Αίσθηση ταραχής/ τρόμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Αίσθηση ταραχής/ τρόμου

    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Γενικά άγχος, έχω.. Τέτοια αίσθηση τρόμου όμως σαν να φτερουγίζει όλο μου το «είναι», σπάνια..
    Αίσθηση παλμών και κατάσταση συναγερμού!
    Στο φαρμακείο χθες μου βρήκαν τη μικρή πίεση 10,6!!
    Δεν θέλω να κουράζω κανέναν και καμία, μόνο να ρωτήσω αν έχει κανείς τέτοια συμπτώματα σε συνδυασμό με το να γίνεται η γλώσσα λίγο μελανή την ώρα της κρίσης..
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Γενικά άγχος, έχω.. Τέτοια αίσθηση τρόμου όμως σαν να φτερουγίζει όλο μου το «είναι», σπάνια..
    Αίσθηση παλμών και κατάσταση συναγερμού!
    Στο φαρμακείο χθες μου βρήκαν τη μικρή πίεση 10,6!!
    Δεν θέλω να κουράζω κανέναν και καμία, μόνο να ρωτήσω αν έχει κανείς τέτοια συμπτώματα σε συνδυασμό με το να γίνεται η γλώσσα λίγο μελανή την ώρα της κρίσης..
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Καλησπερα..Απο οργανικης αποψεως το εψαξες και εισαι οκ;Κατα τη διαρκεια των δικων μου κρισεων πανικου εχουν υπαρξει φορες οπως αυτη που περιγραφεις παρα πολλες φορες με απεριγραπτη αισθηση τρομου και ταραχης.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Καλησπερα..Απο οργανικης αποψεως το εψαξες και εισαι οκ;Κατα τη διαρκεια των δικων μου κρισεων πανικου εχουν υπαρξει φορες οπως αυτη που περιγραφεις παρα πολλες φορες με απεριγραπτη αισθηση τρομου και ταραχης.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι έχω πολύ άγχος.. Όσο για την γλώσσα, λένε ότι δεν είναι τίποτα..
    Μα πώς γίνεται..

  4. #4
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι έχω πολύ άγχος.. Όσο για την γλώσσα, λένε ότι δεν είναι τίποτα..
    Μα πώς γίνεται..
    αυτο που περιγραφεις μου θυμιζει κριση πανικου ,νιωθεις πιεση η αγχος τον τελευταιο καιρο?

  5. #5
    Ευχαριστώ gioota..
    Ναι νιώθω έντονο άγχος!
    Άλλαξε η ζωή μας… δυσκόλεψαν οι σχέσεις… ανεργία…

  6. #6
    ειναι κατι πολυ συνηθισμενο ,εγω οταν βρισκομαι σε τετοια κατασταση με βοηθαει πολυ ο διαλογισμος και οι βαθιες αναπνοες και να εστιαζω καπου αλλη την προσοχη μου ,αλλα μην σε τρομαζει για κατι οργανικο

  7. #7
    Το χρώμα στη γλώσσα όμως; Είναι πολύ τρομακτικό..????
    Και την νιώθω σαν «πιασμένη»…
    Διαλογισμό κανεις κάπου έξω; Σε κάποιο κέντρο;

  8. #8
    το πιο λογικο ειναι απο το σοκ οταν βρισκεσαι σε κατασταση κριση πανικου ο οργανισμος σου χτυπαει ολα τα καμπανακια οτι κατι κακο γινεται ενω το προκαλουμε μονοι μας,οχι μονη μου μπορεις να ψαξεις στο youtube meditate for anxiety η στα ελληνικα αν σε βολευει καλυτερα ,το εχεις παθει πολλες φορες αυτο?

  9. #9
    Το είχα παρατηρήσει και πριν καιρό πάλι που είχα έντονο άγχος..
    Θα το ψάξω απόψε κιολας το meditation!
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ giotaa ????

  10. #10
    ψαξτο και πες μου τα αποτελεσματα ,εμενα η ψυχολογος μου εχει δωσει την συμβουλη να κανω καθε μερα ως μετρο προληψης του αγχους σε ηρεμει γενικα

  11. #11
    Να είσαι καλά και πάντα με υγεία

  12. #12
    πανω απο ολα αυτο

  13. #13
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι έχω πολύ άγχος.. Όσο για την γλώσσα, λένε ότι δεν είναι τίποτα..
    Μα πώς γίνεται..
    Για να λες ‘ολοι οι γιατροι’ σημαινει οτι εχεις παει σε αρκετους (οπως και εγω αλλωστε),μηπως η επομενη κινηση σου να ειναι να πας και σε ενα ψυχολογο να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια να βοηθησεις τον εαυτος σου;Το να σου λεει καποιος ‘χαλαρωσε’ και ‘δεν ειναι τιποτα’ ειναι πραγματικα μια σταγονα στον ωκεανο.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Για να λες ‘ολοι οι γιατροι’ σημαινει οτι εχεις παει σε αρκετους (οπως και εγω αλλωστε),μηπως η επομενη κινηση σου να ειναι να πας και σε ενα ψυχολογο να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια να βοηθησεις τον εαυτος σου;Το να σου λεει καποιος ‘χαλαρωσε’ και ‘δεν ειναι τιποτα’ ειναι πραγματικα μια σταγονα στον ωκεανο.
    Ευχαριστώ Πάνο…κάνω ήδη συνεδρίες…

Similar Threads

  1. Αίσθηση ζαλαδας
    By Christina5 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-2021, 16:15
  2. Αίσθηση καψίματος
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-03-2021, 07:21
  3. Αίσθηση θανάτου
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2020, 00:22
  4. Αίσθηση παλμών
    By PST in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 06-09-2019, 21:04
  5. Αίσθηση ανικανοποίητου
    By unhappy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-05-2015, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •