Υπάρχει κάποιος με κατάθλιψη που να νιώθει την ανάγκη να μιλήσει με κάποιον?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84

    Υπάρχει κάποιος με κατάθλιψη που να νιώθει την ανάγκη να μιλήσει με κάποιον?

    Ψάχνω για άτομα που ενδιαφέρονται για συζήτηση και ανταλλαγή πληροφοριών, καθώς και αλληλουποστήριξης...

    Υπάρχει κάποιος που να πάσχει από κατάθλιψη (ή όχι απαραίτητα) και να θέλει να μιλήσει με κάποιον, να βγάλει από μέσα του αυτά που τον απασχολούν σε ένα φιλικό επίπεδο?

    Αφιλοκερδώς εννοείται, δεν είμαι ειδικός!

    όποιος/όποια ενδιαφέρεται, ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα ή ας γράψει εδώ!
    Last edited by andreas_psychology2; 22-06-2022 at 18:23.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18

    Post

    Quote Originally Posted by andreas_psychology2 View Post
    Ψάχνω για άτομα που ενδιαφέρονται για συζήτηση και ανταλλαγή πληροφοριών, καθώς και αλληλουποστήριξης...

    Υπάρχει κάποιος που να πάσχει από κατάθλιψη (ή όχι απαραίτητα) και να θέλει να μιλήσει με κάποιον, να βγάλει από μέσα του αυτά που τον απασχολούν σε ένα φιλικό επίπεδο?

    Αφιλοκερδώς εννοείται, δεν είμαι ειδικός!

    όποιος/όποια ενδιαφέρεται, ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα ή ας γράψει εδώ!
    Γειά σου. Θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια συζήτηση.

  3. #3
    garfield
    Guest
    Να σας πω την εμπειρία μου. Εγώ την κατάσταση μου την έχω αποδεχτεί όπως είναι δηλαδή ότι δεν ήταν γραφτό μου να είμαι ευτυχισμένη σε αυτή τη ζωή τι να κάνουμε και κάπως σαν να αισθάνομαι καλύτερα.
    Το πρόβλημα ειναι οι άλλοι που δεν αποδέχονται ότι δεν είμαι χαρούμενη ακόμα και ο ψυχίατρος μου που μου λέει για το νόημα της ζωής και κατι τέτοια γενικόλογα αντί να μου πει τίποτα σοβαρό όπως να διαχειρίζομαι τα συναισθήματα μου ακομα και τα αρνητικά. Δεν μας έμαθε κανείς να διαχειρίζομαστε τα συναισθήματα μας αυτο είναι το πρόβλημα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Συμφωνώ στο ότι είμαστε συναισθηματικά αναλφάβητοι.
    Από κει και πέρα, προφανώς και δε γίνεται να είσαι χαρούμενη με το ζόρι. Και σίγουρα όχι για χάρη τρίτων.
    Ωστόσο, ούτε και δυστυχισμένη χρειάζεται να είσαι. Δηλαδή, εντάξει, κάποιες φορές θα νιώθεις και θλίψη και στεναχώρια, αλλά μην κολλάς σε αυτό.
    Κάνε μια δοκιμή να έχεις λίγο πιο ουδέτερα συναισθήματα. Και προσπάθησε να απομακρυνθείς από τοξικούς ανθρώπους που θέλουν να είσαι χαρούμενη για να μην τους χαλάς την αισθητική.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Να σας πω την εμπειρία μου. Εγώ την κατάσταση μου την έχω αποδεχτεί όπως είναι δηλαδή ότι δεν ήταν γραφτό μου να είμαι ευτυχισμένη σε αυτή τη ζωή τι να κάνουμε και κάπως σαν να αισθάνομαι καλύτερα.
    Το πρόβλημα ειναι οι άλλοι που δεν αποδέχονται ότι δεν είμαι χαρούμενη ακόμα και ο ψυχίατρος μου που μου λέει για το νόημα της ζωής και κατι τέτοια γενικόλογα αντί να μου πει τίποτα σοβαρό όπως να διαχειρίζομαι τα συναισθήματα μου ακομα και τα αρνητικά. Δεν μας έμαθε κανείς να διαχειρίζομαστε τα συναισθήματα μας αυτο είναι το πρόβλημα.
    Αυτό ότι οι άλλοι θέλουν να είσαι χαρούμενος...και να λένε ένα σωρό άκυρες προτροπές είναι πολύ βασανιστικο...

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 20-06-2019, 07:58
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-04-2019, 06:28
  3. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-10-2015, 17:13
  4. Replies: 12
    Last Post: 12-05-2012, 20:01
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •