Πένθος-ΓΑΔ-Καταθλιψη-Νοσοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29

    Πένθος-ΓΑΔ-Καταθλιψη-Νοσοφοβια

    Καλησπέρα σε όλους λέγομαι νικος είμαι 22 χρόνων και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου.Πριν 6 μήνες έχασα το πατέρα μου σε σχετικά νεαρή ηλικία μετά από χρόνια ταλαιπωρίας εξαιτίας μιας σοβαρής ασθένειας.Γενικα είμαι ένας άνθρωπος αγχωδης με πολύ στεναχώρια,όλα άρχισαν 1,5 μήνα μετά με πολλές εκτακτες συστολες ...εγώ πανικοβληθηκα πήγα στο καρδιολόγο έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις καρδιογραφημα Holter μέχρι και τεστ κοπώσεως και ήταν όλα καλά....περνάνε 3 μήνες και άρχισα με μια αδυναμια στο δεξί χέρι μια αίσθηση τρόμου στο δεξί χέρι και με το καιρό επεκτάθηκε και αριστερά και ύστερα από λίγο καιρό έφυγε και η γιαγιά μου ...αυτό το καιρό είμαι πολύ άσχημα με συσπασεις μυων σε ολο το σωμα αδυναμια σε ολο το σωμα τρεμουλο στα χερια ακόμα και τώρα που κρατάω το κινητό για να γράψω το μήνυμα και εδώ και 2-3 μέρες ακουσια κίνηση ενός δαχτύλου χεριου και ποδιού αριστερα δε ξέρω αν φταίει η συσπαση για αυτό συν ζαλαδα συν ιλιγγος συν εσωτερικο τρεμουλο παντου ακομα και στα ποδια νιωθω...πήγα σε 2 νευρολόγους ο πρώτος μου είπε ότι είναι αγχος λόγω πένθους και ο 2ος κατά 99% μου λέει είσαι εντάξει αλλά θα σου γράψω μαγνητική εγκεφαλου αν θες τόσο πολύ να σου φύγει και θα τη κανω σε λίγες εβδομάδες Ο ψυχολόγος μου μου λέει ότι πάσχω από γαδ συν νοσοφοβια και καταθλιψη δεν θέλω να πάρω φαρμακευτική αγωγή φοβάμαι τις παρενεργειες αλλά θεωρώ πως έχω η σκπ η όγκο η κάτι νευρολογικο....η νοσοφοβια μου άρχισε επειδή ο πατέρας μου μίλαγε συνεχώς για αρρώστιες και δυστυχώς μπήκε στο υποσυνείδητο μου και δε μπόρεσα να το αποβάλλω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Όλοι αν δεις αυτά φοβόμαστε...η σκπ η όγκο η αυτοάνοσα...και εγώ έχω αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία ξεκίνησα αγωγή ακόμα παλεύω με τον ίδιο μου τον ευατό κάθε μέρα ζάλη ναυτία αίσθημα να σβήνω μυική αδυναμια το κεφάλι βαρύ κάθε μέρα και κάτι αλλόκοτο...δύναμη πρέπει να βρούμε...κάνε την μαγνητική σου και υπομονή!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Πόση υπομονή χάνω τα καλύτερα μου χρόνια φοβάμαι να βγω από το σπίτι μη με δουν να τρεμω και γίνω ρεζίλι

  4. #4
    καλησπερα αρχικα πιστευω οτι πρεπει να δωσεις χρονο στον εαυτο σου να θρυνησει και να μην εισαι σκληρος με τον εαυτο σου ,επειτα εμενα αυτο που με εχει βοηθησει στα ψυχοσωματικα ειναι να εχω ενα προγραμμα να κανω γυμναστικη να βγαινω απο το σπιτι με παρεα και μη ,να ασχοληθω με την δουλεια μου παραλληλα με ψυχολογο μην μπαινω στην διαδιακασια να σκεφτομαι τι μπορει να εχω ,μου εχουν προκυψει πολλα θεματα υγειας και εχω χασει και χρονο και χρηματα σε γιατρους για να καταληξω στο γεγονος οτι ολα μου προκυπτουν απο το αγχος ,προσπαθησε να κανεις μικρα βηματα στην ζωη σου και σιγα σιγα θα μπεις στους ρυθμους σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Καλησπέρα γιώτα απλά όλα αυτά εμφανίστηκαν ξαφνικα και εκεί ενώ που κάθεσαι να συσπάται ένα δάχτυλο χεριου και ποδιού και να τρεμω όταν πάω πχ να πιάσω το ποτήρι και να νιωθω αδυναμια ε δε το λες και φυσιολογικο

  6. #6
    ειναι λογικο να ανυσηχεις και να τρομαζεις με αυτο το συμπτωμα ,αλλα απο την στιγμη που εκανες τις εξετασεις σου και εισαι και μικρος στην ηλικεια πρεπει να προσπαθησεις να φτιαξεις την ψυχικη σου υγεια ,και στο λεω εγω που ειμαι 23 και καθε μηνα κατι παθαινω και αγχωνομαι και τρεχω στους γιατρους και στα νοσοκομεια

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Είμαστε σχεδόν συνομήλικοι...δεν έχω κάνει ακόμα μαγνητική μόνο αιματολογικες και τις βασικές νευρολογικές με το πρώτο νευρολογο ....

  8. #8
    καλα κανεις και το ψαχνεις αλλα απο την στιγμη που αποκλεισεις ολα τα κακα ενδεχομενα προσπαθησε να φροντισεις και να ηρεμησεις τον εαυτο σου ,απο οτι διαβασα πιο πανω εχεις παει σε ψυχολογο ,δν σε εχει βοηθησει?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Πηγαίνω ακόμα προσπαθεί η αλήθεια είναι αλλά όσο πάω να δω αισιόδοξα τα πράγματα με το που έρθει υπ σωματικό σύμπτωμα όπως σου είπα και πριν όλα διαλύονται φοβάμαι για σκληρυνση για κάποια νευρολογική ασθένεια και δε θέλω να πάω πουθενά πάρα μόνο στο γιατρό

  10. #10
    σε καταλαβαινω αλλα εκει τουλαχιστον εγω ειδα την προοδο μου οταν σου γινεται κατι ψυχοσωματικο αλλα μαθαινεις να το διαχειριζεσαι και δν σε κραταει πισω απο τα καλυτερα μας χρονια ,εχεις περασει πολλα και αυτη η ηλικεια ειναι πολυ δυσκολη και αγχωτικη απο μονη της

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Τι ψυχοσωματικα σου συμβαίνουν και πως ήσουν στις αρχές πριν βρεις τρόπο να τα αντιμετωπίσεις;αν θες λες φυσικα

  12. #12
    εχω περασει απο ναυτιες ζαλαδες σπαστικη κολιτιδα χαμηλη πιεση και πολυ πονο στο στομαχι ,εκανα ενα σωρο εξετασεις ειχα λυποθυμησει απο την εξαντληση και τον πονο ,πηγα σε νοσοκομειο και δν μου βρεθηκε τιποτα ,κανω ψυχοθεραπεια ,αλλα αυτο που με εχει βοηθησει περισσοτερο ειναι ο ιδιος μ ο εαυτος ,να μην τα παραταω να προσπαθω καθε μερα βημα βημα να κανω προοδο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Μπράβο αυτό είναι το καλύτερο...εγώ είχα εκτακτες συστολες που δεν ήταν κάτι αλλά τώρα το τρεμουλο η αδυναμια και η ζαλαδα

  14. #14
    ειναι κρισεις πανικου ,η πιο ηπια ,εχεις προσπαθησει να βγαινεις ?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Προσπαθώ και βγαίνω όσο μπορώ δεν ξέρω αν θεωρείται κριση πανικου απλά εκεί που κάθομαι και αρχίσουν οι συσπασεις μυων παντού και οι ακουσιες κινησεος ενός δαχτύλου για λίγο τρομοκρατιεμαι νομίζω ότι έχω κάτι πολύ σοβαρό μου κόβονται τα πόδια

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πενθος
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2022, 22:24
  2. Πένθος κατάθλιψη και μεταφυσικές ανησυχίες
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-10-2019, 17:56
  3. ΠΕΝΘΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2013, 23:46
  4. πενθος
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2013, 23:28
  5. Πρόσφατα κάτοικος εξωτερικού, αγχώδης κατάθλιψη, νοσοφοβία, μοναξιά
    By Τριαντάφυλλος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2011, 02:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •