Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7

    Τι να κάνω;

    Καλησπέρα σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες την επόμενη χρονιά στα 23...έχω πολύ άγχος και το σκέφτομαι όλη μέρα γενικά γιατί φοβάμαι μην αποτύχω και επίσης για το αν αξίζει όλο αυτό,δηλαδή αν η σχολή που σκέφτομαι (γερμανική φιλολογία), θα έχει επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον κτλπ.
    Γενικά δεν έχω κάποιο πτυχίο και κάνω δουλειές που ναι μεν βγάζω χρήματα αλλά δεν με ενδιαφέρουν δηλαδή τις κάνω με το ζόρι σαν αγγαρεία και δεν αποδίδω όπως θέλω.Μετά βέβαια έχω και το άγχος του τι θα κάνω σε περίπτωση που τελικά δεν δώσω ξανά πανελλήνιες ή στραβωσει κάτι.Μου αρέσουν πολύ τα γερμανικά και γι'αυτό σκέφτομαι να τα ακολουθήσω και να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει και θα μου ανοίξει (πιθανόν) περισσότερες πόρτες από το τίποτα...
    Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να αφιερώσω 5 χρόνια και αρκετά χρήματα σίγουρα για φροντιστήρια,ώστε να ασχοληθώ με αυτόν τον κλάδο;
    Last edited by YellowStar; 07-07-2022 at 22:50.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις ένα αρκετά καλό επίπεδο ήδη στα Γερμανικά και στα άλλα μαθήματα που απαιτούνται για τις Πανελλήνιες ή ξεκινάς από πολύ χαμηλά με την ελπίδα να καλύψεις τα κενά μέσα σε ένα χρόνο; Θες Γερμανική Φιλολογία γιατί σε βλέπεις μελλοντικά να διδάσκεις σε σχολεία ή πανεπιστήμια ή για κάποιον άλλο λόγο;

    Θέλω να πω, αν δεν σε νοιάζει η διδασκαλία στο δημόσιο, γιατί να μπεις στη διαδικασία των Πανελλήνιων; Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι επίσημοι φορείς να πιστοποιούν την καλή γνώση Γερμανικών, Ινστιτούτο Γκαίτε ή εξετάσεις στην πρεσβεία της Γερμανίας στην Ελλάδα ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων, δεν το έχω ψάξει. Σίγουρα η πολύ καλή γνώση μίας ξένης γλώσσας είναι πολύ χρήσιμη και σου ανοίγει πολλές πόρτες, η πραγματικά καλή γνώση όμως και όχι απλά η κατοχή κάποιου πτυχίου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις ένα αρκετά καλό επίπεδο ήδη στα Γερμανικά και στα άλλα μαθήματα που απαιτούνται για τις Πανελλήνιες ή ξεκινάς από πολύ χαμηλά με την ελπίδα να καλύψεις τα κενά μέσα σε ένα χρόνο; Θες Γερμανική Φιλολογία γιατί σε βλέπεις μελλοντικά να διδάσκεις σε σχολεία ή πανεπιστήμια ή για κάποιον άλλο λόγο;

    Θέλω να πω, αν δεν σε νοιάζει η διδασκαλία στο δημόσιο, γιατί να μπεις στη διαδικασία των Πανελλήνιων; Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι επίσημοι φορείς να πιστοποιούν την καλή γνώση Γερμανικών, Ινστιτούτο Γκαίτε ή εξετάσεις στην πρεσβεία της Γερμανίας στην Ελλάδα ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων, δεν το έχω ψάξει. Σίγουρα η πολύ καλή γνώση μίας ξένης γλώσσας είναι πολύ χρήσιμη και σου ανοίγει πολλές πόρτες, η πραγματικά καλή γνώση όμως και όχι απλά η κατοχή κάποιου πτυχίου.
    Έχω καλό επίπεδο γερμανικών ναι,αλλά θα ξεκινήσω από χαμηλό επίπεδο τα μαθήματα για τις πανελλήνιες. Γενικά το πτυχίο της γερμανικής σου ανοίγει και άλλες πόρτες πέρα από την διδακτική στο δημόσιο γι'αυτό το ψάχνω. Απλά το να γνωρίζεις απλά μια γλώσσα είναι σίγουρα προσόν αλλά μέχρι ένα σημείο πιστεύω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά θεωρώ ότι πάρα πολλά πτυχία πανεπιστημίου πλέον είναι υπερεκτιμημένα και μπορείς να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα χωρίς αυτά. Πολλά, όχι όλα. Ανάλογα την περίπτωση. Εσύ ξέρεις ποιες πόρτες εννοείς και τι χρειάζεται ακριβώς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά θεωρώ ότι πάρα πολλά πτυχία πανεπιστημίου πλέον είναι υπερεκτιμημένα και μπορείς να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα χωρίς αυτά. Πολλά, όχι όλα. Ανάλογα την περίπτωση. Εσύ ξέρεις ποιες πόρτες εννοείς και τι χρειάζεται ακριβώς.
    Ορισμένα ναι..απλά νομίζω αποκτάς παράλληλα και άλλες γνώσεις
    Στα 23 είμαι μήπως λες λίγο μεγάλος για σπουδές;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι, καθόλου μεγάλος δεν είσαι για σπουδές. Μη διστάζεις λόγω ηλικίας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    εγω τελειωσα μια σχολη στα 22 και ξεκινησα δευτερη στα 25. εργαζομαι πανω στο δευτερο πτυχιο μου απο τα 29. Δεν εχασα ριποτα, μονο κερδισα. Τωρα ειμαι 40 και θα κανω μεταπτυχιακο. Οι σπουδες (οπως και πολλα αλλα πραγματα) δεν εχουν ηλικια. Να σπουδασεις αφου το θες, να διαλεξεις ομως πολυ προσεκτικα το τι θα σπουδασεις. Πρωτα να σου αρεσει γιατι αλλιως δεν θα το βγαλεις.και μετα να ελεγξεις προσεκτικα επαγγελματικες διεξοδους.

Similar Threads

  1. τι να κάνω;
    By txopit in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2021, 08:28
  2. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 22:27
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Τι να κανω;
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 11-04-2011, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •