Τα νεύρα μου κρόσσια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18

    Τα νεύρα μου κρόσσια.

    Αναγκάζομαι να κάνω μια δουλειά που την σιχαίνομαι. Συγκεκριμένα είμαι εσώκλειστη γυροκόμος. Ο παππούς έχει αλτσχάιμερ. Επίσης πρόσφατα έκανε εγχείρηση στο ισχίο και είναι κλινήρης. Πρέπει να του αλλάζω πάνες. Αλλά το χειρότερο είναι ότι πρέπει να τα βγάζω πέρα με την γκρίνια του. Πρωΐ - μεσημέρι - βράδυ φωνάζει να πάει τουαλέτα. Δεν συνειδητοποιεί ούτε αποδέχεται την κατάσταση του. Καθόλου όμως. Και μου μιλάει με τρόπο που δε μου αρέσει καθόλου. Καταρχάς κτητικές αντωνυμίες. Τις σιχαίνομαι. Σαν να είμαι ιδιοκτησία του ένα πράγμα. "Κοπέλα ΜΟΥ.", "Κορίτσι ΜΟΥ.", "Χριστιανή ΜΟΥ.". "ΜΟΥ" κάνουν τα βόδια !!! Επίσης συνέχεια κάνει υποδείξεις και δίνει εντολές. Λες και με έχουν εδώ πέρα μόνο για τα ωραία μου τα μάτια. Αν δεν μου πει αυτός τί να κάνω και πώς, από μόνη μου δε ξέρω και δε μπορώ τίποτα. Και άμα κάνω να του εξηγήσω τι με ενοχλεί και γιατί, "Έλα μωρέ που πειράχτηκες κιόλας. Δεν είπα και τίποτα. Από μόνη σου νευριάζεις." Τα νεύρα μου !!! Τώρα βέβαια θα μου πείτε " Έλα μωρέ, αγνόησε τον.", "Άρρωστος είναι, μην τον συμμερίζεσαι.", "Από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.". Θεωρώ ότι αυτά τα λένε αυτοί που είναι έξω από τον χορό. Αν είσαι μέσα στον χορό, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, 7 μέρες τη βδομάδα, τί κάνεις ? Πώς να διαχειριστώ τα νεύρα μου ? Χρειάζομαι ξεκούραση, προφανώς, αλλά πού να την βρω ? Και χρειάζομαι και εκτόνωση, αλλά πώς ? Να πεθάνω από την κούραση κάνοντας δουλειές ?? Δε νομίζω.
    Θα ήθελα να πήγαινα γυμναστήριο και να έκανα και μποξ. Να ξεθύμενα πάνω στον σάκο. Θα ήθελα. Αλλά αυτά για μένα είναι πολυτέλειες.
    Θα ήθελα επίσης ένα καλό μασάζ και οχτώ ώρες συνεχόμενου, ανενόχλητου ύπνου. Ναι σίγουρα. Όταν κερδίσω το λαχείο.
    Σεξ ?? Τί είναι αυτό ? Τρώγεται ? Ούτε από αυτό μπορώ να έχω.
    Τί να κάνω ? Δώστε ιδέες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Η δουλειά που κάνεις, είναι βάρβαρη . Απίστευτα δύσκολη. Ελπίζω να σε πληρώνουν τουλάχιστον και να πληρώνουν καλά.
    Προσφέρεις κι όλας σε έναν άνθρωπο που είναι σε τραγική κατάσταση .
    Το ότι δεν κάνεις σεξ , είναι κακό . Πιστεύω αυτό σου λείπει . Το μποξ , δεν είναι καθόλου καλή ιδέα. Δεν θα σε βοηθήσει καθόλου, πίστεψέ με.
    Εκτός αν θες να βρείς άνδρα, γιατί είναι ανδροκρατούμενο , αλλά δεν είναι και οι καλύτεροι όσοι θα βρεις εκεί μέσα.
    Θα πρότεινα να βρεις γκόμενο ! Με οποιοδήποτε τρόπο . Χαλάρωση νυχτερινή έξοδο με ποτάκια . Και ... σεξ !
    Καλό κουράγιο !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Δε μπορώ να έχω νυχτερινή έξοδο. Ούτε θα κάτσω στον πρώτο τυχόντα απλά και μόνο για να εκτονωθώ. Ούτε το αλκοόλ θα βοηθήσει. Το να ξυπνήσω με hangover μόνο χειρότερα θα κάνει τα πράγματα.
    Δεν κατάλαβα, γιατί είναι κακή ιδέα το μποξ ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Επειδη ειχα εσωτερικη γηροκομο στν πεθερο μου ξερω οτι μπορεις τις Κυριακες να εχεις το ρεπο σου. Γιατι το δουλευεις? Πες τους να βρουν αλλη για το ρεπο. Τωρα για το οτι σιχαινεσαι τη δουλεεια σου ειναι αδικο για σενα αλλα και για τον παππου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    δεν υπαρχει αποκλειστικη που δενε χει μια μερα ρεπω. αυτοσχεδιαζεις και παλι.
    ΣΑΛΒΑΔΟΟΟΟΟΟΟΡ!!!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Δεν μπορούν να βρουν. Ή δεν θέλουν. Δε ξέρω.
    Αλλά και ρεπό να πάρω, δε νομίζω να με ωφελήσει σε κάτι. Μάλλον χειρότερα θα είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Επειδη ειχα εσωτερικη γηροκομο στν πεθερο μου ξερω οτι μπορεις τις Κυριακες να εχεις το ρεπο σου. Γιατι το δουλευεις? Πες τους να βρουν αλλη για το ρεπο. Τωρα για το οτι σιχαινεσαι τη δουλεεια σου ειναι αδικο για σενα αλλα και για τον παππου.
    αστον ρε. το γνωστο τρολ ειναι. βρηκε θεμα να μαλακιστει παλι..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χαρλευ, μπορεις να ζητησεις να γινεις νοσηλευτρια σε ανθρωπους με εγκεφαλικο, ειχαμε εδω σπιτι νοσηλευτριες για τον πατερα μου με εγκεφαλικο, 11 μηνες , ουτε αχνα δεν εβγαζε ο ανθρωπος , επαιρναν 60-70 ευρω ανευ αποδειξεως , 2 σε εναλλασομενη βαρδια ( 50-60 ετων ) .......βεβαια τον καθαριζαν ( νεωτερες προτιμουν να δουλεψουν σε νοσοκομειο , για να κολλανε κι ενσημα , παλι 50-60 ευρω τους εμεναν ) τον καθαριζαν , αλλα αυτη ηταν η μονη τους ' αγγαρεια ' , ειχα κι εγω οταν νοσηλευομομουν για παρακολουθηση , το απαιτουσε ο γιατρος μου για πιθανη επιληπτικη κριση , υπαρχουν νοσηλευτριες 50-60 ετων εσωτερικες δλδ. επι μονιμου βασεως , να κοιμουνται εδω .....η αν το σπιτι τους ειναι κοντα , σπιτι τους ...........θελαμε εσωτερικη αλλα δεν βρισκαμε ......οι ασθενεις με αλτσχαιμερ ειναι ασχημη φαση ......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Είμαι τριάντα χρονών και είμαι τυχερή που έχω έστω και αυτήν τη δουλειά.
    Το θέμα είναι τί θα κάνω με τα νεύρα μου. Που , βέβαια, λογικό και επόμενο να έχω νεύρα, έτσι ? Αλλά και πάλι κάτι πρέπει να κάνω με αυτά.
    Αυτό είναι όλο. Τουλάχιστον μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν υπαρχει αποκλειστικη που δενε χει μια μερα ρεπω. αυτοσχεδιαζεις και παλι.
    ΣΑΛΒΑΔΟΟΟΟΟΟΟΡ!!!!!!
    Δεν έχεις κι άδικο .

    Μια λέει ότι ο παππούς είναι κλινήρης και τον αλλάζει πανες και μετά ότι θελει να τον πηγαίνει συνέχεια στην τουαλέτα.
    Τελικά ποιο από τα δύο ισχύει;


    Επίσης δεν περιγράφει κανένα συναίσθημα .Το έχει ξανακάνει αυτό ή του προκαλεί αηδία;

    Μια λέει ότι εχει Αλτσχάιμερ και μετά γραφει --Αν δεν μου πει αυτός τί να κάνω και πώς, από μόνη μου δε ξέρω και δε μπορώ τίποτα—
    Μάλιστα … αυτός με το Αλτσχάιμερ καθοδηγεί τον φροντιστή του.Οκ

    Μετά για μια τόσο υπεύθυνη και δυσκολη εργασία, εμπιστευτήκαν κάποιοι σε έναν άσχετο μια τόσο δύσκολη εργασία;

    Πιο μετά μας βγάζει τον παππού ότι είναι και χαβαλες.

    Ποιοι είναι αυτοί που τον πληρώνουν και πως του συμπεριφέρονται και για ποιον λογο τον εμπιστεύονται να είναι (υποτίθεται ) 24 ώρες όλη την βδομάδα.
    Ποιος του μαγειρεύει , τι γνώσεις και εμπειρία έχει σε αυτή την δουλειά .

    Ας μας τα απαντήσει αυτά το τρολακι και μετά τον ρωτάμε και πιο εξειδικευμένες

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Δεν ξέρω τι είδους άτομα θα έμπαιναν εδώ για να τρολάρουν και δε νομίζω να θέλω να μάθω κιόλας. Ούτε νιώθω υποχρεωμένη να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Αν διαβάζατε το αρχικό ποστ λίγο πιο προσεκτικά ίσως να μην είχατε τέτοιες απορίες. Ίσως επίσης να μην ξέρετε από άτομα με αλτσχάιμερ. Ή ίσως όντως εγώ να μην εξήγησα καταλλήλως την κατάσταση. Ωστόσο δε νομίζω ούτε να πρόσβαλα, ούτε να έθιξα κανέναν, επειδή δεν είμαι εδώ για να τσακωθώ με κανέναν. Μπορεί να έχω κάποια θεματάκια με τα νεύρα μου αλλά δε παύω να έχω και έναν κάποιον αυτοέλεγχο.
    Επίσης αν πρέπει να περάσω από ιερά εξέταση για να έχω κάνα δυο φιλικές συμβουλές, δε νομίζω να αξίζει τον κόπο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Harley View Post
    Δε μπορώ να έχω νυχτερινή έξοδο. Ούτε θα κάτσω στον πρώτο τυχόντα απλά και μόνο για να εκτονωθώ. Ούτε το αλκοόλ θα βοηθήσει. Το να ξυπνήσω με hangover μόνο χειρότερα θα κάνει τα πράγματα.
    Δεν κατάλαβα, γιατί είναι κακή ιδέα το μποξ ?
    Μην κάτσεις στον πρώτο τυχόντα. Βρες τον εγγονό του Κάρυ Γκράντ, που είναι όμορφος αδερφός του Μάρκους.
    Για μποξ , μπορείς να αφήνεις τον ηλικιωμένο μεταξύ 16.00 και 20.00 που παίζουν προπονήσεις σε συλλόγους ;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    18
    Έξυπνος ο σαρκασμός, αλλά πολύ λάθος να αντιμετωπίζεις με τέτοιον τρόπο έναν άνθρωπο που μπήκε σε ένα φόρουμ αυτοβοήθειας και αλληλοϋποστήριξης ψάχνοντας για λίγη κατανόηση και καμιά συμβουλή. Δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα κάποιων και νομίζουν ότι θα νιώσουν καλύτερα προσπαθώντας να κάνουν κάποιους άλλους να νιώσουν χειρότερα.
    Δεν πιστεύετε ότι το πρόβλημά μου είναι αληθινό. Με μπερδεύετε με κάποιο τρολ που λογικά έχει πιο πολλά προβλήματα από τους μισούς εδώ μέσα. Οκ. Εντάξει. Να είστε καλά.

Similar Threads

  1. νευρα
    By giouli in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2012, 19:09
  2. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  3. Νεύρα
    By stalo in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 15
    Last Post: 12-07-2011, 11:39
  4. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •