Διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2

    Διπολική διαταραχή

    παιδιά καλησπέρα σας γράφω αυτό το θρεαντ για να ζητήσω λίγο βοήθεια.Γενικα είμαι αρκετά μπερδεμένος οπότε μπερδεμένη θα είναι και η γραφή.Ειμαι 19 χρόνων και τώρα τελείωσα το πρώτο έτος της σχολής μου.Οπως προείπα το τελευταίο καιρό αρχίζω και παρατηρώ κάποια πράγματα στον ευατο μου και ανατρέχοντας στο παρελθόν αρχίζω να τα βλέπω και εκεί...Με λίγο ψάξιμο για το τι είναι διπολική διαταραχή βλέπω ότι τα έχω όλα και με το παραπάνω εκτός από το ότι σπαταλάς πολλά χρήματα (είμαι αρκετά τσιγγούνης) και με την τάση για αυτοκτονία (δεν έχω σκοπό να το κάνω ούτε μου έχει περάσει καν η ιδέα )Το θέμα μου ωστόσο που με έχει προβληματίσει αρκετά είναι η μεταπτώσεις στην συναισθηματική μου κατάσταση .Γενικά 9στις 10 φορές είμαι αρκετά δυστυχησμενος και 1 μόνο είμαι χαρούμενος που και αυτό δυστυχώς δεν κρατάει για πολύ.Το θέμα είναι ότι γινεται αυτό για τα πάντα και όχι για συγκεκριμένο θέμα και έρχεται σε επαφή με την υπεραναλητηκοτητα που έχω που φτάνει σε σημείο αηδίας.Το θέμα είναι ότι στην αρχή το παρατηρουσα στο συναισθηματικό κομμάτι με τις γυναίκες χωρίς να έχω μόνο αποτυχίες...ωστόσο μετά αντιλήφθηκα ότι γίνεται με όλα τα θέματα.Γενικα ψάχνω σε αυτές πάρα πολύ αγάπη αλλά πιο πολύ να δώσω ...προβληματίζομαι γτ γενικά στο σπίτι μου είναι όλα καλά έχω κάποια θέματα με τον αδερφό μου που με ρίχνουν άπειρο αλλά από τους γονείς μου έχω πάρει αρκετή.Νιωθω αρκετά μπερδεμένος ενώ στους έξω δεν φαίνεται καθόλου αυτό πάντα είμαι με το χαμόγελο και μέσα στην διάθεση και στην υπερκινητικότητα...να φανταστείτε πως κάποιοι μου λένε πως ζηλεύουν την διάθεση μου χααχαχα που να ηξεραν.Οταν δω κάτι ασήμαντο σχετικά αγψωνομε υπερβολικά και ενώ μπορεί να έχω μια πολύ καλή έως τέλεια ψυχολογία πέφτω οριακά σε κατάθληψη.Δεν ξέρω τι φταίει δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να το αντιμετωπίσω προσπαθώ αρκετά αλλά μάταια...Με το παραμικρό στεναχωριέμαι...είμαι αρκετά συναισθηματικός αλλά και πάλι δεν είναι καθόλου λγκ...έχω χάσει το νόημα στα πάντα το μόνο που με παρηγορεί είναι το διάβασμα....κάποια άποψη να με βοηθήσει πλσσσ σόρρυ για την μπερδεμένη μου σκέψη μου είναι δύσκολο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Καλημέρα . Μην διαβάζεις τι γράφουμε στο ίντερνετ απευθύνσου κατευθείαν σε ειδικό σε ένα ψυχίατρο και θα σου πει αυτός ότι γουστάρεις. Μη διστάζεις να πας δεν είναι κάτι κακό εγώ ανα τρίμηνο τρέχω σε ψυχίατρους δεν είμαι διπολικός έχω σχιζοσυναισθηματική διαταραχή από ότι λένε τα χαρτιά. Αλλά μην κωλώνεις να πας να ρωτήσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    πρεπει να πας σε εναν ειδικο.
    αυτα που περιγραφεις παντως δεν ειναι διπολικη διαταραχη, αλλα δεν θα σου πουμε εμεις τι ειναι. δεν κανουμε διαγνωσεις.
    να δεις εναν ειδικο και να τα συζητησεις ολα αυτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ταυτίζομαι στα όσα γράφεις.
    Πιστεύω πως αυτά όλα τα συμπτώματα οφείλονται ξεκάθαρα στο άγχος, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Είμαι τελειομανής και υπεραναλυτικος και αυτό λειτουργεί πολύ αρνητικά στο συναίσθημα διότι δημιούργησε δυσθυμία, δηλαδή ήπια κατάθλιψη χρόνιας μορφής. Είναι παρήγορο που βρίσκεις διέξοδο στο διάβασμα. Προσπάθησε να βάλεις και την άσκηση στην ζωή σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αρχικά την άσκηση την έχω βάλει αρκετά από χρόνια.Για κάποιο λόγο όταν αισθανομουν χάλια έβρισκα παρηγορια στο γυμναστήριο και το αγάπησα γιαυτο είμαι αρκετά γυμνασμενος????????.Τώρα στο άλλο θέμα έχω μια φίλη ψυχίατρο έχω σκεφτεί να μιλήσουμε ωστόσο μου φαίνεται παράξενο πως μπορεί κάποιος να το διαγνωστεί αυτό γι'αυτό δεν έχω πάει τόσο καιρό.Εννοω δεν είναι κάτι σαν μια αρρώστια που κάνεις τεστ είναι κάτι άλλο...Βέβαια γιατροί είναι αυτοί και ξέρουν παραπάνω.ευχαριστω όλους

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    7

    Διπολική διαταραχή

    Αδερφε καλησπέρα έχω περάσει και εγώ το ίδιο ακριβώς που λες, θα θέλω να σε ενημερώσω ότι δεν είναι διπολική διαταραχή διότι τα συμπτώματα της δδ είναι πολύ πιο έντονα, περνάς μάλλον μια διαταραχή μπορεί να είναι και θλίψη. Επίσης και εγώ διάβαζα τι έγραφε στο Ίντερνετ τότε και νόμιζα πως είχα τα πάντα. Το Ίντερνετ και το άλλο που λες στην αρχή πως σκέφτεσαι το παρελθόν δεν βοηθάει καθόλου να ξέρεις τα κάνει χειρότερα. Βρες κάποια πράγματα που σου αρέσουν πραγματικά ότι και αν είναι αυτά και ασχολησου σοβαρά με αυτά. Επίσης βρες πράγματα να γεμίζεις την μέρα σου όσο μπορείς ποιοτικα και θα δεις μεγάλη βελτίωση.υγ
    Δεν θα είσαι πάντα στην κατάσταση που είσαι όσο και να νομίζεις πως θα είσαι να ξες. Το τρικ στο μυαλό σε αυτές τις καταστάσεις είναι να βάζεις στόχους για το μέλλον και για το αύριο μικρούς και λογικούς έτσι θα μπορείς να κοιτάς στο μέλλον και δεν θα έχεις αυτήν την μαυρίλα στο κεφαλι σου. Τελευταίο πρέπει να μιλάς σε κάποιον που εμπιστεύεσαι για το τι σκέφτεσαι(χαρά μου αν βοήθησα κάπου)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    This is bad. I find some information on internet and they say Both bouts of severe depression and episodes of mania—overwhelming joy, excitement, or enthusiasm, tremendous energy, a decreased need for sleep, and fewer inhibitions—are experienced by people with bipolar disorder. hope you get over it.



Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή
    By TonisJunior in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2020, 05:02
  2. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  3. διπολική διαταραχή
    By poisonivy in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 24-11-2012, 04:26
  4. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •