Συμπτώματα περί εμμηνόπαυσης κ γιατροί που συστήνουν μόνο ‘’υπομονη’’ …βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Συμπτώματα περί εμμηνόπαυσης κ γιατροί που συστήνουν μόνο ‘’υπομονη’’ …βοήθεια!!!

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι στα 47 και έχω αρχίσει να μην έχω περίοδο κάθε μήνα τα λεγόμενα συμπτώματα που οδηγούν σε εμμηνόπαυση. Μέχρι εδώ οκ ,λογικό και κανένα θέμα. Το θέμα είναι πως έχω πολύ άσχημη ψυχολογία,παααρα πολλά νεύρα,μηδέν σεξουαλικη διάθεση (έως και αποστροφή) ,και φυσικά καμία διάθεση να κάνω τι πο τα.
    Πάντα είχα θέματα με μείζων καταθλίψεις αλλά νιώθω ότι τα ορμονικά θέματα πλέον χειροτερεύουν ότι προϋπάρχει. Φάρμακα ζολοφτ,λαμοτριξ κτλ που μου έδιναν παλιά οι γιατροί δεν θέλω να ξαναπάρω γιατί μου κάναν πολλές παρενέργειες.
    Πήγα με ορμονολογικές σε ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο οι οποίοι μου συνέστησαν Υπομονή. ( στο μεταξύ παράτησα δουλειά κ η σχέση μου δεν ξέρω κατά ποσό θα αντέξει μιας και είναι ο άμεσα στόχος της διάθεσης μου και των νεύρων μου!).
    Μετά από σχετική πίεση ο γυναικολόγος μου έδωσε φυτό οιστρογόνα (floja plus) με τα οποία δεν εισα ιδιαίτερες διάφορες. ( τις μερες που ήταν να αδιαθετήσω αλλά δεν….είμαι σαν λιοντάρι στο κλουβί). Υπάρχουν θέματα κ αϋπνίας μαύρων σκέψεων κτλ
    Ευχαριστώ συγνώμη για την έκθεση. Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που βοηθήθηκε από κάποιο σκεύασμα η τεχνική παρακαλω ας μου γράψει!!!! ????????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Απαντάω εδώ γτ νομίζω ότι έχω το ίδιο.. Είμαι 44 και πριν αδιαθετησω η διάθεση μου και ο θυμός μου βαράνε κόκκινο.Εχω αγχωδη κατάθλιψη και παίρνω ladose,βασικά μπαινοβγαίνω στο ladose εδώ και μερικά χρόνια.Νομιζω ότι είναι θέμα ορμονών.
    Δεν ξέρω τι να σου προτείνω και εμένα η καθημερινότητα είναι αφόρητη από πολλές απόψεις.Δεν είμαι λειτουργική πια.Σκεφτομαι την ομοιοπαθητική μήπως και...

  3. #3
    Γεια σου κορίτσι μου!!! Ομοιοπαθητική δοκίμασα πριν 5-6 χρόνια δεν είχα αυτά τα ορμονικά αλλά είχα τις μόνιμες καταθλίψεις μου. Αφενός τα φάρμακα είναι ακριβά…εννοώ ένα μπουκαλάκι με 20 κάψουλες θυμάμαι τα είχα πάρει 17 ευρώ! Και αφετέρου δεν με βοήθησαν…
    Όμως δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις! Και όλοι μου κενέ πως βοηθάει η γυμναστική. Ξεκίνησα σήμερα….Για να δούμε!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Το ξέρω για την ομοιοπαθητική..είχα πάρει κάποια στιγμή..αλλά τελικά νιώθω ότι ούτε τα χάπια βοηθάνε,πας να φτιάξεις το ένα χαλάει το άλλο!!Δεν έχω πάει γυναικολόγο ακόμα για φέτος,για να τον ρωτήσω για τα "θέματα"μου.Η γυμναστική βοηθάει ΑΝΑΜΦΙΣΒΉΤΗΤΑ.Μακαρι να σου βγει
    ..Εγώ έχω πέσει σε λήθαργο και σέρνομαι γενικότερα!!Έχει φτάσει και η φεριτινη στο 7 και που περπατάω θαύμα είναι!!

  5. #5
    Καλά μην φανταστείς. Τα λέω για να τ ακούω! Ξέρω πως πρέπει όσο κ να μην θες να ζοριστείς κ να βγεις έστω για περπάτημα. Καπέλο μουσική κ πάρε τους δρόμους. Όσο καθόμαστε στον καναπέ τόσο διογκώνεται αυτό …..❤️

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Καλησπέρα. Κι εγώ τα ίδια. Είμαι 52 χρόνων και είναι ο πρώτος μήνας χωρίς περίοδο. Τα έχω παίξει. Σφίξιμο στο κεφάλι, σφίξιμο στο στήθος, κρίσεις πανικού. Πήγα στον ψυχίατρο μου και επειδή έπαιρνα τα entact και δε με κάλυπταν μου έδωσε τα efexor. Μου είπε ότι όλα είναι από τις ορμόνες. Γιατί με πιάνουν φοβίες για όγκο στο κεφάλι. Πήγα και στον καρδιολόγο. Τα ίδια μου είπε. Λόγω της περιόδου. Πάντως είναι στιγμές που δεν αντέχω καθόλου.

  7. #7
    Όχι κορίτσι μου μην βάζεις στο μυαλό σου όγκους κ ασθένειες. Αυτές η ρημάδια η ορμόνες είναι που τρελαίνουν όλο το σύστημα! Ρωτά για φυτό οιστρογόνα. Μου φαίνεται λίγη διαφορά είδα….

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    105
    Αχ αυτές οι ορμόνες..ένα μάτσο ορμόνες είμαστε τελικά..Και άντε να ισορροπήσεις κατάθλιψη, άγχος, εμμηνόπαυση, καθημερινότητα κτλ

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 20:49
  2. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 23:53
  3. Φοβίες - Αγχος - Σωματικά συμπτώματα......Βοήθεια!!!!!!!
    By maria-s in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-03-2013, 15:33
  4. φοβος και εμμονες περι ασχημιας!!δεν αντεχω βοηθεια!!!
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 672
    Last Post: 02-08-2012, 02:38
  5. Βοήθεια ζητώ, μια λέξη μόνο να μου πεις!
    By BlueNote in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2006, 17:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •