Μάτια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Μάτια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176

    Μάτια

    Καλησπέρα. Πονάνε βαθιά τα μάτια μου, είτε το ένα είτε τα δύο μαζι. Ο οφθαλμίατρος μου είπε να τα ξεκουράζω από τις οθόνες, μου έδωσε δάκρυα και σταγόνες. Η βυθοσκοπηση τέλεια. Έχει κανένας το αντίστοιχο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Οι κινήσεις και η εστίαση των οφθαλμών ,ρυθμίζεται από τους περιβαλοντες μύες...

    Εάν αυτοί είναι κουρασμένοι, τεταμένοι κλπ , είναι πολυ πιθανον να προξενουν τους πόνους που αναφέρεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Σ'ευχαριστώ kostas62. Δεν έχω ακούσει ξανά κατά αντίστοιχο. Πως ξεκουράζονται δλδ αυτοί οι μυς;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου ,
    Από ότι γνωρίζω ,με τις ...κλασικές συμβουλές...
    Συχνά διαλείμματα από την ανάγνωση και τις οθόνες, κοιτάζοντας μακριά, χωρις να εστιαζεις καπου συγκεκριμένα. (ρεμβασμος ...!)

    Το καλύτερο είναι όταν το κάνεις αυτό, να είσαι σε περιβάλλον υπαίθρου με ηλιακό φως .

    Επίσης τα τεχνητά δάκρυα θα ξεκουρασουν τα μάτια από την ξηροφθαλμια, που παρουσιάζεται στην περίπτωση των κουρασμενων ματιών, και επιτείνει το πρόβλημα, καθώς μειώνεται η παραγωγή καλής ποιότητας δακρύων ..
    Καλή συνέχεια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Τέτοιες οδηγίες έχω λάβει από τον οφθαλμίατρο. Απλά μπαίνοντας στο ίντερνετ πανικοβλήθηκα! Γιατί έγραφε για ανεύρυσμα εγκεφάλου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Καλησπέρα, είχα και εγώ παρόμοια συμπτώματα, πόνο στα μάτια και πίεση στους κροτάφους.
    Τώρα τα μάτια μου χουν περάσει σχετικά αλλά παρατηρώ ότι όταν κάνω κινήσεις του κεφαλιού (όταν στρίβω δλδ) με πιάνει η πίεση στους κροτάφους όπως επίσης και σαν να με πονανε τα μάτια!
    Οπότε πιστεύω ότι αυτό μπορεί να ειναι απο τον αυχένα αν και ο αυχενας δεν με πονάει πολύ εκτος απο μια ενόχληση στο πίσω μέρος του κεφαλιού.
    Όλα αυτα εχω παρατηρησει οτι επιδεινώνονται επίσης στην οδήγηση ίσως λόγω των δονήσεων. Προσπάθησε να παρατηρήσεις πότε σε πιάνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Καλημέρα mixalis1987. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού πονάω κι εγώ, ο αυχένας μου ακούγεται συνεχώς σαν να έχει άλατα.
    Το έχεις ψάξει εσύ παραπάνω;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Είχα κάνει μαγνητική εγκεφάλου και δεν έδειξε κάτι και έμεινα εκεί.
    Γενικά είμαι προγραμματιστής και σε μια περίοδο που δούλευα πολλές ώρες με δύο οθόνες παρατήρησα οτι άρχισε να με πιάνει οπότε πιστεύω ότι μπορεί να είναι από αυτό.
    Απλά στην αρχη δεν το χα συνδυασει γιατι δεν πονουσα αυχένα εκτος απο αυτη την ενοχληση στο πισω μερος που δεν υπαρχει παντα, μια με πιανει μια με αφήνει.
    Δεν έχω σκοπό να το ψάξω άλλο προς το παρόν, έχω έρθει στο εξοχικό και με τα μπάνια ελπίζω να μου περάσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Ε τότε είσαι μια χαρά αφού έκανες και μαγνητική, απόλαυσε τις διακοπές σου! Κι εγώ με τη δουλειά και το μεταπτυχιακό μου έφαγα άπειρες ώρες στην οθόνη του υπολογιστή. Οπότε θεωρώ η κουραση είναι από εκεί. Αν κ διάβασα στο ίντερνετ κλασσικά ότι ο πόνος στα μάτια είναι χαρακτηριστικό του ανευρύσματος και πανικοβλήθηκα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    αν έχεις οθόνη ειδικά ips το άσπρο σου καίει τα μάτια ... μείωσε πολύ τη φωτεινότητα και μην έχεις άσπρο φόντο ... βάλε σκούρα νυχτερινά με γκρι γραμαμτοσειρές ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Αν σε αγχωνει τοσο πολυ κανε μια μαγνητικη αγγειογραφια κι ο,τι τες πα σου πει ο νευρολογος. Στο λεω για να ηρεμησεις. Γιατι κι εγω δεν πηγαινα για μηνες οταν ειχα κατι συμπτωματα.κι επιδεινωθηκαν και τα συμπτωματα κι η ψυχολογια μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Και τελικά τι είχες; Σου βρήκαν κάτι; @olivia

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Olivia τι συμπτώματα είχες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Οι μαγνητικες δεν εδειξαν κατι.Μια εξεταση μενει για να αποκλεισουμε ή οχι τη σκληρυνση. Και τη Δευτερα θα παω να εξεταστω ξανα απο οφθαλμιατρο. Τωρα μου κολησε οτι εχω καποια οφθαλμολογικη παθηση. Δεν μπορω να πιστεψω οτι οι θολωσεις που 'χα στην οραση ειναι απο αγχος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    εχω 4 επεισοδια θολωσης ορασης, 2 απο τον αρ οφθ και 2 απο τον δε. Πιο πριν ειχα για μηνες μυικες συσπασεις(ακομη.τις εχω) που μου προκαλεσαν ακραιο στρες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μάτια
    By Ana_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2022, 16:49
  2. Μάτια
    By Ana_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-06-2022, 21:59
  3. Με τα ματια
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 16-08-2017, 02:29
  4. ας φαμε με τα ματια μας
    By MerryMaker_Misery in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 29-08-2011, 22:42
  5. Δεν εχω ματια να την αντικρυσω...
    By Petros_28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-08-2009, 12:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •