Δεν ξέρω τι είναι αυτό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1

    Δεν ξέρω τι είναι αυτό

    Καλησπέρα παιδιά νέα στο φόρουμ, γενικα παλια έπασχα από κρίσεις πανικού,τώρα πλέον τις καταλαβαίνω και τις προλαβαίνω,ξέρω πως να αντιμετωπίσω μια τέτοια κατάσταση σε μένα πλέον ! Έχω όμως κάνα 3 μηνο ένα περίεργο συμπτώματα κυρίως τα βράδια, κάποιες φορές όχι κάθε βράδυ όταν αλλάζω θέση η ξυπνάω νιώθω σαν να φουσκώνω και να ξεφουσκώνω ;;; Σαν να δίνει αίμα η καρδιά μου και να χαλαρώνει λίγο και μετά ξανά το ίδιο ;; Σαν βουμ βουμ βουμ και μετά ηρεμία .... Και το νιώθω σε όλο το σώμα χέρια πόδια παντού ... Αλλά νιώθω μα έρχεται αοι καρδιά !! Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ... Γενικά έχω να πάω στον καρδιολόγο 2 χρόνια αλλά κάνω τριπλεξ ανά 2 χρόνια εδώ και αρκετά χρόνια και πάντα ο καρδιολόγος μου μου λέει όλα καλά εδώ καλή καρδιά !! Το έχει πάθει κανείς αυτό ;; Αρχικά καταλαβαίνει κανείς τι εννοώ ;; Έχω άγχος γενικά πολύ πάρα πολύ ... Έχω χασιμοτο...θηλάζω ακόμα ...κάνω συγκοιμηση 2 χρόνια και δεν κοιμάμαι καθόλου σχεδόν ...πάσχω από αυπνιες και έχω παχύνει αρκετά !!! Έχω πολύ άγχος φοβίες ότι θα πάθω ανακοπή έμφραγμα κτλ και γενικά έχω την τάση να τα σωματοποιω όλα .... Αλλά πάντοτε τα διαχειρίζομαι όλα !!!! Αλλά αυτό που παθαίνω τι είναι ;; Άγχος ;; Η θα πάθω καμία ανακοπή όντως;; Να πω πως όταν το παθαίνω επειδή είμαι ξυπνια δεν έχω πόνο ούτε έχω ταχυκαρδία όπως ακούω τους παλμούς μου καλοί ακούγονται ( αν μπορείς αληθινά να τους ακουσεις σωστά ) και αναπνέω καλά και απλά παθαίνω αυτό !! Έχω μετρήσει και πίεσηια φορά που το έπαθα ήταν πολύ καλή 11-7 !!! Αυτά ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Προσωπικά δεν το έχω πάθει ποτέ, αλλά μήπως το πρόβλημα δεν προέρχεται από την καρδιά αλλά από τα κιλά; Ανέφερες ότι έχεις παχύνει για αυτό το λέω.. Το γεγονός ότι νιώθεις φούσκωμα κάθε φορά που αλλάζεις θέση μπορεί να οφείλεται και σε αυτό. Η εκτός και αν τρως πολύ μεγάλες ποσότητες για βράδυ και έτσι όταν πέφτεις για ύπνο αισθάνεσαι φούσκωμα. Από την καρδιά δεν νομίζω να είναι, εφόσον έχεις διαπιστώσει και μόνη σου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ θεωρώ ότι είναι ένας συνδυασμός άγχους και κιλών. Στον καθένα «εκδηλώνεται» με διαφορετικό τρόπο το άγχος.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι το παθαινω αυτο
    By Meli-meli in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 26-05-2021, 13:29
  2. δεν ξερω αν αυτο ειναι καταθλιψη η κατι αλλο
    By garida in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 23-12-2018, 22:56
  3. Δεν ξερω καν γιατι το γραφω αυτο
    By snakefist in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2014, 02:13
  4. δεν ξερω τι ειναι αυτο
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-2013, 00:15
  5. δεν ξερω τι ειναι παλι αυτο!!!!!!
    By κριστι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2010, 17:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •