Φρικιαστικη συνειδητοποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Φρικιαστικη συνειδητοποιηση

    Τα χρόνια που μου απομενουν μέχρι τα σαράντα ειναι κάτω απο δέκα. Και μετά θα αρχισω να μετραω τα χρόνια μέχρι τα πενηντα. Μου φαίνεται αδιανόητο. Και μετά πια ο θάνατος θα είναι μια ολοένα και πιο πιθανη πραγματικότητα (όχι πως τώρα δεν ειναι, αλλά τότε, αν ζήσω έως τότε, θα ειναι ένας γεγονός που πλησιαζει) Ναι, ο παππους μου έζησε μέχρι τα 95. Δεν είναι η ηλικία που με τρομάζει όσο η συνειδητοποιηση ότι πλησιαζω την ανυπαρξια. Την τελεσιδικη ανυπαρξια. Για καποιο λόγο μου φαίνεται αδιανόητο. Με πιανει τρόμος στην ιδέα οτι δεν θα υπάρχω πια. Τελεσιδικα. Και πως μέχρι να τελευτησω (αν τελευτησω απο γεράματα) θα γινομαι ολοενα και λιγότερο ελκυστικος. Με εκνευριζουν οι νεότεροι μου. Αλλά ανέκαθεν ενιωθα γέρος, απο το δημοτικο και μετά είχα το άγχος της ηλικίας. 16 χρόνων αισθανομουν γέρος. Οτι ξεπερναω παντα ένα σημείο στο οποιο δεν μπορω να επιστρεψω, ότι είμαι μια εκδοχή του εαυτού μου που δεν ήμουν πριν, ότι δεν μπορω να σταματησω αυτό το παιχνίδι των εναλλαγων πάρα μονο με δικό μου κόστος.
    Παντα πιστευα οτι θα πεθανω νέος. Το να φτασω τα 50 μου φαίνεται αδιανοητο. Είναι χαζο βέβαια απο τη μια λέω πιστευα ότι θα πεθανω νέος και το γράφω χωρίς τον ίδιο τρόμο που μου προκαλεί το ότι πιθανον θα φτασω σε μεγάλη ηλικία και τότε ο θάνατος θα ειναι το σημείο στο τέλος του δρόμου.

    Επισης δεν νομιζω πως μπορω ποτε να νιωσω ως σαράντα ετων. Πώς θα είναι; Πώς θα πρεπει να φερομαι; Πώς θα με αντιλαμβάνονται οι άλλοι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Απο τα 35 θα μπεισ σε κριση θα βγεισ στα 42 μετα θα παει μονο του με ενα καλο γιατρο διατροφη περπατημα για συντηρηση θα δεισ θα νομιζεισ οτι μονο εσυ το εχεισ ανω των 40 εισαι γέροσ για τα κοριτσια εσυ τωρα κανεισ πλακα λεσ σιγα τα αυγα για ρωτα κ κανενα παππου να σ πει 47 ειμαι

Similar Threads

  1. Η μισή λύση είναι η συνειδητοποίηση
    By joanna1991 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 07-04-2015, 15:40
  2. Συνειδητοποιηση 1
    By BlueHawaii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-12-2011, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •