από ωρλ τίποτα δε βρήκε για τις ζαλάδες αλλά οι μυικες συσπασεις συνεχίζουν παντου χερια δάχτυλα χεριων ποδια

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι είναι όλα από το αγχος σου..εμένα μουδιαζαν κ τα δύο μου χέρια συνέχεια ειχα τρεμουλες ενιωθα ακριβώς αυτό που είπες μια εσωτερική τρεμουλα..γνώμη μου κανε κ τη μαγνητική αλλα για να σιγουρευτείς ότι δν υπαρχει κατι κ μετα προσπάθησε να τα ξεχάσεις ολα..δώσε χρόνο στον εαυτο σου να πενθησει είναι κ αυτο πολυ σημαντικό.. μν πιέζεται να νιώσεις καλα αποδεξου τα συναισθήματα σου κ κανε αυτό που σε κανει να νιώθεις πιο ήρεμος κ πιο καλα..

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    τι να πω μακαρι

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Πενθος
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2022, 22:24
  2. Πένθος κατάθλιψη και μεταφυσικές ανησυχίες
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-10-2019, 17:56
  3. ΠΕΝΘΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2013, 23:46
  4. πενθος
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2013, 23:28
  5. Πρόσφατα κάτοικος εξωτερικού, αγχώδης κατάθλιψη, νοσοφοβία, μοναξιά
    By Τριαντάφυλλος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2011, 02:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •