Κατάθλιψη και κορονοϊός...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Κατάθλιψη και κορονοϊός...

    Καλησπέρα!

    Το ιστορικό μου με την κατάθλιψη το γνωρίζετε...
    Αυτό που δεν γνωρίζετε είναι ότι μετά από τεστ που έκανα, βρέθηκα θετική στον κορονοϊό πράγμα που σημαίνει ότι δεν κάνει να βγω έξω για μέρες...
    Κι αυτός ο εγκλεισμός με κάνει να νιώθω χειρότερα ψυχολογικά, δεν μου φτάνουν τα χάλια μου, ο κορονοϊός μου έλειπε! Πόσο μάλλον που είχα κανονίσει πράγματα και κυρίως το χειρότερο είναι ότι είναι εδώ μια φίλη που κανονικά ζει σε άλλη πόλη και δεν μπορώ να τη δω και στεναχωριέμαι που χάνω την ευκαιρία γιατί δεν βρισκόμαστε συχνά... Συν του ότι νιώθω άσχημα λόγω των συμπτωμάτων του κορονοϊού: έντονος και συχνός βήχας που κατά διαστήματα μου προκαλεί δύσπνοια, νιώθω το κεφάλι μου βαρύ και γενικά μια αίσθηση εξάντλησης λες και με είχαν βάλει κι έσκαβα και κουράστηκα...

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοείται ότι δεν θα σπάσω την καραντίνα ακόμα και καλύτερα να νιώσω αλλά άνοιξα το θέμα μήπως και αν τα πω κάπου βοηθηθώ ψυχολογικά...

    Ευχαριστώ που με ακούσατε!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ελπίζοντας να μη με θεωρήσουν κάποιοι γραφικό, θα επαναλάβω τη συμβουλή που έδωσα σε ένα άλλο μέλος που περνάει κορωνοιο. Πάρε βιταμίνη d 2000 μονάδες, ψευδάργυρο τουλάχιστον 15mg και βιταμίνη C 1000mg. Περαστικά. Αυτό που λες ότι δεν κάνει να βγεις έξω για μέρες ισχύει ακόμη σίγουρα; Ή μπορείς με μάσκα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Περαστικά σου Κυκνάκι!!

    Λυπάμαι που νόσησες!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ελπίζοντας να μη με θεωρήσουν κάποιοι γραφικό, θα επαναλάβω τη συμβουλή που έδωσα σε ένα άλλο μέλος που περνάει κορωνοιο. Πάρε βιταμίνη d 2000 μονάδες, ψευδάργυρο τουλάχιστον 15mg και βιταμίνη C 1000mg. Περαστικά. Αυτό που λες ότι δεν κάνει να βγεις έξω για μέρες ισχύει ακόμη σίγουρα; Ή μπορείς με μάσκα;
    Σ' ευχαριστώ!

    Όσον αφορά το έξω, η φαρμακοποιός μου είπε ότι πρέπει να μείνω σε καραντίνα για πέντε μέρες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Περαστικά σου Κυκνάκι!!

    Λυπάμαι που νόσησες!!
    Σ' ευχαριστώ homebod!

    Ναι, άσε, τη γλίτωσα για πόσο καιρό όσο ήταν σε έξαρση η πανδημία αλλά όχι οριστικά τελικά... Που θα πάει όμως, θα περάσει... Απλώς σπάστηκα επειδή μου χάλασε τα σχέδια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Καλημέρα και Καλό κουράγιο.
    Το πολύ πολύ άμα δεις και θες ν βγεις έξω τόσο πολύ για να σ φτιάξει την διάθεση πήγαινε κάπου χωρίς κόσμο να περπατήσεις λίγο, ίσως βοηθήσει.
    Περαστικά!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλημέρα και Καλό κουράγιο.
    Το πολύ πολύ άμα δεις και θες ν βγεις έξω τόσο πολύ για να σ φτιάξει την διάθεση πήγαινε κάπου χωρίς κόσμο να περπατήσεις λίγο, ίσως βοηθήσει.
    Περαστικά!!
    Καλημέρα...

    Σ' ευχαριστώ!

    Σήμερα σηκώθηκα χειρότερα από χθες, νιώθω ακόμα πιο αδύναμη οπότε δεν το σκέφτομαι να βγω... Και ψυχολογικά είμαι χειρότερα σήμερα...
    Ευτυχώς έχω τον υπολογιστή και την τηλεόραση και περνάει η ώρα μου... Επίσης και μόνο που γράφω εδώ νιώθω λίγο καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Σήμερα διαγνωστικά με COVID, καραντίνα λοιπόν μέχρι την Κυριακή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σήμερα διαγνωστικά με COVID, καραντίνα λοιπόν μέχρι την Κυριακή
    Καλημέρα Ανδρέα! Περαστικά κι υπομονή, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Ανδρέα! Περαστικά κι υπομονή, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο...
    Σωστά, και με πήρανε σε κάτι σεμινάρια να πάω αύριο, ευτυχώς θα βρεθεί λύση και θα πάω πρώτα ο Θεός την Δευτέρα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ελπίζοντας να μη με θεωρήσουν κάποιοι γραφικό, θα επαναλάβω τη συμβουλή που έδωσα σε ένα άλλο μέλος που περνάει κορωνοιο. Πάρε βιταμίνη d 2000 μονάδες, ψευδάργυρο τουλάχιστον 15mg και βιταμίνη C 1000mg. Περαστικά. Αυτό που λες ότι δεν κάνει να βγεις έξω για μέρες ισχύει ακόμη σίγουρα; Ή μπορείς με μάσκα;
    καλημερα.
    η βιταμινη D ειναι τοξικη, αν δεν εχεις ελλειψη. για να την παρεις, πρεπει να κανεις πρωτα εξετασεις να βεβαιωθεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Σήμερα πρώτη μέρα καραντίνας είδη νιώθω το σπίτι να με πλακώνει τι θα γίνει μέχρι την Κυριακή.

  13. #13
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    η βιταμινη D ειναι τοξικη, αν δεν εχεις ελλειψη. για να την παρεις, πρεπει να κανεις πρωτα εξετασεις να βεβαιωθεις.
    Το επικίνδυνο με τη ντε είναι ότι ανεβαίνει το ασβέστιο και παθαίνεις τραλαλά υπερασβεστιαιμία. Η ντε σαν ντε μέχρι να απορροφηθεί κλαιν. Εγώ να φανταστείς έπαιρνα 3 μήνες τεράστια δόση 30.000 ανά δέκα μέρες και δε μου έκανε τίποτα. Τώρα ξεκίνησα πάλι στ 25.000 ανά 7 μέρες , πάντα με εξετάσεις και υπό παρακολούθηση γιατρού αλλά αυτή τη φορά είναι αμπούλες κι όχι χάπια και ελπίζω σε καλύτερη απορρόφηση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    η βιταμινη D ειναι τοξικη, αν δεν εχεις ελλειψη. για να την παρεις, πρεπει να κανεις πρωτα εξετασεις να βεβαιωθεις.
    Εννοείται, έχεις απόλυτο δίκιο εφόσον η λήψη είναι συνεχής για κάποιους μήνες. Εάν πάρει κάποιος αυτή τη δόση για δύο βδομάδες λόγω κορωνοιου δεν θα πάθει κάτι. Και βιταμίνη C και ψευδάργυρο και ένα σωρό άλλες βιταμίνες αν πάρει κάποιος για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε μεγάλες δόσεις θα έχει προβλήματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Το επικίνδυνο με τη ντε είναι ότι ανεβαίνει το ασβέστιο και παθαίνεις τραλαλά υπερασβεστιαιμία. Η ντε σαν ντε μέχρι να απορροφηθεί κλαιν. Εγώ να φανταστείς έπαιρνα 3 μήνες τεράστια δόση 30.000 ανά δέκα μέρες και δε μου έκανε τίποτα. Τώρα ξεκίνησα πάλι στ 25.000 ανά 7 μέρες , πάντα με εξετάσεις και υπό παρακολούθηση γιατρού αλλά αυτή τη φορά είναι αμπούλες κι όχι χάπια και ελπίζω σε καλύτερη απορρόφηση.
    Αυτό το συμπλήρωμα ντε σαν ντε δεν το ξέρω, εγώ τις σταγόνες παίρνω d fix, ανεβαίνει αμέσως σε ένα δίμηνο τρίμηνο. Αν και λένε ότι είναι καλύτερος ο συνδυασμός d με k2. Τώρα παίρνεις μάλλον το le calcif.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κορονοιος
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2022, 13:32
  2. Κορονοϊος
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-12-2021, 16:33
  3. Κορονοιος
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 15-11-2021, 23:05
  4. Κορονοιος
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2020, 10:05
  5. Κορονοιος
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-04-2020, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •