Τρολ ή όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237

    Τρολ ή όχι?

    Μέλη του forum υποπτεύονται πως κάποια άλλα άτομα μπαίνουν με νέους λογαριασμούς για να τρολάρουν.
    Μπορείτε να σκεφτείτε πόσο κακό είναι να λέτε τρόλ κάποιον που μπήκε για να εκφράσει το πρόβλημα του?
    Ας πουμε πως είστε 95% σίγουροι πως τρολάρει, δεν σκέφτεστε πως μπορεί να ισχύει το 5% και να κάνετε κάποιους ανθρώπους να νοιώσουν άσχημα?

    Οι διαχειριστές του forum μπορούν να δουν αν κάποιος χρησιμοποιεί την ίδια ip για διαφορετικούς λογαριασμούς.
    Το πρόβλημα μπορει να λυθεί με ένα απλό μήνυμα στον διαχειριστή χωρίς να προσβληθεί κάποιος.
    Ακόμα και αν ο διαχειριστής δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί, προσωπικά, προτιμώ να απαντάω στα τρολ απο το να προσβάλλω ανθρώπους που δεν τρολάρουν.
    Last edited by Cmos; 06-07-2022 at 12:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Τα πολυπροφιλα απαγορευονται απο τους ορους χρησης. Οποιος εχει πολλα προφιλ, ειναι εξ ορισμου ΤΡΟΛ.
    και δυστυχως, οχι, δεν φαινονται παντα τα πολυπροφιλα στην διαχειριση, για τεχνικους λογους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Τα πολυπροφιλα απαγορευονται απο τους ορους χρησης. Οποιος εχει πολλα προφιλ, ειναι εξ ορισμου ΤΡΟΛ.
    και δυστυχως, οχι, δεν φαινονται παντα τα πολυπροφιλα στην διαχειριση, για τεχνικους λογους.
    Απαγορεύεται να φτιάξει κάποιος νέο προφίλ αν έχει χάσει τον κωδικό και δεν έχει πρόσβαση στο e-mail του?
    Ας απαντήσει κάποιος διαχειριστής σε αυτή την ερώτηση. Αν κάποιος χάσει τον κωδικό του, τι πρέπει να κάνει?

    Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για να μιλάς για "τεχνικούς λόγους", αλλά εγώ που είμαι προγραμματιστής ιστοσελίδων σε διαβεβαιώνω πως μπορεί να δει ο διαχειριστής τα προφιλ που χρησιμοποιούν την ίδια ip.
    Και για να στο αποδείξω, παραθέτω απόσπασμα απο το manual της πλατφόρμας που χρησιμοποιεί το forum:
    https://www.vbulletin.com/docs/html/...cp_findusersip

    Κάνω edit για να διευκρινίσω κάτι:
    Δεν έχω την απαίτηση απο τους διαχειριστές να ψάχνουν "συνέχεια" ή "άμεσα" μετά απο αναφορά για μέλη που τρολάρουν.
    Το οτι υπάρχει αυτό το forum δωρεάν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ευχαριστούμε αυτούς που το πληρώνουν και το διαχειρίζονται.
    Μη νομίζετε οτι θα μπορούσε να πληρωθεί κάποιος απο τις διαφημίσεις για να ελέγχει συνέχεια αν υπάρχουν τρολ.
    Εμείς πρέπει να καταλάβουμε πως δεν μπορούμε να προσβάλλουμε ανθρώπους χωρίς να έχουμε αποδείξεις.
    Last edited by Cmos; 06-07-2022 at 12:15.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Απαγορεύεται να φτιάξει κάποιος νέο προφίλ αν έχει χάσει τον κωδικό και δεν έχει πρόσβαση στο e-mail του?
    Ας απαντήσει κάποιος διαχειριστής σε αυτή την ερώτηση. Αν κάποιος χάσει τον κωδικό του, τι πρέπει να κάνει?

    Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για να μιλάς για "τεχνικούς λόγους", αλλά εγώ που είμαι προγραμματιστής ιστοσελίδων σε διαβεβαιώνω πως μπορεί να δει ο διαχειριστής τα προφιλ που χρησιμοποιούν την ίδια ip.
    Και για να στο αποδείξω, παραθέτω απόσπασμα απο το manual της πλατφόρμας που χρησιμοποιεί το forum:
    https://www.vbulletin.com/docs/html/...cp_findusersip

    Κάνω edit για να διευκρινίσω κάτι:
    Δεν έχω την απαίτηση απο τους διαχειριστές να ψάχνουν "συνέχεια" ή "άμεσα" μετά απο αναφορά για μέλη που τρολάρουν.
    Το οτι υπάρχει αυτό το forum δωρεάν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ευχαριστούμε αυτούς που το πληρώνουν και το διαχειρίζονται.
    Μη νομίζετε οτι θα μπορούσε να πληρωθεί κάποιος απο τις διαφημίσεις για να ελέγχει συνέχεια αν υπάρχουν τρολ.
    Εμείς πρέπει να καταλάβουμε πως δεν μπορούμε να προσβάλλουμε ανθρώπους χωρίς να έχουμε αποδείξεις.
    δεν με προσεχεις καθολου και παραξενευομαι...
    εγω ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι ενας τεχνικος δεν μπορει να δει αν ενα ατομο με την ιδια ip μπαινει με πολλα προφιλ. αυτο μπορει να το δει κιε νας ασχετος...

    εγω ειπα οτι ο διαχειριστης δεν μπορει να διαπιστωσει αν πολλα προφιλ ειναι του ιδιου ατομου, για τεχνικους λογους...
    οι τεχνικοι λογοι, ειναι οτι μπορει οποιος θελει να μπει με πολλες ιπ...
    αλλα αν εισαι τεχνικος, αυτο το ξερεις, επομενως εκ του πονηρου η επισημανση σου.

    αληθεια, εσυ εχεις ξαναμπει στο φορουμ με αλλα προφιλ, η πρωτη φορα μας ξαναβλεπεις;

    υ.γ. επειδη ακριβως το φορουμ αυτο ειναι και δωρεαν και δεν πληρωνεται, εμεις θα επρεπε να μην προσβαλουμε την νοημοσυνη των μελων και την δουλεια των διαχειριστων, μπαινοντας με πολλα προφιλ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν με προσεχεις καθολου και παραξενευομαι...
    εγω ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι ενας τεχνικος δεν μπορει να δει αν ενα ατομο με την ιδια ip μπαινει με πολλα προφιλ. αυτο μπορει να το δει κιε νας ασχετος...

    εγω ειπα οτι ο διαχειριστης δεν μπορει να διαπιστωσει αν πολλα προφιλ ειναι του ιδιου ατομου, για τεχνικους λογους...
    οι τεχνικοι λογοι, ειναι οτι μπορει οποιος θελει να μπει με πολλες ιπ...
    αλλα αν εισαι τεχνικος, αυτο το ξερεις, επομενως εκ του πονηρου η επισημανση σου.

    αληθεια, εσυ εχεις ξαναμπει στο φορουμ με αλλα προφιλ, η πρωτη φορα μας ξαναβλεπεις;

    υ.γ. επειδη ακριβως το φορουμ αυτο ειναι και δωρεαν και δεν πληρωνεται, εμεις θα επρεπε να μην προσβαλουμε την νοημοσυνη των μελων και την δουλεια των διαχειριστων, μπαινοντας με πολλα προφιλ...
    Υπάρχει δηλαδή κάποιος χρήστης που αλλάζει συνεχώς ip, και ενώ στο user name του ξέρουμε πως αντιστοιχούν 20-50 ip αυτό δεν είναι αρκετό για να καταλάβουμε πως είναι ύποπτος.
    Όταν αλλάζεις ip τις περισσότερες φορές είναι σχεδόν ίδια η ip σου. Αλλάζουν συνήθως οι 3 τελευταίοι αριθμοί. Επιπλέον, ο πίνακας ελέγχου της φιλοξενίας δίνει περισσότερες πληροφορίες απο την ip.
    Για περιπτώσεις που κάποιος χρησιμοποιεί proxy, μπορούν να κάνουν block εύρος ip.

    Το οτι σκέφτεσαι πως έκανα εκ του πονηρού την επισήμανση, και το οτι με ρωτάς αν έχω άλλο προφιλ είναι ένδειξη πως είσαι καχύποπτη.
    Μόνο οι διαχειριστές μπορούν να κρίνουν αν κάποιος έχει δεύτερο προφιλ, γιατί μόνο αυτοί έχουν πληροφορίες.
    Δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον επειδή έχεις υποψίες. Ενημέρωσε τον διαχειριστή, και θα κρίνει αυτός τι πρέπει να κάνει.
    Εκτός αν σου έχει δώσει ο διαχειριστής το δικαίωμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Υπάρχει δηλαδή κάποιος χρήστης που αλλάζει συνεχώς ip, και ενώ στο user name του ξέρουμε πως αντιστοιχούν 20-50 ip αυτό δεν είναι αρκετό για να καταλάβουμε πως είναι ύποπτος.
    Όταν αλλάζεις ip τις περισσότερες φορές είναι σχεδόν ίδια η ip σου. Αλλάζουν συνήθως οι 3 τελευταίοι αριθμοί. Επιπλέον, ο πίνακας ελέγχου της φιλοξενίας δίνει περισσότερες πληροφορίες απο την ip.
    Για περιπτώσεις που κάποιος χρησιμοποιεί proxy, μπορούν να κάνουν block εύρος ip.

    Το οτι σκέφτεσαι πως έκανα εκ του πονηρού την επισήμανση, και το οτι με ρωτάς αν έχω άλλο προφιλ είναι ένδειξη πως είσαι καχύποπτη.
    Μόνο οι διαχειριστές μπορούν να κρίνουν αν κάποιος έχει δεύτερο προφιλ, γιατί μόνο αυτοί έχουν πληροφορίες.
    Δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον επειδή έχεις υποψίες. Ενημέρωσε τον διαχειριστή, και θα κρίνει αυτός τι πρέπει να κάνει.
    Εκτός αν σου έχει δώσει ο διαχειριστής το δικαίωμα.
    ναι βρε κουτο, υπαρχει!!!!! και δεν ειναι ενας. ειναι παραπανω!!!

    ενταξει, αν λες οτι εισαι τεχνικος, δεν μπορει να μην ξερεις οτι μπορει κανεις να μπαινει με δεκαδες ιπ....ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ, οσα και τα ψευτικα προφιλ που κανει.
    δεν θα επεκταθω, να μην δινω και ιδεες σε πιο ασχετους απο εμενα, αλλα τεχνικος υπολογιστων ΔΕΝ εισαι, αν τα λες αυτα στα σοβαρα.

    το οτι σε ρωταω αν εχεις προφιλ, ειναι ενδειξη του οτι πιστευω οτι εχεις.
    κανεις δεν μπαινει νεος εδω χωρις να μας πει γιατι μπηκε και τι τον απασχολει κι εσυ δεν εχεις πει ουτε σε μισο θεμα αν κατι σε απασχολει και μπηκες..

    δυστυχως δεν μπορω να ενημερωσω κανεναν διαχειριστη, γιατι οι διαχειριστες ειναι ενημεροι και γνωριζουν οτι μπαινουν εδω απειρα πολλαπλα προφιλ, αλλα μπορουν να μπλοκαρουν πολυ λιγα απο αυτα , για τεχνικους λογους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι βρε κουτο, υπαρχει!!!!! και δεν ειναι ενας. ειναι παραπανω!!!

    ενταξει, αν λες οτι εισαι τεχνικος, δεν μπορει να μην ξερεις οτι μπορει κανεις να μπαινει με δεκαδες ιπ....ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ, οσα και τα ψευτικα προφιλ που κανει.
    δεν θα επεκταθω, να μην δινω και ιδεες σε πιο ασχετους απο εμενα, αλλα τεχνικος υπολογιστων ΔΕΝ εισαι, αν τα λες αυτα στα σοβαρα.

    το οτι σε ρωταω αν εχεις προφιλ, ειναι ενδειξη του οτι πιστευω οτι εχεις.
    κανεις δεν μπαινει νεος εδω χωρις να μας πει γιατι μπηκε και τι τον απασχολει κι εσυ δεν εχεις πει ουτε σε μισο θεμα αν κατι σε απασχολει και μπηκες..

    δυστυχως δεν μπορω να ενημερωσω κανεναν διαχειριστη, γιατι οι διαχειριστες ειναι ενημεροι και γνωριζουν οτι μπαινουν εδω απειρα πολλαπλα προφιλ, αλλα μπορουν να μπλοκαρουν πολυ λιγα απο αυτα , για τεχνικους λογους.
    Έκοψες στη μέση την πρόταση, έδωσες άσχετη ερμηνεία, και απάντησες μόνη σου σε ότι ήθελες! αχαχαχαχαχαχχααχαχ
    Μπορεί να χάνω την υπομονή μου, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να νευριάσω μαζί σου.

    Δεν περιμένω να επιβεβαιώσει τις γνώσεις μου κάποιος που δεν γνωρίζει τη διαφορά του τεχνικού υπολογιστών απο του προγραμματιστή ιστοσελίδων.
    Εχω αποτρέψει στη πράξη επιθέσεις σε ιστοσελίδες απο διαφορετικές ip. Δεν είναι κάτι που έχω διαβάσει ή έχω ακούσει. Το έχω κάνει.
    Όσο περισσότερες είναι οι ip, τόσο ευκολότερο είναι.

    Το οτι πιστεύεις πως έχω άλλο προφιλ με κάνει να αμφιβάλλω για την κρίση σου απέναντι στα άτομα που λες τρολ. Αφού ξέρω πως δεν ισχύει για εμένα, είναι πολύ πιθανό να μην ισχύει και για τους άλλους.
    Και ο διαχειριστής μπορεί να το δει αυτό, αφού δεν έχω αλλάξει ip.
    Ο λόγος που έφτιαξα το θέμα είναι να σας αποτρέψω απο το να προσβάλλετε ανθρώπους χωρις να είστε σίγουροι πως είναι τρολ.
    Ακόμα και αν είναι τρολ, πιστεύω πως κάνετε περισσότερο κακο στο forum απο το τρολ. Αλλά αυτό θα το κρίνει ο διαχειριστής.

    Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ μαζί σας τα προβλήματα μου, αλλά φοβάμαι πως αν τα γράψω θα με πείτε και εμένα τρολ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μας επεισες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μας επεισες...
    τουλάχιστον προσπάθησα

  10. #10
    Honorata
    Guest
    Μπορεί να υπάρχουν άτομα που για κάποιους λόγους αναγκάστηκαν να αφήσουν το παλιό προφίλ...και να ζήτησαν από τη διαχείριση να το σβήσει για να φτιάξουν καινούριο όμως το σπαστικό με αυτό το φόρουμ είναι ότι απαξ και κάνεις λογαριασμό δεν σε άφηνει να το διαγράψεις με τίποτα . Τώρα αν είναι τρολ το θέμα τους δεν ξέρουμε....

    Μόνο που εγώ δεν λέω τη περίπτωση να έχει φτιάξει δύο προφίλ και να μιλάει και από τα δύο ταυτόχρονα ... αυτό όντως είναι fake

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    να κάνετε κάποιους ανθρώπους να νοιώσουν άσχημα?

    .
    τωρα γραφω οτι εισαι τρολ

    εσυ γραψε μας ποσο ασχημα ενοιωσες
    η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν θα παθει τιποτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τωρα γραφω οτι εισαι τρολ

    εσυ γραψε μας ποσο ασχημα ενοιωσες
    η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν θα παθει τιποτα
    Έχεις δίκιο.. παίζει ρόλο και ποιος το γράφει.
    Απλά τα νέα μέλη δεν τους ξέρουν όλους, με αποτέλεσμα να βγαίνουν απο το φόρουμ.
    Το χειρότερο είναι πως παρασύρονται και άλλα μέλη και γίνονται και αυτοί καχύποπτοι.

Similar Threads

  1. Τρολ......
    By The_Little_Prince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-05-2013, 22:25
  2. ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΛ
    By chris athens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-05-2012, 01:38
  3. ΤΡΟΛ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 88
    Last Post: 04-10-2011, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •